Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#354817 Τι extender να βάλω από τον 3ο προς το υπόγειο; Η βλακεία είναι ότι η αποθήκη είναι στο κοινόχρηστο και όχι στο δικό μου ρολόι αλλιώς θα έβαζα powerline
Άβαταρ μέλους
By Mark
#354844 Ε, η άλλη λύση είναι γυμναστική. Υπόγειο -> 3ος κάθε φορά που θέλεις να πεις κάτι και ξανά πίσω. Αλήθεια, πόσο συχνά να τυχαίνει αυτό;

<
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#354972 Λογικά οποιοδήποτε φτηνό pmr θα πιάνει, μιλάμε για αστεία απόσταση.


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#355189 Midland και Cobra είναι κλασικές αναγνωρισμένες μάρκες για τέτοια πράματα. Αλλά έχουν φτηνά μοντέλα και ακριβά μοντέλα. Τα φτηνά είναι περίπου ατίστοιχα με τα noname που βρίσκεις παντού αλλά είναι σαφώς καλύτερα σε κατασκευή.
Όλα τα PMR λειτουργούν στις ίδιες συχνότητες/κανάλια (προσοχή, τα αμερικάνικα σε άλλες) οπότε θα επικοινωνούν μεταξύ τους. Όλα έχουν βασικά 38 κανάλια αλλά και διάφορες κωδικοποιήσεις ώστε να μιλάνε διαφορετικές παρέες στο ίδιο κανάλι χωρίς να μπερδεύονται.
Σαν δυνατότητες που μπορεί να σε ενδιαφέρουν:
- επαναφορτιζόμενες μπαταρίες / διπλή ή τριπλή ή τετραπλή βάση φόρτισης (μπελάς να κουβαλάς)
- VOX όταν μιλάς εκπέμπει / κάποιοι αυτό το έχουν και έχουν εξελίξει και σαν baby monitor
- ραδιόφωνο / φακός / ξυπνητήρια
- επιπλέον κανάλια / επιπλέον κόλπα με κωδικοποιήσεις / ειδικό scanner / ενημέρωση προσέγγισης (βαράει όταν ο άλλος είναι κοντά)
- κεραία καθόλου, μικρή, μεγάλη και ανάλογη ισχύς για να πιάνει πιο μακριά (σε ανοιχτό χώρο 1-3-5-8-10-12-16χλμ)
- κουμπιά ή περιστρεφόμενα χειριστήρια
- μέγεθος οθόνης
- ποιότητες υλικών και κατασκευής / αδιαβοχοποίηση
και άλλα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#355503
Red Garland έγραψε:
PeterPan έγραψε:Έχει κανείς εμπειρία με wd smartware pro? Το αγόρασα χθες γιατί μου έσπασε τα νεύρα το win 10 με το rebackup κ βλέπω αυτό τώρα. Υπολογίζω γύρω στα 2,2 TB για το Backup. Αλλά μου βγάζει αυτό το Files Not backed up κάτω δεξιά. Ακόμη τρέχει βέβαια. Θα τα κάνει εν τέλει;

Εικόνα

ΕΝΑ σωστό πρόγραμμα δεν έχω βρει!


< >

Εχουμε λέμε.
Ναι θα τα κάνει μην ανησυχείς, αν δεις στο αντίστοιχο tab δείχνει ότι τρέχει, μόλις ολοκληρώσει θα φανεί. Θα αργήσει γιατί είναι πολλά τα 700+ GB.
Είναι ωραίο πρόγραμμα, συνδέεις το δίσκο, κάνεις διπλό κλικ στο πρόγραμμα και ελαχιστοποίηση και το αφήνεις μέχρι να κάνει αυτόματα το back-up. :thumbsup:

λοιπόν, το προγραμματάκι πετάει.
έκανε σήμερα μπαμ μπαμ follow up στο backup κ όλα καλά :thumbsup: προγραμματισμένο να το κάνει μόνο του. όπως είπες, πολύ καλό :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#356016 Ξέρουμε τι σόι πράμα είναι τα NAS της ALLNET?
Και γενικά τι μέρος του λόγου είναι η εταιρεία?
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#356053
Asimov έγραψε:Ξέρουμε τι σόι πράμα είναι τα NAS της ALLNET?
Και γενικά τι μέρος του λόγου είναι η εταιρεία?


Νομιζω οτι ειναι Γερμανικη εταιρεια, που παιρνει ετοιμο hardware απο Κινεζους και το κανει re-brand.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#356059 Μου την πλασαρανε για κορυφαία του χώρου και το NAS το καλύτερο της αγοράς.
(επειδή έβαλα τις φωνές που χάλασε το NAS στο γραφείο την ώρα που (οι Γερμανοί) ζητάνε 300 ευρώ και τα μεταφορικά να πάει και να γυρίσει από Γερμανία, οοοοοταν το φτιάξουν)
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#356085
Asimov έγραψε:Μου την πλασαρανε για κορυφαία του χώρου και το NAS το καλύτερο της αγοράς.
(επειδή έβαλα τις φωνές που χάλασε το NAS στο γραφείο την ώρα που (οι Γερμανοί) ζητάνε 300 ευρώ και τα μεταφορικά να πάει και να γυρίσει από Γερμανία, οοοοοταν το φτιάξουν)



Οι κορυφαιες στην αγορα NAS ειναι Synology, Qnap, Thecus και Buffalo (σχεδον) ολα τα αλλα ειναι ερασιτεχνικες λυσεις.

Βρες τη σελιδα του κατασκευαστη του NAS που σου χαλασε στο facebook και γραψε εκει τις εντυπωσεις σου για το προϊον τους και τις μαλακισμενες απαιτησεις που εχει. Θα δεις ποσο συντομα βρισκουν λυσεις που συμφαιρουν τον πελάτη

Το NAS που σου χαλασε, μπορεις να πεις μαρκα και μοντελο;;;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#356113 Λοιπόν, συνέβη το εξής : το μηχάνημα (μαζί με λοιπό εξοπλισμό αξίας περίπου 30.000) αγοράστηκε το 2010 και βάζω στοίχημα ότι κάποιος παπάρας (εξωτερικός συνεργάτης που έχει αναλάβει το ΙΤ) πήρε ΜΙΖΑ. Επίσης σχεδόν τα πάντα άρχισαν να βγαίνουν off από τον πρώτο χρόνο.
Τώρα όμως είμαι εγώ εκεί και σήμερα, όταν έμαθα τα καθέκαστα έβαλα γκάζια και τότε μου ξεφουρνισαν τα περι κορυφαίου μηχανήματος κλπ (ο ίδιος εξωτερικός, που ακόμα έχει το ΙΤ :rant: )
Αύριο θα μάθω μοντέλο κλπ, το θέμα είναι ότι εκεί πάνω είχαμε πολύ κρίσιμα δεδομένα και σήμερα που έκανα μια κουβέντα μου πέταξε και ένα "παίζει να έχουν χαθεί" και μου γύρισαν τα μυαλά...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#356115 Όλα αυτά που αναφέρεις είναι επιπέδου small business κυρίως, οι κορυφαίες είναι άλλες, με λύσεις NAS, SAN, iSCSI, κλπ κλπ για enterprise storage, όπως η EMC.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#356120 Ναι, μωρέ, το ξέρεις το μέγεθός μας, small business είμαστε.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#356122
Anonymous Founder έγραψε:Όλα αυτά που αναφέρεις είναι επιπέδου small business κυρίως, οι κορυφαίες είναι άλλες, με λύσεις NAS, SAN, iSCSI, κλπ κλπ για enterprise storage, όπως η EMC.


:hmmm: Δεν ειχα καταλαβει που δουλευει ο Asimof.... :innocent:
Αν και αυτες που ανεφερα εχουν και enterprise solutions :iconcool:

Asimov έγραψε:Λοιπόν, συνέβη το εξής : το μηχάνημα (μαζί με λοιπό εξοπλισμό αξίας περίπου 30.000) αγοράστηκε το 2010 και βάζω στοίχημα ότι κάποιος παπάρας (εξωτερικός συνεργάτης που έχει αναλάβει το ΙΤ) πήρε ΜΙΖΑ. Επίσης σχεδόν τα πάντα άρχισαν να βγαίνουν off από τον πρώτο χρόνο.
Τώρα όμως είμαι εγώ εκεί και σήμερα, όταν έμαθα τα καθέκαστα έβαλα γκάζια και τότε μου ξεφουρνισαν τα περι κορυφαίου μηχανήματος κλπ (ο ίδιος εξωτερικός, που ακόμα έχει το ΙΤ :rant: )
Αύριο θα μάθω μοντέλο κλπ, το θέμα είναι ότι εκεί πάνω είχαμε πολύ κρίσιμα δεδομένα και σήμερα που έκανα μια κουβέντα μου πέταξε και ένα "παίζει να έχουν χαθεί" και μου γύρισαν τα μυαλά...


Μηπως να επικοινωνουσες με τον κατασκευαστη απευθειας;;;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#356124 Μίλησα, αυτοί μου ζήτησαν 300 ευρώ συν τα μεταφορικά...
Εδώ που φτάσαμε θα τα πληρώσουμε, εγώ προσπαθώ να καταλάβω αν μας δούλεψε ο ΙΤ και έβγαλε μιζουλα πλασαρωντας κινεζια για ταχαμου κορυφαίο (πήγε να το κάνει και πρόπερσι αλλά πάτησα πόδι και πήραμε Dell και πέρυσι που το επιχειρησε με ένα ip brick που τελικά ευτυχώς δεν πήραμε).