Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356572
markvag έγραψε:
Και θα σου αντιστρέψω την ερώτηση που κάνουν όλοι οι ΕΕ σε υπαλλήλους όταν αυτοί παραπονιούνται... γιατί δεν τα παρατάς να γίνεις υπάλληλος (έστω και ιδιωτικός) :rtfm: :shifty: :svivhaha: :s_biggrin

Για τους ιδιωτικους υπαλλήλους σου απάντησα. Είναι σε χειρότερη μοίρα γενικά.
Για τους ΔΥ κάνεις πλάκα, έτσι; Ξέρεις πόσοι έκλεισαν τη δουλειά τους για ένα 8μηνο σε ΟΤΑ; Αν εξαιρέσεις κάποιους με καλά χρήματα, οι περισσότεροι αυτοαπασχολουμενοι ΕΕ, αύριο πήγαιναν στο δημόσιο
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#356579 Οι περισσότεροι ΕΕ θα πήγαιναν στο Δημόσιο για 800-900€ (κάπου εκεί είναι τα καθαρά αν πάει κάποιος σήμερα);
Φίλος πήγε στην ΔΕΗ στον τελευταίο διαγωνισμό και παίρνει 1250€ (Πολυτεχνείο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, προϋπηρεσία, τα έχει όλα με το παραπάνω) και κάνει και έξτρα δουλειές για να βγαίνει (είναι στο νοίκι, έχει παιδί, κλπ).
Αν πας σε "απλό" Δημόσιο, σημαίνει πως τα 1000€ θα τα δεις σε μια 10ετία κι αν (υπάρχει και ο κόφτης πλέον...).
Είσαι σίγουρος πως οι περισσότεροι θα πήγαιναν γι'αυτά τα λεφτά εκεί;
Εγώ όχι και τόσο...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#356583 Οι περισσότεροι θα πήγαιναν, γιατί στον ιδιωτικό τομέα:

1. Οι περισσοτερες θέσεις είναι θέσεις ημιαπασχόλησης.

2. Ο μισθός είναι 250€ / 550€ για ημιαπασχόληση / πλήρη

3. Δεν υπάρχει μονιμότητα.

4. Δεν έχεις αφεντικό.

5. Δεν έχεις ωράριο
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#356607
kyr80 έγραψε:Μα με απλά μαθηματικά δε βγαίνει. Δε μιλάω για τη χρεοκοπία....
Ας κάνουμε μια ψιλομπακάλικη καταγραφή....
Έχω φιλικό ζευγάρι που και οι δυο δουλεύουν στο δημόσιο. Ο άντρας καθηγητής μαθηματικός σε Λύκειο και η γυναίκα του στο Δήμο Θεσσαλονίκης.... 2150€ μηνιαίο ΚΑΘΑΡΟ εισόδημα=25,800€ το χρόνο.
Θα πάρω τις συνθήκες για τον ΕΕ, πριν την αλλαγή του ασφαλιστικού με προσωπικό παράδειγμα για εργασία σε χώρο εστίασης(εγώ με τη σύζυγο). Στο ξενοδοχείο τα νούμερα είναι άλλα(αλλά και το ύψος της επένδυσης είναι απλησίαστο)
Για να μου μείνουν 26.000 ΚΑΘΑΡΑ από κοινού με τη σύζυγο, πρέπει να έχω κερδοφορία περίπου 40.000€. Για να γίνουν αυτά τα 40.000€, χρειάζεται ένας τζίρος περίπου 6 φορές μεγαλύτερος. Δηλαδή σχεδόν 250.000€.
Να έρθει ένας ΔΥ να δει πως βγαίνουν αυτά τα χρήματα. Πόσο προσωπικό χρειάζεται, πόσα χρήματα χρειάστηκαν για την επένδυση(την οποία πλέον την έχεις χαμένη), πόσες ώρες πρέπει να δουλεύεις και σε τι συνθήκες άγχους, και πολλά ακόμα.


αυτό το σενάριο που περιγράφεις είναι ρεαλιστικό, το έχω δει να συμβαίνει (στο περίπου τα νούμερα)

και φυσικά μιλάμε και για εξαντλητικά ωράρια για τον επιχειρηματία, σε σχέση με το μέσο υπάλληλο και τρομερό άγχος

η μόνη λύση είναι να αρχίσεις τις μπινιές
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356626 Μα για ρεαλιστικό το έγραψα. Αν δεν κάνω λάθος ασχολείσαι με τα λογιστικά.
Η κερδοφορία επί του τζίρου είναι στο 12-17% στην εστίαση. Το ΦΠΑ δεν το έχω μετρήσει σε καμιά των περιπτώσεων(δεν είναι δικά μας χρήματα), άσχετα αν αφαιρέθηκε από το κέρδος. Επειδή κανένας δεν την πέρασε στον καταναλωτή.

Και ας βάλει ο καθένας τον εαυτό μας στη θέση αυτού του επαγγελματία. Που αν μετρήσει τις ώρες του, πληρώνεται λιγότερο από τον υπάλληλο του. Τι θα κάνατε, όταν σε σκίζει και με το νέο ασφαλιστικό;;; Και δε μιλάμε για κραυγαλέα φοροδιαφυγή. Ο συγκεκριμένος κάνει μ.ο. ταμείο 700€ τη μέρα. Δηλαδή από κανένα χιλιάρικο τα ΣΚ και 550-600 κατοστάρικα τις καθημερινές. Δε χρειάζεται να κλέψει πολύ... 10% δηλαδή 50-60€ την ημέρα. Και θα του μείνουν πιο πολλά από τα υπόλοιπα χτυπημένα.
Και τόσο μικρή φοροδιαφυγή, δεν την πιάνεις εύκολα.
Δεν πάω καν σε εντελώς μικρομάγαζα, που η φοροδιαφυγή είναι το μόνο κέρδος τους.

"Και αυτοί που κονομάνε εξαψήφια;;;" Αυτοί αγαπητοί συμφορουμίτες κάνουν επταψήφια ΚΑΙ δηλωμένα ταμεία. Γιατί οι επιχειρήσεις αυτές αν δεν κοπούν αποδείξεις, ΔΕΝ ελέγχονται. Η κλοπή εκεί γίνεται με δημιουργική λογιστική. Με εικονικά(όχι πλαστά) τιμολόγια, με πουστιές στις αποσβέσεις κλπ. Γιατί αλλιώς εκεί η κερδοφορία θα είναι μονοψήφια.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#356632 βέβαια στη περίπτωση που έχω στο νου μου το φοροτσεκούρι θα μπορούσε να είχε μετριαστεί αν κάποια έξοδα που όντως συνέβαιναν (μαύρα λεφτά στους υπαλλήλους πράγμα που ακόμα παίζει σε πολλές επιχειρήσεις που κυκλοφορεί μετρητό) δηλώνονταν κανονικά ως έξοδα αλλά βλέπεις υπάρχουν μπιμπίκια με το ικα

δηλαδή (να μιλήσω με νούμερα) σε τζίρο σχεδόν 200 χιλιάρικα που προέκυψαν 50 χιλιάρικα φορολογητέα κέρδη έγινε για βλακώδη λόγο, ενώ θα έπρεπε να υπάρχουν άλλα 20 χιλιάρικα έξοδα μισθοδοσίας και να φορολογηθούν για 30

αυτό θα σήμαινε βέβαια επιπλέον 6-7 χιλιάρικα στο ικα, αλλά και θα μπορούσε να συμψηφισθεί με τα μαύρα των υπαλλήλων ή στη τελική καλύτερα στο ικα παρά στην εφορία

θέλω να πω ότι και μερικοί κάνουν βλακείες και δεν ακούν και όσο και να μη χτυπήσεις, δε μπορείς να μη χτυπάς και τίποτα ειδικά σε κάποια σημεία που ελέγχουν συχνά

το ρεζουμέ πάντως είναι ότι και σε μια υγιή επιχείρηση με κερδοφορία και κόσμο φτάνεις να σκίζεσαι για ψίχουλα
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356637 Συνεργάτης λογιστής, που ασχολείται με άλλο πόστο, μου είπε το μαγικό νούμερο....
ΑΝ αγοράζεις τα πάντα με τιμολόγια,
ΑΝ δηλώνεις κανονικά το προσωπικό(ΣΚ-νυχτερινά-υπερωρίες),
Και ΑΝ κρατάς κάποιες ώρες ο ίδιος το ταμείο,

τότε max 20% μπορείς να κρύψεις. Μετά δε βγαίνουν οι αγορές. Που και στο 20% μαγαζιά με υψηλό food cost, δεν μπορούνε.

QsisVTS έγραψε:το ρεζουμέ πάντως είναι ότι και σε μια υγιή επιχείρηση με κερδοφορία και κόσμο φτάνεις να σκίζεσαι για ψίχουλα

Και ερχόμαστε στο τελευταίο που έγραψες.... Θα μείνεις με τα ψίχουλα;;; Θα κλέψεις;;; Θα μεταφέρεις έδρα;; Θα το κλείσεις για να φύγεις γενικά;;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#356638 τι να σου πω.. η μόνη βιώσιμη λύση είναι να κλέβεις ότι μπορείς από έσοδα και ίσως και να χεις μια εταιρεία έξω να φεύγουν τα λεφτά εκεί
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356642 Και για να πάμε και on-topic... Με το νέο ασφαλιστικό, το κίνητρο για να κλέψεις στα έσοδα(και στα εικονικά έξοδα) δεν είναι μεγαλύτερο;
Οι ξένες εταιρείες, που στις χώρες τους δεν λειτουργούν έτσι, θα έρθουν να επενδύσουν;

Και όλη αυτή η φοροκαταιγίδα στου ΕΕ και επιχειρήσεις, για ποιον λόγο γίνεται; Για να πληρωθούν ποιοι;; Οι οποίοι προσφέρουν τι;;
Άβαταρ μέλους
By otso
#356650
saxon_747 έγραψε:Οι περισσότεροι θα πήγαιναν, γιατί στον ιδιωτικό τομέα:

1. Οι περισσοτερες θέσεις είναι θέσεις ημιαπασχόλησης.

2. Ο μισθός είναι 250€ / 550€ για ημιαπασχόληση / πλήρη

3. Δεν υπάρχει μονιμότητα.

4. Δεν έχεις αφεντικό.

5. Δεν έχεις ωράριο


εδω πανε οι γυναικες των πρωθυπουργων στο δημοσιο.
ασε που ολοι οι πολιτικοι εχουν διορίσει ολο τους το σοι εκτως των πελατων . ο μεγαλος βυρων για μια μερα εχωσε την κορη
ολοι αφτοι μαλακες ειναι;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#356656
kyr80 έγραψε:
Οι ξένες εταιρείες, που στις χώρες τους δεν λειτουργούν έτσι, θα έρθουν να επενδύσουν;


για πολύ μεγάλες εταιρείες δε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, τα ποσά είναι ασήμαντα :hmmm:

τον μικρό που τα πάει καλά θα πηδήξει αυτό το ασφαλιστικό γιατί ανήκει στους πλούσιοι

γενικά μνημόνιο και σύριζα σημαίνει το μεγάλο μέρος της μάζας να είναι πλέμπα τραβώντας και τους μεσαίους προς τα κάτω και στη κορυφή κάποιοι λίγοι ολιγάρχες
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356659 Για τις εταιρίες, δεν αναφερόμουν στο ασφαλιστικό. Θα πληρώνει ο διαχειριστής ένα ΟΑΕΕ και τέλος.
Η φορολογία; Ποια ξένη εταιρία θα έρθει, όταν αλλάζει το φορολογικό κάθε φορά που αλλάζει υπουργός;
Αν εξαιρέσεις κάποια επαγγέλματα, που χρειάζονται την Ελλάδα λόγο θέσης, ποιος άλλος θα έρθει.

Και άντε ήρθαν. Όταν όλοι οι μεσαίοι θα έχουν σβήσει ή φύγει, ποιος θα αγοράζει. Τον μικρό ήδη τον κατέστρεψαν(και οι προηγούμενοι).

Τέσπα, λέμε σε πολλά τόπικ τα ίδια...

Η ουσία είναι ότι η "πρώτη φορά αριστερά", βάφτισε πλούσιο όποιον απλά δεν πεινούσε, και τον ξεσκίζει. Τώρα ο καθένας θα αμυνθεί όπως μπορεί.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#356660
REALZEUS έγραψε:Κυριάκο έχεις δίκιο στο ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει ως το πολύ χειρότερο για εμάς τους επιτηδευματίες. Από την άλλην όμως και ο Μάρκος δίκιο έχει όταν λέει ότι το Κράτος πρέπει να λειτουργήσει και δεν μπορεί να δίδει μισθούς €500 για full time απασχόληση με τις τιμές που έχουμε σήμερα στην Ελλάδα.


Αυτό. :s_yes

REALZEUS έγραψε:
Θα μου πεις ότι κι εσύ (κι εγώ) πληρώνουμε τα κέρατά μας στο Κράτος και θα συμφωνήσω. Το όλο σύστημα είναι τριμπούρδελο όμως. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει σωτηρία στην Ελλάδα πια. Η λιτότητα το μόνο που φέρνει είναι διάλυση! :rtfm:


Και αυτό! :s_yes


kyr80 έγραψε:Για τους ιδιωτικους υπαλλήλους σου απάντησα. Είναι σε χειρότερη μοίρα γενικά.
Για τους ΔΥ κάνεις πλάκα, έτσι; Ξέρεις πόσοι έκλεισαν τη δουλειά τους για ένα 8μηνο σε ΟΤΑ; Αν εξαιρέσεις κάποιους με καλά χρήματα, οι περισσότεροι αυτοαπασχολουμενοι ΕΕ, αύριο πήγαιναν στο δημόσιο



Απ' όσους γνώρισα εγώ πάντως κανένας δεν θα το έκανε, με 800 ευρώ στο δημόσιο. Προσωπικά πάντως, που δεν είχα και τίποτα τρελά έσοδα σαν ΕΕ, με τίποτα δεν πήγαινα στο δημόσιο (και δεν έδωσα ΑΣΕΠ ούτε όταν πέρνανε και ο μισθός του νεοδιοριζόμενου στην εφορία ήταν 2Κ καθαρά...)

Τη συζήτηση την είχα με ΕΕ (προ ετών), ο οποίος καθημερινά και ασταμάτητα έλεγε κάτι τέτοια που όλο θα τα παρατούσε όλα γιατί δεν αξίζει (ΚΑΘΑΡΑ κέρδη 1εκ πάνω κάτω / έτος και ΜΠΡΑΒΟ του), ο οποίος υποστήριζε μετά θέρμης ότι το όνειρό του είναι να πάει κάπου υπάλληλος με 800 ευρώ για να ησυχάσει το κεφάλι του (καλά, να ήταν ΔΥ θα ήταν η καλύτερή του όπως υποστήριζε), αλλά για κάποιο περίεργο λόγο ποτέ δεν το έκλεισε / πούλησε το μαγαζί του... :innocent: :lol: Και φυσικά καλά έκανε, ο άνθρωπος αυτό ήθελε να κάνει στη ζωή του, όλα τ' άλλα ήταν φύκια να λέμε τον καημό μας... (παρείχα και υπηρεσίες ψυχολόγου... :lol: )


Συμφωνούμε απολύτως στο ότι η κατάσταση έχει ξεφύγει από κάθε λογική με τη φορολογία... :s_yes


kyr80 έγραψε:
Και όλη αυτή η φοροκαταιγίδα στου ΕΕ και επιχειρήσεις, για ποιον λόγο γίνεται; Για να πληρωθούν ποιοι;; Οι οποίοι προσφέρουν τι;;


Γιατί η χώρα για "κάποιον" λόγο δεν μπορεί να δανειστεί και είναι σε μόνιμη ύφεση (= μειωμένα έσοδα συνεχώς) και το δημόσιο πρέπει να λειτουργήσει και οι γονείς μας να πάρουν την όποια σύνταξή τους (την οποία και έχουν χρυσοπληρώσει, ξαναλέω, ο πατέρας μου, μόνο για επικουρικό, το οποίο υποτίθεται ήταν προσωπικός κουμπαράς, είχε κρατήσεις παραπάνω από ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ της σύνταξης που λαμβάνει σήμερα... :dizzy: )

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά αυτό το επιχείρημα;;; Διαφωνείς με την ανάγκη να πληρώνονται συντάξεις;;; Με το να μισθοδοτούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι;;; Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω το point.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#356661 η φορολογία είπαμε δεν είναι πρόβλημα ότι είναι μεγάλη, αλλά ότι δεν είναι σταθερή

αν είχαμε μια εξασφάλιση ότι τουλάχιστον για μια 10ετια δε θα αλλάξει κάτι η κατάσταση θα βελτιωνόταν δραματικά, τώρα που δε ξέρουμε πώς θα στείλουμε εισφορές τον άλλο μήνα ενώ ο μήνας είναι σε εξέλιξη έχουμε χάσει κάθε ίχνος σοβαρότητας σαν χώρα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#356662 Η αλήθεια πάντως είναι ότι για όσους επιτηδευματίες όντως δεν βγάζουν λεφτά (ή δεν τα δηλώνουν), το νέο ασφαλιστικό είναι καλύτερο. Πριν πλήρωνες 300 το μήνα (τυχαίο νούμερο) είτε έβγαζες 300 το μήνα, είτε 30.000. Ε τώρα αυτό αλλάζει προς το δικαιότερο και αναλογικότερο.