Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#366229 και μη ξεχναμε οτι πολα σπιτια χτιστικαν με την προοπτική του πανωσηκώματος "για να εχουν να μεινουν τα παιδια".....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#366245 Αν έχει ανοίξει καλοριφέρ ένας άλλος όροφος είναι λογικό να ζεσταίνονται οι σωλήνες μου;(όχι τα ίδια τα σώματα). Εάν ναι, καταγράφονται και στον θερμιδομετρητή μου;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#366468
fubar.gr έγραψε:Εμένα το efergy βγάζει 1700 Kwh για το Δεκέμβριο 2016 και 2000 για τον Ιανουάριο 2017. Αυτό αφορά συνολική ηλεκτρική κατανάλωση, όχι μόνο για την Α/Θ, όμως οι υπόλοιπες καταναλώσεις είναι μικρές.

Ο πεθερός μου που μένει απο κάτω μας έχει κάψει στο ίδιο διάστημα πάνω απο 2000 ευρώ σε πετρέλαιο

2000 ευρώ σε πετρέλαιο μέσα σε 2 μήνες; :dizzy: :help: :omg:

Δηλαδή μιλάμε για τουλάχιστον 2100 λίτρα (περίπου €0.95/lt δεν έχει φέτος; ), το πετρέλαιο έχει ενεργειακη πυκνότητα 9.95-10kWh/lt, οπότε μιλάμε για περίπου 21000 kWh το δίμηνο. Τι ακριβώς κάνει ο πεθερός σου με τη θέρμανση; :omg: :hmmm:

Τα δικά σου νούμερα είναι πολύ πιο ρεαλιστικά. Για σύγκριση, εμείς στο ίδιο διάστημα κάψαμε κάπου 4500kWh (£120 η λυπητερή). Υπενθυμίζω, θέρμανση με Φ/Α, παλιό σπίτι στη Σκωτία φτιαγμένο από γρανίτη, ανοιχτό από 3 πλευρές + την οροφή.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#366469 Υδροπονικα;
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#366477
Dimitris_P έγραψε:Αν έχει ανοίξει καλοριφέρ ένας άλλος όροφος είναι λογικό να ζεσταίνονται οι σωλήνες μου;(όχι τα ίδια τα σώματα). Εάν ναι, καταγράφονται και στον θερμιδομετρητή μου;

Δημήτρη, οι ερωτήσεις σου κάποιες φορές είναι επιπέδου Πυθίας και βάλε..... :protest:
Οπότε και οι απαντήσεις μας, ... χρησμοί θα είναι. :oops:
Θα κάνω όμως μιά (μπακαλο)προσπάθεια εξήγησης:
Το θέμα σου κατά πάσα πιθανότητα προκύπτει απ΄το είδος δικτύου σωληνώσεων , που επιλέχτηκε να τοποθετηθεί απο τον εγκαταστάτη: Μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο.
Στις σύγχρονες (και αξιοπρεπείς) κατασκευές μπαίνει δισωλήνιο.
Επίσης : Είναι ζεστοί και οι 2 σωλήνες, ή μόνο ο 1 απ τους 2?
:s_dunno

Θεωρώ πάντως πως δεν σε επηρεάζει "οικονομικά" αυτό που διαπίστωσες και το οποίο προφανώς, πάντα συνέβαινε αλλά δεν το είχες προσέξει.


ΒΤW : Είχα θέσει κάποτε το εξής ερώτημα, εδώ => viewtopic.php?p=315837#p315837 :
dimitrisB έγραψε:Όταν υπάρχει μπόιλερ "κοινόχρηστο", απ΄το οποίο δηλ τραβάνε και άλλοι ένοικοι ζεστό νερό, γνωρίζετε αν γράφει μόνο ο μετρητής του χρήστη της δεδομένης στιγμής ή συγχρόνως "γράφουν" μιά ελάχιστη κατανάλωση και οι μετρητές των υπολοίπων ενοίκων ?

Για πείτε.... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#366538
Dimitris_P έγραψε:Αν έχει ανοίξει καλοριφέρ ένας άλλος όροφος είναι λογικό να ζεσταίνονται οι σωλήνες μου;(όχι τα ίδια τα σώματα). Εάν ναι, καταγράφονται και στον θερμιδομετρητή μου;

Τα σώματα γιατί δεν ζεσταίνονται; κλείνεις τους διακόπτες;(και έναν να κλείσεις δεν γίνεται κυκλοφορία).
Φιλολογική ολίγον η ερώτηση γιατί δεν έχει νόημα να ανάβει κάποιος άλλος την θέρμανση και να ζεσταίνεσαι και εσύ.

dimitrisB έγραψε:Μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο.
Στις σύγχρονες (και αξιοπρεπείς) κατασκευές μπαίνει δισωλήνιο.

Εννοείς το αντίθετο. Μονοσωλήνιο που οι γραμμές βγαίνουν απο το πάτωμα

dimitrisB έγραψε:ΒΤW : Είχα θέσει κάποτε το εξής ερώτημα, εδώ => viewtopic.php?p=315837#p315837 :
dimitrisB έγραψε:Όταν υπάρχει μπόιλερ "κοινόχρηστο", απ΄το οποίο δηλ τραβάνε και άλλοι ένοικοι ζεστό νερό, γνωρίζετε αν γράφει μόνο ο μετρητής του χρήστη της δεδομένης στιγμής ή συγχρόνως "γράφουν" μιά ελάχιστη κατανάλωση και οι μετρητές των υπολοίπων ενοίκων ?
Για πείτε.... :hmmm:

Ξεπερνώντας το "κοινόχρηστο" του θέματος (αλήθεια, πως προέκυψε αυτό;) θα έλεγα πως το μπόιλερ τραβάει απο μια γραμμή. Μου φαντάζει δύσκολο να έχει γίνει κάποια πατέντα, εκτός κι αν δεις κάπου κάποιο κολλεκτέρ να μαζεύει τις γραμμές απο τα διαφορετικά ρολόγια και να βγάζει έξοδο για το μπόιλερ.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#366540
drdino έγραψε:Υδροπονικα;


Αυτά θέλουν φως, παρά θέρμανση. :shifty:

Εικόνα

http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... -roof.html
Άβαταρ μέλους
By bill33
#366544 Αν οι σωλήνες απλά περνάνε απο το διαμέρισμά του δεν θα ζεσταίνουν και τα σωματα .Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό πάντως.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#366602
Zorz έγραψε:
drdino έγραψε:Υδροπονικα;


Αυτά θέλουν φως, παρά θέρμανση. :shifty:

Εικόνα

http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... -roof.html


Ταμπέλα να έβαζε 5μΧ5μ μπροστά από το σπίτι του δεν θα το διαφήμιζε καλύτερα... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#366609
famas έγραψε:
Kon5 έγραψε::lol:
Υπάρχουν και χειρότερα! 10.125 kw απαίτηση και ο καυστήρας 30άρης! Τουμπανέϊρος :superman:

Όχι φίλε, αυτό λέγεται πρόβλεψη μελλοντικής επέκτασης :lol:


Παρ ολ αυτα το σχετικο μαθημα στο πανεπιστημιο ειναι 2 εξαμηνα. Καταλαβαινουμε ολοι μας οτι η γνωση δεν μπορει να συμπιεστει σε μια παραγραφο ενος φορουμ.

Σε γενικες γραμμες η συλλογιστικη του DimitrisB ακολουθει μια λογικη σειρα. Ομως, υπαρχουν πολλα κενα οσον αφορα την διαστασολογηση. Τοποθεσια, διαστασεις δωματιων, σχεδιασμος σπιτιου, προσανατολισμος σπιτιου, γειτονικα κτιρια, γειτονικα διαμερισματα, υψος δωματιων, υλικα κατασκευης, ποσοτητες ανοιγματων, φετες καλοριφερ ανα δωματιο και αλλα πολλα ειναι παραμετροι που δεν μπορουν να υπολογιστουν με ενα απλο βαλε ενα 10% και καθαρισες.

Δυστυχως δεν εχω ασχοληθει πιο εντατικα με τον συγκεκριμενο χωρο και δεν μπορω να πω αναλυτικα τι παιζει και τι οχι. Ισως ο rx8drifter που εμπορευεται 3φασικες σομπες να ειναι πιο γνωστης του αντικειμενου.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#366626 Για ζεστό σωλήνα είπα που οδηγεί στα σώματα, όχι το ίδιο το σώμα. Κλειστός ο δικός μου θερμοστάτης εννοείται
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#366627 Μαλλον εννοεις οτι ζεσταινονται οι κοινοχρηστοι σωληνες που περνανε απο το διαμερισμα σου μαλλον. Αν ναι τοτε ειναι λογικο. Εξαλλου επειδη οι σωληνες ειναι κοινοχρηστοι το 20% (η 30%) των εξοδων λογιζονται ως παγια και γι αυτο το 20% πληρωνουν ολοι (συμφωνα με τα χιλιοστα) ανεξαρτητως αν εχεις 0 η 1000 ωρες το μηνα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#366635
bibendum έγραψε:. Ομως, υπαρχουν πολλα κενα οσον αφορα την διαστασολογηση. Τοποθεσια, διαστασεις δωματιων, σχεδιασμος σπιτιου, προσανατολισμος σπιτιου, γειτονικα κτιρια, γειτονικα διαμερισματα, υψος δωματιων, υλικα κατασκευης, ποσοτητες ανοιγματων, φετες καλοριφερ ανα δωματιο και αλλα πολλα ειναι παραμετροι που δεν μπορουν να υπολογιστουν με ενα απλο βαλε ενα 10% και καθαρισες.

Σωστός! :)
Παρ΄ όλα αυτά, στο παράδειγμά μου περί τρόπου υπολογισμού, δεν ήταν τυχαία η επισήμανση της λέξης "μπούσουλας", παρότι ηδη περιείχε στοιχεία "αριθμητικής υπερβολής", ώστε να συμπεριλάβουν τους επι μέρους παράγοντες που ανέφερες.
Ούτε είμαι εγώ αυτός, που θα καθορίσει σε ποιό ακριβώς σημείο θα πάνε τα σώματα στο κάθε δωμάτιο και αν θα μπούν 2 ή 3 τεμάχια στο σαλόνι. Αν και για αυτά τα θέματα, υπάρχουν "μπούσουλες".
Οχι όμως να δεχόμαστε και προτάσεις απο επαγγελματίες του χώρου για τον υπερδιπλασιασμό της "ισχύος" της εγκατάστασης, γιατί ...... έτσι! :roll:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#366784
bibendum έγραψε:Μαλλον εννοεις οτι ζεσταινονται οι κοινοχρηστοι σωληνες που περνανε απο το διαμερισμα σου μαλλον. Αν ναι τοτε ειναι λογικο. Εξαλλου επειδη οι σωληνες ειναι κοινοχρηστοι το 20% (η 30%) των εξοδων λογιζονται ως παγια και γι αυτο το 20% πληρωνουν ολοι (συμφωνα με τα χιλιοστα) ανεξαρτητως αν εχεις 0 η 1000 ωρες το μηνα.


Δεν ξέρω αν θεωρούνται κοινόχρηστοι. Δεν είναι όπως στις παλιές πολυκατοικίες δηλαδή που οι σωλήνες πήγαιναν από κάτω εώς πάνω.

Και έστω ότι συμβαίνει αυτό, το βρίσκω εν μέρει λογικό, αφού ήταν ζεστός ο σωλήνας δίπλα στο σώμα, δεν θα έπρεπε να ήταν ζεστό και το σώμα; Αφού ιδιο κύκλωμα είναι. Κι επίσης θερμιδομετρητής μου θα καταγράφει αυτή τη ζέστη που πέρασε;

Το ερώτημα προέκυψε γυρνώντας ένα απόγευμα και πιάνοντας τον σωλήνα τον ένιωσα χλιαρό, ενώ το σώμα όχι. Που κανονικά τίποτα δεν θα έπρεπε γιατί είχα κλειστό θερμοστάτη.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#367491
edmond έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο.
Στις σύγχρονες (και αξιοπρεπείς) κατασκευές μπαίνει δισωλήνιο.

Εννοείς το αντίθετο. Μονοσωλήνιο που οι γραμμές βγαίνουν απο το πάτωμα

:hmmm: ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΩ ΤΟΝ ΕΙΔΗΜΟΝΑ, ...δε νομίζω να το μπέρδεψα. :oops:
Μονοσωλήνιο είναι το σύστημα όπου μία σωλήνα ξεκινάει απ΄ το λέβητα, μπαίνει στο πρώτο σώμα, βγαίνει και μπαίνει στο δεύτερο, μετά στο τρίτο κλπ, μέχρι να επιστρέψει στο λέβητα, οπότε στο σύστημα αυτό τα σώματα είναι συνδεδεμένα "εν σειρά".
Δισωλήνιο είναι το σύστημα όπου στήνεται δίκτυο ώστε να πηγαίνουν δύο σωλήνες αποκλειστικά για κάθε σώμα και με το σύστημα αυτό, τα σώματα είναι συνδεδεμένα "παράλληλα".
Το μονοσωλήνιο σύστημα το χρησιμοποιούσαν παλαιότερα, ίσως και για οικονομικούς λόγους, ενώ λόγω συνδεσμολογίας => τρόπου κυκλοφορίας ζεστού νερού, δεν μπορείς να απομονώσεις τη θέρμανση σε ένα δωμάτιο. Για να το πετύχεις αυτό, θέλεις τετράοδες βάνες και άλλα κόλπα, άγνωστα σε μένα.
Επίσης : Δεν μπορείς να κρίνεις ποιό σύστημα σωληνώσεων επιλέχτηκε, απ΄το αν οι σωλήνες έρχονται απο τον τοίχο ή το δάπεδο. Το μονοσωλήνιο μπορεί να μπεί και σε τοίχο και , όπως σωστά λες , επίσης και στο πάτωμα. Στις παλιές οικοδομές (΄60-΄70) έμπαινε σχεδόν πάντα στον τοίχο, ως προφανώς ευκολότερο σε επισκευές-τοποθέτηση, αφού ήταν μία σωλήνα που "έτρεχε" στην οικοδομή.
Το δισωλήνιο σαφέστατα μπαίνει στο πάτωμα, αφού είναι διπλάσια φασαρία να τρέξεις 2 σωλήνες σε τοίχο και ... δεν έχει νόημα.
Περισσότερα δε γνωρίζω, ίσως κάνω και λάθος, αφού ασχολούμαι "ερασιτεχνικά" και δεν πρόκειται ποτέ να γίνω εγκαταστάτης θέρμανσης. :s_sarcastic

Όσο για αυτό το θέμα:
....μπόιλερ "κοινόχρηστο", .....γνωρίζετε αν γράφει μόνο ο μετρητής του χρήστη της δεδομένης στιγμής ή συγχρόνως "γράφουν" μιά ελάχιστη κατανάλωση και οι μετρητές των υπολοίπων ενοίκων ?
, σωστά σκέφτηκε ο edmond
Ξεπερνώντας το "κοινόχρηστο" του θέματος (αλήθεια, πως προέκυψε αυτό;) θα έλεγα πως το μπόιλερ τραβάει απο μια γραμμή. Μου φαντάζει δύσκολο να έχει γίνει κάποια πατέντα, εκτός κι αν δεις κάπου κάποιο κολλεκτέρ να μαζεύει τις γραμμές απο τα διαφορετικά ρολόγια και να βγάζει έξοδο για το μπόιλερ.

Με δεδομένο πως:
1/ Δεν υπάρχει-χρησιμοποιείται κοινόχρηστο νερό με μετρητή, για τροφοδοσία του μπόιλερ.
2/ Υπάρχουν τόσες έξοδοι απ΄το μπόιλερ, όσα και τα διαμερίσματα που χρησιμοποιούν ΖΝΧ,

έχουμε αποτέλεσμα να : Γράφουν όλοι οι μετρητές νερού, ανεξαρτήτως ποιός καταναλώνει ΖΝΧ. :dizzy:
Η διαφορά (ευτυχώς :lol: ) είναι ότι αυτός που καταναλώνει στη δεδομένη στιγμή ΖΝΧ, χρεώνεται στον υδρομετρητή του το 70% περίπου της κατανάλωσης, ενώ οι υπόλοιποι το 30%, χοντρικά.

Το είχα διαπιστώσει πρίν την ανακαίνιση, τροφοδοτώντας ΖΝΧ απ΄ το ίδιο μπόιλερ 2 διαμερίσματα, τα οποία βεβαίως και είχαν διαφορετικούς μετρητές ΕΥΔΑΠ. Όμως θεώρησα πως έφταιγε η συνδεσμολογία που είχε γίνει, αφού έγιναν 2-3 φορές στο διάστημα 10ετίας θερμουδραυλικές εργασίες, και έγιναν "τσόντες-πατέντες" με διακόπτες για κάθε διαμέρισμα στο φωταγωγό, για να "γυρνάει" η επιλογή ΖΝΧ απο το ένα διαμέρισμα στο άλλο κλπ πατέντες., εξ ανάγκης.
Με την νέα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, όπου και πάλι υπήρχε κοινόχρηστο μπόιλερ αλλά οι σωλήνες ξεκίνησαν κυριολεκτικά απ΄τα ρολόγια, θεώρησα ότι με τις νέες -αυτόνομες γραμμές αλλά και πάλι με κοινόχρηστο μπόιλερ, το πρόβλημα θα εξαφανιζόταν.
Αμ δέ! Περιορίστηκε μέν (η ποσόστωση καταναλώσεων πήγε στο 80-20), αλλά υπάρχει και θα υπάρχει στον αιώνα τον άπαντα αυτό το πρόβλημα, όπως μου εξήγησαν οι υδραυλικοί, παραπονούμενος για το θέμα, εφόσον δεν είχαμε κοινόχρηστο (3ο) ρολόι, περαν αυτών που τροφοδοτούσαν τα δυο διαμερίσματα.
Η εξήγηση που πήρα , επιβεβαιώνεται ως αληθής και στο νετ, απο εξειδικευμένο site σε θερμουδραυλικά θέματα, οπου συζητιόταν ακριβώς η ίδια περίπτωση (http://www.monachos.gr).
Μόνη λύση, όπως προτεινόταν και απο τεχνικούς στο site (αν και δεν με ενδιαφέρει πλέον) για ενημέρωσή σας :
Είσοδος νερού στο μπόιλερ απο κοινόχρηστο ρολόι (εφ΄όσον υπάρχει) και τοποθέτηση ογκομετρητή νερού στις εξόδους ΖΝΧ που ανήκουν-τροφοδοτούν το κάθε διαμέρισμα, για επιμερισμό της κατανάλωσης.
Παρ΄όλα αυτά, πλήθος οικοδομών που διαθέτουν κοινόχρηστο μπόιλερ, του έδωσαν νερό με γραμμες απ όλα τα ρολόγια, με αποτέλεσμα την ταυτόχρονη χρέωση, έστω και μερικώς, όλων των ενοίκων.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αν τελικά τροφοδοτούν το μπόιλερ όλα τα ρολόγια, δεν μιλάμε για διπλο-τριπλο κλπ χρέωση νερού, αφού ο όγκος του νερού που μπαίνει στο μπόιλερ είναι τόσος, όσος θα γράψουν συνολικά τα ρολόγια και όχι πολλαπλάσιος. Αρα, .... μικρό το κακό! :lol:

Conclusion : Για κάθε θέμα στην οικοδομή, "άβυσσος" περιπτώσεων-υποπεριπτώσεων. Και για να βρεθούν οι βέλτιστες λύσεις , ..... καλά κρασιά! :help: