Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By famas
#366658 Eργαζόμενος που συμπλήρωσε 3 χρόνια στον ίδιο εργοδότη(π.χ. 2012-2015) δικαιούται αύξηση λόγω ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΤΡΙΕΤΙΑΣ ή είναι άλλο θέμα;
http://www.kepea.gr/upldsv/File/ioulios ... iklios.pdf
Από 14-2-2012 και
μέχρι το ποσοστό της ανεργίας να διαμορφωθεί σε ποσοστό κάτω του 10%, αναστέλλεται η ισχύς
διατάξεων νόμων, κανονιστικών πράξεων, Συλλογικών Συμβάσεων ή Διαιτητικών Αποφάσεων, οι
οποίες προβλέπουν αυξήσεις μισθών ή ημερομισθίων, περιλαμβανομένων και εκείνων περί
υπηρεσιακών ωριμάνσεων, με μόνη προϋπόθεση την πάροδο συγκεκριμένου χρόνου εργασίας,
όπως ενδεικτικά το επίδομα πολυετίας, το επίδομα χρόνου υπηρεσίας, το επίδομα τριετίας και το
επίδομα πενταετίας.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#366811 οι 3ετίες υποχρεωτικά αναγνωρίζονται μέχρι του Αγίου Βαλεντίνου του '12, μετά πούλος ανάλογα τα κέφια
Άβαταρ μέλους
By famas
#366991 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συνεχίζω....
Ο Ελ επιχειρηματίας έχει με 4ωρο τη φίλη μου, κανονική πρόσληψη με αναγνωρισμένη προυπηρεσία 7 χρόνια(όταν προσελήφθει)
Επίσης έχει άλλες 2 κοπέλες χωρίς πρόσληψη και τώρα πιέζει τη φίλη μου να υπογράψει σύμβαση για 12 ένσημα το μήνα και τα άλλα μαύρα, όταν την χρησιμοποιεί, γιατί όπως λέει δεν βγαίνει. Η δικιά μου του λέει ότι δεν τη συμφέρει και του λέει να την απολύσει...Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξει; Εγώ την συμβουλέυω να πάρει απόλυση και να φύγει.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#366998 Πόσο πρέπει να ανησυχήσω που ο ΕΦΚΑ εμφανίζει ακομη

Η διαδικασία ανάρτησης των εισφορών στις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες είναι σε εξέλιξη. Προσωρινά δε μπορείτε να δείτε την εισφορά σας


Έκανα εναρξη επαγγέλματος φέτος στα μέσα του ιανουαρίου. Έχει κανεις ιδέα?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#367161 παρόλο που η δουλειά μου μου φέρνει στενοχώρια και άσπρα μαλλιά, σήμερα ένιωσα καλά που έσκασε το ΙΚΑ να ελέγξει πελάτη με πολύ λαό που τρέχω και δε βρήκε τίποτα να γράψει :iconcool:

είμαι ο καλύτερος :superman:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#367171 έτσι όπως έχουμε καταντήσει ναι αυτό θεωρώ επιτυχία πλέον, να μην ακούω γκρίνια..
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#367299
famas έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συνεχίζω....
Ο Ελ επιχειρηματίας έχει με 4ωρο τη φίλη μου, κανονική πρόσληψη με αναγνωρισμένη προυπηρεσία 7 χρόνια(όταν προσελήφθει)
Επίσης έχει άλλες 2 κοπέλες χωρίς πρόσληψη και τώρα πιέζει τη φίλη μου να υπογράψει σύμβαση για 12 ένσημα το μήνα και τα άλλα μαύρα, όταν την χρησιμοποιεί, γιατί όπως λέει δεν βγαίνει. Η δικιά μου του λέει ότι δεν τη συμφέρει και του λέει να την απολύσει...Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξει; Εγώ την συμβουλέυω να πάρει απόλυση και να φύγει.


Η φίλη σου να μην τον αναγκάσει τον εργοδότη να πει "ΘΑ σε απολυσω" γιατί μπορεί ο μάγκας να το θεωρήσει ως προειδοποιηση απόλυσης, θα την διώξει ένα μήνα μετά και θα δώσει μειωμένες αποζημιώσεις. Αρκετά συχνά το ακούω τελευταία... Ένα "δεν δέχομαι" φτάνει.
Από εκεί και πέρα να φύγει με απόλυση εφόσον θέλει και για κανένα λόγο με παραίτηση για να δικαιούται ΟΑΕΔ μετά (εφόσον έχει και τις απαιτούμενες προϋποθέσεις).

ΙΜΟ αποτρέπω την συμβουλή για απόλυση αν δεν υπάρχει εναλλακτική άλλης εργασίας. Δύσκολοι καιροί και τα "10 ένσημα το μήνα" όλο και πληθαίνουν...

thednick έγραψε:Πόσο πρέπει να ανησυχήσω που ο ΕΦΚΑ εμφανίζει ακομη

Η διαδικασία ανάρτησης των εισφορών στις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες είναι σε εξέλιξη. Προσωρινά δε μπορείτε να δείτε την εισφορά σας


Έκανα εναρξη επαγγέλματος φέτος στα μέσα του ιανουαρίου. Έχει κανεις ιδέα?

Θα σου έρθει στις επόμενες μέρες το έντυπο ειδοποιητηριο με ΕΛΤΑ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#367310 Αν βέβαια δεχτεί μείωση η αποζημίωση θα είναι με βάση το νέο μισθό

Αν πάρει αποζημίωση και πάει ΟΑΕΔ για ένα χρόνο θα είναι στα ίδια λεφτά, αν η επιχείρηση πάει για φούντο ας κάνει αυτό
Άβαταρ μέλους
By famas
#367322
cosneo έγραψε:Η φίλη σου να μην τον αναγκάσει τον εργοδότη να πει "ΘΑ σε απολυσω" γιατί μπορεί ο μάγκας να το θεωρήσει ως προειδοποιηση απόλυσης, θα την διώξει ένα μήνα μετά και θα δώσει μειωμένες αποζημιώσεις. Αρκετά συχνά το ακούω τελευταία... Ένα "δεν δέχομαι" φτάνει.
Από εκεί και πέρα να φύγει με απόλυση εφόσον θέλει και για κανένα λόγο με παραίτηση για να δικαιούται ΟΑΕΔ μετά (εφόσον έχει και τις απαιτούμενες προϋποθέσεις).
ΙΜΟ αποτρέπω την συμβουλή για απόλυση αν δεν υπάρχει εναλλακτική άλλης εργασίας. Δύσκολοι καιροί και τα "10 ένσημα το μήνα" όλο και πληθαίνουν...

Ευχαριστώ "καλέ άνθρωπε" :)
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#367323 Και όλα αυτά για να γλιτώσει ο επιχειρηματίας περίπου 130€ το μήνα, τα οποία περνάνε και στα έξοδα...

Η προειδοποίηση απόλυσης ισχύει αν δοθεί γραπτώς.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#370520 Υπάρχει νομοθεσία σχετική με τα διαλείμματα στη δουλειά?
Επίσης μήπως ξέρουμε τι λέει ο νόμος για την παροχή γάλακτος σε βιομηχανίες?