Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#350847 απο τις 6 του μηνος παραγγελια στο αμαζον γερμανιας και ακομα να ερθει εμαιλ οτι τα εστειλαν , απο διαθεσιμοτητα ηταν ολα δικα τους και τα ειχαν στις αποθηκες τους , τι στο διαολο γινεται .
επισης το δεμα απο φινλανδια ηρθε στο αεροδρονιο απο τις 14-12 και ο ελτα δεν το εχει παραλαβει . τι γινεται εκει ποιος εχει την ευθυνη; υπαρχει καποιο κενο μεταξυ 2 ταχυδρομικων εταιρειων; και τι ειναι; το τελωνειο; αλλα αφου απο ΕΕ δεν περνανε τελωνειο . εκει δηλαδη καποιος μπορει να κλεβει και κανενα ταχυδρομειο να μην εχει ευθυνη;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#351332
Deleted User 1 έγραψε:Γιάννη (Busso) κανόνισε να είναι μπεσαλίδες αυτοί στο Mister-Auto γιατί κλείδωσα ο κουβάς το security code σε χρεωστική και πιστωτική και βαριόμουν να το φτιάξω και τους έστειλα έμβασμα! :rtfm:

Κανόνισε να τα κλαίω τα 250€! 2.5 Πέλφε στο Καμπαρέ είναι αυτά! :protest:

Giuseppe Busso έγραψε::iconcool: :iconcool: :iconcool:

Τη γλίτωσες. Ήρθε επιβεβαιωτικό email. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bill600
#353516 Γεια σας παιδια .... ειχα παρει 4 προβολεις led (δεμα μικρο) ΑΞΙΑΣ 46euro απο κινα μεσω EBAY με Free shipping και ενω περιμενα να μου ερθει με ΕΛΤΑ και χωρις τελωνειο επειδη επελεξα να ερθει με standard int'l shipping οταν ειρθε ελλαδα μ ειρθε email απο DHL και με ρωτουσε εαν θελω να αναλαβει αυτη εκτελονισμο κλπ. ή να παω ο ιδιος, λογο αποστασεις το καναν αυτοι και μ βγηκε ο κουκος αηδονι πολλα λεφτα. Θα ηθελα να μου πειτε αν εκανα καποιο λαθος σε αυτη την παραγγελια γιατι συμφωνα με οσα εχω δει και ακουσει απο αλλoυς που παραγγελνουν με STANDARD INT'L SHIPPING τους αναλαμβανει ο ΕΛΤΑ και οχι η DHLL. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Άβαταρ μέλους
By drdino
#353517 Για βάλε λινκ του προϊόντος...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#353691 Aν είσαι σίγουρος πως δεν διάλεξες κάποια αναβάθμιση αποστολής, τότε θα του έστελνα ένα μήνυμα για αρχή άμεσα ζητώντας επιστροφή της αξίας εκτελωνισμού. Δεν μου φαίνεται και σόι πωλητής πάντως από το feedback, οπότε ίσως χρειαστεί να ανοίξεις case στο paypal...
Άβαταρ μέλους
By bill600
#353700 ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΓΟΡΑΣ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ...
ΘΕΛΩ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ
ΑΝ ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΩ ΞΑΝΑ ΜΕ ΤΕΛΟΝΕΙΑ ΚΑΙ DHL ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΠΡΩΤΑ FEEDBACK ΚΑΙ ΤΗ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ O ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ Standard international Shipping ή με Economy International Shipping
ΣΩΣΤΑ?
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#353713
drdino έγραψε:Aν είσαι σίγουρος πως δεν διάλεξες κάποια αναβάθμιση αποστολής, τότε θα του έστελνα ένα μήνυμα για αρχή άμεσα ζητώντας επιστροφή της αξίας εκτελωνισμού. Δεν μου φαίνεται και σόι πωλητής πάντως από το feedback, οπότε ίσως χρειαστεί να ανοίξεις case στο paypal...


Με ποιά δικαιολογία να ανοίξει case, επειδή του έστειλε την παραγγελία με αναβαθμισμένη υπηρεσία; :hmmm:

Νομίζω ότι τα έξοδα εκτελωνισμού είναι μάλλον δύσκολο να τα πάρει:

International Shipping - items may be subject to customs processing depending on the item's declared value.
Sellers set the item's declared value and must comply with customs declaration laws.
As the buyer, you should be aware of possible:
- delays from customs inspection.
- import duties and taxes which buyers must pay.
- brokerage fees payable at the point of delivery.
Your country's customs office can offer more details, or visit eBay's page on international trade.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#353739 Τα έξοδα εκτελωνισμού είναι απίθανο να τα πάρεις πίσω. Αυτό που έπρεπε να κάνεις είναι να αρνηθείς τον εκτελωνισμό της DHL (ανοίγουν τα δέματα μόνοι τους για να βγάλουν μεροκάματο...) και να υποχρεώσεις τον πωλητή να το πάρει πίσω και να το ξαναστείλει με απλό ταχυδρομείο.
Έτσι είχα κάνει εγώ και πλήρωσα μόνον το κόστος της επιστροφής στην Κίνα, γύρω στα 15€, δεν θυμάμαι ακριβώς.
Και σε μένα την βλακεία την έκανε ο πωλητής που δεν ήταν και κανένα μαγαζάκι (το Gearbest), αλλά στο τέλος όλα καλά. Το δικό μου ήταν ένα κινητό τηλέφωνο και το κόστος θα ξεπερνούσε το 100άρικο.
Πλέον, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε. Εγώ είχα δοκιμάσει μέχρι και case στο PayPal, το όποιο δεν αναγνώρισε κανένα δίκιο, αφού ο πωλητής έστειλε το δέμα και μάλιστα με καλύτερη υπηρεσία.
Την επόμενη φορά, επιλέγεις απλό ταχυδρομείο για να μην έχεις τέτοια προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
By bill600
#353752 Η βλακει α ηταν δικια μ π δεν του ζυτησα να τα παρει πισω ... ηταν η πρωτη φορα και την πατησα τα 46 ευρο γιναν 100 .... επειδη δεν εχω τοσο καλη εμπειρια το Standard international Shipping ειναι το απλο ταχειδρομειο ή το Economy International Shipping γιατι αυτα βλεπω οτι παιζουν ποιο πολυ στο EBAY.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#353850 To Standard int’l Shipping αποκλείεται να είναι courier μιας και το καταλαβαίνεις από το κόστος μεταφορικών. Πόσα σου χρέωσε για μεταφορικά;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#353968 ΜΟΝΟΣ του ο πωλητής στο έστειλε με courier αντί να το στείλει με EMS ή εσύ επέλεξες expedited shipping; Εάν το 1ο τότε θεωρώ ότι θα μπορούσες ν'ανοίξεις case και ό,τι γινόταν
Άβαταρ μέλους
By mirage
#353981 Για το upgrade? Δυσκολο. Ο λογος εχει παρατεθει απο τον Pitt ήδη. Το σωστο θα ηταν να κανει αυτο που εγραψε ο HiFi

< >
Άβαταρ μέλους
By bill600
#354141 γεια σας παιδια... Επελεξα το Standard int’l Shipping και ηταν κιολας η μονη επιλογη δεν ειχε κατι αλλο μεσα στο κουτακι που σου εξιγει τα μεταφορικα και τον τροπο αποστολης.

Το κοστος για τα μεταφορικα απο αθηνα προς εμενα ηταν 15ευρο και για εκτελωνισμο 37,50ευρο. αυτο το μυνημα μου ειρθε απο dhl αφου φτασαν ελλαδα..
το δεχτηκα και προχωρησε η διαδικασια.
και τα μεταφορικα απο Κινα προς Ελλαδα ηταν Free shipping.