Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#355860 Είναι λευκή συσκευή η ψησταριά; :hmmm:

Ο δικός μου προβληματισμός:
Δεν μπορώ να συνδυάσω πλυντήριο και στεγνωτήριο για λειτουργία εντός ωραρίου νυχτερινού ρεύματος. Πχ αν ρυθμίσω το πλυντήριο στις 15:00 θα τελειώσει 17:30 ή 18:30 (ανάλογα το πρόγραμμα που έχω επιλέξει). Μετά όμως το βραδυνό νυχτερινό ξεκινάει στις 02. Δεν γίνεται τα ρούχα να περιμένουν τόσες ώρες υγρά στον κάδο μέχρι να ξεκινήσει στις 04:30-05:00 (για να έχει τελειώσει κατά τις 7:30 να τα βγάλω), γίνεται;

Αν πάλι ρυθμίσω το πλυντήριο να παίξει το βράδυ και να τα βγάλουμε το πρωί, τότε το στεγνωτήριο θα πρέπει να προγραμματιστεί για τις 15:00 που πάλι σημαίνει περίπου 8 ώρες αναμονή. :s_dunno

Το ίδιο θα ισχύει και για το καλοκαίρι που είναι 23:00-07:00
Άβαταρ μέλους
By fokion
#355901 Μπορούν να περιμένουν υγρά - το ιδιο κανουμε κι εμεις. απλά είναι ανοιχτη η πορτα του πληντηριου
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#355959 Ναι πες τελειώνει το πλυντήριο 18:30, τα μεταφέρω στο στεγνωτήριο και αφήνω την πόρτα ανοιχτή. Πριν πάω για ύπνο θα το προγραμματίσω για 05:00 οπότε αναγκαστικά θα κλείσω την πόρτα. Είναι οκ να παραμείνουν υγρά έστω και 5 ώρες σε κλειστό μέρος;

Επίσης τώρα με το στεγνωτήριο τα πλένω στις 800 στροφές για να μην τσαλακώνονται πολύ, οπότε είναι πιο υγρά απ'ότι στις 1200
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#355962 Για λίγες ώρες (2-3) σίγουρα δεν θα πάθουν τίποτα τα ρούχα

Μήπως θα προτιμούσες να προγραμματίσεις το στεγνωτήριο για τις 02:00; Υπάρχει πρόβλημα να μείνουν εντός στεγνωτηρίου μετά τη λήξη του προγράμματος, μέχρι να ξυπνήσεις;

Αλλιώς θα συμβιβαστείς με το ότι ένα από τα δύο θα δουλεύει εκτός νυχτερινού τιμολογίου. Τόσο απλό :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#355968 Το στεγνωτήριο μας έχει λειτουργία να περιστρέφει κάθε τόσο τα ρούχα όταν τελειώσει για να τα διατηρεί φρέσκα, νομίζω έχεις Whirlpool κι εσύ Dimitris_P, για ψάξτο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#355975 Ναι την έχει αλλά το καλύτερο είναι να βγαίνουν τα ρούχα με το που τελειώσει ώστε να είναι αφράτα και ζεστά και διπλώνονται άνετα :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By g8777
#355979 Κοιτα να αφησεις τπτ ευαισθητα χρωματιστα κανα 6 ωρο να καθονται μεσα στον καδο και μετα να ψαχνεσαι γιατι ολα εγιναν ροζουλί. Σας ςπιασε ο πονος για το νυχτερινο τωρα. Με ενα εξωδικο απο την Ελληνων Συνελευσις δεν ξαναπληρωνεις ΔΕΗ , τι καθεσαι και παιδευεσαι...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#356011 Μιας και με 2 παιδιά γίνεται χαμός με τα ρούχα, η σύζυγος πάτησε πόδι για στεγνωτήριο. :oops:
Χώρο έχω μόνο στο wc (που είναι αποθήκη), μέσα στη ντουζιέρα (σε καμιά βάση; :hmmm: ). για προτείνετε vfm μηχανάκι. :oops:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#356013
xenos έγραψε:Μιας και με 2 παιδιά γίνεται χαμός με τα ρούχα, η σύζυγος πάτησε πόδι για στεγνωτήριο. :oops:
Χώρο έχω μόνο στο wc (που είναι αποθήκη), μέσα στη ντουζιέρα (σε καμιά βάση; :hmmm: ). για προτείνετε vfm μηχανάκι. :oops:



A++ να είναι και μετά το μέγεθος του κάδου ανάλογα με το budget και τις ανάγκες.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#356015 Λαμβανοντας υποψη ότι όλα τα ρουχα ΔΕΝ μπαινουν στεγνοτηριο, δε χρειαζεται να παρεις καποιο που εχει ικανοτητα κιλών παραπανω από του πλυντηρίου σου.
Δηλ αν εχεις 5κιλο πλυντηριο μη παρεις... 8κιλο στεγνοτηριο, εκτός κι αν περιμενεις 3 πλυσίματα να το βαλεις....

Θυμιζω εν ταχει ότι στεφνωτηριο είναι ΝΟ ΝΟ για συνθετκά, μαλινα fleece κ.λ.π.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#356017 Έχω την εντύπωση ότι στο στεγνωτήριο μετράμε βρεγμένα-υγρά ρούχα και στο πλυντήριο στεγνά, οπότε μεγάλη διαφορά στην χωρητικότητα θα δημιουργήσει πρόβλημα.
Επιπλέον τα νέα συνθετικά μια χαρά μπαίνουν στεγνωτήριο, βάζω ένα σωρό συνθετικά μπλουζάκια και shorts που φοράω στο γυμναστήριο χωρίς πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#356020 8άρι είναι το πλυντήριο.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#356143 Θενξ φίλε! Ναι είχε και ακριβότερα :lol:

Το σκέφτηκα αρκετά μιας που μαζί με το πλυντήριο θα μου βγεί περί τα 2400.
Μετά είπα ότι δίνουμε 500άρια+ για κινητά που κρατάμε 2 χρόνια. Εδώ δίνεις 2000+ για εργαλεία που κρατάς λογικά πολλά χρόνια και βάζεις να πλύνουν τα ρούχα που πολλές φορές έχεις χρυσοπληρώσει. Έτσι κατέληξαν να τα δώσω.