Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#352833
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:Μόλις έκλεισα τα βιβλία μου


Άργησες Μάρκο. Θα φας το 650άρι του Τέλους Επιτηδεύματος. Έπρεπε να κλείσεις ως 31-12. :(


Μέσα στον Ιανουάριο, μπορείς να τα κλείσεις με ημερομηνία Δεκεμβρίου 2016. Αρκεί εννοείται να μην έχεις κόψει τιμολόγιο.
Ετοιμάζομαι να κάνω κι εγώ το ίδιο και παντού αυτό έχω διαβάσει/μάθει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#352835
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:Μόλις έκλεισα τα βιβλία μου


Άργησες Μάρκο. Θα φας το 650άρι του Τέλους Επιτηδεύματος. Έπρεπε να κλείσεις ως 31-12. :(


14/12 τα έκλεισα. :iconcool: :)


REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:29% φόρος


22% φόρος για τα νούμερα που συζητάμε φέτος. Πέρσι ήταν 26%.


22% + 22%, ε... μπορεί εν τέλει να μου μένει και κανένα 100ρικο... :yahoo: :lol: :lol: Βέβαια, εγώ θα πάω σε άλλη κλίμακα, γιατί θα έχω και το εισόδημα από τη μισθωτή εργασία, οπότε συνολικά θα πληρώσω λίγο παραπάνω... αλλά ΟΚ, δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας με τον κύριο Τσακαλωτό... :lol: :lol:

Θα τα πούμε με την πρώτη ευκαιρία. Βέβαια, είναι μεγάλο ΑΝ το αν θα κάτσει...


italakias έγραψε:Μαρκο ,γυρω στο 65% απο τα καθαρα ,στα παιρνει το κρατος.
Εσενα απο τα 5000ε θα σου μεινει 1500 ε στην καλυτερη οπου τον αλλον χρονο με 100% προκαταβολη,θα στα παρει ΟΛΑ.
Αστο,αν δεν μπορεις να τα βγαλεις μαυρα μην ασχολεισαι,φραγκοδιφραγκα ειναι.


Πάνω κάτω εκεί τα υπολόγισα (ξέχασες και το τέλος επιτηδεύματος, άρα πάμε στο χιλιάρικο περίπου), μαύρα δεν γίνεται στο συγκεκριμένο (ξαναλέω ΑΝ κάτσει, που είναι μεγάλο ΑΝ), οπότε θα επιλεγεί η λύσει της Βουλγαρίας αν και εφόσον.

Να πληρώνω φόρους εισοδήματος για εισοδήματα που έχω ναι, να πληρώνω κερατιάτικα τέλη για το αμάξι που έχω ναι, να πληρώνω γαμω-ΕΝΦΙΑ για το σπίτι που έχω ναι, να πληρώνω όμως φόρους για εισοδήματα που ΘΑ έχω (αν έχω) σε ένα χρόνο και να περιμένω επιστροφή αν και εφόσον δεν τα έχω + εισφορές για σύνταξη που δεν θα πάρω και περίθαλψη που δεν έχω, λυπάμαι... Δεν θα δουλεύω για να πετάγονται λεφτά στη μαύρη τρύπα. :s_mad


Βέβαια, πρέπει και να μου κάτσει η συγκεκριμένη περίπτωση πρώτα... :lol:


Ευχαριστώ πάντως όλους για τις διευκρινήσεις! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By italakias
#352836
Anonymous Founder έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:Μόλις έκλεισα τα βιβλία μου


Άργησες Μάρκο. Θα φας το 650άρι του Τέλους Επιτηδεύματος. Έπρεπε να κλείσεις ως 31-12. :(


Μέσα στον Ιανουάριο, μπορείς να τα κλείσεις με ημερομηνία Δεκεμβρίου 2016. Αρκεί εννοείται να μην έχεις κόψει τιμολόγιο.
Ετοιμάζομαι να κάνω κι εγώ το ίδιο και παντού αυτό έχω διαβάσει/μάθει.

Ετσι εκανα και εγω.
Με αυτον τροπο γλυτωνεις και τον λογαριασμο ΟΑΕΕ αν θυμαμαι καλα.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#352851
Anonymous Founder έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:Μόλις έκλεισα τα βιβλία μου


Άργησες Μάρκο. Θα φας το 650άρι του Τέλους Επιτηδεύματος. Έπρεπε να κλείσεις ως 31-12. :(


Μέσα στον Ιανουάριο, μπορείς να τα κλείσεις με ημερομηνία Δεκεμβρίου 2016. Αρκεί εννοείται να μην έχεις κόψει τιμολόγιο.
Ετοιμάζομαι να κάνω κι εγώ το ίδιο και παντού αυτό έχω διαβάσει/μάθει.

Κάπου είχα διαβάσει οτι το ΤΣΜΕΔΕ δε δεχόταν αναδρομική διακοπή τον Ιανουάριο για τον Δεκέμβριο.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#352855 Αν δεν κάνω λάθος το τέλος επιτηδεύματος πληρώνεται αναλογικά για τους μήνες προ της διακοπής, οπότε και Ιανουάριο να κάνει κάποιος διακοπή δεν πληρώνει όλο το 650άρι.
Πού έχουμε μπλέξει :(
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#352865
Anonymous Founder έγραψε:Μέσα στον Ιανουάριο, μπορείς να τα κλείσεις με ημερομηνία Δεκεμβρίου 2016. Αρκεί εννοείται να μην έχεις κόψει τιμολόγιο.
Ετοιμάζομαι να κάνω κι εγώ το ίδιο και παντού αυτό έχω διαβάσει/μάθει.


Αυτό έγινε πρώτη φορά πέρσι και δεν ξέρω αν ισχύει και φέτος.


markvag έγραψε:14/12 τα έκλεισα.


Και καλά έκανες αδελφέ. :iconcool:


ArrowsFA1 έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος το τέλος επιτηδεύματος πληρώνεται αναλογικά για τους μήνες προ της διακοπής, οπότε και Ιανουάριο να κάνει κάποιος διακοπή δεν πληρώνει όλο το 650άρι.
Πού έχουμε μπλέξει


Έψαξα λίγο και αυτό που λες είναι σχετικά νέο και το έκανε η Σαββαΐδου το 2015. Δεν γνωρίζω αν ισχύει ακόμα όμως.
http://logistikoskosmos.blogspot.gr/201 ... st_56.html
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#352868
Serf έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:Μόλις έκλεισα τα βιβλία μου


Άργησες Μάρκο. Θα φας το 650άρι του Τέλους Επιτηδεύματος. Έπρεπε να κλείσεις ως 31-12. :(


Μέσα στον Ιανουάριο, μπορείς να τα κλείσεις με ημερομηνία Δεκεμβρίου 2016. Αρκεί εννοείται να μην έχεις κόψει τιμολόγιο.
Ετοιμάζομαι να κάνω κι εγώ το ίδιο και παντού αυτό έχω διαβάσει/μάθει.

Κάπου είχα διαβάσει οτι το ΤΣΜΕΔΕ δε δεχόταν αναδρομική διακοπή τον Ιανουάριο για τον Δεκέμβριο.

Δεν έχει να κάνει με το ΤΣΜΕΔΕ όμως. Η εφορία αναγκαστικά θα τα δεχτεί. Από 1/1/2017, το ΤΣΜΕΔΕ δεν υπάρχει, υπάρχει ο ΕΦΚΑ. Άρα, δεν ισχύει αυτό λοιπόν.
Το ΤΣΜΕΔΕ ζητούσε αναδρομικά μέχρι την τελευταία στιγμή. Πλήρωσα γύρω στα 300κάμποσα λίγες μέρες πριν τελειώσει η χρονιά και το ραβασάκι μου ήρθε τελευταία στιγμή...
Τέσπα, ο Κατρούγκαλος και όλοι όσοι το σκέφτηκαν αυτό το πράγμα, κανονικά έπρεπε να είναι στην φυλακή....
:s_bye
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#355997
belgarion έγραψε:Αυτό που λέει ο rocsta είναι τι γίνεται όταν έχεις ένα μαγαζί πχ και άρα κανονικά θα ήσουν οαεε αλλά επειδή είναι μηχανικός ,απαλλάσσεται από τον οαεε και πλήρωνε μέχρι τώρα, τσμεδε.


Προς το παρών το μόνο σχετικό είναι το εξής που έλεγε και ο bibendum
Σε περιπτώσεις πολλαπλής δραστηριότητας ή πολλαπλής ασφάλισης λόγω ιδιότητας, θα υπολογίζεται το άθροισμα του καθαρού φορολογητέου αποτελέσματος.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356019 Σήμερα παρέλαβα τους λογαριασμούς ΟΑΕΕ του Ιανουαρίου, και είναι ίδιοι με τους προηγούμενους. Δεν είπαν ότι από 1/2017 αλλάζει;;; Δεν πρόλαβαν; Ή επειδή είναι το 6ο δίμηνο του 2016, είναι το τελευταίο που γλιτώσαμε;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#356029
kyr80 έγραψε:Σήμερα παρέλαβα τους λογαριασμούς ΟΑΕΕ του Ιανουαρίου, και είναι ίδιοι με τους προηγούμενους. Δεν είπαν ότι από 1/2017 αλλάζει;;; Δεν πρόλαβαν; Ή επειδή είναι το 6ο δίμηνο του 2016, είναι το τελευταίο που γλιτώσαμε;

Κυριάκο αυτά είναι με το προηγούμενο καθεστώς.

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#356043 Έλα ντε...
Να ξέρω πότε θα γίνω Βούλγαρος. Και μετά στο γήπεδο, όταν θα με "βρίζούν" σαν Βούλγαρο, δε θα λέω κουβέντα. Έφυγε και το πατριωτάκι ο Μπερμπάτωφ. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#356050
kyr80 έγραψε: Ή επειδή είναι το 6ο δίμηνο του 2016,


Αυτό Κυριάκο. Τώρα πληρώνεις 11-12/2016 με το παλιό καθεστώς.
Τέλος Φλεβάρη θα λάβεις το πρώτο σημείωμα για τον 1/2017 με το νέο λογότυπο και τις νέες τιμές του ΕΦΚΑ. Και στην συνέχεια το ίδιο πλέον κάθε μήνα.