Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#355825 Εδώ αξίζει να αναφερθεί η πιο καλτ εκπομπή με Δοξιάδη, Σαββόπουλο, Ραφαηλιδη, Παναγιωτοπουλο.

< Note 3 >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#355859 Πάντως το να κοιμάται το παιδί στο ίδιο δωμάτιο με τους γονείς δεν είναι τόσο πρόβλημα για το παιδί/μωρό όσο για τους γονείς. Οπότε μετά τους πρώτους μήνες πρέπει να πάει συστημένο στο δωμάτιό του.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#355862
Asimov έγραψε:Πάντως το να κοιμάται το παιδί στο ίδιο δωμάτιο με τους γονείς δεν είναι τόσο πρόβλημα για το παιδί/μωρό όσο για τους γονείς. Οπότε μετά τους πρώτους μήνες πρέπει να πάει συστημένο στο δωμάτιό του.




Ακριβώς ^...
ΙΜΗΟ ο καθένας πρέπει να έχει τον δικό του χώρο..το παιδί μαθαίνει να είναι ανεξάρτητο και το βοηθάει και στο σχολείο μεθαύριο . Δε πα να γράφουνε οι αμερικανικές και οι αγγλικές μελέτες ότι θέλουν. η πράξη μετράει. Για κάθε μία έρευνα που λέει κάτι , μπορώ να βρω μία άλλη έρευνα που το απομυθοποιεί και τούμπαλιν..
Ένας φίλος έχει κόρη που κοντεύει τα 4...Εννοείται ότι κάθε προσπάθεια να πάει το παιδί στο δωμάτιο του μέχρι τώρα έχει αποβεί άκαρπη , ενώ πλέον ο μπαμπάς κοντεύει να κοιμάται ο μισός πάνω στο κρεβάτι και ο άλλος μισός στο πάτωμα..
Για sex στο κρεβάτι τους ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το έχουν ξεχάσει.. :shifty:
η μικρή δεν θέλει να παίζει στο δωμάτιο της καθώς γι αυτήν το δωμάτιο της είναι το άλλο...Το παιδί δεν ξεκολλάει από τους γονείς και ακόμα και όταν έρχεται κόσμος σπίτι ...
Τώρα προσπαθούν για το 2ο...Έτσι και έρθει με το καλό , για σκεφτείτε τι έχει να γίνει όταν θα πρέπει αναγκαστικά με τον ερχομό του βρέφους να πάει η μεγάλη στο άλλο δωμάτιο... :(


Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ο καθένας γράφει την γνώμη του σύμφωνα και με τα δικά του πιστεύω. :)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#355867 Θα συμφωνησω με τους παραπανω.
Εμεις μεχρι τον τριτο μηνα τον ειχαμε σε λικνο διπλα στο κρεββατι, μετα πηγε στο δωματιο του.

Δεν ειναι μονο για την συνηθεια του παιδιου, αλλα και για τον ποιοτικο υπνο των γονιων, τις δικες τους στιγμες :shifty: κτλ
Περασαμε μια περιοδο που ηθελε να κοιμαται μαζι μας, αλλα την ξεπερασαμε σχετικα ευκολα.

Ακομα και τωρα που μεγαλωσε οταν 3-4 φορες τον χρονο ζητα να κοιμηθει μαζι μου, αφου πρωτα μαλαγανιασει την μανα του να κοιμηθει στο κρεββατι του :lol: , ξυπναω 3-4 φορες να δω αν ειναι σκεπασμενος η να τον μετακινησω λιγο αφου κολλαει πανω μου.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#355869 Που να δεις μαλαγανιές ο δικός μου..
του είχα υποσχεθεί πέρσυ το καλοκαίρι ( :dizzy: ) ότι όταν παίξουμε με την barca θα τον πάρω μαζί μου στο γήπεδο..
Είδε προχτές το διαφημιστικό στην nova και από εκείνη τη στιγμή όλο αγάπες στην :inlove: μαμά του η οποία είναι αρνητική να τον πάρω μαζί μου διότι φοβάται ότι θα έχει πολύ κόσμο και ουυυ 666 και καπνογόνα κ.λ.π...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#355871 Εμενα περιμενει να παιξουμε με την Μπαρτσα στο Τσου-λου για να παμε :lol: :lol:

Με ρωτησε, πειραζει αν πανηγυριζω τα γκολ και της Μπαρτσα και του Ολυμπιακου; :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Α, ναι, θελει να τον παω να δει τον Αντετοκουμπο!

Απλα παιδικα αιτηματα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#355875 Πάντως καλύτερα το παιδάκι να μην πάει να δει το μπάσκετ, κρίμα να τραυματιστεί από τόσο νωρίς η ψυχούλα του :shifty:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#355876
Asimov έγραψε:Πάντως καλύτερα το παιδάκι να μην πάει να δει το μπάσκετ, κρίμα να τραυματιστεί από τόσο νωρίς η ψυχούλα του :shifty:



:rant: :rant: :protest: :protest:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#355878
mrnoname έγραψε:Συγγνώμη που σας το χαλάω αλλα γράφετε ανακρίβειες.
Η αμερικανική εταιρεία παιδιατρικής συστήνει το μωρό να κοιμάται τουλάχιστον μέχρι τους 6 μήνες στο ίδιο δωμάτιο με τους γονείς (room sharing) για μείωση του κινδύνου του SIDS. Όχι στο ίδιο κρεβάτι (co-bedding). Η ίδια ακριβώς οδηγία ισχύει και εδω στη Βρετανία.


Ναι, μέχρι 6 μήνες όμως. :rtfm:


gianik έγραψε:[
Για sex στο κρεβάτι τους ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το έχουν ξεχάσει.. :shifty:


Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό... :shifty: :innocent: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#355879
markvag έγραψε:

gianik έγραψε:[
Για sex στο κρεβάτι τους ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το έχουν ξεχάσει.. :shifty:


Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό... :shifty: :innocent: :twisted:



Ξέχασα να γράψω ότι η μικρή κοιμάται το βράδυ περί την 24:00 :lol:
Μαρκο μου εκείνη την ώρα δεν ψάχνεις σαλόνια και καναπέδες... :(
Άβαταρ μέλους
By markvag
#355882
gianik έγραψε:
markvag έγραψε:

gianik έγραψε:[
Για sex στο κρεβάτι τους ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το έχουν ξεχάσει.. :shifty:


Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό... :shifty: :innocent: :twisted:



Ξέχασα να γράψω ότι η μικρή κοιμάται το βράδυ περί την 24:00 :lol:
Μαρκο μου εκείνη την ώρα δεν ψάχνεις σαλόνια και καναπέδες... :(



Πίστεψέ με, σε νοιώθω... :help: :rant:
Άβαταρ μέλους
By otso
#355888
markvag έγραψε:
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό... :shifty: :innocent: :twisted:


μαρκο την εχεις εγκαινιάσει την πενβε;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#355923 Δεν έχει χώρους μωρέ και με τη γιόγκα δεν τα πάω καλά :lol: ... η Νίτσα ήταν πολύ καλύτερη σε αυτό... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#355943
kovathe έγραψε:Το 2 χρονων παιδι να θηλάζει, αν το βλέπει κάποιος λάθος δεν με απασχολεί, σημασία έχει τι λένε οι αρμόδιοι οργανισμοί υγείας.


Παιδοψυχίατροι πάντως δε συμφωνούν.