Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#366526 Στέφανε, πρέπει να σιγουρευτείς πως υπάρχουν οι καλωδιώσεις. Χωρίς αυτές, μην μπεις στον κόπο.
Αφαίρεσε έναν ανακλαστήρα και δες αν υπάρχει κάποιο φις ή κλέμα εκεί γύρω πριν αγοράσεις.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#366530 Stand by καλωδιώσεις δεν υπάρχουν. Δεν θα ειναι plug n play δηλαδή. Μάλιστα για τα puddle lights πρέπει να ανοίξω τρύπες (σε προκαθορισμένο σημείο με εσοχή) στο κάτω μέρος των πλαστικών της πόρτας. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται το όλο εγχείρημα αρκεί να σκαμπάζεις λίγο από ηλεκτρικά. Το βάλε-βγάλε των πάνελς δεν είναι κάτι.

Πχ http://www.vwaudiforum.co.uk/forum/showthread.php/155034-Retrofit-footwell-lights-front-rear

Εκτός αυτού ακριβώς δίπλα είναι ο μάστοράς μου και στην απέναντι γωνία ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων. Αν δω τα σκούρα τους τα πασάρω, αν και το θέμα είναι να γίνει DIY η δουλειά ένα ωραίο ΣΚ τώρα που θα φτιάχνει ο καιρός. Το πρόβλημα είναι η έλλειψη χώρου και ότι θα πρέπει να τα κάνω όλα αυτά σε χώρο τύπου πυλωτή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#366532 Αν δεν υπάρχουν καλωδιώσεις, πώς θα τα εγκαταστήσεις;
Θα φτιαχτούν καλώδια στο χέρι;
Γνώμη μου είναι πως αυτό είναι πολύ επίφοβο σε ένα αυτοκίνητο με canbus, εδώ μια λάμπα στην πλαφονιέρα αλλάζεις και έχεις warning αν δεν έχει την σωστή αντίσταση!
Πριν ξεκινήσεις το project, τσέκαρε πόσο εφικτό είναι κάτι τέτοιο. Δες αν υπάρχουν αναμονές για καλώδια σε κάποιο σημείο έστω ή ψάξε για οδηγούς από άλλους που το έχουν κάνει.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#366536 Περίμενε...καλωδιώσεις τι εννοείς? Να έχει stand by βύσματα πίσω από τους ανακλαστήρες πχ ή στις θήκες των footwell κι εσύ απλά να πρέπει να κουμπώσεις το βύσμα στο ledακι? Ναι τέτοια όσο έχει δει, δεν έχει. Αυτά που έχει το σετ είναι τα παρακάτω:

Εικόνα

Σ΄αυτά αρκεί να δώσεις ρευμα και να γειώσεις. Σύμφωνα με αυτά που βλέπω στα φόρουμ τουλάχιστον και δεν είναι λίγοι αυτοί που το χουν καταφέρει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#366537 ΟΚ, άρα πρέπει να ξηλώσεις τα πάντα σχεδόν για να τα περάσεις!
-Θα πρέπει λογικά να αφαιρέσεις τα πάνελ από τις πόρτες (έχε μερικά πλαστικά κλιπ καλού κακού)
-Να αφαιρέσεις καθίσματα ή και να σηκώσεις μοκέτες.
-Διάφορα πλαστικούλια εδώ κι εκεί...

Γνώμη μου, είναι πολλή δουλειά και αν την κάνεις, να την κάνεις με κάποιον που γνωρίζει από αυτά. Έχω φτιάξει κάτι αντίστοιχο στο δικό μου, αλλά αυτό που θέλεις να κάνεις, μου φαίνεται σαφώς δυσκολότερο και θα το ανέθετα σε κάποιον που το κατέχει παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#366547 Το μεγκάν έχει φώτα χαμηλά για να βλέπεις που πατάς, 12 χρονών αμάξι.
Σε κάτι λεπτομεριούλες τους παραδέχομαι τους Γάλλους.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#366552
Anonymous Founder έγραψε:ΟΚ, άρα πρέπει να ξηλώσεις τα πάντα σχεδόν για να τα περάσεις!
-Θα πρέπει λογικά να αφαιρέσεις τα πάνελ από τις πόρτες (έχε μερικά πλαστικά κλιπ καλού κακού)
-Να αφαιρέσεις καθίσματα ή και να σηκώσεις μοκέτες.
-Διάφορα πλαστικούλια εδώ κι εκεί...

Γνώμη μου, είναι πολλή δουλειά και αν την κάνεις, να την κάνεις με κάποιον που γνωρίζει από αυτά. Έχω φτιάξει κάτι αντίστοιχο στο δικό μου, αλλά αυτό που θέλεις να κάνεις, μου φαίνεται σαφώς δυσκολότερο και θα το ανέθετα σε κάποιον που το κατέχει παραπάνω.

Τα πάνελ των πορτών σίγουρα καθώς και το τρίμ του τιμονιού και το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Καθίσματα και μοκέτες δε χρειάζεται. Έχει ρεύματα από κάτω από τα καθίσματα.

Τα πάνελ είναι 5 βίδες το καθένα και αφαίρεση κάποιων πλαστικών. Ομοίως και τα πλαστικά σε ντουλαπάκι και τιμόνι. Αυτό που θέλει προσοχή όπως λες είναι να μείνουν άθικτα τα κλιπς.

Τέσπα σου λέω βοήθεια υπάρχει ένα γύρω, αν και δε θα ήθελα να τη χρησιμοποιήσω-πληρώσω.
edmond έγραψε:Το μεγκάν έχει φώτα χαμηλά για να βλέπεις που πατάς, 12 χρονών αμάξι.
Σε κάτι λεπτομεριούλες τους παραδέχομαι τους Γάλλους.

Κι εμένα τα φιτίλια γι' αυτή τη δουλειά το Peugeot μου τα βάλε που έχει παντού led από τη μάνα του και υποψιάζομαι πως τα έχει γενικώς και όχι μόνο στη έκδοσή μου.
Άβαταρ μέλους
By Andy
#366891 Γνωρίζει κανείς αν το Α5 είναι 4θέσιο ή 5θέσιο? Από τις φωτό που φαίνεται 4θέσιο.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#366992
Giuseppe Busso έγραψε:http://www.autobild.de/artikel/audi-1.8---2.0-tfsi-hoher-oelverbrauch-5738703.html

:shifty:
Που είναι ο ντίμης μωρέ να χαϊδέψει κάνα ποιοτικό πλαστικούλι;

Σόρρυ απλά επειδή δεν μιλάω γερμανικά αν γίνεται να μας πεις τι λέει;

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#367003
alexm έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:http://www.autobild.de/artikel/audi-1.8---2.0-tfsi-hoher-oelverbrauch-5738703.html

:shifty:
Που είναι ο ντίμης μωρέ να χαϊδέψει κάνα ποιοτικό πλαστικούλι;

Σόρρυ απλά επειδή δεν μιλάω γερμανικά αν γίνεται να μας πεις τι λέει;

.



για την αυξημενη καταναλωση λαδιου στα tfsi.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#367035 Το λοιπόν: το project Led interior lights ήρθε εις πέρας! Ρε τι ωραία είναι να μαστορεύεις το αμαξάκι σου έστω κι αν είναι ένα άχρηστο χρέπι. :inlove:

Το σετάκι ήταν αυτό εδώ (εμένα μου περίσσεψαν κάποια κομμάτια αφού δεν έχω φωτάκια στα σκίαστρα, ούτε στις πόρτες).

Ένα 1.5ωρο ασχολήθηκα και ήταν λίγο πιο μπελάς απ' ότι υπολόγιζα αλλά το αποτελεσμά είναι σούπερ για τα γούστα μου. Τώρα θέλω επειγόντως τα footwell και τα warning/puddle. :superman:



http://imgur.com/a/rEQQp
Άβαταρ μέλους
By JBT
#367052
dimviii έγραψε:
alexm έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:http://www.autobild.de/artikel/audi-1.8---2.0-tfsi-hoher-oelverbrauch-5738703.html

:shifty:
Που είναι ο ντίμης μωρέ να χαϊδέψει κάνα ποιοτικό πλαστικούλι;

Σόρρυ απλά επειδή δεν μιλάω γερμανικά αν γίνεται να μας πεις τι λέει;

.



για την αυξημενη καταναλωση λαδιου στα tfsi.


Τα σχόλια είναι κάπως ανησυχητικά μπορώ να πω :tomato:

κοροιδεύουν οι ίδιοι τα γερμανοί την γερμανική ποιότητα και το vorsprung durch technik :vava:
Άβαταρ μέλους
By famas
#367148 Μπράβο Στεφάν για τον κόπο σου.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#367258 Τσίμπησα κι αυτό σήμερα ως βοήθημα για τα επόμενα retrofits. Φάνηκε legit η φάση από την επικοινωνία. Για να δούμε.

http://www.ebay.com/itm/VAG-Elsawin5-3-Audi-Volkswagen-Skoda-Seat-Service-Workshop-Manual-2016-17-/192097530753?hash=item2cb9e7b381:g:4dgAAOSwo4pYkxnw

Αν το θέλει κάνας χαροκαμμένος κάτοχος vag ενημερώνει. Έχει unlimited downloads στα link λέει ο πωλητής.