Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#353452
nass έγραψε:Μαστογραφία, ψηλάφηση, pap-test για τις γυναίκες.
PSA για τους άντρες.
Αυτά είναι απλά και εύκολα.
Από εκεί και πέρα για όλους έλεγχο δέρματος για ελιές κτλ., και ανάλογα με την ηλικία ανά μερικά χρόνια γαστροσκόπηση και κωλονοσκόπηση :omg: για όλους (υπενθυμίζω ότι ο καρκίνος του παχέος εντέρου είναι εξαιρετικά διαδεδομένος και ζόρικος)
Και κατευθείαν γιατρό αμέσως με την εμφάνιση ύποπτων συμπτωμάτων (πχ. βήχας που επιμένει, ιλίγγους, οποιεσδήποτε εκκρίσεις αίματος, ψηλαφίσιμοι λεμφαδένες στο λαιμό ή αλλού) ΟΧΙ ΣΤΟ WISHFUL THINKING :rtfm:

Οι δείκτες δεν δουλεύουν προληπτικά, σωστά.

Ισως να βλέπεις πολλαπλάσια κρούσματα επειδή μεγαλώνεις οπότε εσύ και το ανθρώπινο περιβάλλον σου μπαίνει σε πιο επικίνδυνη ηλικία.

Σόρι αν μπαίνω σε ξένα χωράφια, καθότι μη ιατρός, αλλά δυστυχώς απέκτησα μια ειδικότητα στο αντικείμενο :( :(

Ο οποιος καρκινος του παχεος εντερου ωφειλεται περισσοτερο στην καταναλωση κρεατος.
Οποτε.λιγο κρεας ,περισσοτερα οσπρια και σαλατες,κοψιμο τσιγαρου και περπατημα,βοηθουν προληπτικα.
Και φυσικα λιτη διατροφη,γιατι οι τροφες δεν ειναι πια καθαρες και οσο λιγοτερο τρωμε τοσο λιγοτερο κινδυνευουμε.

Παλιοτερα ειχα καποιες σκεψεις οτι ο καρκινος μπορει και να μεταδιδεται αλλα η επιστημη δεν το γνωριζει ακομη.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#353457 Κάποιες μορφές καρκίνου οφείλονται σε ιούς (πχ ο καρκίνος του τραχήλου της μήτρας, για τον οποίον υπάρχει εξαιρετικά αποτελεσματικό εμβόλιο), για άλλες, υπάρχουν διαφορετικές αιτίες, για άλλες δεν γνωρίζουμε.

Δυστυχώς, δεν είναι 1 ο καρκίνος, αλλά είναι πάμπολλες οι μορφές του και αυτός είναι ένας λόγος που δεν έχει βρεθεί Η θεραπεία για τον καρκίνο...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#353479
italakias έγραψε:Eβλεπες ειδησεις πριν λιγο; :shifty:


Τελευταία φορά που είδα ειδήσεις ήταν ο ΓΑΠ πρωθυπουργός. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#353518 Δέχομαι τον προληπτικό έλεγχο PSA μετά τα 50 αλλά δεν θα πήγαινα να κάνω εξέταση προστάτη (δακτυλική) χωρίς συμπτώματα (δυσουρία κλπ).
Και δέχομαι την κολονοσκόπηση προληπτικά (από τα 45 και μετά) αλλά η γαστροσκόπηση δεν προβλέπεται αν δεν υπάρχει λόγος.

Στις γυναίκες κολποσκόπηση και Παπ τέστ με κολποσκόπιο όχι τυφλά, έχει μεγάλη διαφορά σε επιτυχία διάγνωσης.
Μαστογραφία αλλά και αυτοεξέταση.

Φίλος, νέος και γενικά υγιής, από γενικές εξετάσεις αίματος αποφάσισε να ψάξει κάτι πειραγμένο φαινομενικά άσχετο (νομίζω ασβέστιο) και τελικά βρήκε κακό πράμα στο ήπαρ (συκώτι). Μετά την αρχικά πολύ αρνητική πρόγνωση (λυπάμαι αν πάμε να το βγάλουμε μάλλον δεν θα ζήσεις) βρήκε ειδικό κι έκανε μεγάλη επέμβαση στην Αμερική. (σύν χημειοθεραπεία ή/και ακτινοθεραπεία κλπ) Μετά από λίγο καιρό έβγαλε κι έναν λοβό πνεύμονα με μετάσταση αλλά από τότε περάσανε νομίζω 9-10 χρόνια και είναι καθαρός.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#353525 Απο περιπτώσεις βέβαια έχει ο καθένας μας να εξιστορεί δεκάδες.
Σημαντικότατη φυσικά η πρόληψη, δεν το συζητώ καν αλλά και αν θέλει να σε στείλει αυτή η παλιοαρρώστια σε στέλνει οτι κι αν κάνεις.
Η γυναίκα μου δουλεύει στο Αρεταίειο. Όποιος γνωρίζει, καταλαβαίνει τι γίνεται εκεί μέσα. Το τι 30χρονος κόσμος περνάει για εξετάσεις δεν λέγεται. Πολλές φορές γυρίζει βουρκωμένη σπίτι. :sorry:

Πρόληψη.
Πρόληψη.
Πρόληψη...
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#353538 Να συμφωνήσω και εγώ για την αξία της πρόληψης. Δυστυχώς αφορά και νέους και παιδιά... Ακολουθήστε τις οδηγίες των γιατρών και κάντε τις τυπικες εξετάσεις ρουτίνας. Από απλό αιματολογικό έλεγχο στην κόρη μου διαγνώστηκε ήπιος υποθυρεοειδισμός, πριν αρχίσει να έχει κλινική εκδήλωση.
Κάτι που δεν είναι και κάτι τρομερό...


< Note >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#353606 Για τους (σχεδόν) 30ρηδες λέτε ότι θα είναι λογικό να κάνουμε κάθε χρόνο υπέρηχο άνω-κάτω κοιλίας;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#353611
rocsta έγραψε:Για τους (σχεδόν) 30ρηδες λέτε ότι θα είναι λογικό να κάνουμε κάθε χρόνο υπέρηχο άνω-κάτω κοιλίας;


Εμένα στο τσεκαπ (34 είμαι) μου έβαλε ο δρ πάντως. :roll:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#353799 Και συζητώντας για πρόληψη, χθές έκλεισα τον κύκλο των εξετάσεων , λόγω ηλικίας (54+), τις οποίες για πρώτη φορά έκανα μέσα σε 1 τρίμηνο σε Δημ. Νοσ. και αφορούσαν (με τη σειρά):
Προστάτη (δακτυλική :innocent: +PSA) με επανέλεγχο σε 1 χρόνο, κολονοσκόπηση με επανέλεγχο σε 4 χρόνια και triplex καρδιάς (υπερηχοκαρδιογράφημα) με επανέλεγχο σε 2 χρόνια .

Τέλος καλό, όλα καλά! :superman:
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#353800 :thumbsup:
Οπότε ξέρεις τί πρέπει να κάνεις τώρα. ----->

Φοράς τις ωραίες δερμάτινες παντοφλίτσες σου, κάθεσαι αναπαυτικά στην king size πολυθρόνα σου, ανοίγεις ένα talisker, ανάβεις ένα πούρο αβάνας και απολαμβάνεις στιγμές!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#353807 Μετά το σεξ καπνίζεις πάντα kon5;;; :innocent: :lol: :lol: :lol: :svivhaha: :svivhaha: :shifty:







:s_roses :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#353811 Πού είσαι εσύ καλό μου :inlove: :twisted: :twisted:

Δεν καπνίζω τσιγάρο. Κάνω πού και πού κανένα πούρο κυρίσως καλοκαίρια. 10 - 15 όλο το χρόνο δλδ. Φέτος στις γιορτές πήρα 4 τεμάχια αλλά δεν κατάφερα με τα τρεξίματα να απολαύσω ούτε ένα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#353817 Ο πεθερός μου, (ένας Κωνσταντινουπολίτης αρχοντάνθρωπος) αρνιόταν να κάνει δακτυλική και σε ηλικία 80 περίπου ετών έκανε την πρώτη του εξέταση μετά από χίλια ζόρια.

Την επόμενη μέρα η πεθερά μου μας τηλεφώνησε να πάμε να τον κάνουμε να ευθυμήσει, γιατί μελαγχόλησε. Όταν πήγαμε η γυναίκα μου τον ρώτησε τι έχει και είναι έτσι και αυτός απάντησε βουρκωμένος: "Με μαγάρισαν κορίτσι μου. Τώρα στα 80 μου χρόνια με μαγάρισαν... "

Πάντως όσοι φοβάστε την δακτυλική, να ξέρετε ότι δεν είναι και καμιά μεγάλη υπόθεση. Όλα μια χαρά και εύκολα.
Πρόβλημα υπάρχει μόνο αν την στιγμή της εξέτασης αισθανθείτε τα δύο χέρια του γιατρού στους ώμους σας... :shifty: