Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#354223 Την τρελα την περνανε ολα τους. Περισσοτερο περιεργα μου φαινεται η λειτουργια των αυτοματων φωτων, τα οποια οταν μπαινω στο τουνελ καμια φορα αργουν ν ανοιξουν ενω παντα σβηνουν μετα απο καθυστερη μεγαλη. Το δευτερο ειναι αραγε για καποιου ειδους ασφαλεια να μην ανοιγοκλεινουν αμεσως;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#354226 Ισχύει. Σίγουρα είναι configurable με κωδικοποίηση.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#354254
RXristos έγραψε:
georgetz έγραψε:
RXristos έγραψε:
georgetz έγραψε:
RXristos έγραψε:
ΤΟΥΟΤΑ που σκότωσε κόσμο με τα κολλημένα πεντάλ γκαζιού και τους αερόσακους



Μόνο με αυτά ? Έχω ακούσει οτι και το σήμα έχει δηλητηριώδεις προεξοχές μολυσμένες με ΕΜΠΟΛΑ κ ΜΠΟΜΠΟΛΑ



Άστα να πάνε... το άλλο το έχεις ακούσει που τους κλείδωνε μέσα το αμάξι άνοιγε το ράδιο και τους σκότωνε; Φρίκη! Μακριά από του διαβόλου τις μηχανές. Μόνο γερμανικό λέμε...


ΠΑΤΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΝΤΑΛ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΝΕ ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΓΙΟΤΑ ? Θεε μου !!


Επειδή δεν έχει νόημα ούτε βγαίνει κάτι εποικοδομητικό να συνεχίσω τις ειρωνείες μαζί σου μπορείς απλά να διαβάσεις το παρακάτω. Έτσι θα καταλάβεις ότι δεν τα "γράφω εγώ" :s_howdy

http://www.investopedia.com/slide-show/car-recalls/


Μα γιατί στραβώνεις , εφόσον γράφεις και με τέτοιο ύφος σιγουριάς "ακούστε με 10 λεπτά μη γμσω" :lol: :)

Τέσπα, κρίμα είναι να γράφονται τέτοια πράγματα για θανάτους , είμαστε και στο BMWοτοπικό
πέρνα αν θες απο το τοπικό της Toyota όπου έχω παραθέσει κάποια χρήσιμα link
Άβαταρ μέλους
By markvag
#354308
xenos έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Σε κανενα αμάξι που έχω οδηγήσει δε λειτουργούν ικανοποιητικά οι αυτόματη υαλοκαθαριστήρες :s_dunno :s_dunno


Στο bmw έχει ρύθμιση και δουλεύει ανέλπιστα καλά. :rtfm:


Στο μενού είναι;;; Γιατί εγώ δεν πρέπει να έχω...

Και δουλεύουν πιο αργά απ' ότι θα ήθελα, πάντα έχω λίγο παραπάνω νερό απ' όσο θέλω.

Στη Νίτσα πάλι ήταν ακριβώς το αντίθετο (δεν είχε ρύθμιση) και με μία σταγόνα δούλευαν στο κόκκινο... :lol:

Αυτά (και για τα δύο αμάξια) ισχύουν σε χαμηλές ταχύτητες + σταμάτα - ξεκίνα. Σε ταχύτητες 90-100χαω και πάνω δουλεύουν μια χαρά. Και είναι πολύ βολικοί όταν συναντάς νερά που πετάνε οι μπροστινοί πχ...

Στην μπεμπέκα πάλι μ' εκνευρίζουν τα αυτόματα φώτα... Μπορεί να είναι καλοκαίρι 3 το μεσημέρι και το κοντινότερο σύννεφο να είναι 2 ηπείρους μακριά και να μου τα έχει αναμμένα, ενώ μπορεί να βρέχει το χειμώνα και να χρειάζεται να τ' ανάψει και να μην... :rant:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#354313 Στον διακοπτη υαλοκαθαριστηρων εχει μια 'ροδελιτσα΄με 3-4 επιπεδα ευαισθησιας
Άβαταρ μέλους
By markvag
#354402
bibendum έγραψε:Στον διακοπτη υαλοκαθαριστηρων εχει μια 'ροδελιτσα΄με 3-4 επιπεδα ευαισθησιας


Νόμιζα αυτό ήταν μόνο για το πόσο γρήγορα θα πάει στη διακοπτόμενη λειτουργία... Σήμερα είπα να το δοκιμάσω το πρωί (μιας και ο καιρός το επέτρεψε) και δεν μπορώ να πω πως είδα ιδιαίτερη διαφορά... :hmmm: Θα συνεχίσω τις δοκιμές...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#354418 Μπορει οντως να ειναι για την διακοπτομενη λειτουργια σε σενα. Οπως και να εχει το manual σου θα ειναι ξεκαθαρο, οποτε ριξε του μια ματια. Και τωρα που ειπα manual για κατι τετοιες αποριες ειναι πολυ βολικο το e manual που εχει και φαινεται στο idrive.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#355351 Στα απλά το ίδιο περιστροφικό διακοπτάκι επιλέγει ταχύτητα, στο αυτόματο επιλέγει ευαισθησία.
Στην Ε39 μου του 97 είναι πολύ καλό όταν δουλεύει αλλά πότε πότε τρελλαίνεται και λειτουργεί κανονικά χωρίς να κόβει ή να γκαζώνει.
Αυτόματα φώτα δεν έχω.
Φυσικά κι εγώ τα κορόιδευα όλα αυτά όπως και τον αυτόματο πιλότο που το θεωρούσα υπερβολή αλλά τώρα πια τα εκτιμώ, με την πιο κάτω σειρά:
αυτόματος πιλότος (μακράν), αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες, αυτόματα φώτα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#355372
sknipper έγραψε:αυτόματος πιλότος (μακράν)


2-3 φροές το έχω χρησιμοποιήσει, δεν μου αρέσει καθόλου! Βέβαια είναι καλό για να μην τρως κλήσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#355376 Σε όποιο αυτοκίνητο υπάρχει το χρησιμοποιώ πάντα στους αυτοκινητόδρομους. Αφού όποτε με παίρνει ακόμα και στο MB βάζω το χειρόγκαζο για λίγο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#355544 Αν είσαι σωστός πιουρίστας, πας και βγάζεις τους ηλεκτρικούς υαλοκαθαριστήρες (έχεις βαστήξει έναν να δεις βάρος;) και βάζεις χειροκίνητους.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#355553
KWSN-Men έγραψε:Αν είσαι σωστός πιουρίστας, πας και βγάζεις τους ηλεκτρικούς υαλοκαθαριστήρες (έχεις βαστήξει έναν να δεις βάρος;) και βάζεις χειροκίνητους.


Επίσης, προτείνω αφαίρεση καθίματος και αντικατάστασή σου με ένα μαξιλάρι από τον καναπέ. :shifty: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#355581
sknipper έγραψε:Στα απλά το ίδιο περιστροφικό διακοπτάκι επιλέγει ταχύτητα, στο αυτόματο επιλέγει ευαισθησία.
Στην Ε39 μου του 97 είναι πολύ καλό όταν δουλεύει αλλά πότε πότε τρελλαίνεται και λειτουργεί κανονικά χωρίς να κόβει ή να γκαζώνει.
Αυτόματα φώτα δεν έχω.
Φυσικά κι εγώ τα κορόιδευα όλα αυτά όπως και τον αυτόματο πιλότο που το θεωρούσα υπερβολή αλλά τώρα πια τα εκτιμώ, με την πιο κάτω σειρά:
αυτόματος πιλότος (μακράν), αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες, αυτόματα φώτα.

Αυτοματος πιλότος αλλά ου να αυξομειώνει την ταχύτητα ανάλογα την απόσταση που ρυθμίζεις :inlove: , απλά κρατάς το τιμόνι και βγαίνεις ατσαλάκωτος Γερμανία-Ελλάδα. (Δε το έχω δυστυχώς :lol: )
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#356229 Διαστημική τεχνολογία, αυτοκρατορική πολυτέλεια και άνεση, επιδόσεις και ασφάλεια συνδυάζονται ιδανικά.
http://www.drive.gr/test-drives/test-dr ... perfomance

Με το "διαστημική", κύλησε ένα δάκρυ.
Αμαξάρα βέβαια, αλλά δεν νομίζω να με ενδιέφερε να υπάρχει σε τέτοιο αμάξι ένα 4κύλινδρο ανεμιστηράκι κάτω από το καπό μου.