Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#354914 H Αμερικανική Αντικαρκινική Εταιρεία δεν πρoτείνει προληπτική εξέταση (PSA, δακτυλική), αν δεν υπάρχουν συμπτώματα. Αυτό ίσχυε τουλάχιστον μέχρι πρόπερσι, που το είχα ψάξει για μια εργασία. Τα λέει εδώ συνοπτικά: http://articles.mercola.com/sites/artic ... ments.aspx

Φέτος βλέπω στο site τους ότι άλλαξαν την σύσταση σε "ότι πει ο γιατρός, αρκεί να ενημερωθεί ο ασθενής για τους κινδύνους". Προσωπικά ακολουθώ την αρχική σύσταση, αν και στα 40 είναι ακόμα νωρίς για τέτοιες ανησυχίες. Γενικά είμαι και αναίσθητος σε θέματα υγείας, οπότε σιγά μην αγχωθώ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By nass
#354920 Σε ποιούς "κινδύνους" αναφέρονται ? :hmmm: πχ. μια εξέταση PSA είναι απλούστατη. Μήπως εννούν τυχόν false alarms ?
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#354924 False alarms τα οποία έχουν ως επακόλουθο βιοψία με κίνδυνο για τον άνδρα χωρίς λόγο.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#355047 τυχεροι οι ουρολογοι που κανουν μονον δακτυλικη :s_cool

πως κανετε ετσι για εναν δεικτη, αντε μαζι και εναν μεσο :shifty:

υπαρχουν και μεγαλυτερα ζορια

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από JasonLouk και 21 Ιαν 2017, 14:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά Αιτία: Spoiler. Βλακα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#355052
bill33 έγραψε:Γρίπη των πτηνών στην Τρίπολη και συγκεκριμένα σε μονάδα αυγοπαραγωγής που πηγαίναμε τροφές .Και επειδή ο υποφαινόμενος ήταν ο μόνιμος |λογοκρισία| :svivhaha: που της ξεφόρτωνε εκεί θα πάω για εξετάσεις αύριο στο νοσοκομείο κατα εντολή της περιφέρειας Πελοποννήσου .Οι άλλοι εργαζόμενοι στην μονάδα πήγαν σήμερα .
Ο τυπος της γρίπης σύμφωνα με τον http://www.arcadiaportal.gr/news/gianna ... ptinon-vid είναι ο https://en.wikipedia.org/wiki/Influenza ... btype_H5N8
:metalo: :metalo:

Ρε Μπιλυ,σε κοτετσι δουλευεις; :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#355074
blackpug106 έγραψε:πως κανετε ετσι για εναν δεικτη, αντε μαζι και εναν μεσο :shifty:


ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΛΑ! Ακου εκεί "και εναν μεσο"... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#355094 @Pitt, φιλος μου που εκανε την επεμβαση και τον εβγαλε το δακτυλο δεν εδειχνε τιποτα, και λιγο αυξημενο PSA ειχε και κανονικα δεν ιθα επρεπε να ανησυχει, ομως ειχε θεμα τελικα. Θελω να πω οτι ειναι και θεμα πολυ του γιατρου και της εμπειριας που εχει. εαν ομως δεν εχω αποτελεσμα εξετασης PSA ανησυχητικο η καποιο αλλο δειγμα, δεν παω γυρευοντας.
Στην ηλικια μου ακουω πολλες περιπτωσεις και δεν βγαινει απο τελεσμα σιγουρο. οταν ολα δειχνουν το προβλημα να υπαρχει κανεις στο τελος μια βιοψια μεσα στο οργανο το ιδιο και ο,τι δειξει πλεον αυτο, αν και παλι μπορει να μην δειξει τιποτα αν τα σημεια που παρουν δεν ειναι σωστα κοντα στα σημεια που εδειξε το σπινθηρογραφημα σαν υποπτα. Παιρνουν μεχρι 20+ δειγματα για σιγουρια....
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#355159
nass έγραψε:
cosneo έγραψε:Μόνο την πρώτη φορά έκανα με μέθη και έκανα πολλές ΩΡΕΣ να συνέλθω.


Επεσες σε άσχετο, σου έβαλε υπερβολική δόση, επειδή έχω κάνει 4-5 φορές ποτέ (εκτός της μίας φοράς που ανέφερα) δεν είχα κανένα πρόβλημα μετά, περίμενα μισή ώρα, πήγα τουαλέτα και μετά ανέβηκα κανονικά στη μηχανή. Μη βασανίζεσαι χωρίς λόγο :rtfm:


Πιθανόν άσχετος. Την είχα κάνει σε κλινική και βρέθηκα σε 24ωρη νοσηλεια ...
Δεν το έχω ψάξει αλλά μια ουσία από τα μυοχαλαρωτικα στις αναισθησιες μου προκαλεί παρενέργειες.

mrnoname έγραψε:cosneo: PSA κάθε 6 μήνες; :dizzy:


Αυτό:
men > 45 years of age and a family history of PCa


blackpug106 έγραψε:πως κανετε ετσι για εναν δεικτη, αντε μαζι και εναν μεσο :shifty:

υπαρχουν και μεγαλυτερα ζορια


Και τι διαπιστωσες? Είχε προστάτη τελικά ... η αγελάδα?
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#355317 [/quote]
cosneo έγραψε:

Και τι διαπιστωσες? Είχε προστάτη τελικά ... η αγελάδα?


Η αγελαδα οχι αλλα καποιος μαλλον εχει ζοχαδες
Άβαταρ μέλους
By bill33
#355375
italakias έγραψε:
bill33 έγραψε:Γρίπη των πτηνών στην Τρίπολη και συγκεκριμένα σε μονάδα αυγοπαραγωγής που πηγαίναμε τροφές .Και επειδή ο υποφαινόμενος ήταν ο μόνιμος |λογοκρισία| :svivhaha: που της ξεφόρτωνε εκεί θα πάω για εξετάσεις αύριο στο νοσοκομείο κατα εντολή της περιφέρειας Πελοποννήσου .Οι άλλοι εργαζόμενοι στην μονάδα πήγαν σήμερα .
Ο τυπος της γρίπης σύμφωνα με τον http://www.arcadiaportal.gr/news/gianna ... ptinon-vid είναι ο https://en.wikipedia.org/wiki/Influenza ... btype_H5N8
:metalo: :metalo:

Ρε Μπιλυ,σε κοτετσι δουλευεις; :s_rofl

Πουλιά στον αέρα πιάνεις!!!!! :s_roses
Άβαταρ μέλους
By bill33
#355432
italakias έγραψε:Πλακα κανω,μην πτοεισαι.

:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By mrnoname
#355464
cosneo έγραψε:
mrnoname έγραψε:cosneo: PSA κάθε 6 μήνες; :dizzy:


Αυτό:
men > 45 years of age and a family history of PCa



Και πολυ καλα κανεις. Για το PSA ανα 6μηνο ειναι η ένσταση. Κανονικά ο έλεγχος ειναι ετήσιος. Αν παρατηρηθεί κάτι περίεργο τότε ζητείται επανάληψη. Το να κανεις συχνά PSA πέρα από το οικονομικό κόστος και την ψυχολογική φόρτιση (το περίφημο PSA anxiety) ενέχει και τον κίνδυνο false alarm αν κάποια στιγμή βγει ψηλότερα λόγω διακυμάνσεων.

Παρεμπιπτόντως δεν ειναι η αμερικανική αντικαρκινική εταιρεία που ήταν κατα του PSA. Ήταν το US Preventive Service Task Force που έδωσε αυτή την οδηγία. Ακολούθησε σφοδρη αντίδραση της αμερικανικής ένωσης ουρολόγων και της αντίστοιχης ογκολογων, γίνανε λίγο κουλουβάχατα και τώρα το ψιλομαζευουνε λίγο λίγο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#355870 Αρκετά χρήσιμη η εφαρμογή του ΙΚΑ που βρίσκεις ποιος γιατρός της ειδικότητας που θέλεις έχει ακόμα διαθέσιμα ραντεβού (δωρεάν μέσω ΕΟΠΥ) για το χρονικό διάστημα που θέλεις..
Θέλω χαρτί δερματολόγου για το κολυμβητήριο και έκλεισα τώρα σε μία στην Γλυφάδα για 31 του μήνα.






υ.γ
Ε καλά , αν μου το στείλει ταχυδρομικώς ο JBT , το ακυρώνω το ραντεβού.. :ninja: