Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#356663 ναι η λογική του δεν είναι λάθος, αλλά στη πράξη επειδή βοηθάει και τα λαμόγια (που δεν είναι λίγα) μπάζει από παντού
Άβαταρ μέλους
By italakias
#356665
kyr80 έγραψε:Η φοροδιαφυγή θέλει 2. Κανείς δεν φοροδιαφεύγει μόνος του. Εγώ σου λέω ότι αυτός κακός δεν σου έδινε απόδειξη. Εσύ γιατί δεν την ζήτησες, όταν αυτός έκανε την πάπια. Αν αύριο ξαφνικά σταματήσει η φοροδιαφυγή, ξέρεις που θα ανέβουν οι τιμές;;;

Και σε ξαναρωτάω.. Γιατί να ρισκάρω ένα τεράστιο κεφάλαιο, να δουλεύω όλη μέρα, να δίνω δουλειά σε πόσες οικογένειες; Όταν στο τέλος θα μου μείνουν τα ίδια χρήματα και θα κάνω την ίδια ζωή με τον υπάλληλό μου;;;;
Για ποιον λόγο να δουλεύω και να πληρώνω φόρους και εισφορές, όταν στο τέλος ένας ΔΥ κάνει καλύτερη ζωή;;;
Ποιος θα είναι τόσο χαζός πλεον στην Ελλάδα, ώστε να ρισκάρει για να πληρώνεται αυτός ο τομέας των ΔΥ+συνταξιούχων;;;

Εσυ δουλευεις για τον εαυτο σου ή για να κανεις καλυτερη ζωη απο εναν ΔΥ;
Και με την λογικη οτι δεν μπορουμε να γινουμε ολοι ΔΥ,δουλευουμε για την επιβιωση και γιατι ετσι μας αρεσει.

Αυτο που δεν θελει ο ελληνας επαγγελματιας να καταλαβει,ειναι οτι εποχες που το καθε χαζομαγαζο εβγαζε μεροκαματο,περασαν.
Σημερα και για δεκαετιες,θα επιβιωνουν οσοι ψαχνονται συνεχως και οσοι σκεπτονται πως θα πουλησουν το εμπορευμα τους ή τις υπηρεσιες τους αντι να καθονται στην καρεκλα και να περιμενουν τον πελατη.

Οσο για την φοροδιαφυγη,το επαγγελμα σου ειναι απτα πρωτα στην λιστα σε βαθμο ξεδιαντροπο.
Δεν γινεται να εχετε δεκα αποδειξεις και να τις γυροφερνετε απο το ενα τραπεζι στο αλλο.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356666
markvag έγραψε:
kyr80 έγραψε:
Και όλη αυτή η φοροκαταιγίδα στου ΕΕ και επιχειρήσεις, για ποιον λόγο γίνεται; Για να πληρωθούν ποιοι;; Οι οποίοι προσφέρουν τι;;


Γιατί η χώρα για "κάποιον" λόγο δεν μπορεί να δανειστεί και είναι σε μόνιμη ύφεση (= μειωμένα έσοδα συνεχώς) και το δημόσιο πρέπει να λειτουργήσει και οι γονείς μας να πάρουν την όποια σύνταξή τους (την οποία και έχουν χρυσοπληρώσει, ξαναλέω, ο πατέρας μου, μόνο για επικουρικό, το οποίο υποτίθεται ήταν προσωπικός κουμπαράς, είχε κρατήσεις παραπάνω από ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ της σύνταξης που λαμβάνει σήμερα... :dizzy: )

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά αυτό το επιχείρημα;;; Διαφωνείς με την ανάγκη να πληρώνονται συντάξεις;;; Με το να μισθοδοτούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι;;; Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω το point.
Μα ξεκάθαρα διαφωνώ για τις συντάξεις. Προφανώς και να μειωθούν στο ελάχιστο.
Ναι οκ, πληρώθηκαν ποσά που χάθηκαν. Και δεν αναφέρομαι σε "κρατήσεις" ΔΥ ή ΔΕΚΟ διότι αυτά είναι για κοροϊδευόμαστε. Πληρώθηκαν όμως πολλά χρήματα από εργοδότες σε ΙΚΑ και ΤΕΒΕ, τα οποία χάθηκαν ή κλάπηκαν. Σε ομόλογα σε κουρέματα κλπ.
Ωραία λοιπόν. Τι πρέπει να γίνει; Θα πρέπει να καταστραφούν 2 και 3 γενιές, για να συνεχίσουν οι πατεράδες μας να παίρνουν τη σύνταξή τους;;; Πρώτον αυτοί ήταν η γενιά που ξεκίνησε την κατρακύλα. Δεύτερον, τα χρήματα αυτά δόθηκαν σε μια εντελώς διαφορετική οικονομική κατάσταση, σαν εισφορές. Τρίτον δεν είναι λογικό ένας συνταξιούχος να παίρνει τα ίδια ή περισσότερα χρήματα από έναν που εργάζεται στην αντίστοιχη θέση.

Και ρώτησα και τον πατέρα μου, γιατί μου λέει τα ίδια με εσένα(ότι αυτά τα λεφτά τα πλήρωσε). Τι προτιμάει; Τα παιδιά του στο εξωτερικό μετανάστες, ώστε αυτός να παίρνει τη συνταξούλα του;;; Την χώρα να ρημάξει χωρίς νέους;; Τα εγγόνια σε φωτογραφίες;;

REALZEUS έγραψε:Η αλήθεια πάντως είναι ότι για όσους επιτηδευματίες όντως δεν βγάζουν λεφτά (ή δεν τα δηλώνουν), το νέο ασφαλιστικό είναι καλύτερο. Πριν πλήρωνες 300 το μήνα (τυχαίο νούμερο) είτε έβγαζες 300 το μήνα, είτε 30.000. Ε τώρα αυτό αλλάζει προς το δικαιότερο και αναλογικότερο.

Το ασφαλιστικό ΔΕΝ είναι φορολογία εισοδήματος. Καθόλου δικαιότερο δεν είναι. Είναι αντιπαραγωγικό γιατί με κάνεις να μη θέλω να βγάλω χρήματα πάνω από ένα ποσό. Άρα δε θα μεγαλώσω τη δουλειά μου, δε θα προσλάβω περισσότερο προσωπικό, δε θα αγοράσω περισσότερες πρώτες ύλες κλπ
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356668
italakias έγραψε:
kyr80 έγραψε:Η φοροδιαφυγή θέλει 2. Κανείς δεν φοροδιαφεύγει μόνος του. Εγώ σου λέω ότι αυτός κακός δεν σου έδινε απόδειξη. Εσύ γιατί δεν την ζήτησες, όταν αυτός έκανε την πάπια. Αν αύριο ξαφνικά σταματήσει η φοροδιαφυγή, ξέρεις που θα ανέβουν οι τιμές;;;

Και σε ξαναρωτάω.. Γιατί να ρισκάρω ένα τεράστιο κεφάλαιο, να δουλεύω όλη μέρα, να δίνω δουλειά σε πόσες οικογένειες; Όταν στο τέλος θα μου μείνουν τα ίδια χρήματα και θα κάνω την ίδια ζωή με τον υπάλληλό μου;;;;
Για ποιον λόγο να δουλεύω και να πληρώνω φόρους και εισφορές, όταν στο τέλος ένας ΔΥ κάνει καλύτερη ζωή;;;
Ποιος θα είναι τόσο χαζός πλεον στην Ελλάδα, ώστε να ρισκάρει για να πληρώνεται αυτός ο τομέας των ΔΥ+συνταξιούχων;;;

Εσυ δουλευεις για τον εαυτο σου ή για να κανεις καλυτερη ζωη απο εναν ΔΥ;
Και με την λογικη οτι δεν μπορουμε να γινουμε ολοι ΔΥ,δουλευουμε για την επιβιωση και γιατι ετσι μας αρεσει.

Αυτο που δεν θελει ο ελληνας επαγγελματιας να καταλαβει,ειναι οτι εποχες που το καθε χαζομαγαζο εβγαζε μεροκαματο,περασαν.
Σημερα και για δεκαετιες,θα επιβιωνουν οσοι ψαχνονται συνεχως και οσοι σκεπτονται πως θα πουλησουν το εμπορευμα τους ή τις υπηρεσιες τους αντι να καθονται στην καρεκλα και να περιμενουν τον πελατη.

Οσο για την φοροδιαφυγη,το επαγγελμα σου ειναι απτα πρωτα στην λιστα σε βαθμο ξεδιαντροπο.
Δεν γινεται να εχετε δεκα αποδειξεις και να τις γυροφερνετε απο το ενα τραπεζι στο αλλο.


Γνωριζόμαστε προσωπικά ή δεν πήρες απόδειξη σε κάποιο μαγαζί μου; Αν ναι, πάνε τώρα στην εφορία και κάνε καταγγελία. Αλλιώς είσαι ρόμπα ξεκούμπωτη.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#356680
QsisVTS έγραψε:η φορολογία είπαμε δεν είναι πρόβλημα ότι είναι μεγάλη, αλλά ότι δεν είναι σταθερή

αν είχαμε μια εξασφάλιση ότι τουλάχιστον για μια 10ετια δε θα αλλάξει κάτι η κατάσταση θα βελτιωνόταν δραματικά, τώρα που δε ξέρουμε πώς θα στείλουμε εισφορές τον άλλο μήνα ενώ ο μήνας είναι σε εξέλιξη έχουμε χάσει κάθε ίχνος σοβαρότητας σαν χώρα


Καλά, προφανώς η αστάθεια είναι το Νο1 πρόβλημα, απλά πλέον έχουμε φτάσει στο σημείο να μην θέλεις δουλειά... :oops:


@kyr80: Υπερβάλλεις, αλλά εντάξει, δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας... :lol:


italakias έγραψε:Δεν υπαρχει μαγαζι εστιασης που να μην φοροδιαφευγει.


Εικόνα

:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Να φανταστώ πως έχεις κάνει έρευνα των εταιρειών εστίασης και έχεις καταλήξει στο συμπέρασμα αυτό ή είναι με τη γνωστή επιστημονική μέθοδο της όσφρησης των δακτύλων;;; :lol:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356683
markvag έγραψε:@kyr80: Υπερβάλλεις, αλλά εντάξει, δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας...


Που είναι η υπερβολή;
Άβαταρ μέλους
By italakias
#356684 Εσυ πιστευεις οτι υπαρχουν τοσο ευσυνειδητοι μαγαζοτερες που χανουν χρημα στον βωμο της στηριξης της οικονομιας του κρατους;
Εγω αυτο δεν το πιστευω.
Απλα θες για αλλη μια φορα να με κοντραρεις και να μου σπασεις τα νευρα,γιατι δεν σε κοβω για τοσο αγαθιαρη.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#356690
markvag έγραψε:Απ' όσους γνώρισα εγώ πάντως κανένας δεν θα το έκανε, με 800 ευρώ στο δημόσιο.


Κάποιοι που τον έναν χρόνο μπαίνουν μέσα και τον άλλον απλά βγάζουν τα έξοδά τους πάντως θα το θέλανε. :iconcool:


kyr80 έγραψε:Το ασφαλιστικό ΔΕΝ είναι φορολογία εισοδήματος. Καθόλου δικαιότερο δεν είναι. Είναι αντιπαραγωγικό γιατί με κάνεις να μη θέλω να βγάλω χρήματα πάνω από ένα ποσό. Άρα δε θα μεγαλώσω τη δουλειά μου, δε θα προσλάβω περισσότερο προσωπικό, δε θα αγοράσω περισσότερες πρώτες ύλες κλπ


Κυριάκο φίλε μου, το ασφαλιστικό στην χώρα μας είναι αναδιανεμητικό, όχι κεφαλαιουχικό. Φαντάζομαι ότι και ο πατέρας σου πλήρωνε κοντά 1000 το μήνα για δεκαετίες ως εισφορές και τώρα δεν τα παίρνει αυτά σαν σύνταξη. Καλώς ή κακώς όμως ζούμε σε μια κοινωνία ατόμων και ο ισχυρότερος πρέπει να συνεισφέρει περισσότερα στο σύνολο. Θα ήταν καλύτερο να καταργηθούν όλα αυτά και να πληρώναμε όλοι βάσει εισοδήματος και μόνο; Ναι, θα ήταν. Μετά όμως θα γκρίνιαζαν μερικοί επειδή πληρώνουν πολλαπλάσια από τον συνάδελφό τους που βαράει μύγες. Εμ, έτσι είναι όμως και το λέει και το Σύνταγμα. Πληρώνουμε ανάλογα με τις δυνατότητές μας ο καθένας ώστε να βοηθάμε και τον πλησίον διαμέσω της αναδιανομής του εισοδήματος. Οπότε το να πληρώνει περισσότερο αυτός που βγάζει 10 από αυτόν που βγάζει 1 είναι πιο δίκαιο σαν σύστημα. Στα ποσοστά δεν θα τα χαλάσουμε όμως, πάντα στην Ελλάδα ήταν άδικα.


markvag έγραψε:Καλά, προφανώς η αστάθεια είναι το Νο1 πρόβλημα, απλά πλέον έχουμε φτάσει στο σημείο να μην θέλεις δουλειά...


Ισχύει. Έχω απορρίψει δουλειές επειδή το μεικτό περιθώριο κέρδους απλά δεν άξιζε τον φόρο και τον κόπο. Αν είναι να δουλεύεις για 1 βδομάδα για μεικτό κέρδος €200 (5% επί του τζίρου), εκ των οποίων τα 26% σε εφορία και τα λοιπά σε ΟΑΕΕ και ΔΕΗ-βενζίνες (που το κόστος του ρεύματος και καυσίμων δεν θα το είχες αν δεν έπαιρνες την δουλειά), ε χέσ' το και κάτσε σπίτι καλύτερα να μην κουράζεσαι κιόλας και να μην φθείρεις και το αυτοκίνητο και τα μηχανήματα σου! :vava: Και πίνε μπύρες, πιο πολύ συμφέρει! :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356729
italakias έγραψε:Εσυ πιστευεις οτι υπαρχουν τοσο ευσυνειδητοι μαγαζοτερες που χανουν χρημα στον βωμο της στηριξης της οικονομιας του κρατους;
Εγω αυτο δεν το πιστευω.
Απλα θες για αλλη μια φορα να με κοντραρεις και να μου σπασεις τα νευρα,γιατι δεν σε κοβω για τοσο αγαθιαρη.


Λίγο με νοιάζει τι πιστεύεις. Ούτε έχω καμιά όρεξη να σε κοντράρω. Αλλά προσβάλεις κάποιον που δεν ξέρεις. Αν το κάνεις κατά λάθος, πάω πάσο.
Απλά επειδή δεν το έχεις το άθλημα, καλύτερα μην κάνεις κριτική. Και να σου πω και κάτι για τις αποδείξεις.... Αυτοί που κλέβουν με τις αποδείξεις λιανικής ανακυκλώνοντάς τες, είναι γατάκια και μπακάληδες.

ΔΕΝ υπάρχει ούτε ένας επαγγελματίας που να μην φοροδιαφεύγει έστω και λίγο. Ίσως εταιρείες μεγαθήρια. Αλλά αυτές χειραγωγούν την αγορά και πουλάνε ότι θέλουν, όσο θέλουν. Ελπίζω αυτό να καλύπτει τις απορίες σου.
REALZEUS έγραψε:Κυριάκο φίλε μου, το ασφαλιστικό στην χώρα μας είναι αναδιανεμητικό, όχι κεφαλαιουχικό. Φαντάζομαι ότι και ο πατέρας σου πλήρωνε κοντά 1000 το μήνα για δεκαετίες ως εισφορές και τώρα δεν τα παίρνει αυτά σαν σύνταξη. Καλώς ή κακώς όμως ζούμε σε μια κοινωνία ατόμων και ο ισχυρότερος πρέπει να συνεισφέρει περισσότερα στο σύνολο. Θα ήταν καλύτερο να καταργηθούν όλα αυτά και να πληρώναμε όλοι βάσει εισοδήματος και μόνο; Ναι, θα ήταν. Μετά όμως θα γκρίνιαζαν μερικοί επειδή πληρώνουν πολλαπλάσια από τον συνάδελφό τους που βαράει μύγες. Εμ, έτσι είναι όμως και το λέει και το Σύνταγμα. Πληρώνουμε ανάλογα με τις δυνατότητές μας ο καθένας ώστε να βοηθάμε και τον πλησίον διαμέσω της αναδιανομής του εισοδήματος. Οπότε το να πληρώνει περισσότερο αυτός που βγάζει 10 από αυτόν που βγάζει 1 είναι πιο δίκαιο σαν σύστημα. Στα ποσοστά δεν θα τα χαλάσουμε όμως, πάντα στην Ελλάδα ήταν άδικα.

Το θέμα είναι πόσο παραπάνω, και αυτό συζητάμε. Γιατί το σύστημα πρακτικά το συντηρεί, αυτός που βγάζει τα 10. Όταν αυτόν του παίρνεις τα 8, θα σηκωθεί και θα φύγει.
Ο πατέρας μου, που είχε 2 δουλειές, παίρνει σύνταξη μικρότερη από τη μάνα μου. Ο πατέρας μου με σχεδόν 50 χρόνια εισφορές σε ΙΚΑ και ΤΕΒΕ. Και η μάνα μου με 17 χρόνια(συμπεριλαμβάνονται της σχολής νοσοκόμων μέσα). Πιο δίκαιο μιλάμε;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#356762
kyr80 έγραψε:
markvag έγραψε:@kyr80: Υπερβάλλεις, αλλά εντάξει, δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας...


Που είναι η υπερβολή;


kyr80 έγραψε:Μα ξεκάθαρα διαφωνώ για τις συντάξεις. Προφανώς και να μειωθούν στο ελάχιστο.
.................................................
Το ασφαλιστικό ΔΕΝ είναι φορολογία εισοδήματος.


Για παράδειγμα...
:rtfm:


kyr80 έγραψε:
italakias έγραψε:Εσυ πιστευεις οτι υπαρχουν τοσο ευσυνειδητοι μαγαζοτερες που χανουν χρημα στον βωμο της στηριξης της οικονομιας του κρατους;
Εγω αυτο δεν το πιστευω.
Απλα θες για αλλη μια φορα να με κοντραρεις και να μου σπασεις τα νευρα,γιατι δεν σε κοβω για τοσο αγαθιαρη.


Λίγο με νοιάζει τι πιστεύεις. Ούτε έχω καμιά όρεξη να σε κοντράρω. Αλλά προσβάλεις κάποιον που δεν ξέρεις. Αν το κάνεις κατά λάθος, πάω πάσο.
Απλά επειδή δεν το έχεις το άθλημα, καλύτερα μην κάνεις κριτική. Και να σου πω και κάτι για τις αποδείξεις.... Αυτοί που κλέβουν με τις αποδείξεις λιανικής ανακυκλώνοντάς τες, είναι γατάκια και μπακάληδες.


Μιλάς τώρα με τον άνθρωπο που στο άλλο φόρουμ περηφανευόταν για το ότι συστηματικά δεν έκοβε αποδείξεις και δεν απέδιδε ΦΠΑ (εκτός και αν είναι άλλος χρήστης με το ίδιο nick)...
Άβαταρ μέλους
By nass
#356770
REALZEUS έγραψε:Η αλήθεια πάντως είναι ότι για όσους επιτηδευματίες όντως δεν βγάζουν λεφτά (ή δεν τα δηλώνουν), το νέο ασφαλιστικό είναι καλύτερο. Πριν πλήρωνες 300 το μήνα (τυχαίο νούμερο) είτε έβγαζες 300 το μήνα, είτε 30.000. Ε τώρα αυτό αλλάζει προς το δικαιότερο και αναλογικότερο.


Η φορολογία είναι δικαιότερη αν πάει ανάλογα με το εισόδημα.
Η ασφάλιση πάλι όχι διότι σχετίζεται άμεσα με τις παροχές (περίθαλψη+σύνταξη). Αν είναι για ίδιες παροχές ο ένας να πληρώνει Χ και ο άλλος 3Χ που βλέπεις τη δικαιοσύνη ? Ας την καταργήσουν και ας μπουν όλα στη φορολογία τότε.

Ας αλλάξει το περίφημο-αποτυχημένο πλέον αναδιανεμητικό σύστημα σε μερικώς αναδιανεμητικό (βασική σύνταξη ξερωγω €300) και μερικώς κεφαλαιοποιητικό και θα συμφωνήσω μαζί σου.

EDIT: Ο,τι σου είπε και ο kyr80. Μπερδεύεις την κοινωνική ασφάλιση με τη φορολογία
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#356771 Στους μισθωτους τοσα χρονια αναλογικα του μισθου δεν πηγαινουν οι ασφαλιστικες εισφορες;

Παρ ολ αυτα δεν διαφωνω να υπαρχουν κλασεις. Αυτος που πληρωνει λιγα να εχει καποιες παροχες, ο αλλος καλυτερες και παει λεγοντας.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#356772 για τους μισθωτούς όμως έτσι πάει, βέβαια η εξίσωση του εε με το μισθωτό σε αυτό το θέμα είναι ίσως αποτυχημένη σαν σκέψη και σίγουρα σαν υλοποίηση
Άβαταρ μέλους
By nass
#356775
bibendum έγραψε:Στους μισθωτους τοσα χρονια αναλογικα του μισθου δεν πηγαινουν οι ασφαλιστικες εισφορες;


Γιατί, είπα ότι ήταν / είναι σωστό ?

Το λάθος τώρα το επέκτειναν και στους ΕΕ :slap:
(και με εξαιρετικά υψηλούς συντελεστές, άκου εκεί 38% ο μηχανικός ΕΕ :dizzy: συν 22% από το πρώτο ευρώ φόρο :omg: )

Υπόψην ότι οι μισθωτοί (του ΔΥ :shifty: ) έχουν και το εφ΄άπαξ = κεφαλαιοποητική συνιστώσα.