Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kobulis
#352385
Pitt έγραψε:....
Αλάτι έριξα από αυτό που "πάγωσε", του Bootάρη. Το πήραμε από σημεία που άφησε για τον σκοπό αυτό ο δήμος.
Είχε 5 μικρά σακιά εκεί. Όταν κατέβηκε ο γιός και πήρε ένα μικρό σακί, ήταν ένας με αγροτικό που φόρτωσε 2 φορές από 2 τσουβαλάκια.
Όταν φεύγαμε, ο γιός μου είπε ότι η καρότσα του ήταν γεμάτη με σακιά από αλάτι. Είχα ήδη απομακρυνθεί και δεν σημείωσα τον αριθμό του μ@λάκα!


Χθες πήγα και εγώ για αλάτι, στο σημείο που άφησε ένα βουνό ο Δήμος Πυλαίας, λίγο κάτω από το Lidl.

Πήγα μάλιστα με το αγροτικό της δουλειάς μου, ένα 4Χ4 Nissan tdi 16ετίας που μου παραχώρησα για αυτές τις δύσκολες μέρες.

Γέμισα μόνος μου 6 σακούλες του Βασιλόπουλου λίγο πάνω από τη μέση, τις φόρτωσα στο αγροτικό και έκανα delivery 1 στον πεθερό μου, 1 στον αδερφό του πεθερού, 3 στους γείτονες (απέναντι/δίπλα/παραδίπλα όλοι παπούδια) και μία στο σπίτι της αφεντιάς μου.

Ήμουν και αγριοπαρμένος από το πρωί, δεν μ' έκοψε να φέρω μαζί μου φτυάρι/φαράσι για το γέμισμα=> οι σακούλες γέμισαν με φυλλάδιο από το Πλαίσιο.

Φαντάσου τώρα τα πανηγύρια αν πετύχαινα κάποιον να ΜΕ βγάζει φωτογραφία και να ΜΕ ζητά εξηγήσεις γιατί έχω 6 σακούλες και όχι μία....

.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#352397
kobulis έγραψε:
Pitt έγραψε:....
Αλάτι έριξα από αυτό που "πάγωσε", του Bootάρη. Το πήραμε από σημεία που άφησε για τον σκοπό αυτό ο δήμος.
Είχε 5 μικρά σακιά εκεί. Όταν κατέβηκε ο γιός και πήρε ένα μικρό σακί, ήταν ένας με αγροτικό που φόρτωσε 2 φορές από 2 τσουβαλάκια.
Όταν φεύγαμε, ο γιός μου είπε ότι η καρότσα του ήταν γεμάτη με σακιά από αλάτι. Είχα ήδη απομακρυνθεί και δεν σημείωσα τον αριθμό του μ@λάκα!


Χθες πήγα και εγώ για αλάτι, στο σημείο που άφησε ένα βουνό ο Δήμος Πυλαίας, λίγο κάτω από το Lidl.

Πήγα μάλιστα με το αγροτικό της δουλειάς μου, ένα 4Χ4 Nissan tdi 16ετίας που μου παραχώρησα για αυτές τις δύσκολες μέρες.

Γέμισα μόνος μου 6 σακούλες του Βασιλόπουλου


Τετάρτη έδιναν και σακούλες και υπήρχαν και υπάλληλοι με φτυάρια που σε βοηθούσαν να γεμίσεις
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#352421
kobulis έγραψε:
Pitt έγραψε:....
Αλάτι έριξα από αυτό που "πάγωσε", του Bootάρη. Το πήραμε από σημεία που άφησε για τον σκοπό αυτό ο δήμος.
Είχε 5 μικρά σακιά εκεί. Όταν κατέβηκε ο γιός και πήρε ένα μικρό σακί, ήταν ένας με αγροτικό που φόρτωσε 2 φορές από 2 τσουβαλάκια.
Όταν φεύγαμε, ο γιός μου είπε ότι η καρότσα του ήταν γεμάτη με σακιά από αλάτι. Είχα ήδη απομακρυνθεί και δεν σημείωσα τον αριθμό του μ@λάκα!


Χθες πήγα και εγώ για αλάτι, στο σημείο που άφησε ένα βουνό ο Δήμος Πυλαίας, λίγο κάτω από το Lidl.

Πήγα μάλιστα με το αγροτικό της δουλειάς μου, ένα 4Χ4 Nissan tdi 16ετίας που μου παραχώρησα για αυτές τις δύσκολες μέρες.

Γέμισα μόνος μου 6 σακούλες του Βασιλόπουλου λίγο πάνω από τη μέση, τις φόρτωσα στο αγροτικό και έκανα delivery 1 στον πεθερό μου, 1 στον αδερφό του πεθερού, 3 στους γείτονες (απέναντι/δίπλα/παραδίπλα όλοι παπούδια) και μία στο σπίτι της αφεντιάς μου.

Ήμουν και αγριοπαρμένος από το πρωί, δεν μ' έκοψε να φέρω μαζί μου φτυάρι/φαράσι για το γέμισμα=> οι σακούλες γέμισαν με φυλλάδιο από το Πλαίσιο.

Φαντάσου τώρα τα πανηγύρια αν πετύχαινα κάποιον να ΜΕ βγάζει φωτογραφία και να ΜΕ ζητά εξηγήσεις γιατί έχω 6 σακούλες και όχι μία....

.


Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς και πως το συνδιάζεις με το δικό μου σχόλιο. Δεν είναι μεμπτό αυτό που έκανες. Ο τύπος που ανέφερα δεν είχε 6 σακούλες, αλλά όλη την καρότσα γεμάτη με σακούλες.

Εγώ πάρκαρα αντίθετα από το δικό του και δεν μπορούσα να δω παρά μόνο ότι είχε ένα αγροτικό με σκεπασμένη καρότσα. Όταν κατέβηκε ο γιός μου για να πάρει το σακί, ο τύπος είχε ανοίξει το σκέπασμα για να βάλει τα σακιά και είδε ο γιός μου την καρότσα του γεμάτη με σάκους με αλάτι. Προφανώς γύριζε από τα σημεία διανομής και τα μάζευε όλα.

Για ποιό λόγο το έκανε δεν ξέρω. Με τόση ποσότητα ίσως να ήθελε να ανοίξει την Εγνατία...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#352458 αυτό το αλατι εχει καποια αλλη χρηση?
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#352462
dimviii έγραψε:αυτό το αλατι εχει καποια αλλη χρηση?


Να το πουλήσεις μόνο σε κανένα χωριό που δεν έχουν να ρίξουν στον δρόμο. Αλλά αν σε πάρει χαμπάρι ο αστυφύλακας της περιοχής πρέπει να σου βάλει βραχιολάκια.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#352464
dimviii έγραψε:αυτό το αλατι εχει καποια αλλη χρηση?

Ακατέργαστο αλλά λευκό αλάτι χρησιμοποιείται και στην κτηνοτροφία.Αυτό που ρίχνουν στους δρόμους εχει ελαφρώς κόκκινο χρώμα (κοκκινοχωματί :lol: ) αν δεν κάνω λάθος . http://www.ftiaxno.gr/2012/11/blog-post_3.html
25 κιλά περίπου 5€
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#352682 Έχουν γίνει πολλές ζημιές στα σπίτια στην πόλη με τους σπασμένους σωλήνες και χαλασμένους λέβητες. Υδραυλικοί και μηχανικοί λέβητα τρέχουν σαν τρελοί. Σε κάθε μπαλκόνι βλέπεις μάστορες.
Κείμενο σεντόνι Leonp ήθελε τώρα με οδηγίες για τον επόμενο χιονιά :lol:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#353967 Χιόνι από αύριο και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες το ΣΚ.
Για να δούμε, θα ξαναγίνουμε μπάχαλο, ή βάλαμε μυαλό; Εγώ το παίζω στάνταρ άσσο. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#353995 Έβλεπα αυτό το πολύ ωραίο βιντεάκι από την παγωμένη λίμνη της Καστοριάς.


Παρά το γεγονός ότι έχουν παγώσει τα πάντα, στα τελευταία πλάνα φαίνεται ότι όλοι οι κεντρικοί δρόμοι είναι καθαροί και τα αυτοκίνητα κυκλοφορούν κανονικά.
Άβαταρ μέλους
By otso
#354957 αν κανενα παιδι περασει φτωχομανα (το μονο πραγμα για το οποιο πιεζω ) εχουμε ακρες για καμμια φτηνη καλυβα για κατοικια;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#355003 Χωρίς να έχω άμεση σχέση με το άθλημα, σήμερα ήρθε ένας στη δουλειά και μας έλεγε πως πολλοί Κινέζοι και άλλοι που ήταν να πάνε UK για σπουδές, λίγο κλάσσανε μέντες με την ιστορία του Brexit και ήρθαν προς τον Θερμαϊκό, οπότε είναι αρκετά πιεσμένη η κατάσταση με τα σπίτια για φοιτητές...

Δεν ξέρω αν ισχύει, μου φάνηκε λίγο... κάπως, απλά το μεταφέρω αν έχει ακούσει κάποιος τίποτα...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#355048 Νοέμβριο-Δεκέμβριο ψάχναμε σπίτι για τον αδερφό και η αλήθεια είναι ότι δυσκολευτήκαμε αρκετά. Από αγγελίες δε τα προλαβαίναμε, οι μεσίτες μας λέγαν πως μόλις τα δουν τα κλείνουν. Μας φάνηκε κι εμάς παράλογη αυτή η κινητικότητα καθώς υποτίθεται ότι οι φοιτητές ήδη είχαν βρει σπίτι κατά το Σεπτέμβριο άντε βαριά Οκτώβριο. Ένας μας είπε πως είναι από μετεγγραφές (καλή ώρα), για Κινέζους γενικά δεν άκουσα κάτι.
Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η περίοδος που ψάχνει κάποιος. Εγώ το 2011 αν θυμάμαι καλά κάπου στο Φεβρουάριο το βρήκα μέσα σε 2 μέρες.