Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#354768 Τι διαφορά έχει δηλ. το upload από Α/Κ vs. KV ? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#354778 Σου δίνουν περισσότερο upload από Α/Κ, μέχρι 10, ενώ από καμπίνα 5
Άβαταρ μέλους
By fokion
#354780 τωρα που το λετε εχω και τετοιο κοντα στο σπιτι, απλά ειναι στην διπλάσια αποσταση απο οτι η πλησιεστερη καμπινα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#354783 Εάν είσαι εντός ορίων (<800μ) πιο πιθανό να σου έδωσαν από εκεί.
Άβαταρ μέλους
By nass
#354789
Dimitris_P έγραψε:Σου δίνουν περισσότερο upload από Α/Κ, μέχρι 10, ενώ από καμπίνα 5


Απ΄όσο ξέρω ο ΟΤΕ στα KV δίνει 50/5 down/up οπότε αν γίνεται το 10 upload θα είναι από εξοπλισμο ιδιοκτησίας άλλων παρόχων σε ΑΚ. Πχ. η CYTA λέει για έως 10 upload (http://www.cyta.gr/el/ForHome/~/media/F ... _vdsl.ashx) αλλά βέβαια δεν ξέρουμε αν στο συγκεκριμένο ΑΚ που μας ενδιαφέρει η κάθε εταιρεία έχει τέτοιο εξοπλισμό. Αρα θέλει ψάξιμο δεν είναι στάνταρ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#354799 Από KV όπως σωστά λες δίνουν 50/5 ή 30/3, είτε ο ΟΤΕ είτε κάποιος άλλος πάροχος που έχει νοικιάσει χονδρική τη χρήση καμπίνας.
Το μεγαλύτερο upload παρέχεται ΜΟΝΟ από VDSL μέσω Α/Κ και ναι εννοείται ότι πρέπει να έχει τα σχετικά μηχανήματα. Ίσως και ο ΟΤΕ δίνει 10 από A/K δεν ξέρω.

Επίσης έχουν μπει στο παιχνίδι των δικών τους καμπινών η Vodafone και η Wind αλλά είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο. Εκεί δεν ξέρω τι παίζει

Δες εδώ έχει φίλτρα πάνω δεξιά http://fttxgr.eu/map
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#354814
Χρήστος Λάππας έγραψε:Παρεμπιπτόντως, από το iPhone δεν πιάνω ποτέ πάνω από 28-30, ενώ το computer 40αρίζει άνετα.


Chris έγραψε:Μεσω wifi εννοεις? Δεν πρεπει να φταιει το τηλεφωνο, εμενα πιανει καμπανα και τα 50mbit (7αρι)


Με μια σύντομη αναζήτηση βρήκα ότι μπορεί να φταίνε τα QoS settings του router (whatever that means). Στο technicolor της Forthnet όμως δεν βλέπω πουθενά επιλογές με τις οποίες να πειραματιστώ.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#354863 Θέλω να συνδέσω το router με τον (υβριδικό) αποκωδικοποιητή της OTE TV.
Κατευθείαν αποκλείεται γιατί είναι μακριά το ένα από το άλλο.
Σκέφτηκα powerlines (το προτείνουν μόνοι τους).
Οι απορίες μου (προς όποιον έχει OTE TV ή τυχαίνει να γνωρίζει) είναι:
1) Θα δουλέψουν όλες οι μάρκες; Πχ αυτά κάνουν;
2) Αν δεν πάρω passthrough και τα βάλω σε πολύπριζο θα δουλέψουν;
3) Άλλη λύση εκτός powerlines υπάρχει;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#354869
Asimov έγραψε:Θέλω να συνδέσω το router με τον (υβριδικό) αποκωδικοποιητή της OTE TV.
Κατευθείαν αποκλείεται γιατί είναι μακριά το ένα από το άλλο.
Σκέφτηκα powerlines (το προτείνουν μόνοι τους).
Οι απορίες μου (προς όποιον έχει OTE TV ή τυχαίνει να γνωρίζει) είναι:
1) Θα δουλέψουν όλες οι μάρκες; Πχ αυτά κάνουν;
2) Αν δεν πάρω passthrough και τα βάλω σε πολύπριζο θα δουλέψουν;
3) Άλλη λύση εκτός powerlines υπάρχει;

Φωναζεις ενα φιλο που ξερει απο δικτυα :shifty: , βρισκεις ενα πιστολι κολλας και μερικα μετρα καλωδιο με 2 φισακια.
Βαζεις το καλωδιο πανω στο σοβατεπι κολλας με το πιστολι, ενωνεις τα φισακια, τα κουμπωνεις το ενα στο ρουτερ το αλλο στο ΟΤΕ τι-βι και εισαι ετοιμος!
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#354875 Πολλά μέτρα καλώδιο και γύρω γύρω το σαλόνι (πάνω από 2 πόρτες η μία η εξώπορτα).
Θα φαίνεται.
Θα είναι άσχημο.
Θα με μαλώσει ο g επειδή δεν είναι aux to usb :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#354887 Υπάρχουν ωραία μικρά κανάλια με διάφορα χρώματα στο Praktiker

Τα πολύπριζα ασφαλείας κόβουν συχνότητες και μπορεί να έχεις χαμηλή απόδοση ή καθόλου λειτουργία του powerline.

Καλώδιο κι άγιος ο θεός. Θέλω κι εγώ κάποια στιγμή να καλωδιώσω το σπίτι
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#354890
Asimov έγραψε:Θέλω να συνδέσω το router με τον (υβριδικό) αποκωδικοποιητή της OTE TV.
Κατευθείαν αποκλείεται γιατί είναι μακριά το ένα από το άλλο.
Σκέφτηκα powerlines (το προτείνουν μόνοι τους).
Οι απορίες μου (προς όποιον έχει OTE TV ή τυχαίνει να γνωρίζει) είναι:
1) Θα δουλέψουν όλες οι μάρκες; Πχ αυτά κάνουν;
2) Αν δεν πάρω passthrough και τα βάλω σε πολύπριζο θα δουλέψουν;
3) Άλλη λύση εκτός powerlines υπάρχει;

Εμένα δουλεύει κανονικά με σύνδεση στα powerlines. Tp-Link και τα δικά μου απλά δεν ξέρω να σου πω μοντέλο αποκωδικοποιητή, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#354892 Είναι απλός ή με σκληρό; Αν είναι απλός, ίδιος με τον δικό μου θα είναι.
Καλώδιο αποκλείεται, αφού, έτσι που είναι το σαλόνι, θα φαίνεται, ό,τι κι αν κάνω για να το κρύψω (θα περνάει από τους 3 εκ των 4 τοίχων και πάνω από τις πόρτες)
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#354894 Απλός. Του βαλα εγώ σκληρό πάνω.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#354897 Αυτός είναι. Απλά ο δικός μου ήταν Hybrid από τη μάνα του, ενώ εσύ τον αναβάθμισες.
Άρα πάω να πάρω τα tp-link...