Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#354596 Σαν την Τζούλια (Αλεξανδράτου, όχι την AR) που την είχε χθές ο βλακάκος ο Αρναούτογλου και η οποία μας...ξανασυστήθηκε, αποτάσσοντας το αμαρτωλο(;) της παρελθόν. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#354687
edmond έγραψε:Σαν την Τζούλια (Αλεξανδράτου, όχι την AR) που την είχε χθές ο βλακάκος ο Αρναούτογλου και η οποία μας...ξανασυστήθηκε, αποτάσσοντας το αμαρτωλο(;) της παρελθόν. :lol:



Επανάληψη ήταν :roll: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#354690
bill33 έγραψε:....


Βασίλαρε τι έγινε τελικά;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#354695
Dodger έγραψε:
bill33 έγραψε:....


Βασίλαρε τι έγινε τελικά;

Ολα καλά τελικά!! :)
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#354712 Ωραίος, άντε κουβάλημα πάλι :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#354713 ενταξει λοιπον Bill μην το ξανασκεφθεις....
Για τις αλλες εξετασεις που αναφερατε τις εκανα εδω και δυο χρονια ακριβως... Δεν ειχα κανει ποτε ουτε γαστροσκοπηση ουτε κωλονοσκοπηση. Τις εκανα και τις δυο μαζυ την ιδια μερα μα μια μεθη... δεν καταλαβα απολυτως τιποτα!!!. απλα ξαπλωνεις και καποια στιγμη χανεσαι!!!. μετα μου ειπε ο γιατρος οτι εβγαλε καποιο πολυποδα απο το εντερο. αλλα μου εδειξε εναν αλλο πολυποδα στο 2ο του δωδεκαδακτυλου και που επρεπε να βγει και αυτος. Σε μια εβδομαδα ξαναπηγα και το εβγαλα... μετα μου ειπε για επανεξεταση σε 5 χρονια... βεβαια εχοντας περασει τα 60+ ηταν λαθος να μην εχω κανει νωριτερα.... Για PSA εχω πολυ χαμηλο νουμερο... και ο γιατρος δεν ειπε για δαχτυλο. .... ακομα. Μια φορα εβγαλε μεγαλο νουμερο ξαφνικα αλλα οπως ειπε πρεπει να ηταν τυχαιο (μου το ειπε και αλλος αυτο). Φιλος μου ομως εβγαλε τον προστατη αφου εκανε πολλες εξετασεις και δειγματοληψειες οπου φανηκε οτι ειχε θεμα...
Και φυσικα λογω ηλικιας ακουςμε πολλα περιστατικα πλεον αλλα με νεους ανθρωπους αυτο ειναι τραγικο και για αυτο θελει εγρηγορση, και οι γυναικες φυσικα που εχουν πιο μυστηρια θεματα.... Η μητερα μου εκανε μαστεκτομη οταν ηταν 72 εζησε μεχρι 98 μετα. τοτε ομως ο Γκαρας (διασημος τοτε σε αυτα τα θεματα) το εκοβε ολο το στηθος, ενω τωρα για λογους αιθητικους αφαιρουν μερος του αν γινεται. το θεωρω πιο επικυνδυνο αυτο παντως.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#354714
sknipper έγραψε:Γαστροσκόπηση μόνο με αναισθητικό σπρέυ είναι σχεδόν απάνθρωπο, θέλει μέθη ελαφριά, πρέπει όμως να είσαι ξύπνιος για να υπακούεις σε εντολές (να καταπίνεις).


Απο το 2010 κάνω γαστροσκόπηση κάθε χρόνο. Μόνο την πρώτη φορά έκανα με μέθη και έκανα πολλές ΩΡΕΣ να συνέλθω. Έκτοτε σπρέι στο στόμα, αναπνοή από τη μύτη και λίγη υπομονή για λίγα λεπτά.
Στα περι προστάτη κάθε 6 μήνες μόνο το PSΑ μέχρι τα 50 μου. Μετά δεν θέλω να ξέρω...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#354723
224v έγραψε:. βεβαια εχοντας περασει τα 60+ ηταν λαθος να μην εχω κανει νωριτερα.... Για PSA εχω πολυ χαμηλο νουμερο... και ο γιατρος δεν ειπε για δαχτυλο. .... ακομα. Μια φορα εβγαλε μεγαλο νουμερο ξαφνικα αλλα οπως ειπε πρεπει να ηταν τυχαιο (μου το ειπε και αλλος αυτο).


Εξ όσων γνωρίζω, τo PSA δεν είναι αρκετό για να ελεγχθεί ο προστάτης. Πρέπει να γίνεται και ψηλάφηση συμπληρωματικά με το PSA. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By mrnoname
#354725 cosneo: PSA κάθε 6 μήνες; :dizzy:

Εικόνα

Κατευθυντήριες οδηγιες της Ευρωπαϊκής Ουρολογικής Εταιρείας για τον καρκίνο του προστάτη

Offer early PSA testing in men at elevated risk of having PCa:
    men > 50 years of age;
    men > 45 years of age and a family history of PCa;
    African-Americans > 45 years of age;
    men with a PSA level of > 1 ng/mL at 40 years of age;
    men with a PSA level of > 2 ng/mL at 60 years of age

μπλα μπλα μπλα

Do not subject men to PSA testing without counselling on the potential risks and benefits
Άβαταρ μέλους
By nass
#354756
224v έγραψε:ενω τωρα για λογους αιθητικους αφαιρουν μερος του αν γινεται. το θεωρω πιο επικυνδυνο αυτο παντως.


Υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα ιατρικά κριτήρια (μέγεθος και κατανομή των όγκων) που οδηγούν σε μερική ή ολική μαστεκτομή, δεν υπάρχουν (τουλάχιστον από πλευράς ορθής ιατρικής πρακτικής και δεοντολογίας) "αισθητικοί λόγοι".

EDIT: Τώρα που το σκέφτομαι, ξέρω μια περίπτωση γυναίκας που η ίδια, παρά τη σύσταση του γιατρού της για ολική μαστεκτομή, ζήτησε μερική. Δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση δηλ. τι πρέπει να κάνει ο γιατρός :hmmm:
Τελευταία επεξεργασία από nass και 20 Ιαν 2017, 10:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By nass
#354758
cosneo έγραψε:Μόνο την πρώτη φορά έκανα με μέθη και έκανα πολλές ΩΡΕΣ να συνέλθω.


Επεσες σε άσχετο, σου έβαλε υπερβολική δόση, επειδή έχω κάνει 4-5 φορές ποτέ (εκτός της μίας φοράς που ανέφερα) δεν είχα κανένα πρόβλημα μετά, περίμενα μισή ώρα, πήγα τουαλέτα και μετά ανέβηκα κανονικά στη μηχανή. Μη βασανίζεσαι χωρίς λόγο :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#354798
nass έγραψε:
224v έγραψε:ενω τωρα για λογους αιθητικους αφαιρουν μερος του αν γινεται. το θεωρω πιο επικυνδυνο αυτο παντως.


Υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα ιατρικά κριτήρια (μέγεθος και κατανομή των όγκων) που οδηγούν σε μερική ή ολική μαστεκτομή, δεν υπάρχουν (τουλάχιστον από πλευράς ορθής ιατρικής πρακτικής και δεοντολογίας) "αισθητικοί λόγοι".

EDIT: Τώρα που το σκέφτομαι, ξέρω μια περίπτωση γυναίκας που η ίδια, παρά τη σύσταση του γιατρού της για ολική μαστεκτομή, ζήτησε μερική. Δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση δηλ. τι πρέπει να κάνει ο γιατρός :hmmm:


Σιγουρα τωρα υπαρχουν κριτηρια πιο συγκεκριμενα αλλα τοτε με την μητερα μου ηταν 1982, και την μερα που πηγε στον Γκαρα, για ψηλαφηση κ.λ.π. την ΙΔΙΑ μερα την εβαλε μεσα για την επεμβαση... ετσι μαλλον εζησε αλλα 25 χρονια.. μεχρι τα 98 χωρις αλλη ιστορια με αυτο το θεμα. Βεβαια τοτε ελεγαν οτι ο συγκεκριμενος γιατρος ειχε αφησει την μιση Αθηνα με ενα στηθος!!. με την ευκολια που τα αφαιρουσε... ομως οι γυναικες ετσι ξεπερνουσαν το προβλημα σχεδον οριστικα αν το προλαβαιναν.

@Pitt ναι με την δαχτυλοσκοπηση ειναι μια σιγουρια παραπανω, ομως δεν εχω κληρονομικοτητα, και καμια ενδειξη απο αλλο συμπτωμα. Ειναι πολυ παραξενη η διαγνωση... οπως ειπα σε φιλο μου που τον αφαιρεσε τελικα μετα απο 3 χρονια ψαξιμο εδω και στο εξωτερικο (δουλευε στην ΕΕ Βρυξελλες) οι μισοι γιατροι του ελεγαν να περιμενει δεν ειναι τιποτα και αλλοι να το βγαλει. Το εβγαλε λοιπον και η βιοψια εδειξε οτι καλα εκανε γιατι ηταν κακοηθης... (αυτο ειχε δειξει και η βιοψια μονο, λιγο πριν την αφαιρεση που εκανε σε 20 σημεια στον ιδιο τον προστατη) Και λιγη πλακα τωρα, αληθευει οτι το σεξ μειωνει τις πιθανοτητες για τον προστατη??? τι λεει η "πιατσα"???
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#354820 @224V, ούτε εγώ είχα κάποιον με σχετικό ιστορικό, αλλά μετέφερα αυτά που μου είπε ο ουρολόγος μου τα οποία βλέπω ότι συμφωνούν με αυτά που βρίσκω online.

Η δακτυλική εξέταση είναι λιγότερο αποτελεσματική από την εξέταση αίματος PSA στην εύρεση του καρκίνου του προστάτη, αλλά μερικές φορές μπορεί να βρει περιστατικά καρκίνου στους άντρες με φυσιολογικά επίπεδα PSA.
Πηγή

μόνο το PSA δεν αρκεί για να ελεγχθεί η υγεία του προστάτη. Πρέπει πάντοτε η μέτρησή του να συνοδεύεται από δακτυλική εξέταση του προστάτη από ουρολόγο.
Πηγή

Αν και ο προσδιορισμός του Προστατικού Αντιγόνου (PSA) σε συνδυασμό με την δακτυλική εξέταση αποτελεί το κλινικό εργαλείο πρώτης γραμμής για τη διάγνωση του καρκίνου του προστάτη, εντούτοις η χρήση του PSA ως δείκτη μαζικού προληπτικού ελέγχου στη διάγνωση του καρκίνου είναι αμφιλεγόμενη κυρίως εξαιτίας της χαμηλής του ειδικότητας (59-69%).
Πηγή

Η τιμή του PSA θα πρέπει να συνδυάζεται με την δακτυλική εξέταση του προστάτη που γίνεται από το ορθό.
Πηγή


Βέβαια το τι εξέταση πρέπει να κάνεις και πότε να την κάνεις θα σου το πεί ο γιατρός σου, εμείς κουβέντα καφενείου κάνουμε... :s_coffee
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#354840 Επιβεβαιώνω τον Pitt :
Ο ουρολόγος που μου έγραψε και την εξέταση PSA , ήταν αυτός που μου έκανε και τη δακτυλοσκόπηση.
Και για να τη δικαιολογήσει, μου είπε πως το PSA δίνει το 60+% της σιγουριάς στην εξέταση του προστάτη , ενώ σε συνδυασμό με τη δακτυλοσκοπική φτάνουμε στο 95% της ασφαλούς διάγνωσης,.
Το υπολειπόμενο 5%, πάει υπέρ .... θεού, βούδα, αλλάχ κλπών που "αποφασίζουν" ! :lol: