Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#352715 Το είχα μετρήσει με παχύμετρο, δε θυμάμαι τώρα το νούμερο.
Γι αυτό είπα και για λεβιε, καλύτερα να έχεις. Και σε μηχανουργειο μπιρει να βρεις τοσο μεγαλα κλειδιά και λεβιε

ArrowsFA1 έγραψε:
Λεβιέ! Τόσο ζόρι;

Αν έχουμε ίδιο ανόδιο, τι νούμερο κλειδί πήρες; 36;

Όντως με κάβουρα το μόνο που έχω καταφέρει είναι να τραυματίσω ελαφρώς την κεφαλή :lipsealed:
Δεν μπορώ να θυμηθώ τι είχε χρησιμοποιήσει ο υδραυλικός που μου το άλλαξε τελευταία φορά.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#352716 Να πω την εμπειρια μου. Σπασιμο δεν εχω αλλα εχω μια παγωμενη βρυση στην αυλη, κατασκευης του 80' χωρις μονωση. Εχει παγωσει παραπολλες φορες αλλα ζημια μονο στη βρυση και αν. Πλεον φετος εχω βαλει δυο γραμμες στα μπαλκονια, με πρασινη σωληνα και μονωμενες μεχρι τη ληψη/βρυση. Δεν τις εχω κλεισει, δεν εχουν παγωσει. Εστιαζω απο τη μια λογω της μονωσης και απο την αλλη πως ειναι σε εντοιχισμενες στη θερμοπροσωψη, εσωτερικα ο τοιχος ειναι ζεστος λογο του σπιτιου.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#354611 ποιες λυσεις υπαρχουν για μαλακο καλυμμα diy ντιβανιου? (με αφρολεξ (?) / υφασμα, κατι τετοιο ασπουμε)
παιρνω διαστασεις -> παω για αφρολεξ -> ψαχνω για υφασμα?
προτεινεται καποιο αλλο υλικο?

για ετοιμα που εψαξα δεν βολευουν οι διαστασεις και γινεται δυσκολο το ψαξιμο.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#354620
egobrain έγραψε:ποιες λυσεις υπαρχουν για μαλακο καλυμμα diy ντιβανιου? (με αφρολεξ (?) / υφασμα, κατι τετοιο ασπουμε)
παιρνω διαστασεις -> παω για αφρολεξ -> ψαχνω για υφασμα?
προτεινεται καποιο αλλο υλικο?

για ετοιμα που εψαξα δεν βολευουν οι διαστασεις και γινεται δυσκολο το ψαξιμο.


Θα πας σε ένα τέτοιο μαγαζί που σε βολεύει στην περιοχή σου, θα του πείς τι θέλεις και αυτοί έχουν τα πάντα, θα σε συμβουλέψουν και θα διαλέξεις, θα σου τα κόψουν και στις διαστάσεις σου.

https://www.google.gr/search?q=%CF%85%C ... fe8geJ64Io
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#355291 και επανερχομαι

ψαχνω ποιο βερνικι να παρω για το περασμα των παλετων μετα το τριψιμο (μονο βερνικι, δεν θελω χρωμα μετα).
εχω ρωτησει 3 μαγαζια αλλα δεν κατανοησα αρκετα καλα τις διαφορες που μου περιγραφουν: εμποτισμου ηταν το ενα ειδος, το αλλο δεν το θυμαμαι.
και με παραξενευουν οι διαφορες στην τιμη: απο εναν πηρα τιμη 14 ευρω / 750ml, απο αλλον 7 ευρω / λιτρο.
θα προκειται για διαφορετικα ειδη (λεω εγω).

μερικα φωτα οποιος σκαμπαζει?
Άβαταρ μέλους
By fokion
#355423 Αν οι παλετες ειναι ηδη με χημική επεξεργασία σε χρειαζεσαι βερνικι εμπορισμου γιατι ειναι ηδη... εμποτισμενες.
Εχω φτιαξει τοιχακι με παλετες το εβαψα με το βερνικι του Lidl 15 ευρω το 5λιτρο αν θυμαμαι καλα, τυπου τζελ που ολο του εριχνα νερο να φτουραει, και 3η χρονιά δε δειχνει σημαδια φθοράς περαν βεβαιως του οτι εχει σκουρηνει....

Εξαρταται βεβαια και τι χρηση θες...

Εικόνα

και
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#355434 Για να περάσω σιλικόνη γύρω από την μπανιέρα, εκτός του ότι πρέπει να είναι στεγνή, πρέπει να προσέξω τίποτα άλλο;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#355438
panos2171 έγραψε:Για να περάσω σιλικόνη γύρω από την μπανιέρα, εκτός του ότι πρέπει να είναι στεγνή, πρέπει να προσέξω τίποτα άλλο;

Να είναι αντιμουχλική;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#355447 Λιγο πολυ είναι οι περισσοτερες. Θελει κάπου 5 6 ώρες να στεγνώσει καλα οποτε βεβαιώσου οτι δε θα χρειαστει κάποιος να τη χρησιμοποιησει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#355450
panos2171 έγραψε:Για να περάσω σιλικόνη γύρω από την μπανιέρα, εκτός του ότι πρέπει να είναι στεγνή, πρέπει να προσέξω τίποτα άλλο;

Να προτιμήσεις σιλικονουχο στόλο αντιμουχλικο, αντί για σιλικόνη. Για την μπανιέρα είναι καλύτερος.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#355459 Πανο ολες αντιμουχλικες λενε αλλα @ αντιμουχλικες είναι, ειδικα οι φθηνες που θα αγορασεις με 2,5-3 ευρω.Προσπαθησε να βρεις ειδικη σιλικονη για μπανιο που να το αναφερει πανω ότι κανει για μπανιο. Οι απλες μουχλιαζουν για πλακα.
η τιμη τους είναι διπλασια και τριπλασια,αλλα θα ησυχασεις για πολλα χρονια.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#355492
panos2171 έγραψε:Για να περάσω σιλικόνη γύρω από την μπανιέρα, εκτός του ότι πρέπει να είναι στεγνή, πρέπει να προσέξω τίποτα άλλο;


Αν η μπανιέρα σου δεν έχει κάποια ιδιαιτερότητα, σου προτείνω αντί για σιλικόνη να χρησιμοποιήσεις καλής ποιότητας ταινία αρμών.
Έχω βάλει εδώ και χρόνια και βρήκα μεγάλη διαφορά και στο πρακτικό αλλά και στο αισθητικό αποτέλεσμα.
Έχουν πολλά μαγαζιά, ακόμη και το Praktiker

Εικόνα