Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#366720 Ποτε μου δεν καταλαβα σε τι υπερτερουν τα ηλεκτρικα ανοιγομενα παντζουρια απο τα αλλα... :protest:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#366723
dimitrisB έγραψε:Βρε μιά ζωή στο ενοίκιο σας λέω. :rtfm:

Τις ζημιές να τις πλερώνει ο ιδιοκτήτης!

Δε νομίζω να πληρώσει το ηλεκτρικό μοτέρ ο ιδιοκτητης. Ούτε τυχών επισκευές σε κουφώματα, στορια, μπανιέρες, βρύσες κτλ
Άβαταρ μέλους
By krom
#366730 Στα somfy μοτέρ πάντως, δεν χαλάει το μοτέρ το ίδιο, αλλά καίγεται ένας πυκνωτής - 15ε από ίντερνετ - μισή ώρα αλλαγή.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#366733
gianik έγραψε:Ποτε μου δεν καταλαβα σε τι υπερτερουν τα ηλεκτρικα ανοιγομενα παντζουρια απο τα αλλα... :protest:

90% Μούρη - 10% Ευκολία! :lol:

@saxon : Μάλλον πρέπει να είμαι το μεγαλύτερο κορόιδο ιδιοκτήτης! :lol:
Για τα συγκεκριμένα που ανέφερες : Εκτός τα κουφώματα, που ενδεχομένως να τα έσπασε ο νοικάρης απο απροσεξία, αδιαφορία κλπ, όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ φυσιολογικές φθορές, που αφορούν στο ακίνητο και όχι στον κακό ένοικο.
Αν στη μπανιέρα βρώ τρύπα απο κάτι που έπεσε και την τρύπησε, ή στη βρύση έσπασε στο χερούλι, τότε ναί, πλερώνει ο νοικάρης.
Αλλά αν η μπανιέρα ήταν 15-20 χρόνια και σιγά-σιγά σκούριασε ή η βρύση άρχισε να στάζει-τρέχει και την έχεις 10 χρόνια, η αντικατάσταση βαρύνει τον ιδιοκτήτη.

Τέσπα . Μεγάλο πράγμα η κατανόηση-συνεννόηση των 2 πλευρών, χωρίς προκαταλήψεις και εχθρική :iconcool: διάθεση.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#366741
dimitrisB έγραψε:
Τέσπα . Μεγάλο πράγμα η κατανόηση-συνεννόηση των 2 πλευρών, χωρίς προκαταλήψεις και εχθρική :iconcool: διάθεση.


Αυτό. Όταν νοίκιαζα ένα όμορφο σπιτάκι 55τμ για να στεγάσει τον έρωτά μου, ήθελα να το έχω στην πένα. Το έβαψα, το καθάρισα, το προσεχα, περιποιούμουν τον μικρό κηπακο και κλαδευα τις τριανταφυλλιές κτλ. Ο ιδιοκτήτης εντυπωσιάστηκε και όταν χρειάστηκε να αλλάξει θερμοσίφωνο, έλαβε υπόψη τα παραπάνω... Μιλάμε τώρα πως η σύζυγος ερχόταν για καφέ γιατί της άρεσε να βλέπει το σπιτάκι έτσι πως το είχαμε κάνει (και για να πέρνει το ενοίκιο που τότε - προ κρίσης - ήταν αρκετά υψηλό). Όταν φύγαμε, δακρυσε και πρότεινε να μειώσει το ενοίκιο, δεν πίστευε ότι απλά αγοράσαμε δικό μας!
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#366817 Παίδες ψάχνω ένα φθηνό σετάκι με κατσαβίδι καστάνια και torx διαφόρων διαστάσεων. Έχουμε κάτι υπόψη? Αν έχει και προεκτάσεις και καρυδάκια μέσα ακόμα καλύτερα.

Πχ: http://www.ebay.com/itm/45in1-Precision-Torx-Screwdrivers-Repair-Tools-Kit-Set-For-for-RC-PC-Mobile-Car-/112285084459?hash=item1a24b66b2b:g:-hYAAOSw-0xYjc~b

ή

http://www.ebay.com/itm/Good-Year-45-Piece-Ratchet-Screwdriver-Socket-Bit-Set-Phillips-Torx-Flat-Hex-/371853930981?hash=item569438b1e5:g:7TkAAOSwNnRYkxM5

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#366824 Το δεύτερο μου φαίνεται αρκετά πιο ογκώδες από το πρώτο.
Κατά καιρούς βγάζει κάτι ωραία σετάκια το Lidl. Έχω πάρει ένα μικρό κατσαβιδάκι από εκεί με 12 μύτες και καστάνια, το οποίο είναι πάρα πολύ εξυπηρετικό.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#366827 Ναι φαίνεται ωραίο το goodyear αλλά θα ήθελα να έχει και μία προέκταση για τα δυσπρόσιτα σημεία.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#366828 Εμένα σε ένα σετάκι που είχα του λιντλ μου κόπηκε το καρυδάκι ( :lipsealed: ) οπότε θα πρότεινα να πας σε κάτι επώνυμο.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#366830 Έχω ήδη ένα σετακι καρυδάκια αλλά τα μισά είναι χαμένα και στην ουσία θέλω backup. Tα torx με ενδιαφέρουν κυρίως.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#366859 Απλά να ξέρεις ότι η άλλη ονομασία που έχουν τα φθηνά είναι "μιας χρήσης"
Πιο καλά να αντικαταστήσεις τα χαμένα σου με καλής ποιότητας bits παρά να πάρεις άλλο ένα φθηνό σετ.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#366866 Καλά ότι πληρώσεις παίρνεις. Εννοείται αυτό. Στην παρούσα φάση θέλω κάτι ίσα να κάνω τη δουλειά μου.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#366879 Βρήκα δανεικά για την ώρα και φαίνεται να το γλιτώνω το έξοδο. Θενκς πάντως.