Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#353756
mjacob έγραψε:εμμ.... όχι!
Αν ενδιαφέρει να συνεχίσει τον θηλασμό δλδ.
.....................


Δεν επιμένω, από θυλασμό δεν έχω ιδέα, καθώς και στα δύο, λόγω προβλήματος υγείας, δεν ήταν δυνατό να θυλάσουμε... :oops:
Άβαταρ μέλους
By elvet
#353849
mjacob έγραψε:Το νόημα της μικρής τρύπας είναι ότι πρέπει να ζορίζεται. Για την ακρίβεια, μπορείς να ψάξεις να βρεις θηλές/μπιμπερό που ζορίζουν ακόμα περισσότερο από το σύνηθες.
edit π.χ.
Εικόνα
http://www.medelabreastfeedingus.com/products/594/calma

Αν μάθουν ότι παίζει εύκολη φάση με ροή χωρίς κόπο, δεν είναι χαζά να παλεύουν με το στήθος (που θέλει μια κάποια προσπάθεια). Ως εκ τούτου μπορεί να έχεις θέμα και να μην θέλουν να γυρίσουν για φαγητό στο στήθος.

Σίγουρα πάντως κάντε δοκιμές και την όλη διαδικασία πριν το 2-ημερο που θα χρειαστεί.
Και καλό κουράγιο για το 2ήμερο αν το κρατάς εσύ :lol:

Συμφωνώ!
Ειδικά η θηλή calma είναι η πιο κατάλληλη για την προσομοίωση της ροής από το μαστό. Μπαίνει και κατευθείαν στα μπουκαλάκια το θηλάστρου (και μια και λέμε για θήλαστρα είναι πολύ καλύτερα τα μεγάλα επαγγελματικά που έχουν στα μαιευτήρια και νοικιάζονται στο σπίτι με λογικό κόστος, αντί για τα μικρά-φορητά. Βγάζουν περισσότερο γάλα, πιο γρήγορα, ταυτόχρονα και από τους δύο μαστούς).
Στα μπιμπερό δεν τρυπάμε ανοίγουμε τις θηλές γιατί αυξάνουν τη ροή και τεμπελιάζουν τα μωρά στο μαστό! Μετά τους 6 μήνες, αλλά ζουν οι θηλές με άλλες μεγαλύτερες. Εάν δεν τρέχει, ειδικά με το μητρικό που είναι λεπτόρευστο μήπως βούλωσε. Στο γάλα σκόνη θέλει πολύ καλή ανάδευση μήπως υπάρχουν μικροί σβώλοι.
Τα μωρά είναι της συνήθειας, βολεύονται με διαφορετικές θηλές, αλλά οι φαρδιές της NUK Εικόνα μοιάζουν περισσότερο με το μαστό και βολεύει τα παιδιά που θηλάζουν
Άβαταρ μέλους
By otso
#354007 τα διαγραμματα για το υψος ισχυουν; εχω την εντυπωση οτι αυτα που εχουν τα βιβλιαρια των παιδιων ειναι αρκετα παλια.
το λεω γιατι ο υιος ειναι πρωτη γυμνασιου και ειναι 1.76 , παιρνουν τα αγορια υψος μετα τα 12; τα διαδραμματα τονεδειχναν για πανω απο 1.90 , οχι οτι υπαρχει και κανενας ψηλοτερος στην ταξη του.ανησυχω μην μας βγει κατω απο 1.80.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#354013
otso έγραψε:τα διαγραμματα για το υψος ισχυουν; εχω την εντυπωση οτι αυτα που εχουν τα βιβλιαρια των παιδιων ειναι αρκετα παλια.
το λεω γιατι ο υιος ειναι πρωτη γυμνασιου και ειναι 1.76 , παιρνουν τα αγορια υψος μετα τα 12; τα διαδραμματα τονεδειχναν για πανω απο 1.90 , οχι οτι υπαρχει και κανενας ψηλοτερος στην ταξη του.ανησυχω μην μας βγει κατω απο 1.80.

Φυσικα και ισχυουν, οπως και φυσικα παιρνουν υψος τα αγορια μετα τα 12. Βασικα τα περισσοτερα τοτε αρχιζουν να παιρνουν πολυ!
Αν στα 13 ειναι 1,76 λογικα θα φτασει το 1,88-1,90.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#354227 Άστα... :(
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#354229 Μπορεί να νοιώθει κάπως άβολα. Εγώ με το 1,88 είμαι ο κοντύτερος άρρεν στο σοϊ του πατέρα μου.
Otso από τα 12 και μετά ψηλώνουν τ'αγόρια .
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#354235
otso έγραψε:τα διαγραμματα για το υψος ισχυουν; εχω την εντυπωση οτι αυτα που εχουν τα βιβλιαρια των παιδιων ειναι αρκετα παλια.
το λεω γιατι ο υιος ειναι πρωτη γυμνασιου και ειναι 1.76 , παιρνουν τα αγορια υψος μετα τα 12; τα διαδραμματα τονεδειχναν για πανω απο 1.90 , οχι οτι υπαρχει και κανενας ψηλοτερος στην ταξη του.ανησυχω μην μας βγει κατω απο 1.80.

Τα αγόρια ψηλωνουν έως αρκετά αργά, εγώ θυμάμαι το περισσότερο ύψος το πήρα στα 15-16.Οπότε μην ανησυχείς, θα πάρει και άλλο, αν φυσικά βοηθούν τα γονίδια του...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#354245
mousatos έγραψε:Μπορεί να νοιώθει κάπως άβολα. Εγώ με το 1,88 είμαι ο κοντύτερος άρρεν στο σοϊ του πατέρα μου.
Otso από τα 12 και μετά ψηλώνουν τ'αγόρια .



Είναι αυτός λόγος να νιώθεις άβολα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By manosky
#354264 Ο θηλασμός είναι πολύ σημαντικός, αλλά υπάρχει ένα θέμα:
το βρέφος (εξ)αναγκάζεται να πιει, λόγω και μόδας, μόνο βρεφικό.
Συχνά δεν τα καταφέρνει, οπότε μένει σχεδόν νηστικό, αφού κουράζεται και αυτό και η μητέρα.
Το ιδανικό είναι να βγαίνει το μητρικό με θήλαστρο και να συμπληρώνεται η ποσότητα με σκεύασμα από τα πολλά που κυκλοφορούν. Δεν ζούμε στα χωράφια της εποχής του Μαρίνου Αντύπα.

ΥΓ: τα δημόσια μαιευτήρια προωθούν τον θηλασμό ιδεοληπτικά (sic). Δεν είνα πανάκεια και σε ορισμένες περιπτώσεις δημουργούν μεγάλο πρόβλημα στα βρέφη.
Αρκεί να δει κάποιος ένα βρέφος που τρέφεται εναλλάξ με μητρικό-σκεύασμα και ένα άλλο που πίνει μόνο μητρικό. Το πρώτο είναι ήρεμο και καλοθρεμμένο, το δεύτερο σκούζει και είναι αδύναμο. Αυτός είναι ο κανόνας, προφανώς και υπάρχουν εξαιρέσεις με μητέρες που κατεβάζουν πολύ γάλα και εύκολα και με βρέφη που είναι εύρωστα και μπορούν να αντλούν την ποσότητα που χρειάζονται.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#354270 Ότι θα γινόταν και ο θηλασμός ιδεολογικό θέμα δεν το περίμενα

< >
Άβαταρ μέλους
By manosky
#354283 Ιδεολογικό, μάλλον όχι. Ιδεοληπτικό, σίγουρα.

Αν και ορισμένοι έχουν σαλτάρει και δημιουργούν προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν. Όπως πχ με τους εμβολιασμούς.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#354284
manosky έγραψε:Ο θηλασμός είναι πολύ σημαντικός, αλλά υπάρχει ένα θέμα:
το βρέφος (εξ)αναγκάζεται να πιει, λόγω και μόδας, μόνο βρεφικό.
Συχνά δεν τα καταφέρνει, οπότε μένει σχεδόν νηστικό, αφού κουράζεται και αυτό και η μητέρα.
Το ιδανικό είναι να βγαίνει το μητρικό με θήλαστρο και να συμπληρώνεται η ποσότητα με σκεύασμα από τα πολλά που κυκλοφορούν. Δεν ζούμε στα χωράφια της εποχής του Μαρίνου Αντύπα.

ΥΓ: τα δημόσια μαιευτήρια προωθούν τον θηλασμό ιδεοληπτικά (sic). Δεν είνα πανάκεια και σε ορισμένες περιπτώσεις δημουργούν μεγάλο πρόβλημα στα βρέφη.
Αρκεί να δει κάποιος ένα βρέφος που τρέφεται εναλλάξ με μητρικό-σκεύασμα και ένα άλλο που πίνει μόνο μητρικό. Το πρώτο είναι ήρεμο και καλοθρεμμένο, το δεύτερο σκούζει και είναι αδύναμο. Αυτός είναι ο κανόνας, προφανώς και υπάρχουν εξαιρέσεις με μητέρες που κατεβάζουν πολύ γάλα και εύκολα και με βρέφη που είναι εύρωστα και μπορούν να αντλούν την ποσότητα που χρειάζονται.


Οντως ο θηλασμός επανήλθε δυναμικά.

Διαφωνώ όμως στα παρακάτω:

Αν το παιδί κουράζεται εύκολα κατά το θηλασμό , δε μένει νηστικό. Απλά, τρώει πιο συχνά. Το μητρικό γάλα περιέχει όσα θρεπτικά συστατικά χρειάζονται και μάλιστα η σύσταση του αλλάζει κατά τη διάρκεια της ημέρας. Δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω.

Η μαμάδες κατεβάζουν όσο γάλα χρειάζεται το παιδί. Συνήθως όσες ισχυρίζονται ότι δεν έχουν γάλα απλά δεν προσπάθησαν περισσότερο. (φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις, μπορεί να υπάρχουν και παθολογικά ή ψυχολογικά αίτια)
Άβαταρ μέλους
By manosky
#354288 Το "πιο συχνά" μπορεί να μην είναι εφικτό, αν η μητέρα εργάζεται ή είναι κουρασμένη και πρέπει να κοιμηθεί.
Από ψυχοσωματικούς λόγους, άλλο τίποτα: επιλόχεια κατάθλιψη, απλή (χρόνια) κατάθλιψη, εκνευρισμός λόγω και αυξημένων ορμονών, αΰπνία, ηλικία κλπ.

Το λέω αυτό, γιατί παρακολούθησα το φαινόμενο εκ του σύνεγγυς: το μοναδικό μωρό που έσκουζε σε όροφο μαιευτηρίου ήταν ένα που η (αποκλειστική) μαία έβαζε τη μάνα να θηλάζει με το ζόρι.
Νηστικό το μωρό, χάλια η μάνα, στενοχώρια ο πατέρας....
Δίπλα, οι άλλες με τη μεικτή διατροφή, στην καλή χαρά - το ίδιο και τα μωρά τους.