Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#356087
QsisVTS έγραψε:έχουμε κανέναν μπλοκάκια με έναν-δυο εργοδότες; :hmmm:

ερώτηση:
Έστω ότι κόβω τιμολόγια σε εταιρία 20,000 το χρόνο και άλλα 3,000 σε διάφορους άλλους (τιμολόγια ή ΑΠΥ).
έδρα όχι στο σπίτι.
Μπορώ να φορολογηθώ και να πληρώσω και ασφαλιστικές εισφορές σαν ΕΕ στο σύνολο (23,000-έξοδα) ή θα πρέπει στα 20k να πάω σαν μισθωτός;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#356108 Δεν είσαι υποχρεωμένος να πας σαν μισθωτός, αλλά λογικά εσύ είσαι στην κατηγορία που πας για όλο το ποσό σαν ΕΕ.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#356342 Εχουν ξεσκιστει ολοι στα εξοδα. Αλλος εχει δηλωσει το σπιτι του σαν εδρα, αλλος βαζει οτι ηλεκτρονικη συσκευη αγοραζουν οι φιλοι του, αλλος βαζει ΔΕΗ - βενζινες και οτι μπορει να φανταστει ο νους.

Ετσι και πουν να ξεκινησουν εντατικους ελεγχους θα κραζουν μετα ολοι αυτοι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#356346 Μπα, υπάρχει πιο απλός τρόπος: θα υπολογίζονται οι εισφορές στο συνολικό ποσό στο μπλοκάκι και όχι στο καθαρό.
Το είχε ζητήσει το κουαρτέτο και αυτό, λογικά θα είναι το επόμενο βήμα.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356349 Όταν σε κλέβουν, προσπαθείς να αμυνθείς.
Αλλά η μπακάλικη λογική των άχρηστων που κυβερνάνε, μας οδηγεί εκεί....
"Χ ποσό η κερδοφορία των ΕΕ... Πόσα θέλω για τον ΟΑΕΕ; Περίπου 30% αυτού τους κέρδους..... Νομοσχέδιο.... Ασφαλιστικές εισφορές των ΕΕ από αύριο 30% του κέρδους τους.... Γιατί είναι αριστερό... Αναδιανέμει τον πλούτο.... Οι περισσότεροι θα κερδίσουν... Θα πληρώσουν αυτοί που έχουν...."

Ε, είναι τόσο μαλ@κες που τα νούμερα του 2017 από τα κέρδη των θα κάνουν βουτιά. Όσους ελέγχους και να κάνουν. Μιλάμε πλέον για οργανωμένη φοροδιαφυγή. Και δεν έχει σκεφτεί κανείς τους, πόσα θα χάσουν και από το φόρο εισοδήματος... Θα τα λέμε σε 1,5 χρόνο από σήμερα. Μετά το πέρας της εκκαθάρισης των δηλώσεων. Χώρια το πόσοι θα κλείσουν. Είτε πραγματικά είτε εικονικά.

Θα το πάνε στο τζίρο; Ακόμα περισσότερα λουκέτα. Αρκεί να μην πειράξουμε την ιερή μας αγελάδα. Τους ΔΥ
Άβαταρ μέλους
By markvag
#356352
Anonymous Founder έγραψε:Μπα, υπάρχει πιο απλός τρόπος: θα υπολογίζονται οι εισφορές στο συνολικό ποσό στο μπλοκάκι και όχι στο καθαρό.
Το είχε ζητήσει το κουαρτέτο και αυτό, λογικά θα είναι το επόμενο βήμα.


Εκεί να δεις εξαγωγές υπηρεσιών στη Βουλγαρία... :rtfm:


Είναι λογικό, όσο μεγαλύτερο το ποσό του φόρου, τόσο μεγαλύτερο το κίνητρο για φοροδιαφυγή ή φοροαποφυγη. Ιδίως, όταν σαν κράτος δεν δίνεις κάτι σαν αντάλλαγμα (υγεία, παιδεία, κτλ).


Καρφί όμως για χρεοκοπία... :vava: :help:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356357
markvag έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Μπα, υπάρχει πιο απλός τρόπος: θα υπολογίζονται οι εισφορές στο συνολικό ποσό στο μπλοκάκι και όχι στο καθαρό.
Το είχε ζητήσει το κουαρτέτο και αυτό, λογικά θα είναι το επόμενο βήμα.


Εκεί να δεις εξαγωγές υπηρεσιών στη Βουλγαρία... :rtfm:


Είναι λογικό, όσο μεγαλύτερο το ποσό του φόρου, τόσο μεγαλύτερο το κίνητρο για φοροδιαφυγή ή φοροαποφυγη. Ιδίως, όταν σαν κράτος δεν δίνεις κάτι σαν αντάλλαγμα (υγεία, παιδεία, κτλ).


Καρφί όμως για χρεοκοπία... :vava: :help:


Μα με απλά μαθηματικά δε βγαίνει. Δε μιλάω για τη χρεοκοπία....
Ας κάνουμε μια ψιλομπακάλικη καταγραφή....
Έχω φιλικό ζευγάρι που και οι δυο δουλεύουν στο δημόσιο. Ο άντρας καθηγητής μαθηματικός σε Λύκειο και η γυναίκα του στο Δήμο Θεσσαλονίκης.... 2150€ μηνιαίο ΚΑΘΑΡΟ εισόδημα=25,800€ το χρόνο.
Θα πάρω τις συνθήκες για τον ΕΕ, πριν την αλλαγή του ασφαλιστικού με προσωπικό παράδειγμα για εργασία σε χώρο εστίασης(εγώ με τη σύζυγο). Στο ξενοδοχείο τα νούμερα είναι άλλα(αλλά και το ύψος της επένδυσης είναι απλησίαστο)
Για να μου μείνουν 26.000 ΚΑΘΑΡΑ από κοινού με τη σύζυγο, πρέπει να έχω κερδοφορία περίπου 40.000€. Για να γίνουν αυτά τα 40.000€, χρειάζεται ένας τζίρος περίπου 6 φορές μεγαλύτερος. Δηλαδή σχεδόν 250.000€.
Να έρθει ένας ΔΥ να δει πως βγαίνουν αυτά τα χρήματα. Πόσο προσωπικό χρειάζεται, πόσα χρήματα χρειάστηκαν για την επένδυση(την οποία πλέον την έχεις χαμένη), πόσες ώρες πρέπει να δουλεύεις και σε τι συνθήκες άγχους, και πολλά ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#356367 Πάντως Κυριάκο , τόσα χρόνια διακοπών στην Ελλάδα παίζει να μην μου έχουν κόψει ποτέ απόδειξη..(μιλάω για δωμάτια του στυλ Katerina rooms to let , όχι για μεγάλα ξενοδοχεία..)
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356444 Τα "περισσότερα "rooms to let" ήταν(ευτυχώς άλλαξε) σε καθεστώς αυτοτελούς φορολόγησης. Σαν τους ταρίφες. Τα οποία σπάνε και τις τιμές κλπ κλπ.
Εσύ γιατί πήγαινες σε rooms to let, και δεν πήγαινες σε ξενοδοχείο;; Γιατί δεν ήθελες να πληρώσεις την διπλή τιμή που κοστίζει. Γιατί ένα ξενοδοχείο έχει άλλα λειτουργικά έξοδα(προσωπικό,βιβλίο πόρτας=απόδειξη, κοινόχρηστους χώρους και πολλά ακόμα). Και παρά το ότι γκρινιάζεις για την απόδειξη που δεν πήρες, την επόμενη χρονιά ξαναπήγες σε 'rooms to let". Και δεν πήγες σε ξενοδοχείο με απόδειξη. Ποιος φταίει;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#356454 Ρε συ Κυριακο συγνωμη δλδ , στην Ναξο ,στην Μηλο ,στην Σαμο κ.λ.π σε τι ξενοδοχειο να παω; σε ενοικιαζομενα δωματια οπως το 70~80% των τουριστων..
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356455 Η φοροδιαφυγή θέλει 2. Κανείς δεν φοροδιαφεύγει μόνος του. Εγώ σου λέω ότι αυτός κακός δεν σου έδινε απόδειξη. Εσύ γιατί δεν την ζήτησες, όταν αυτός έκανε την πάπια. Αν αύριο ξαφνικά σταματήσει η φοροδιαφυγή, ξέρεις που θα ανέβουν οι τιμές;;;

Και σε ξαναρωτάω.. Γιατί να ρισκάρω ένα τεράστιο κεφάλαιο, να δουλεύω όλη μέρα, να δίνω δουλειά σε πόσες οικογένειες; Όταν στο τέλος θα μου μείνουν τα ίδια χρήματα και θα κάνω την ίδια ζωή με τον υπάλληλό μου;;;;
Για ποιον λόγο να δουλεύω και να πληρώνω φόρους και εισφορές, όταν στο τέλος ένας ΔΥ κάνει καλύτερη ζωή;;;
Ποιος θα είναι τόσο χαζός πλεον στην Ελλάδα, ώστε να ρισκάρει για να πληρώνεται αυτός ο τομέας των ΔΥ+συνταξιούχων;;;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#356522
kyr80 έγραψε:
markvag έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Μπα, υπάρχει πιο απλός τρόπος: θα υπολογίζονται οι εισφορές στο συνολικό ποσό στο μπλοκάκι και όχι στο καθαρό.
Το είχε ζητήσει το κουαρτέτο και αυτό, λογικά θα είναι το επόμενο βήμα.


Εκεί να δεις εξαγωγές υπηρεσιών στη Βουλγαρία... :rtfm:


Είναι λογικό, όσο μεγαλύτερο το ποσό του φόρου, τόσο μεγαλύτερο το κίνητρο για φοροδιαφυγή ή φοροαποφυγη. Ιδίως, όταν σαν κράτος δεν δίνεις κάτι σαν αντάλλαγμα (υγεία, παιδεία, κτλ).


Καρφί όμως για χρεοκοπία... :vava: :help:


Μα με απλά μαθηματικά δε βγαίνει. Δε μιλάω για τη χρεοκοπία....
......................................................................................
Να έρθει ένας ΔΥ να δει πως βγαίνουν αυτά τα χρήματα. Πόσο προσωπικό χρειάζεται, πόσα χρήματα χρειάστηκαν για την επένδυση(την οποία πλέον την έχεις χαμένη), πόσες ώρες πρέπει να δουλεύεις και σε τι συνθήκες άγχους, και πολλά ακόμα.



Η χρεοκοπία αφορά το κράτος.

Δεύτερο, γνωρίζω πολύ καλά από μέσα τι πάει να πει ελεύθερο επάγγελμα (ιδίως εν μέσω κρίσης). Τα περί ΔΥ τ' αφήνω στην άκρη, γιατί ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω αυτή τη λογική. Χρειαζόμαστε ή δεν χρειαζόμαστε δημόσιες υπηρεσίες;;; Χρειαζόμαστε αστυνομικούς;;; Γιατρούς;;; Εφοριακούς;;; Ταχυδρομικούς;;; Δεν μιλάμε για τους όποιους ξύστες έχουν απομείνει στο δημόσιο (που υπάρχουν σαφέστατα), αλλά για τους ανθρώπους που βγάζουν τη δουλειά. Έχεις κυνηγήσει με το πιστόλι στο χέρι δολοφόνους;;; Έχεις μαζέψει με το ασθενοφόρο θύμα τροχαίου που πρέπει να φτάσει σε 30 δευτερόλεπτα στο νοσοκομείο γιατί θα πεθάνει και τα εντόσθια του είναι στο δρόμο;;; Αυτός αν σου πει "ας έρθει ο ΕΕ με το ξενοδοχείο να μου πει πως βγαίνουν τα 1000 ευρώ" θα έχει δίκιο;;; Αυτοί δεν πρέπει να πληρώνονται;;; :roll:

Το να παίρνει κάποιος έναν μισθό της τάξεως των 1000-1100 ευρώ / μήνα (που εγώ ξέρω άλλο παράδειγμα με 800 και με 650) με το κόστος ζωής που υπάρχει σήμερα, ελπίζω να μην το θεωρείς πολυτέλεια... :roll: Υποστηρίζουμε το να πληρώνει το δημόσιο τους υπαλλήλους του με μισθούς των 300 ευρώ;;; Ελπίζω όχι.

Αν θέλεις να ξέρεις που πάνε τα λεφτά που πληρώνεις σε φόρους, ρίξε μια ματιά στον προϋπολογισμό (προσοχή, μεγάλο αρχείο).

Τα περισσότερα αφορούν μισθούς και συντάξεις, προφανώς, γιατί πρέπει και το κράτος να λειτουργήσει... :lol: Εκτός αν διαφωνούμε στο να πληρώνονται οι συντάξεις ή οι μισθοί... ή στο ότι πρέπει να λειτουργήσει το κράτος...

kyr80 έγραψε:Και σε ξαναρωτάω.. Γιατί να ρισκάρω ένα τεράστιο κεφάλαιο, να δουλεύω όλη μέρα, να δίνω δουλειά σε πόσες οικογένειες; Όταν στο τέλος θα μου μείνουν τα ίδια χρήματα και θα κάνω την ίδια ζωή με τον υπάλληλό μου;;;;
Για ποιον λόγο να δουλεύω και να πληρώνω φόρους και εισφορές, όταν στο τέλος ένας ΔΥ κάνει καλύτερη ζωή;;;
Ποιος θα είναι τόσο χαζός πλεον στην Ελλάδα, ώστε να ρισκάρει για να πληρώνεται αυτός ο τομέας των ΔΥ+συνταξιούχων;;;


Και θα σου αντιστρέψω την ερώτηση που κάνουν όλοι οι ΕΕ σε υπαλλήλους όταν αυτοί παραπονιούνται... γιατί δεν τα παρατάς να γίνεις υπάλληλος (έστω και ιδιωτικός) :rtfm: :shifty: :svivhaha: :s_biggrin

Όπως γνώριζες πολύ καλά όταν έγινες επιχειρηματίας, υπάρχει ρίσκο στη δουλειά και υπάρχει ενδεχόμενο να τα χάσεις όλα, να βγάζεις ελάχιστα, αλλά σαφέστατα υπάρχει και ενδεχόμενο να βγάλεις πάρα πολλά.

Δεν υποστηρίζω το μπουρδέλο που λέγεται Ελληνικό κράτος και την άγρια φορολόγηση και σαφέστατα υπάρχουν ξύστες στο δημόσιο (FYI και στον ιδιωτικό τομέα και παίρνουν πολλά και δεν τους κουνάει κανείς κιόλας, αλλά αυτό είναι άλλο παραμύθι), αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια πράγματα από ανθρώπους που έχω σε εκτίμηση. :) Ούτε όλοι είναι ξύστες, ούτε το ελεύθερο επάγγελμα είναι εύκολο, ούτε ο υπάλληλος τα έχει όλα στρωμένα με ροδοπέταλα.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356553 Αρχικά, γράφω από το κινητό, οπότε συγχωρέστε τα λάθη.
Σε χειρότερη μοίρα όλων είναι οι ιδ.υπ.
Και ναι προφανώς το κράτος πρέπει να έχει υπηρεσίες και να λειτουργεί. Πρώτη ένσταση.... Λειτουργεί;;;
Έχουμε παιδεία ή υγεία και δεν το έχω καταλάβει;
Όταν λοιπόν έγινα επιχειρηματιας είχα 20% φορολόγηση και 520 € το δίμηνο ΟΑΕΕ. 8% ΦΠΑ και 1,60€/τμ δημοτικά τέλη (σήμερα είναι 3,80€).
Αν ήξερα ότι θα έφτανε εδώ, δε θα είχα κάνει τίποτα.
Και πάμε παρακάτω. Εγώ και πολλοί άλλοι έχουμε την επιλογή, της πραγματικής η εικονικης μεταφοράς της επιχείρησης στο εξωτερικό.
Δώσε έναν λόγο, για να μην το κάνουμε. Δηλαδή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, θα κοιτάξουμε να προστατευτουμε. Ο αστυνομικός τι θα κάνει; Θα πάει στη Βουλγαρία για αστυνομικός; Ο δάσκαλος; Ο στρατιωτικός; Ο συνταξιούχος;
ΌΛΟΙ αυτοί περιμένουν να πληρωθούν, από παραγωγή η υπηρεσία που λειτουργεί ιδιωτικά.
Αν όλοι εμείς την κάνουμε, εκτός από τους απειρους ανέργους που θα αφήσουμε, ποιος θα πληρώνει για τη λειτουργία του κράτους;;; Ή φαντάζεσαι όχι με την υπάρχουσα φορολογία, θα έρθει ξένος να επενδύσει;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#356561 Κυριάκο έχεις δίκιο στο ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει ως το πολύ χειρότερο για εμάς τους επιτηδευματίες. Από την άλλην όμως και ο Μάρκος δίκιο έχει όταν λέει ότι το Κράτος πρέπει να λειτουργήσει και δεν μπορεί να δίδει μισθούς €500 για full time απασχόληση με τις τιμές που έχουμε σήμερα στην Ελλάδα. Όχι ότι δίνει και πολλά λεφτά πια, ένας ΕΦΚΑτζης παίρνει €800 κι ένας Αστυφύλακας/ΕΠΟΠ €900 και μπορεί άνετα να σκοτωθούν στο καθήκον οι δεύτεροι. Το ότι δεν παρέχονται καλές υπηρεσίες στον πολίτη δεν είναι σφάλμα των Δ.Υ., πίστεψέ με. Όταν στέλνεις έναν νέο Αστυφύλακα 22 ετών να αστυνομεύσει μόνος του μια περιοχή 100.000 κατοίκων, έχεις ένα ασθενοφόρο για έναν ολόκληρο Δήμο, έχεις έναν νέο δάσκαλο/καθηγητή χωρίς καν εγχειρίδια για 3-4 τάξεις, ε μην περιμένεις σωστή δουλειά! Εκεί θέλεις ένα πολύ ισχυρό Κράτος με οργάνωση, μεγάλο προϋπολογισμό, δομή, εκπαίδευση, υποστήριξη κλπ.

Θα μου πεις ότι κι εσύ (κι εγώ) πληρώνουμε τα κέρατά μας στο Κράτος και θα συμφωνήσω. Το όλο σύστημα είναι τριμπούρδελο όμως. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει σωτηρία στην Ελλάδα πια. Η λιτότητα το μόνο που φέρνει είναι διάλυση! :rtfm: