Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#366160 Ε ρε...

Κατι τσιζμπεργκερ που σας χρειαζονται να στρωσετε λιγάκι....

Να κανετε και ενα φλασμπακ στα χρονια που η μπανανα ηταν προιον λαθρεμπορίου....
:s_scratchhead
Άβαταρ μέλους
By elvet
#366327
blackpug106 έγραψε:Ε ρε...

Να κανετε και ενα φλασμπακ στα χρονια που η μπανανα ηταν προιον λαθρεμπορίου....
:s_scratchhead

Πω, πω... θύμισες! χαρτόκουτα και συγκεκριμένα σημεία σε εθνικές και διασταυρώσεις. Τέρμα Τρικάλων στη Λάρισα, Πολύκαστρο, Βούλγαρη...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#366348 Αρχές δεκαετίας 1980, πάει ο παππούς και η γιαγιά ταξιδάκι στην Αλβανία. Γυρνώντας φέρνουν μπανάνες για τον εγγονό, καθώς δεν υπήρχαν στην Ελλάδα, ως είναι γνωστό. Μου την ξεφλουδίζουν και μου την δίνουν, περιμένοντας αντίδραση χαράς. Ξινίζω τα μούτρα μου και την φτύνω αηδιασμένος. Ε ρε στεναχώρια ο παππούς... :lol: Δεν έχω βάλει από τότε μπανάνα στο στόμα μου, με αηδιάζει ακόμα και η μυρωδιά. :lol:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#366534 Αλβανία και Σκόπια είχαν τσικιτα.

Η περίπτωση μου ήταν κάπως διαφορετική. Τελη 70ies μένουμε στην Φλώρινα. Πάει ο θείος και η θεία στα Σκόπια και φέρνουν μπανάνες για τα παιδιά τους και για εμάς. Η αδερφή μου δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα αλλά εγώ τρελάθηκα. "Βασικός κανόνας" ότι τις τρώμε στο σπίτι μόνο και όχι παρουσία ξένων και ιδίως παιδιών. Ενοχικο σύνδρομο και σε ένα μέρος με πολιτισμό επιπέδου λίγο μετά την λιθινη εποχή ...
Εγώ αντιδραστικος και ψώνιο παίρνω μια κρυφά στο σχολείο ... και βρίσκομαι στο γραφείο του διευθυντή. Δημοτικό πήγαινα στην Παιδαγωγική Ακαδημία και εννοείται ότι το αρχηγοπουλο εκεί ήταν... πανεπιστημιακος!!! Τηλεφωνησαν στον πατέρα μου γιατί... προκαλεσα! Τον ρώτησαν που βρήκα την μπανάνα. Κοτζαμ "επιστήμονας" να ζει στον σκοταδισμο του μεσαίωνα...
Και ολο αυτό για να προωθούν τις μικρές ανοστες μπανάνες της Κρήτης βασικά!

Πολύ αργότερα μου εξηγησαν βέβαια οτι θα μπορούσε να γίνει θέμα διότι θα έπρεπε να εξηγήσει πώς ήρθαν αφού οι δικοί μου λόγω ιδιότητας δεν μπορούσαν να βγουν εκτός Ελλάδας χωρίς άδεια και σίγουρα όχι να πάνε σε κομουνιστικη χώρα...

Με την "απελευθέρωση" είναι σχεδόν καθημερινά έως και τώρα το δεκατιανο μου.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#366596
cosneo έγραψε: Τελη 70ies μένουμε στην Φλώρινα. Πάει ο θείος και η θεία στα Σκόπια


Τότε ήταν ακόμα Γιουγκοσλαβία. :lol:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#366605 Γιουγκοσλαβια ήταν η χώρα αλλά οι Φλωρινιωτες εκείνο το κομμάτι "Σκόπια" το έλεγαν και τότε. Και την πόλη των Σκοπίων και όλη την εκεί περιοχή.
Βασικά σε ένα χωριουδακι, στο Μοναστήρι των Σκοπίων πήγαιναν που ήταν λίγα χλμ από τα σύνορα της Νίκης. Μιλούσαν ελληνικά, είχαν μόνιμα παζάρι και φτηνή αγορά. Είχε μαγαζι και η Adidas εκεί με αυτά που έβγαζαν από το Σπλιτ.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#366608
cosneo έγραψε:Γιουγκοσλαβια ήταν η χώρα αλλά οι Φλωρινιωτες εκείνο το κομμάτι "Σκόπια" το έλεγαν και τότε. Και την πόλη των Σκοπίων και όλη την εκεί περιοχή.
Βασικά σε ένα χωριουδακι, στο Μοναστήρι των Σκοπίων πήγαιναν που ήταν λίγα χλμ από τα σύνορα της Νίκης. Μιλούσαν ελληνικά, είχαν μόνιμα παζάρι και φτηνή αγορά. Είχε μαγαζι και η Adidas εκεί με αυτά που έβγαζαν από το Σπλιτ.

Οι Φλωρινιώτες που ξέρω, προσδιορίζουν το Μοναστήρι ως "στα Μπίτολα" ή απλώς "μέσα".
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#366611 Απλά να ξέρεις ότι είναι η Μπιτολα και βέβαια λογικό να μιλάνε ελληνικά, για αιώνες σημαντικό εμπορικό κέντρο της περιοχής με ακμάζουσα ελληνική κοινότητα

<
Άβαταρ μέλους
By elvet
#366613
Arrow έγραψε:Απλά να ξέρεις ότι είναι η Μπιτολα και βέβαια λογικό να μιλάνε ελληνικά, για αιώνες σημαντικό εμπορικό κέντρο της περιοχής με ακμάζουσα ελληνική κοινότητα

<

Από το Βυζαντινό Βιτώλιο είναι ακμάζουσα ελληνική κοινότητα και ακόμα έχει παλιές ελληνικές πινακίδες σε σπίτια και καταστήματα. Αλλά δεν το έχω ακούσει στα ελληνικά ποτέ ως Η Μπίτολα. Ακόμα και στην τουρκοκρατία η περιφέρεια που ανήκε λεγόταν σαντζάκ μοναστήρ.
Τέλωσπαντων όμορφη πόλη και πολύ ωραίο το βουνό από πάνω της
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#366690 Χωριουδάκι! 5 φορές η Φλώρινα πρέπει να είναι :lol: Kαι οι δικοί μου φλωρινιώτες "μέσα" το λένε.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#366696 Σωστά. Απ ότι διαβάζω 86000 κατοίκους έχει!
Δεν είναι και τόσο χωριουδακι τελικά, όπως μου το έλεγαν. Και δεν πήγα και ποτέ...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#366724 Στο Καλοχωρι προς τα ξύλινα σπιτακια των ψαραδων ή εκεί που ήταν το Μπαγκλαντες ή το νησί της Αφροδίτης υπάρχει πλέον κανένα μαγαζί, ουζερι ή κουτουκι? Γενικά εκείνη η περιοχή έχει κάποιο ενδιαφέρον σε φαγωσιμο?
Άβαταρ μέλους
By famas
#366770 Καλοχώρι πηγαίνω στο Καρνάγιο, που είναι ουζερί, στο κεντρικό δρόμο επάνω. Για τα δεδομένα του χωριού είναι αρκετά καλό, αλλά δεν έχει σχέση με τα ονόματα που αναφέρεις.