Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#353536 Γρήγορη ερώτηση περί ΜΥΦ, αν κάποιος γνωρίζει: έχω κάποιες ονομαστικές αποδείξεις (όχι τιμολόγια), για υλικά που αγοράστηκαν, που πάνω έχουν το ΑΦΜ του αγοραστή κλπ. Αυτές εξακολουθούν να καταχωρούνται στην καρτέλα 'δαπάνες' όπως και οι απλές ανώνυμες αποδείξεις, ή πάνε στις 'συγκεντρωτικές εξόδων' ανά ΑΦΜ, όπως θα πήγαινε ένα τιμολόγιο; (υποπτεύομαι το 1ο)
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#353654 Μετά από ψάξιμο απαντώ και για κάθε ενδιαφερόμενο, ισχύει το πρώτο σενάριο (στις δαπάνες - στον "κουβά").
Άβαταρ μέλους
By thednick
#353757 Αν για το εισόδημα που εχω δεν έχω υποχρεώση να καταβάλω ΦΠΑ, μπορώ να περάσω τιμολόγια που έχω στη δήλωση που κάνω για να μου επιστραφεί ο ΦΠΑ? Η εφορία προφανώς δεν μπορεί να το συμψηφίσει με το ΦΠΑ (αφού δεν χρωστάω ΦΠΑ). Οπότε το ποσό θα μου επιστραφεί στο τέλος της χρονιάς ή απλά χάνεται επειδή δεν είχα υποχρεώση να πληρώσω ΦΠΑ?
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#356584 Χμμμ φοβόμουν ότι μετά το γάμο θα προστεθούν και της συζύγου και θα ανεβώ κλίμακα.

Άρα προχωράμε άφοβα .... λέμε τώρα :s_biggrin
Θενξ teddex
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#356594 φορολογείται ο καθένας χωριστά και αποδείξεις χωριστά

και αν δεν πουν κάτι διαφορετικό για φέτος ισχύει ότι ο ένας σύζυγος μπορεί να καλύψει τα τεκμήρια του άλλου αν ο ένας από τους δύο δε τα καλύπτει
Άβαταρ μέλους
By otso
#356654 Προς λογιστες σημερα ετρεχα ολη μερα για μενα παπουδες γιαγιαδες , ολος ο κοσμος περασε απο το ειδικο καθεστως στο κανονικο . για αγροτες επιχειρηματιες μιλαω των 5000ε . επειδη ειναι χοντρα πια τα λεφτα για να σου κρατανε βιβλια οι λογιστες , ειναι δυνατον να τα κραταω εγω ; δικα μου και υπεριλικων συγγενων; μιλαμε για μιαν αποδειξη τον μηνα και αν και 5 τιμολογια το ετος.
υπαρχουν βιβλια η συμβουλες στο νετ; κατα τα how to ; ειναι δυσκολο;
υπαρχουν πραγματικα βιβλια η ολα γινονται μεσω του νετ; χρειαζεται προγραμμα;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#356658 οτσο για αυτό που με είχες ρωτήσει κάποτε, δε μπόρεσα να βρω απάντηση. είναι αρκετά πολύπλοκη φάση που απαιτεί ειδικούς τύπους που ασχολούνται κυρίως με αυτό το θέμα

σε αυτό που λες τώρα, το να κρατάς βιβλία μόνος σου δεν είναι εξωπραγματικά δύσκολο, αλλά δεν είναι και απλό

δε θα στο συνιστούσα

τι τιμές σου δίνουν για τα παραπάνω; :hmmm:

για βιβλία δεν απαιτείται πρόγραμμα, μπορείς να φτιάχνεις και σε ένα excel, απλά το πρόγραμμα (που είναι πανάκριβο αν δεν είσαι επαγγελματίας ή μεγάλη επιχείρηση) σου κάνει τη ζωή πολύ πιο εύκολη

μπορείς να κρατάς και χειρόγραφα, ειδικά πλέον που είναι και αθεώρητα

αλλά το θέμα είναι να ξέρεις τι γράφεις εκεί μέσα και επίσης να είσαι και ενήμερος για τις υποχρεώσεις σου

το κακό είναι ότι και 5 τιμολόγια το μήνα να έχεις οι συνηθισμένες υποχρεώσεις μιας επιχείρησης είναι οι ίδιες
Άβαταρ μέλους
By otso
#356671 οκ για το πρωτο ευχαριστω . λες να ρωτησω σε κανα γραφειο απο αυτους που εμφανιζονται στον παπαδακη;
οι τιμες για τα ψιλολογια ειναι στα 350 το χρονο ξεχωρα και κανα κατοσταρικο η δηλωση.Μαυρα
Άβαταρ μέλους
By opc
#356688
QsisVTS έγραψε:οτσο για αυτό που με είχες ρωτήσει κάποτε, δε μπόρεσα να βρω απάντηση. είναι αρκετά πολύπλοκη φάση που απαιτεί ειδικούς τύπους που ασχολούνται κυρίως με αυτό το θέμα

σε αυτό που λες τώρα, το να κρατάς βιβλία μόνος σου δεν είναι εξωπραγματικά δύσκολο, αλλά δεν είναι και απλό

δε θα στο συνιστούσα

τι τιμές σου δίνουν για τα παραπάνω; :hmmm:

για βιβλία δεν απαιτείται πρόγραμμα, μπορείς να φτιάχνεις και σε ένα excel, απλά το πρόγραμμα (που είναι πανάκριβο αν δεν είσαι επαγγελματίας ή μεγάλη επιχείρηση) σου κάνει τη ζωή πολύ πιο εύκολη

μπορείς να κρατάς και χειρόγραφα, ειδικά πλέον που είναι και αθεώρητα

αλλά το θέμα είναι να ξέρεις τι γράφεις εκεί μέσα και επίσης να είσαι και ενήμερος για τις υποχρεώσεις σου

το κακό είναι ότι και 5 τιμολόγια το μήνα να έχεις οι συνηθισμένες υποχρεώσεις μιας επιχείρησης είναι οι ίδιες

Ένα πρόγραμμα εσόδων-εξόδων κοστίζει 200€/έτος, οπότε δε το λες και ακριβό...

< >
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#356727 Τι στον πέοντα οικογένεια είμαστε αν πρέπει να φορολογούμαστε χωριστά και να μαζεύουμε αποδείξεις χωριστα; Εγώ θα αγοράζω δηλαδή τα μαρούλια και η σύζυγος τα λάχανα;

Την παλεύουν καθόλου;