Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#356086 Στα 15-36 μόνο το Chicco Oasys έχει εύκολη ανάκληση και είναι υποψήφιο. Σκέφτομαι ακόμη το Recaro Young Sport που λέει για εύκολη ανάκληση κτλ. Αν βρω χρόνο αυτές τις μέρες που έχω αναρρωτική και είμαι σπίτι (περισσότερα άλλη φορά) θα πάω να δω καθίσματα και θα σας ενημερώσω αν βρω κάτι άλλο που έχει βολικές ρυθμίσεις.

Αυτό που ήθελα ήταν ένα που να μπορεί το παιδί να ξαπλώνει, όπως στο Chicco Eletta που έχουμε τώρα. Σηκώνονται ψηλά τα πόδια, χαμηλώνει το κεφάλι και το παιδί κοιμάται με ασφάλεια και σχετική άνεση. Καταλαβαίνω ότι με τα καθίσματα δεν φτάνουμε την άνεση που είχα στον σκαραβαίο ή το Kadett, όπου ξάπλωνα στο πίσω κάθισμα και το έκανα κρεβάτι το '80, αλλά από την άλλη το παιδί δεν αντέχει και 5-6-7 ώρες ταξίδι δεμένο σαν να οδηγεί F1. Πού θα πάει; Κάτι θα βρεθεί. Άλλωστε, αν δεν βρω κάτι πολύ ανώτερο, το Chicco Oasys το είπαμε ήδη.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#358316 Αυτή την εβδομάδα πήγα και κοίταξα ορισμένα παιδικά καθίσματα για το παιδί που έχει βάρος περίπου 15kg. Κοίταξα στην κατηγορία 15-36 και στην κατηγορία 9-36. Η βασική τους διαφορά είναι πως στην κατηγορία 15-36 δεν υπάρχουν ζώνες στο ίδιο το κάθισμα, αλλά χρησιμοποιούνται οι ζώνες του αυτοκινήτου.

Όπως είχα γράψει, βασικό μου ενδιαφέρον ήταν η εύκολη ανάκληση, ώστε, όταν τον παίρνει ο ύπνος, να ξαπλώνουμε το κάθισμα με άνεση και να ξυπνάει φρέσκος στο σπίτι. Συνήθως, προτιμούμε διαδρομές διάρκειας έως 3 ωρών, όπου το παιδί κοιμάται αρκετά, εμείς δεν χρειαζόμαστε στάση και, όταν φτάσουμε, είναι ώρα του μικρού να ξυπνήσει.

Πήγα, λοιπόν, στο "Λητώ" για να δω τι υπάρχει από καθίσματα. Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:

1. Cybex Pallas M-Fix Mars 9-36 kg
Άριστο κάθισμα, το σύστημα που δένει το παιδί είναι εύκολο στην χρήση (μετά από κάποιο σημείο βάζεις τις ζώνες του αυτοκινήτου), τα αφρώδη που έχει είναι άψογα και γενικά ήταν το καλύτερο που είχα ποιοτικά. Έχει ένα μεγάλο πρόβλημα και αυτό είναι το isofix. Για το δικό μου αυτοκίνητο, που δεν έχει isofix, το κάθισμα τοποθετείται εξαιρετικά κοντά στην πλάτη του καθίσματος, οπότε η ανάκληση που προσφέρει είναι μικρή. Για όσους έχουν isofix, οπότε το κάθισμα έχει μια απόσταση από την πλάτη του καθίσματος, η ανάκληση είναι μια χαρά και το κάθισμα αξίζει τα λεφτά του.

2. Recaro Young Sport Hero 9-36 kg
Επίσης άψογο κάθισμα. Έχει ένα αρνητικό και μόνον. Για να ενεργοποιήσεις την ανάκληση χρειάζεται να περιστρέψεις τον μοχλό που έχει στο κάτω μέρος. Με άδειο το κάθισμα το καταφέρνω με το ένα χέρι. Με παιδί στο κάθισμα, γυναικεία δύναμη και σώμα που έχει γυρίσει προς τα πίσω για να κάνει την δουλειά είναι σχεδόν αδύνατον να πετύχεις ανάκληση, αφού θα χρειαστεί να πιάσεις τον μοχλό και από τις δύο πλευρές του καθίσματος. Ίσως η επαναφορά στο όρθιο να είναι εφικτότερη.

3. Chicco Gro-Up 123 9-36 kg
Τίμιο για τα χρήματα που ζητά, αλλά η ανάκληση επιτυγχάνεται μόνο με ξάπλωμα όλου τους καθίσματος (πατώντας το κουμπί βγαίνει ένας μοχλός στο κάτω μέρος που δίνει ύψος στο μπροστά μέρος), άρα, αν έχεις δέσει το κάθισμα στην πλάτη του αυτοκινήτου, δεν υπάρχει, ουσιαστικά, ανάκληση. Απορρίπτεται μόνο γι' αυτό.

4. FoppaPedretti Babyroad 9-36 kg
Καθίσματα αυτής της μορφής απορρίπτονται λόγω απουσίας ανάκλησης. Τα περισσότερα στην κατηγορία 15-36 είναι έτσι.

5. Peg Perego Viaggio 9-36 kg
Άριστο κάθισμα, αλλά έχει την ανάκληση όπως στο Chicco Gro-Up. Δύσκολο να το κάνεις ειδικά εν κινήσει.

6. FoppaPedretti Rolling Tekno 9-36 kg
Ένα από τα δύο υποψήφια καθώς έχει εύκολη ανάκληση, ακριβώς όπως στο Eletta που έχουμε και σήμερα, ενώ έχει και ζώνες για όσο καιρό μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε.

7. Chicco Oasys 2-3 15-36 kg
Είναι το μοναδικό που έχει ανάκληση σε αυτή την κατηγορία και είναι υποψήφιο κι αυτό.

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Είμαι ανάμεσα στα δύο αυτά (6 και 7), αλλά δεν ξέρω τελικά τι θα διαλέξω, ειδικά την στιγμή που το isofix δεν με ενδιαφέρει άμεσα, λόγω αυτοκινήτου.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#358423 Τιμες αν θυμασαι στο περιπου.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#358432 1. Cybex Pallas M-Fix Mars 9-36 kg = €346.50

2. Recaro Young Sport Hero 9-36 kg = €260.00

3. Chicco Gro-Up 123 9-36 kg = €152.99

4. FoppaPedretti Babyroad 9-36 kg = €62.91

5. Peg Perego Viaggio 9-36 kg = €306

6. FoppaPedretti Rolling Tekno 9-36 kg = €179.10

7. Chicco Oasys 2-3 15-36 kg = €179.99
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#358454 Δύο σημειώσεις:

1. Ορισμένα καθίσματα, π.χ. το FoppaPedretti Rolling Tekno και το Chicco Oasys 2-3, έχουν και εκδόσεις με isofix. Αυτές κοστίζουν παραπάνω, οπότε από τα 180 πηγαίνουμε κάπου στα 230-240.

2. Για όποιον πάρει κάθισμα με isofix για αυτοκίνητο που δεν έχει isofix: χρειάζεται προσοχή γιατί σε κάποιες περιπτώσεις τα μεταλλικά τμήματα στο πίσω μέρος του παιδικού καθίσματος δεν μαζεύονται τελείως, οπότε μπορεί να κάνουν ζημιά στο κάθισμα του αυτοκινήτου καθώς εξέχουν.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#358680
kubiak έγραψε:Μου φαινεται οτι ειναι πανακριβοι στο cybex...

υπάρχουν και ακριβότερα βέβαια. είναι η καλύτερη εταιρία στα καθίσματα...

εμείς πήραμε καρότσι, πορτ μπεμπέ κτλ όλα cybex και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.

Για κάθισμα κοιτάξτε κ το sirona m2 i-size. Αν πάρετε αυτό, δε χρειάζεστε κάποιο άλλο, εμείς θα το αγοράσουμε σε λίγο. Αλλά το πρότεινα κ σε έναν φίλο κ έμεινε κατενθουσιασμένος. Μπορεί να κοιτά προς πίσω, πλάι ή μπροστά. Στο πλάι βοηθά όταν βάζεις κ βγάζεις το παιδί... Και κρατά μέχρι 4 ετών.

πιπίνε, από αυτά που έβαλες, ποιο μπορεί να κοιτά κ προς τα πίσω?
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#358687
Dodger έγραψε:1. Cybex Pallas M-Fix Mars 9-36 kg = €346.50

2. Recaro Young Sport Hero 9-36 kg = €260.00

3. Chicco Gro-Up 123 9-36 kg = €152.99

4. FoppaPedretti Babyroad 9-36 kg = €62.91

5. Peg Perego Viaggio 9-36 kg = €306

6. FoppaPedretti Rolling Tekno 9-36 kg = €179.10

7. Chicco Oasys 2-3 15-36 kg = €179.99

Για το 2. Recaro έχει στο Amazon.de στα 175€
https://www.amazon.de/dp/B00QWX9LZ4/?sm ... GpaG5GyIpQ
Άβαταρ μέλους
By sargus
#358692 Πολύ ωραίο το κάθισμα που πρότεινες PeterPan! Είναι από τα ελάχιστα οπίσθια που κάνουν στα αυτοκίνητά μου.
Όμως δε βρήκα να έχει τη δυνατότητα να γυρίζει στο πλάι για να φορτώσεις το παιδί. Είσαι σίγουρος για αυτό;
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#358738 Από αυτά που είδα δεν νομίζω να γυρνάει κανένα πίσω. Είναι για μεγάλα παιδιά και τα πόδια δεν ξέρω πού θα μπουν.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#358895
PeterPan έγραψε:
kubiak έγραψε:Μου φαινεται οτι ειναι πανακριβοι στο cybex...

υπάρχουν και ακριβότερα βέβαια. είναι η καλύτερη εταιρία στα καθίσματα...

Δεν αναφερομουν στο καθισμα αγαπητε, στο μαγαζι αναφερομουν...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#359044
sargus έγραψε:Πολύ ωραίο το κάθισμα που πρότεινες PeterPan! Είναι από τα ελάχιστα οπίσθια που κάνουν στα αυτοκίνητά μου.
Όμως δε βρήκα να έχει τη δυνατότητα να γυρίζει στο πλάι για να φορτώσεις το παιδί. Είσαι σίγουρος για αυτό;


Έχεις δίκαιο, μπερδεύτηκα με το μοντέλο. Το απλό cybex sirona μπορεί να περιστρέφεται, το Sirona m2 i-size έχει 2 θέσεις, μια προς μπροστά κ μία προς πίσω...


< >