Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#354795 viewtopic.php?f=9&t=949&p=352121&hilit=+%CE%94%CE%9D%CE%A4#p352121

Υπάρχουν κόκκινες γραμμές; Εδώ και χρόνια, μία μία άλλαξαν χρώμα...
Απλό είναι το θέμα, μην το κουράζουμε: θα γίνει αυτό που θέλει η Γερμανία.
Θέλει πρωτογενή πλεονάσματα στα 3.5% ετησίως; Ε, θα γίνει με ότι αυτό συνεπάγεται. Σ'αυτό θα είναι μέσα ο κόφτης (μισθοί και συντάξεις included), η μείωση του αφορολογήτου, αυξήσεις φόρων, κλπ κλπ.
Δεν υπάρχει ούτε όριο, ούτε κόκκινες γραμμές, ούτε τίποτε απολύτως. Ούτε υπάρχει κάποιος τρόπος να επιτευχθεί αυτό χωρίς να πονέσουμε (πολύ).
Και δεν έχει να κάνει με το τι έκανε ή δεν έκανε η Ελλάδα τόσα χρόνια. Σημασία έχει πως ό,τι έκανε δεν φτάνει στον Σόιμπλε και στους υπόλοιπους, θέλει κι άλλο. Και διαφορετικά πράγματα να κάναμε, πάλι τώρα για μέτρα και "μεταρρυθμίσεις" θα κουβεντιάζαμε, αφού πάλι δεν θα φτάνανε.


Συνεπής στη γνωστή ψαρόσουπα, "ότι γίνεται είναι επειδή το θέλει το ΔΝΤ". :s_thumbsup

Δεν υπάρχουν κόκκινες γραμμές ε;
Τότε γιατί κάνουν μήνες να κλείσουν κάθε αξιολόγηση;
Γιατί ενώ βγαίνει το ΔΝΤ ΕΠΙΣΗΜΑ και λέει ότι οι φορολογικοί συντελεστές στην Ελλάδα είναι υπερβολικά υψηλοί και αντιπαραγωγικοί βγαίνουν νέα χαράτσια;
Τους 50αρηδες συνταξιούχους τους επέβαλλε η Καριολέσκου ή ο Τόμσεν; Ή μήπως η Λαγκάρντ;

Τώρα θα μου πεις να βρω ποστίδιο που να γράφει ακριβώς αυτό που παρέθεσα εγώ, αλλά να ξέρεις ότι η οικολογική μου συνείδηση μου επιβάλλει τη χρήση αερολυμάτων με μέτρο.
:s_roses
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#354824 Αυτό που παρέθεσες, με αυτό που έγραψες πως "είπα", δεν έχουν καν επαφή, όχι σχέση.
Αλλά δεν περίμενα και κάτι καλύτερο, απλώς ήθελα να μην δημιουργούνται εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#354828 Διαβάζει και άλλος κόσμος HF και βγάζει τα συμπεράσματα του. :)

Για να είμαι ειλικρινής περίμενα ότι θα έκανες μια απόπειρα να απαντήσεις σε αυτά που ρωτάω.
Το οποίο θα έκανες αν όντως θεωρείς ότι έχω καταλάβει λάθος.

Αλλά εσύ προτίμησες μια πιο ψαγμένη απάντηση επιπέδου Πέμπτη Δημοτικού.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#354835 Ναι, πολλοί διαβάζουν, ο καθένας καταλαβαίνει και κάτι διαφορετικό.
Να μπω στον κόπο να σου απαντήσω για ποιο λόγο; Εσύ πρέπει ν' αποδείξεις τον ισχυρισμό σου, το έκανες βάζοντας μια τυχαία δημοσίευση πάνω κάτω, και τώρα... απαιτείς και απάντηση, γιατί αλλιώς --> 5η δημοτικού.
Ευτυχώς υπάρχεις εσύ εδώ και μας κάνεις μαθήματα σοβαρότητας, κάποιοι άλλοι είμαστε μόνον για γιούχα και για 5η δημοτικού (και πιο κάτω μην σου πω, μην είσαι τόσο ανοιχτοχέρης και μεγαλόθυμος).

Δεν έχεις καταλάβει τίποτε, ή για την ακρίβεια, δεν κάνεις κανένα κόπο να καταλάβεις. Απλώς αναμασάς τα ίδια και τα ίδια, floodάροντας συγκεκριμένα τοπικά με τα ίδια και τα ίδια, επιτιθέμενους σε κάποιους χρήστες διαρκώς και φυσικά αν σου πούμε κάτι ---> Ίου-Ίου-Ίου, "αριστερή" διαχείριση - κακό moderation.
:s_sarcastic

Προφανώς λοιπόν και δεν θα μπω στον κόπο να κάνω κάτι, το έκανα στο παρελθόν, και με αντάμειψες αναλόγως. Οπότε, μακριά από μένα. Πες το ποίημά σου ανενόχλητος, κάποια στιγμή κανείς δεν θ' ασχολείται μαζί σου. Κακώς το έκανα κι εγώ τώρα, τσίμπησα το δόλωμα σαν πρωτάρης, αλλά δεν πειράζει, kudos σε εσένα που με έβαλες στον κόπο, γράφοντας κάτι που ποτέ δεν είπα. Ούτε ο πρώτος είσαι, ούτε ο τελευταίος. Μια ψυχή το είχε κάνει σημαία κάποτε (αυτός που έφτασε να βάλει και φωτογραφίες από το σπίτι μου, τώρα έχω μετακομίσει πάντως, δεν ισχύουν :lol: ).

Καλή σου μέρα. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#354849 Όπως είχε πει και ο γέροντας Μανόσκιος, σε λίγους μήνες κανένας δεν θα έχει γράψει κάτι θετικό για τον ΣΥΡΙΖΑ στο παρελθόν.

Και η διάψευση θα έρχεται με τον ίδιο ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟ τρόπο.
:s_howdy

Αν σου περάσει πάντως μπορείς να απαντήσεις στο πολύ απλό:
Θεωρείς πως ότι μέτρο περνάει έρχεται συστημένο/σερβιρισμένο/έτοιμο από τις κατοχικές δυνάμεις και ότι η ΕΛ κυβέρνηση απλά υπογράφει ότι της δίνουν χωρίς καμία αντίρρηση/κόκκινη γραμμή;

Είναι πολύ απλό και ξεκάθαρο ερώτημα.
Μπορεί να απαντήσεις ή να αεροζολίσεις*.

*Να μου πεις κάτι πολύ επιστημονικό τύπου "πότε είπα εγώ αυτή τη φράση", "όχι δεν εννοούσα Γιάννης, εννοούσα Ζανέτ" ή απλά να πουλήσεις τρελίτσα.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#354886 Μισό γιατί υπάρχει αμνησία, ο μανόσκυ έλεγε ότι κανείς δε θα έχει ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ(όπως κανείς δεν είχε ψηφίσει Σαμαρά αλλά κάθε μέρα είχαμε briefing της ημερήσιας Μουρούτιας προπαγάνδας), μην παραποιείς τα λόγια του σε παρακαλώ. :rtfm:
Βέβαια ο HF δεν κρύφτηκε ποτέ, οπότε σε αυτό το πεδίο ουδείς μπορεί να του προσάψει τίποτα.

Κατά τα άλλα τα ξανάπαμε, η Ελ. κυβέρνηση φέρνει τα μέτρα και δεν κλείνει η αξιολόγηση γιατί διαφωνεί με τον εαυτό της.
BSOD --> επανεκκίνηση --> αύριο πάλι :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#354891
κάθε μέρα είχαμε briefing της ημερήσιας Μουρούτιας προπαγάνδας


Λυπάμαι δεν έχεις το μονοπώλιο.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#354904 Για προπαγάνδα γράφει το κουοτ για λογική μου απαντάς.

Εικόνα

:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#354908 ^Aerosolism at its finest
Εικόνα

Πήγαινε τώρα να παίξεις.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#354910
Red Garland έγραψε:Eddito :s_empathy


Καλό.
Αν και Γεωργελέ πόσταρε ο σύντροφος Λάππας.
Παρόλα αυτά καλό.
:lol: :lol: