Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#354872 Χρήστο αυτές οι παραβάσεις είναι της πλάκας.
Βρείτε μου λύση με τα κόκκινα φανάρια, με τις παραβιάσεις STOP και προτεραιότητας από δεξιά, με τις αλλαγές λωρίδας χωρίς φλας αλλά και με την προσπέραση όλης της ουράς σε φανάρια που στρίβουν αριστερά για δρομάκια που έρχεσαι από αριστερή και βλέπεις τον κάθε άμυαλο και ανόητο και κάθεται πάνω στα φρένα.
Όλα τα παραπάνω σκοτώνουν. Εντάξει, γάμα τον |λογοκρισία| που πάρκαρε εκεί, αλλά δεν σκοτώνει κανέναν. Ενδεχομένως και στο δρόμο να πηγαίνει και εκεί σαν |λογοκρισία|.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#354876
Giuseppe Busso έγραψε:Χρήστο αυτές οι παραβάσεις είναι της πλάκας.
Βρείτε μου λύση με τα κόκκινα φανάρια, με τις παραβιάσεις STOP και προτεραιότητας από δεξιά, με τις αλλαγές λωρίδας χωρίς φλας αλλά και με την προσπέραση όλης της ουράς σε φανάρια που στρίβουν αριστερά για δρομάκια που έρχεσαι από αριστερή και βλέπεις τον κάθε άμυαλο και ανόητο και κάθεται πάνω στα φρένα.
Όλα τα παραπάνω σκοτώνουν. Εντάξει, γάμα τον |λογοκρισία| που πάρκαρε εκεί, αλλά δεν σκοτώνει κανέναν. Ενδεχομένως και στο δρόμο να πηγαίνει και εκεί σαν |λογοκρισία|.


Δεν σκοτώνουν, έως ότι προσπαθήσει να περάσει βραδιάτικα μια μανούλα με καροτσάκι που θα την πάρει παραμάζωμα κάποιος και θα ψάχνουμε να βρούμε "τις πταίει"...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#354881
Pitt έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Χρήστο αυτές οι παραβάσεις είναι της πλάκας.
Βρείτε μου λύση με τα κόκκινα φανάρια, με τις παραβιάσεις STOP και προτεραιότητας από δεξιά, με τις αλλαγές λωρίδας χωρίς φλας αλλά και με την προσπέραση όλης της ουράς σε φανάρια που στρίβουν αριστερά για δρομάκια που έρχεσαι από αριστερή και βλέπεις τον κάθε άμυαλο και ανόητο και κάθεται πάνω στα φρένα.
Όλα τα παραπάνω σκοτώνουν. Εντάξει, γάμα τον |λογοκρισία| που πάρκαρε εκεί, αλλά δεν σκοτώνει κανέναν. Ενδεχομένως και στο δρόμο να πηγαίνει και εκεί σαν |λογοκρισία|.


Δεν σκοτώνουν, έως ότι προσπαθήσει να περάσει βραδιάτικα μια μανούλα με καροτσάκι που θα την πάρει παραμάζωμα κάποιος και θα ψάχνουμε να βρούμε "τις πταίει"...


Να συγκρίνουμε όμοια πράγματα Πιττ. Βραδάκι, μανούλα με καρότσι και μωρό σε στενό; το έβγαλε βόλτα να κατουρήσει;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#354883 Αν ριξει μια ματια στον δρομο η μανουλα θα μπορεσει να κατεβει στον δρομο με αρκετη ασφαλεια, αφου παρκαρε εκει ο καφρος!

Αυτο που λεει ο busso ομως, δεν μπορεις να το προβλεψεις
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#354889 Δεν το παραβλέπω Νίκο μου, αλλά ομοίως θα μπορούσε να πεί κάποιος ότι αν ρίξει μια ματιά στον δρόμο θα μπορέσει να περάσει με κόκκινο με αρκετή ασφάλεια. Απαράδεκτα και επικίνδυνα και τα δύο.

Και επειδή πήρατε κυριολεκτικά αυτό που έγραψα, βράδυ με περιορισμένη ορατότητα δεν είναι μόνο στις 12 τα μεσάνυχτα, αλλά και στις 6 το απόγευμα αφού βραδιάζει νωρίς και από τα πεζοδρόμια δεν περνάνε μόνο μανούλες με καροτσάκια, αλλά και το παιδί κάποιου από εμάς που γυρνάει από το φροντιστήριο ή το σχολείο. Το πεζοδρόμιο υπάρχει για την ασφαλή κίνηση των πεζών.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#354976
Χρήστος Λάππας έγραψε:
Δεν περνάει ούτε γάτα. Κατά τα άλλα, η ΕΕ έδωσε λεφτά για να φτιαχτούν υποδομές για τυφλούς και ανθρώπους με κινητικά προβλήματα.


< >


Δυστυχώς, ότι και να κάνεις δεν γίνεται να φτιαχτούν υποδομές για ηλίθιους ανθρώπους, με διανοητικά προβλήματα... :rant:

Pitt έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Χρήστο αυτές οι παραβάσεις είναι της πλάκας.
Βρείτε μου λύση με τα κόκκινα φανάρια, με τις παραβιάσεις STOP και προτεραιότητας από δεξιά, με τις αλλαγές λωρίδας χωρίς φλας αλλά και με την προσπέραση όλης της ουράς σε φανάρια που στρίβουν αριστερά για δρομάκια που έρχεσαι από αριστερή και βλέπεις τον κάθε άμυαλο και ανόητο και κάθεται πάνω στα φρένα.
Όλα τα παραπάνω σκοτώνουν. Εντάξει, γάμα τον |λογοκρισία| που πάρκαρε εκεί, αλλά δεν σκοτώνει κανέναν. Ενδεχομένως και στο δρόμο να πηγαίνει και εκεί σαν |λογοκρισία|.


Δεν σκοτώνουν, έως ότι προσπαθήσει να περάσει βραδιάτικα μια μανούλα με καροτσάκι που θα την πάρει παραμάζωμα κάποιος και θα ψάχνουμε να βρούμε "τις πταίει"...


Αυτό... :rtfm:

Το χειμώνα βράδυ είναι από τις 7... :roll:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#355066
Pitt έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Χρήστο αυτές οι παραβάσεις είναι της πλάκας.
Βρείτε μου λύση με τα κόκκινα φανάρια, με τις παραβιάσεις STOP και προτεραιότητας από δεξιά, με τις αλλαγές λωρίδας χωρίς φλας αλλά και με την προσπέραση όλης της ουράς σε φανάρια που στρίβουν αριστερά για δρομάκια που έρχεσαι από αριστερή και βλέπεις τον κάθε άμυαλο και ανόητο και κάθεται πάνω στα φρένα.
Όλα τα παραπάνω σκοτώνουν. Εντάξει, γάμα τον |λογοκρισία| που πάρκαρε εκεί, αλλά δεν σκοτώνει κανέναν. Ενδεχομένως και στο δρόμο να πηγαίνει και εκεί σαν |λογοκρισία|.


Δεν σκοτώνουν, έως ότι προσπαθήσει να περάσει βραδιάτικα μια μανούλα με καροτσάκι που θα την πάρει παραμάζωμα κάποιος και θα ψάχνουμε να βρούμε "τις πταίει"...

Αμα η μανουλα ειναι στραβη και δεν βλεπει,μπορει και να συμβει αυτο που λες.
Εδω υπαρχουν πεζοδρομια που δεν χωρας να περασεις επειδη ξαφνικα φυτρωνει ενα δεντρο μπροστα σου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#355069
italakias έγραψε:
Αμα η μανουλα ειναι στραβη και δεν βλεπει,μπορει και να συμβει αυτο που λες.
Εδω υπαρχουν πεζοδρομια που δεν χωρας να περασεις επειδη ξαφνικα φυτρωνει ενα δεντρο μπροστα σου.


Να φανταστώ πως ποτέ δεν έχεις ακούσει για ατύχημα με πεζό που ήταν αφηρημένος ή οτιδήποτε... :roll:

Προφανώς και η κατάσταση είναι απαράδεκτα άθλια σε ότι αφορά τα πεζοδρόμια στην μπανανία μας, αυτός δεν είναι λόγος να την κάνουμε ακόμα πιο άθλια κλείνοντας σαν γίδια και τα λίγα που υπάρχουν. :rtfm: :roll:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#355072 Το γεγονος οτι καποιος πηγε και παρκαρε το αμαξι του πανω στο πεζοδρομιο,δεν σημαινει οτι θα παω σαν προβατο πανω στον δρομο να με πατησουν τα αυτοκινητα.
Οταν εισαι αφηρημενος,προβλημα σου,μια -δυο-τρεις καποια στιγμη θα την πατησεις.

Παντως,σχεδον ολα τα πεζοδρομια δεν εχουν αυτοκινητα επανω .
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#355079
italakias έγραψε:Παντως,σχεδον ολα τα πεζοδρομια δεν εχουν αυτοκινητα επανω .


Σωστά, όπως επίσης σχεδόν σε όλα τα κόκκινα σταματάνε τα αυτοκίνητα και σχεδόν όλοι οι οδηγοί οδηγούν χωρίς να είναι μεθυσμένοι...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#356182 Είμαι αριστερή λωρίδα η οποία κλασσικά βραδυπορεί, μπροστά μου έχω ένα Matiz, τον πάω καροτσάκι αλλά εκεί ακάθεκτος. Δε του ανάβω φώτα γιατί βλέπω ότι στο δεξί ρεύμα υπάρχει κίνηση οπότε θα τον ανάγκαζα να χωθεί, πρόβλημά του βέβαια αλλά λέω δε γ@μιέται. Αδειάζει ο δρόμος και του κάνω σινιάλο καθώς συνέχιζε να είναι στα @@ του. Περνάω, συνεχίζω κάποια μέτρα και θέλοντας να στρίψω αριστερά με πιάνει το φανάρι το οποίο φυσικά δε θα συνέβαινε αν δε με βραδυπορούσε. Αυτός συνέχισε ευθεία οπότε έφτασε δίπλα μου, κατέβασε το παράθυρο και άρχισε να λέει τα δικά του... :rant:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#356187 Πριν και μετά το φανάρι της Σίνδου, εγώ έστριψα αριστερά πριν το Lidl Διαβατών για Καβάλα/Σέρρες
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#356207 :s_yes

Βασικά παίζει να πήγαινε πιο αργά και από την δεξιά αλλά και να μην πήγαινε δε λέει κάτι αυτό. Υποτίθεται ότι στις δύο λωρίδες ανά ρεύμα η αριστερή είναι προσπέρασης.