Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#352531 Απομονώνει την κλειδαριά από άλλους τρόπους ξεκλειδώματος (κουμπιά, χερούλια, ασφάλειες κλπ). Ξεκλειδώνει μόνο με το κλειδί... ή κάτι τέτοιο...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#352533 Απενεργοποιεί την εσωτερική χειρολαβη και το κουμπί ξεκλειδωματος.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#352544 Για πείτε και σε μας τους ηλικιωμένους : έχουν και τα Φορντ αυτά τα κόλπα :oops: ;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#352547 Είναι έξτρα. Double locking ή deadlocks.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#352596
markvag έγραψε:Και τι πράμα είναι αυτό το deadlock ρε παιδιά;;; :hmmm:

Αμα δεν υπάρχει αυτό το σύστημα,μπορεις αμέσως να ανοίξεις το αμάξι αν σπάσεις το τζάμι ,απο το εσωτερικό πόμολο της πόρτας.Επίσης ξεκλειδώνει και το πορτ μπαγκαζ.
Δοκιμασε το,κλειδωσε απο το τηλεκοντρολ ενω βρισκεσαι μέσα στο αμάξι,χωρις συναγερμό, και προσπαθησε να ανοίξεις τη πορτα.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#352598
Pitt έγραψε:
kostis20 έγραψε:Επίσης του άλλαξαν και τα 4 ελαστικά αλλα κατι δεν κάνουν σωστα με τους αισθητήρες πίεσης και χάνουν αέρα.Ξέρει κανείς τι παίζει με τους αισθητήρες ?Θέλουν αλλαγή μετά απο κάθε αλλλαγη ελαστικών?


Όχι ακριβώς. Ο κάθε αισθητήρας πίεσης βρίσκεται βιδωμένος επάνω σε μια ειδική βαλβίδα, από την μέσα πλευρά του ελαστικού. Η εξωτερική πλευρά της βαλβίδας, αυτό που φαίνεται δηλαδή είναι ίδια με τις κοινές βαλβίδες. Η εσωτερική πλευρά της όμως έχει μια υποδοχή για την προσαρμογή του αισθητήρα πίεσης. Η PSA συνιστά μετά από κάθε αλλαγή ελαστικών και αλλαγή της βαλβίδας καθώς και της βίδας με την οποία βιδώνει ο αισθητήρας στην βαλβίδα, όχι όμως του ίδιου του αισθητήρα.

Ευχαριστώ Pitt ! Θα τα μεταφέρω...Aπο οτι φαίνεται βεβαια στα Service της εταιρείας leasing είναι ψιλοτραγικοι...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#352634 Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις! :s_thumbsup


kostis20 έγραψε:Δοκιμασε το,κλειδωσε απο το τηλεκοντρολ ενω βρισκεσαι μέσα στο αμάξι,χωρις συναγερμό, και προσπαθησε να ανοίξεις τη πορτα.


Δεν γίνεται στην μπεμπέκα... 1 κουμπί έχει και άμα την κλειδώσεις μπαίνει ο συναγερμός (εργοστασιακός)! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#353431 Τελικά deadlock δεν υπάρχει.
Το ένα λαστιχο ξεφουσκωσε τελείως και ήρθε οδική. :lol:
Απο το συνεργείο της εταιρείας leasing αποφάνθηκαν οτι θέλει αλλαγη και η βαλβίδα και ο αισθητηρας ,αλλα δεν υπάρχουν οποτε έγιναν παραγγελία .Ετσι μπήκε μια απλή βαλβίδα.
Αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι οτι ενω υπάρχει αισθητηρας σε κάθε τροχό ,στο πίνακά οργάνων δε σου δίνει καμία συγκεκριμένη πληροφορία για το ποιο λάστιχο έχει το πρόβλημα,απλά σου βγάζει μηνυμα οτι κάποιο λαστιχο έχει χάσει αέρα,όπως δηλαδη τα συστήματα που δουλευουν με το ABS.
Oπότε είναι λίγο τζάμπα η φασαρία.Μπορεί να το έχουν πλουσιότερες εκδόσεις βεβαια και να τους συμφέρει οικονομικά...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#353462
kostis20 έγραψε:Τελικά deadlock δεν υπάρχει.
Το ένα λαστιχο ξεφουσκωσε τελείως και ήρθε οδική. :lol:
Απο το συνεργείο της εταιρείας leasing αποφάνθηκαν οτι θέλει αλλαγη και η βαλβίδα και ο αισθητηρας ,αλλα δεν υπάρχουν οποτε έγιναν παραγγελία .Ετσι μπήκε μια απλή βαλβίδα.
Αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι οτι ενω υπάρχει αισθητηρας σε κάθε τροχό ,στο πίνακά οργάνων δε σου δίνει καμία συγκεκριμένη πληροφορία για το ποιο λάστιχο έχει το πρόβλημα,απλά σου βγάζει μηνυμα οτι κάποιο λαστιχο έχει χάσει αέρα,όπως δηλαδη τα συστήματα που δουλευουν με το ABS.
Oπότε είναι λίγο τζάμπα η φασαρία.Μπορεί να το έχουν πλουσιότερες εκδόσεις βεβαια και να τους συμφέρει οικονομικά...


Χωρίς να είμαι απολύτως βέβαιος και αν έχει τον ίδιο τρόπο λειτουργίας με το 3008, νομίζω ότι στον πίνακα οργάνων όταν γυρνάς το κλειδί μαζί με τα λαμπάκια που ανάβουν για έλεγχο, απεικονίζεται μήνυμα για απώλεια πίεσης σε κάποιο ελαστικό, συνοδευόμενο με προειδοποιητικό ήχο. Όταν όμως πατήσεις το κουμπάκι για διαγνωστικό έλεγχο, μεταξύ των άλλων απεικονίζει και ένα σκαρίφημα του αυτοκινήτου με "ΟΚ" ή "Low Pressure" δίπλα σε κάθε τροχό.
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#353485 Μια φορα παντως που το εχω δει να λειτουργει (σε C4 mk1 ομως, οχι mk2) εδωσε ειδοποιηση χαμηλης πιεσης και διευκρινιση για ποιον τροχο ειχε την απωλεια.
Μου φαινεται περιεργο να μην λεει ποιος τροχος εχει το θεμα...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#353499 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#353529 Ανάλογα τον εξοπλισμό λέει. Μήπως του κολλητού δεν το έχει γιατί είναι η βασική εκδοση/leasing?Θα το κοιτάξω και εγώ πάντως μπορεί να κάνει λάθος.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#375337 μα εχει κατσει κατω σαν να ειναι σπασμενη η αναρτηση του.... εχει αεραναρτηση???
Άβαταρ μέλους
By mirage
#375338 Ναι. Πισω.

< >