Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#354145 Λάθος!

Τα μεταφορικά στο Standard int’l Shipping είναι δωρεάν έως την πόρτα του σπιτιού σου, όχι γενικώς έως την Ελλάδα.

Ασχέτως εκτελωνισμού, κακώς δέχθηκες να πληρώσεις επιπλέον μεταφορικά. Έπρεπε να μην δεχθείς την παραλαβή λόγω της πρόσθετης χρέωσης και να ενημέρωνες γι’ αυτό τον πωλητή μέσω ebay.
Άβαταρ μέλους
By bill600
#354165 πρωταρης και την πατησα next time που λεει ο φιλος μας ... θελει ψαξιμο η δουλεια αυτο καταλαβα .... σας ευχαριστω παρα πολυ παντως για ολες τις πληροφοριες που μου δωσατε....
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#354171 Θα έλεγα ότι εκτός από την έλλειψη εμπειρίας, μάλλον έπεσες και στην περίπτωση.
Τόσα χρόνια ποτέ δεν μου έχει τύχει να αγοράσω κάτι με δωρεάν Standard int’l Shipping και να μου το στείλουν με DHL! :s_no
Άβαταρ μέλους
By otso
#354955 αυτο το πραγμα με το αμαζον δεν μου εχει ξανατυχει , βεβαια μεχρι τωρα δεν ειχα ξαναψωνησει απο κει.
τα προιοντα δκα τους και ετοιμοπαραδοτα , πηρε μια βδομαδα να τα μαζεψουν και απο τοτε καθονται και περιμενουν στο αεροδρομιο να περασει ο καιρος για να ερθουν αργα , ωστε την επομενη φορα να τα σκασω χοντρα στον μπεζακο, οχι οτι τωρα του εδωσα λιγα. θα μου πεις τι περιμενες ; εγω ο αφελης θεωρουσα οτι ακομα και με το φορτηγο της dhl να μου τα στειλει ποσο θα κανει;
επειδη ειχα εμπειρια απο dhl γερμανιας ογκωδες πραγμα 200 κιλα ηρθε απο ανατολικη ευρωπη σε 4 μερες και 1 μερα ο τοπικος μεταφορεας να μου το φερει σπιτι.

Date/Time City Status
Fri, 13.01.17 09:39 -- The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically
Fri, 13.01.17 09:44 Graben, Germany The shipment has been processed in the parcel center of origin
Sat, 14.01.17 00:57 Feucht, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center
Sat, 14.01.17 06:35 Feucht, Germany The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#355036 Δεν ειναι στο αεροδρομιο! Ερχονται οδικως αφου κανουν ενα τουρακι ολης της ευρωπης...
Υπολογιζεις συνολικα 10-12 μερες απο την μερα που παρελαβαν το δεμα στο Φουχτ!
Θα ερθουν ομως με DHL courrier!
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#355041
panos2171 έγραψε:
panos2171 έγραψε:
2016-12-10 17:04 Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point
2016-12-10 17:04 Asendia Hong Kong, Arrival at origin border point
2016-12-10 17:04 Asendia Hong Kong, Mailed


6/12 έφυγε από Κίνα ενώ στα ΕΛΤΑ ακόμα δε φαίνεται τίποτα. Να αρχίσω να ανησυχώ;


Ακόμη δεν έχει αλλάξει τίποτα. Και πάμε στην 25η εργάσιμη... :ninja:


Τελικά πριν 7 μέρες τους ενημέρωσα και μου είπαν αν θέλω να περιμένω αυτές τις 7 μέρες, δέχτηκα αλλά δεν άλλαξε κάτι οπότε με εκ νέου ενημέρωση με ρώτησαν αν θέλω να το ξαναστείλουν ή να πάρω refund, επέλεξα το πρώτο...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#355053 Παραγγελία χθες στο κατάστημα της Ambercrombie&Fitch (στην Ολλανδία), παραλαβή σήμερα το μεσημέρι με UPS!
Με έστειλαν αδιάβαστο, καταπληκτικό σέρβις γι'ακόμη μια φορά!
Προτείνεται το συγκεκριμένο κατάστημα, ειδικά με τις εκπτώσεις που τρέχουν τώρα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#355064
otso έγραψε:αυτο το πραγμα με το αμαζον δεν μου εχει ξανατυχει , βεβαια μεχρι τωρα δεν ειχα ξαναψωνησει απο κει.


Εμ πως να σου τύχει, αφού δεν είχες ψωνίσει ποτέ από εκεί; :lol:

Βρε μπαγάσα, παρήγγειλες 5 ζευγάρια παπούτσια και λυπήθηκες να δώσεις επιπλέον 5€ για expedited shipment και να τα πάρεις στο τσακ μπαμ;
Άβαταρ μέλους
By otso
#355082
Pitt έγραψε:
otso έγραψε:αυτο το πραγμα με το αμαζον δεν μου εχει ξανατυχει , βεβαια μεχρι τωρα δεν ειχα ξαναψωνησει απο κει.


Εμ πως να σου τύχει, αφού δεν είχες ψωνίσει ποτέ από εκεί; :lol:

Βρε μπαγάσα, παρήγγειλες 5 ζευγάρια παπούτσια και λυπήθηκες να δώσεις επιπλέον 5€ για expedited shipment και να τα πάρεις στο τσακ μπαμ;


πιττ η γυναικα μου παρηγγειλε , εγω βρηκα τα δικα μου και μετα τους αφησα να κανουν οτι θελουν . δεν φανταζομαι να το εψαξε , η να το θεωρησε σημαντικο , δεν φανταζομαι να περναει σε κανενος το μυαλο οτι μεσα στη ευρωπη μπορει να κανει 30 μερες . αλλά ακομα και αν το ειδε ειναι ξενη και εμεις οι ελληνες γελαμε μαυτους που αγοραζουν ενα μηλο η μια φετα καρπουζι.αχ βρε Δημητρη δεν εχεις κανει φτωχος .
για το φινλανδικο δεμα δεν εφτασε ποτε ελλαδα , χαθηκε καπου σε ενδιαμεσο αεροδρομιο και εχει ξεκινησει ερευνα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#355102 Ότι έγινε έγινε, αλλά να ξέρεις για το μέλλον ότι στο τελευταίο στάδιο κατά την πληρωμή σου δίνει την δυνατότητα να διαλέξεις τρόπο αποστολής και για τον καθένα γράφει και τον εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης.

Το δέμα σου δεν έχει κάνει 30 μέρες όπως λες. Υπολόγισε ότι θα το παραλάβεις περίπου σε 10 εργάσιμες από την αποστολή.
Η αποστολή έγινε στις 13/1 άρα λογικά έως τις 27/1 θα το έχεις.

Αν είχες διαλέξει expedited shipping θα το παραλάμβανες κάπως έτσι:

Εικόνα


otso έγραψε:....αχ βρε Δημητρη δεν εχεις κανει φτωχος .


Ναι, είχα την τύχη "να μην έχω κάνει φτωχός" αφού μπορούσα να φάω σοκολάτα που μου αγόραζε η νουνά μου τα Χριστούγεννα, μπορούσαν οι γονείς μου να μου αγοράσουν μια φορά το χρόνο (το Πάσχα) παπούτσια όπως μπορούσαν να μου δίνουν κάθε απόγευμα μια φέτα ψωμί με λάδι και ρίγανη! Κάποιοι δεν ήταν τόσο τυχεροί όσο εγώ και ελπίζω να με δικαιολογήσεις που δεν ξέρω πως είναι να είσαι φτωχός...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#355110
Anonymous Founder έγραψε:Παραγγελία χθες στο κατάστημα της Ambercrombie&Fitch (στην Ολλανδία), παραλαβή σήμερα το μεσημέρι με UPS!
Με έστειλαν αδιάβαστο, καταπληκτικό σέρβις γι'ακόμη μια φορά!
Προτείνεται το συγκεκριμένο κατάστημα, ειδικά με τις εκπτώσεις που τρέχουν τώρα.

Αν παραγγείλεις πριν τις 3-4μμ ώρα ελλάδος (αυτοί λένε 12 αλλά δεν ισχύει) τότε την άλλη μέρα μέχρι 1 το μεσημέρι τα έχεις στην πόρτα σου. Οι τύποι διδάσκουν εξυπηρέτηση πελατών. Έχω δει και ανήμερα χριστουγέννων να μπαίνουν πράγματα στο αεροπλάνο.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#355113 Aν και δεν εχει να κάνει με Online shopping, θέλω να πω τον πόνο μου :adminpower: :sorry:

Είχα πάρει κάτι δώρα απο μουρικά και ολλανδία (τεξανές μπότες για τον ξάδερφο, ορειβατικά παπούτσια για τη μάνα και κάτι άλλα χαζολοϊδια) και επειδή δεν προκειται να κατέβω σύντομα κάτω είπα να τα στείλω με DHL. Στην Ολλανδία έχει μια υπηρεσία που αν κάνεις προπληρωμή απο ιντερνετ, το συσκευάσεις μόνος σου, εκτυπώσεις την ετικέτα και το παραδώσεις σε κατάστημα έχει πολύ δυνατές τιμές. 23 ευρώ για 3 κιλά και παράδοση σε 7 μέρες (αν πας σε κατάστημα για το ίδιο πακέτο ζητάγανε 80€ :lipsealed: )
Κάνω την διαδικασία λοιπόν μια μέρα πριν φυγω και τα στέλνω. Σήμερα θα έπρεπε να ταν Ελλάδα και εδώ και 5 μέρες δείχνει κολημένο κάπου. Μόνος τρόπος επικοινωνίας το μέηλ στο οποιο με γράψανε και ένα 0900 το οποίο προφανώς δεν δουλεύει απ το εξωτερικό :rant:
Αγγαρεύω συνάδελφο στο γραφείο και τελικά το συμπέρασμα ειναι οτι μάλλον χάθηκε στο DC στη Γερμανία και να κάνω claim για να με αποζημιώσουν

Χέστηκα για τα λεφτά ρε πστ, ήταν δώρα και δε μπορώ να τα αντικαταστήσω :sorry: :sorry: