Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#356202
dimitrisB έγραψε:ΥΓ: Ίσως έπρεπε κάποια στιγμή να σας περιγράψω την πρόσφατη (2013-14) εμπειρία μου απο τα όσα ήξερα πρίν ξεκινήσω, αλλά και έζησα-έμαθα απο το όλο εγχείρημα.
Θα είναι όμως "διπλοσέντονο" και .... σας φοβάμαι! :oops:


δώσε πόνο, όποτε μπορέσεις :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#356568 Αποφάσισα να μονώσω το σπίτι. Σε όσους χώρους δεν υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης από έξω (λόγω υψηλού ορόφου σε ακάλυπτο) μπαίνει εσωτερική μόνωση. Στους λοιπούς χώρους όπου υπάρχει μπαλκόνι θα γίνει εξωτερική για να μην χάσουμε χώρο εσωτερικά. Ανάθεση σε εταιρία με εξειδίκευση σε τέτοιες εργασίες. Είναι κάτι που ήθελα καιρό να κάνω.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#356573 Kαι πολύ καλά θα κάνεις.
Και κάτι ακόμα : Ταυτόχρονα με τη θερμομόνωση που εξασφαλίζεις, τυχόν σημεία έσω-έξω τοίχων που εμφάνιζαν συχνά υγρασία, δεν θα εμφανίσουν ποτέ ξανά και στη χειρότερη περίπτωση, μετά απο 15 ή και 20 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#356585 Θέμα υγρασίας δεν είχα Δημήτρη εκτός από ένα τοίχο που επιδιορθώθηκε και θα αφεθεί χωρίς μόνωση ο συγκεκριμένος μέχρι να σιγουρευθώ ότι δεν θα εμφανιστεί ξανά και μετά θα μονώσω και αυτόν. Το σπίτι το έχεις δει, είναι παλιά οικοδομή χωρίς μόνωση και μιας που θα αποτελέσει οικογενειακή στέγη είπα να κάνω όσο καλύτερη δουλειά μπορώ.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#356587 Θα με ενδιέφερε και μένα η εξωτερική μόνωση του σπιτιού.

Πως την επιτυγχάνεις? Μόνο με ειδική βαφή ή μπαίνει και μονωτικο υλικό?

Περίπου κόστος/τμ?

< >
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#356588 Νίκο η εταιρία που απευθύνθηκα είναι αυτή http://macon.gr/
Μπαίνει και μονωτικό υλικό.
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link.

http://monosimacon.blogspot.gr/search/l ... F%83%CE%B7
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#356599 Νομίζω πως οι περισσότερες εταιρείες θερμομόνωσης λειτουργούν με τον παρακάτω τρόπο. Για υλικά, υπάρχει τεράστια ποικιλία πλέον στην αγορά

Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#356610
Nikos! έγραψε:Θα με ενδιέφερε και μένα η εξωτερική μόνωση του σπιτιού. ...

Νίκο, .... θα σε μαλώσω! :oops:
Εκανες ανακαίνιση με κάμποσα γκρεμίσματα και θερμομόνωση όχι? :protest:

Εχετε υπόψη πως είναι εργασία με "φασαρία" (σκόνη κλπ) και ... δεν εχει καθόλου πλάκα να γίνει ενώ εσύ κατοικείς.
Το κόστος είναι περί τα 40€/τμ η εξωτερική και 30€/τμ η εσωτερική.
Στην εξωτερική μπορείς να χρησιμοποιήσεις "έγχρωμα" υλικά που να μην χρειαστεί και να βάψεις την επιφάνεια (φτάνει τότε και τα 50€/τμ) μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, ενώ εσωτερικά θα χρειαστείς και βάψιμο (εκτός κόστους των 30€/τμ).
Άβαταρ μέλους
By nEK
#356611
axel12p έγραψε:Νομίζω πως οι περισσότερες εταιρείες θερμομόνωσης λειτουργούν με τον παρακάτω τρόπο. Για υλικά, υπάρχει τεράστια ποικιλία πλέον στην αγορά



Γιατι δεν ξεκινανε τη θερμοπροσοψη απο το δαπεδο και βαζουν αυτο το μεταλλικο οδηγο?
Άβαταρ μέλους
By nEK
#356612
dimitrisB έγραψε:
Nikos! έγραψε:Θα με ενδιέφερε και μένα η εξωτερική μόνωση του σπιτιού. ...

Νίκο, .... θα σε μαλώσω! :oops:
Εκανες ανακαίνιση με κάμποσα γκρεμίσματα και θερμομόνωση όχι? :protest:

Εχετε υπόψη πως είναι εργασία με "φασαρία" (σκόνη κλπ) και ... δεν εχει καθόλου πλάκα να γίνει ενώ εσύ κατοικείς.
Το κόστος είναι περί τα 40€/τμ η εξωτερική και 30€/τμ η εσωτερική.
Στην εξωτερική μπορείς να χρησιμοποιήσεις "έγχρωμα" υλικά που να μην χρειαστεί και να βάψεις την επιφάνεια (φτάνει τότε και τα 50€/τμ) μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, ενώ εσωτερικά θα χρειαστείς και βάψιμο (εκτός κόστους των 30€/τμ).

Πρωτος η τελευταιος ειναι...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#356616 Βασικα με τα υλικα και την τεχνολογια που υπαρχει και επειδη δεν ειναι και φτηνη δουλεια το να κανεις θερμομονωση ειναι αφορμη για ανακαινιση.
Άβαταρ μέλους
By glf
#356672 Για προστασία απο την υγρασία.

nEΚ έγραψε:Γιατι δεν ξεκινανε τη θερμοπροσοψη απο το δαπεδο και βαζουν αυτο το μεταλλικο οδηγο?


Και γω εχω σκοπο το καλοκαιρι να ριξω το μισο σπιτι τουλαχιστο εξωτερικη θερμομονωση.
Και θα συμμετεχω το κατα δυναμη στο περασμα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#357009
glf έγραψε:Για προστασία απο την υγρασία.

nEΚ έγραψε:Γιατι δεν ξεκινανε τη θερμοπροσοψη απο το δαπεδο και βαζουν αυτο το μεταλλικο οδηγο?


Και γω εχω σκοπο το καλοκαιρι να ριξω το μισο σπιτι τουλαχιστο εξωτερικη θερμομονωση.
Και θα συμμετεχω το κατα δυναμη στο περασμα


Δηλαδη χαμηλα δεν εχει μονωση?
Κατι δεν φαινεται ή δεν καταλαβαινω...
Δεν ειναι τιποτα η θερμοπροσοψη αν α) πιανουν τα χερια σου β) ξερεις να διαβαζεις προδιαγραφες τι μπαινει που και πως.
Φυσικα στο φινιρισμα-σοβα ειτε θα ειναι ολιγο χαλια ειτε θα πρεπει να εχεις εμπειρια.
Το εχω κανει και θα το ξανακανω.