Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#355572
dimik έγραψε:To ρητό "Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΣ" να το βάλετε σε εμφανή σημεία σε σπίτια, αυτοκίνητα, σκάφη και ποδήλατα.-

Σωστά. Αλλά χρειάζεται κι άλλη μία πινακίδα που θα λέει ότι πολλές φορές, ο |λογοκρισία| είσαι ΕΣΥ κι όχι ο απέναντι.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#355591 Μου αρέσει που υπάρχουν αρκετά μέλη, που παρέχουν τις συμβουλές τους, τις εμπειρίες, τις γνώσεις τους σε όποιο θέμα μπορούν και μάλιστα, άμεσα.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ , που (ευτυχώς λίγοι) απ΄αυτούς που ζήτησαν τη συμβουλή, δεν επανέρχονται ποτέ στο αντίστοιχο τοπικό για να γράψουν τι τελικά αποφάσισαν, αν οι συμβουλές-προτάσεις είχαν βάση η ήταν για τα πανηγύρια, τι τελικά τους ανάγκασε να μην κάνουν την "κίνηση" για την οποία ζήτησαν τη συμβουλή, κλπ, κλπ.

Και δεν αναφέρομαι σε μέλη "κομήτες"που γράφτηκαν για μιά και μονο ερώτηση ή που ποστάρουν 1 φορά το μήνα, αλλά για "θαμώνες" του φόρουμ.

Για να μη γράψω λοιπόν πώς τους χαρακτηρίζω :lipsealed: , μένω στη χρήση "εικονιδίου" : :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#355609
lemon3 έγραψε:Πρώτον: Σε χώρα του εξωτερικού που η οπλοφορία (νόμιμη και παράνομη) είναι σε πολλαπλάσια επίπεδα, δεν είδα ρε παίδες ούτε ΜΙΑ φορά στα τόσα χρόνια να κατεβαίνει ένας για τσαμπουκά. Επίσης δεν είδα πρόκληση βαρύτερη από ένα παρατεταμένο κορνάρισμα. Φουντ φορ θόουτ :s_wink


Επίσης το ίδιο συμβαίνει και σε ένα νησί του εσωτερικού που η οπλοφορία (παράνομη) είναι σε πολλαπλάσια επίπεδα... :lol: :lol: Ή τουλάχιστον συνέβαινε μέχρι πριν 1-2 δεκαετίες γιατί τώρα τελευταία έχουμε "φλωρέψει" και εμείς.
Θυμάμαι το πολιτιστικό μου σοκ όταν ανέβηκα πρώτη φορά στην Αθήνα σαν οδηγός 18 χρονών τη δεκαετία του 90: Η κόρνα και η παναγία στον άλλο οδηγό πήγαιναν σύννεφο δια ασήμαντον αφορμή. Είχα τρελαθεί. Δε πίστευα αυτό που έβλεπα. Φυσικά και κατέβαινα κάτω (σα νέος και άμυαλος) γιατί ένιωθα ότι ο άλλος με είχε προσβάλλει ανεπανόρθωτα και φυσικά ο άλλος έφευγε γιατί δεν ήθελε τσαμπουκά απλά έτσι ήταν η κουλτούρα του. Για εμάς όμως, τότε, αυτό ήταν λόγος φονικού. Η Κρήτη τότε ειδικά ήταν απόλυτα ήσυχη στο δρόμο. Σταματούσε ο άλλος στη μέση του δρόμου να χαιρετήσει ένα γνωστό του, και από πίσω ουρά 5-10 αυτοκινήτων και δεν κόρναρε κανείς. Ωραία χρόνια!!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#355612 Επειδή δεν μπορώ να κάνω quote σε όσα γράφηκαν, γενικές παραδοχές....

ΔΕΝ περηφανεύομαι, για την απώλεια ψυχραιμίας που με διακρίνει. Δεν το έγραψα ως κάτι θετικό. Όπως είπε και ο @mirage, πρέπει να το δουλέψω και να διορθωθεί σύντομα.
Και τις συνέπειες γνωρίζω. Τις μη αναστρέψιμες δεν τις περιμένει ΚΑΝΕΙΣ, μέχρι να του συμβούν. Και αυτό δυστυχώς είναι ακόμα ένα λάθος.
Αλλά διάβασα και αρκετά, τα οποία είναι εκτός πραγματικότητας. Όλοι δηλαδή είναι με γαλλικά και πιάνο. "εκτός δικής μου πραγματικότητας" κλπ . Στην καθημερινότητα συμβαίνουν πολλά. Προσωπικά δεν μπορώ να συγκρατήσω τα νεύρα μου, σε αρκετά από αυτά. Χάνω και χρόνο, και με επηρεάζει και στην υπόλοιπη μέρα μου.
Στη Μόσχα είδα μπροστά μου να βγαίνει όπλο. Προφανώς και έκλασα. Το "έφαγα και έδωσα ξύλο", δεν είναι μαγκιά. Είναι η περιγραφή της πραγματικότητας. Και τις επόμενες μέρες από συμβάντα ψιλονταουλιασμένος, σκέφτεσαι ότι έκανες μαλ@κία και δεν το άφησες να περάσει. Αλλά ΕΚΕΙΝΗ τη στιγμή, είσαι θολωμένος. ΔΕΝ σκέφτεσαι λογικά. Και ΔΕΝ έχει να κάνει με το ποιος έχει δίκιο.
Σε διπλανό χωριό φάγαμε ξύλο, γιατί μας την έπεσε γκόμενα, που γούσταρε ντόπιος. Τι να λέμε τώρα;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#355627 Κυριάκο εγώ διαφωνώ μαζί σου σε 2 πράγματα..
Α) στη λογική που παρεθεσες ότι έχεις χρόνο να σπαταλήσεις κ χρήμα για τις "συνέπειες" του καυγά...Για την συνέπεια της απώλειας ζωής τι έχεις; Αν ο άλλος πάθει καρδιά κ "μείνει" στον τόπο από ανακοπή τι κάνεις;


Β) στο ότι παρ ότι ήσουν μάρτυρας όπως γράφεις στην Ρωσία σε συμβάν με σιδερικο, δείχνεις να μην έχεις διδαχθει τπτ από αυτό..



Εγώ είμαι επηρεασμένος κ από τη δουλειά μου , πάντα έχω στο μυαλό μου ότι αυτός που σταματάω να ελέγξω δύναται να έχει όπλο...


Κανείς μας δεν είναι παρθένα Μαρία , όλοι έχουμε προβλήματα κ νεύρα , κ εγώ π.χ αν κάποιος έκανε κίνηση να χτυπήσει την γυναίκα ή το παιδί μου θα περναγα με το αμάξι από πάνω του..Άλλο αυτό όμως κ άλλο για ένα κορναρισμα ή μία παραβίαση του stop ή κάτι παρόμοιο...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#355638
dimitrisB έγραψε:Μου αρέσει που υπάρχουν αρκετά μέλη, που παρέχουν τις συμβουλές τους, τις εμπειρίες, τις γνώσεις τους σε όποιο θέμα μπορούν και μάλιστα, άμεσα.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ , που (ευτυχώς λίγοι) απ΄αυτούς που ζήτησαν τη συμβουλή, δεν επανέρχονται ποτέ στο αντίστοιχο τοπικό για να γράψουν τι τελικά αποφάσισαν, αν οι συμβουλές-προτάσεις είχαν βάση η ήταν για τα πανηγύρια, τι τελικά τους ανάγκασε να μην κάνουν την "κίνηση" για την οποία ζήτησαν τη συμβουλή, κλπ, κλπ.

Και δεν αναφέρομαι σε μέλη "κομήτες"που γράφτηκαν για μιά και μονο ερώτηση ή που ποστάρουν 1 φορά το μήνα, αλλά για "θαμώνες" του φόρουμ.

Για να μη γράψω λοιπόν πώς τους χαρακτηρίζω :lipsealed: , μένω στη χρήση "εικονιδίου" : :thumbsdown:


Η βοήθεια πάντως υποτίθεται παρέχεται αφιλοκερδώς , απο την καλή διάθεση κάποιου να μοιραστεί την εμπειρία του. Αν θέλει ο άλλος να γράψει αν ακολούθησε τις συμβουλές, αν δουλέψανε για αυτόν η όχι ειναι καλοδεχούμενο και πιθανώς στοιχειωδώς ευγενές . Αλλά αν είτε δε θέλει είτε δεν ειναι ακόμα η στιγμή ( ενδεχομένως συλλέγει ακόμα πληροφορίες ) γιατι σε δυσαρεστεί;
Αν κάποιος απαιτεί feedbackγια να βοηθήσει μπορεί να το γράψει καθαρά και φαντάζομαι θα το λάβει .
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#355642
kyr80 έγραψε:Επειδή δεν μπορώ να κάνω quote σε όσα γράφηκαν, γενικές παραδοχές....

ΔΕΝ περηφανεύομαι, για την απώλεια ψυχραιμίας που με διακρίνει. Δεν το έγραψα ως κάτι θετικό. Όπως είπε και ο @mirage, πρέπει να το δουλέψω και να διορθωθεί σύντομα.
Και τις συνέπειες γνωρίζω. Τις μη αναστρέψιμες δεν τις περιμένει ΚΑΝΕΙΣ, μέχρι να του συμβούν. Και αυτό δυστυχώς είναι ακόμα ένα λάθος.
Αλλά διάβασα και αρκετά, τα οποία είναι εκτός πραγματικότητας. Όλοι δηλαδή είναι με γαλλικά και πιάνο. "εκτός δικής μου πραγματικότητας" κλπ . Στην καθημερινότητα συμβαίνουν πολλά. Προσωπικά δεν μπορώ να συγκρατήσω τα νεύρα μου, σε αρκετά από αυτά. Χάνω και χρόνο, και με επηρεάζει και στην υπόλοιπη μέρα μου.


Ειναι θετικό το οτι εχεις καταλάβει πως πρέπει να προσπαθήσεις να βελτιώθεις σε αυτό το κομμάτι. Αν μπορεί να σε φέρει σε τέτοια κατάσταση κάτι τόσο απλό όσο ενα κορνάρισμα και να βρεθείς εκτός εαυτού με ενέργειες εν θερμω που ενδεχομένως να σε βλάψουν, σκεψου ποσό ευάλωτος μπορείς να είσαι σε καταστάσεις πιό απαιτητικές πχ δουλεια που παίζονται πιό πολλα, αν βρεθείς απέναντι στο κατάλληλο άνθρωπο που θα μπορεί να σε διαβάσει και να πατηςει τα κουμπιά σου.
Τέτοιες εκρήξεις δεν ειναι αλά κάρτ, είτε μπορείς να επιβληθείς στα συναισθήματα και τις ορμές σου είτε όχι.
Ωραιος στόχος για το 2017 :-)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#355652 Kilomeater γιατί συμφωνώ με τα 1000 στα 2 σου από πάνω ποστ; Τι μου συμβαίνει :sorry: ; Belgarion ΈΣΤΩ ΤΗΛΈΦΩΝΑ :help:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#355656
KiloMeater έγραψε:Η βοήθεια πάντως υποτίθεται παρέχεται αφιλοκερδώς , ................

Ποτέ δε γράφω κατι τυχαία, και κυρίως, αποφεύγω να είμαι εριστικός.
Και βέβαια, αυτό έλειπε, να περιμένω την ... άμεση ανακοίνωση των "αποτελεσμάτων" της πρότασης, διάγνωσης, δική μου ή και όποιου άλλου κλπ, κλπ.
Άλλωστε το υπογραμμισμένο
dimitrisB έγραψε: ποτέ

είχε συγκεκριμένη σημασία-αξία. Οπότε, .... :iconcool:

ΥΓ : Παράδειγμα λοιπόν (για το οποίο μπορεί και να "ενοχλήθηκες" προσωπικά) :
Η ταπετσαρία που σε ενδιέφερε, δεν περίμενα να μπεί σε 1 βδομάδα, μπορεί να μπεί και το καλοκαίρι.
Ακόμα και να μην τη τοποθετήσεις ποτέ όμως, προσωπικά, θα περίμενα (περιμενω) πχ να γράψει ο χ-ψ ενδιαφερόμενος : <<το πρότζεκ μου φαίνεται δύσκολο και αναβάλλεται ... επ΄ αόριστον>> .

Εν κατακλείδι: Δεν σε αφορούσε το σχόλιο, ... προς το παρόν βέβαια ! :lol:

Μπορεί να αφορούσε -ας πούμε ..... τον g8777 ! :oops:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#355657 Εγώ είμαι γνωστό τομαρι , σχωρα με. :lol: Αλλά για να έχουμε καλό ερώτημα, αναφέρεσαι σε συγκεκριμένο περιστατικό ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#355660 Αν δεν έχεις καταλάβει ότι εδώ, κρατάω ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ στατιστικά στοιχεία, τότε .....
άρχισε να προσέχεις ! :iconcool:
Ξέρω-ξέρω, υπάρχει και η απάντηση : <<Στα @@ μας>> , αλλά .... στα δικά μας να δείς ! :lol:

Ησυχάστε ωρέ, όλα θα πάνε καλά ! :inlove:

END :offtopic:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#355662
κρατάω ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ στατιστικά στοιχεία



:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:


Εικόνα


Εχω καποιους χρηστες διπλους αν ενδιαφερεσαι. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#355663
g8777 έγραψε:Εχω καποιους χρηστες διπλους αν ενδιαφερεσαι.


Ποιους έχεις; Να ανταλλάξουμε αν είναι... :shifty:


Στο θέμα που συζητάτε, προσωπικά προσπαθώ να είμαι σωστός όσο περισσότερο γίνεται στον δρόμο και αν κάνω κάποια βλακεία πάντα ζητάω συγγνώμη. Αν κάποιος όμως με τσαμπουκά προσπαθήσει να μου την φέρει (π.χ. να είναι ανάποδα σε μονόδρομο και να απαιτήσει να κάνω πίσω εγώ που είμαι νόμιμος, ή να σου βγει από ΣΤΟΠ και να σε βρίσει και από πάνω επειδή τον κόρναρες), αλλάζει το τροπάριο. Και αν φυσικά το πάει για καυγά ενώ φταίει, δεν θα πω όχι.