Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#355183 Ας ψαξουν καλύτερα. Η DHL το τελευταιο εξαμηνο ειναι κυριολεκτικα ΓΤΠ. Καθυστερουν παραδοσεις, χανουν καρνέ εκτελωνισμου και αλλα τραγικά και αντιεπαγγελματικα. Δε μιλω φυσικα για πακετακια αλλα για επαγγελματικα εργαλεια και οργανα αλλα και ανταλλακτικα. Το αποκορύφωμα εψαχναν για 1 μηνα μια παλέτα με εξοπλισμο μας στο αεροδρόμιο. Φυσικα οταν ειναι ασφαλισμενο για 150κ λιρες ψάχνουν λιγο παραπάνω....

< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#355298 Προσοχή στους κατόχους revolut...
Το τελευταίο εξάμηνο, έχουν συμβεί αρκετά περιστατικά απάτης.
Δεν έδωσα σημασία το καλοκαίρι γιατί έτρεχα. 2 φορές μου πήραν λεφτά και τα επέστρεψαν μετά από 5-7 ημέρες. Και έχασα κάποια cents στην ισοτιμία. Τους την είχα στημένη και περίμενα το επόμενο. Την προηγούμενη Πέμπτη με χρεώνουν από Αυστραλία groceries 56€. Επιτόπου επικοινωνία με την revolut. Τους λέω και για τις προηγούμενες φορές, και μου λένε ότι εφόσον έγινε επιστροφή, δεν μπορώ να ανοίξω case. Τους λέω ok, αλλά να μπλοκάρουμε τη σημερινή. Ότι είμαι Θεσσαλονίκη, και δε γίνεται να αγοράσω ζαρζαβάτια στην Αυστραλία. Μπλοκάρουν την κάρτα και μου ζητάνε..... Φωτογραφία από την φυσική κάρτα, και απόδειξη ότι είμαι Θεσσαλονίκη. Τους στέλνω την κάρτα και απόδειξη από βενζινάδικο. Την οποία και μου λέει ότι δεν καταλαβαίνει... :dizzy: Οπότε παίρνω από φίλη μου ένα εισητήριο του ΟΑΣΘ, και τους στέλνω και μια φωτογραφία από το μπαλκόνι στις 40 εκκλησιές(που φαίνεται όλη η πόλη). This is Thessaloniki.....
Την Τρίτη μου επέστρεψαν το ποσό, αλλά κάρτα δεν έχω :rant:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#355301
kyr80 έγραψε:Προσοχή στους κατόχους revolut...
Το τελευταίο εξάμηνο, έχουν συμβεί αρκετά περιστατικά απάτης.
Δεν έδωσα σημασία το καλοκαίρι γιατί έτρεχα. 2 φορές μου πήραν λεφτά και τα επέστρεψαν μετά από 5-7 ημέρες. Και έχασα κάποια cents στην ισοτιμία. Τους την είχα στημένη και περίμενα το επόμενο. Την προηγούμενη Πέμπτη με χρεώνουν από Αυστραλία groceries 56€. Επιτόπου επικοινωνία με την revolut. Τους λέω και για τις προηγούμενες φορές, και μου λένε ότι εφόσον έγινε επιστροφή, δεν μπορώ να ανοίξω case. Τους λέω ok, αλλά να μπλοκάρουμε τη σημερινή. Ότι είμαι Θεσσαλονίκη, και δε γίνεται να αγοράσω ζαρζαβάτια στην Αυστραλία. Μπλοκάρουν την κάρτα και μου ζητάνε..... Φωτογραφία από την φυσική κάρτα, και απόδειξη ότι είμαι Θεσσαλονίκη. Τους στέλνω την κάρτα και απόδειξη από βενζινάδικο. Την οποία και μου λέει ότι δεν καταλαβαίνει... :dizzy: Οπότε παίρνω από φίλη μου ένα εισητήριο του ΟΑΣΘ, και τους στέλνω και μια φωτογραφία από το μπαλκόνι στις 40 εκκλησιές(που φαίνεται όλη η πόλη). This is Thessaloniki.....
Την Τρίτη μου επέστρεψαν το ποσό, αλλά κάρτα δεν έχω :rant:



Σπέρα. Daily Revo user here με πανω απο 10κ τζιρο. Κανενα θέμα ποτε. Ενεργοποιησε το LOCATION BASED SECURITY μεσα απο τα menu ή αν υποπτευσαι πως το νουμερο εχει διαρρεύσει ζήτα εκδοση νέας κάρτας.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#355302 Βεβαια αυτο το location security μπορει να οδηγησει σε αλλα θεματα οπως συνεβη στο Murica που το POS ηταν δηλωμενο αλλου με αποτελεσμα σε 2 συγκεκριμενα μερη να μην γινεται συναλλαγη.

< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#355304 Δεν έχω κάνει ποτέ αγορά απευθείας. Μόνο μέσω paypal.
Φίλη μου δουλεύει στην google. Βασικά στο σκλαβοπάζαρο της google, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Όλα τα στοιχεία μας είναι στη φόρα. @@@ μόνο τα 4 τελευταία ψηφία. Της πουτ@νας γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#355440 Σχετικά με Revolut: μετέφερα σε ξάδερφο που έχει ίδιο ονοματεπώνυμο με εμένα και με το που πήγε να τα σηκώσει από ΑΤΜ του μπλόκαραν το λογαριασμό.
Κλασσικά κάναμε και οι δύο ξανά verification αν και είχαμε κάνει verified τους λογαριασμούς από την αρχή.
Οπότε είναι λίγο ΓΤΠ το σύστημα αλλά έχουν καλή εξυπηρέτηση.

Προσωπικά με έχουν "αδειάσει" ελληνικές κάρτες ακόμα και για αγορά αεροπορικών(όταν είμαι έξω), ενώ με Revolut όλα περνούσαν αέρα.
Ειδικά σε Μούρικα έπαιρνα ζεστά δολαριάκια από ΑΤΜ χωρίς χρέωση με καλή ισοτιμία :thumbsup: Μόνο στο μετρό εκεί έφαγα το μοναδικό άκυρο που δεν περνούσε.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#355512 ναρκωτικά αγόραζες και ήθελες μετρητά; :x

Στα μετρό/τραίνα και κάτι τέτοια, έχουν θέμα με τις PIN cards στο μιούρικα. Πολλές φορές με έχουν κάψει.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#355574 μετρό, λεωφορεία, πουμπουάρ, ταξί, δίσκος ελ. εκκλησίας, στριπτιτζάδικο κτλ.
(καλά πιο πολύ για περιπτώσεις που δεν σου δίνουν ή δε θες ρέστα ψιλά )

το μετρητό δεν καίει ποτέ :adminpower:
Είχε φάση που διαφήμιζαν την είσοδο "νέων" καρτών με chip για περισσότερη ασφάλεια ενώ εδώ είναι ψωμοτύρι.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#355598
Red Garland έγραψε: δίσκος ελ. εκκλησίας, στριπτιτζάδικο κτλ.


+1

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#356065 Έχει χρησιμοποιησει κανείς το https://www.mailboxde.com/ ή κάτι παρόμοιο;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#356067
drdino έγραψε:Έχει χρησιμοποιησει κανείς το https://www.mailboxde.com/ ή κάτι παρόμοιο;



Πήρα το One Plus One από Αγγλία όταν δεν έστελνε Kύπρο μέσω mailboxde και είμαι ικανοποιημένος.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#356112 Thanks, θα το έχω στα υπόψιν τότε.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#356292
mirage έγραψε:Ας ψαξουν καλύτερα. Η DHL το τελευταιο εξαμηνο ειναι κυριολεκτικα ΓΤΠ. Καθυστερουν παραδοσεις, χανουν καρνέ εκτελωνισμου και αλλα τραγικά και αντιεπαγγελματικα. Δε μιλω φυσικα για πακετακια αλλα για επαγγελματικα εργαλεια και οργανα αλλα και ανταλλακτικα. Το αποκορύφωμα εψαχναν για 1 μηνα μια παλέτα με εξοπλισμο μας στο αεροδρόμιο. Φυσικα οταν ειναι ασφαλισμενο για 150κ λιρες ψάχνουν λιγο παραπάνω....

< >

Εν τω μεταξυ εκανα claim και μου στελνει μια βλαμενη σημερα απο ολλανδια καντε μας clampim.
Θα αμολυσεω τον g ΓΤΧΜ