Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#351207
Eliaskat έγραψε:τι δουλεια εχει η πολιτικη με το ονομα ?

δεν σου αρεσε η αποψη μου δεκτο ,αλλα εγω ετσι εκανα ,αυτη ειναι η δικια μου ιστορια λυπαμαι που δεν σου αρεσει αλλα ,εζησα την πικρα που πηραν οι γονεις μου με την μλκ του αδερφου μου , και επεσε σε εμενα ο κληρος. Επρεπε να το εξασφαλισω με καποιο τροπο αγαπητε δεν ηθελα να τους πικρανω πες με μαμακια η μπαμπακια οτι θες αλλα τους αξιζε . Οποτε οταν πρωχωρησα το αναφερα στην συζηγο μου απο πριν να το ξερει οτι υπαρχει αυτο ,εξυπνη ειναι μην φοβασαι , και το δεχτηκε .
Εγινε συμφωνια οτι αν κανουμε παιδι το πρωτο θα βγει ετσι, το δευτερο ετσι.
Και πίστεψε με τηρώ με καθε κοστος την συμφωνια που εχω κανει.

και μπαίνεις εσυ και γράφεις πασοκος και ετσι και αλλιώς...

Χαρας το κουραγιο σου να κατσεις να κανεις quote ολα αυτα...

απο οτι καταλαβα δεν εχεις παιδια οταν με το καλο αποκτησεις γραψε μας την εγινε με τους δικους σου και πως το πηραν


Eliaskat έγραψε:Ελευθερα,

μα το εγραψακαπου οτι και στην περιπτωση μας ο νονος μας μου το ειπε και το δεχθηκα , αλλα ηξερα την αποψη του επι του θεματος οποτε πηρα μικρο ρισκο

Από τη μία γράφεις ότι είχες συννενοηθεί με τη γυναίκα σου για το όνομα ΠΡΙΝ. Άρα και ΠΡΙΝ βρεις κουμπάρο.
Και έρχεται ο κουμπάρος και επικαλείται το "δικαίωμα" του νονού, και το λέει όπως γουστάρει(όπως έκανες και εσύ σαν νονός).

Αντιλαμβάνεσαι ότι αυτά δεν συμπίπτουν; Είτε τζάμπα συνεννοήθηκες με τη γυναίκα σου, είτε ο νονός ήταν μιλημένος.
Δεν μπορούν να συμβαίνουν ΟΛΑ μαζί, και να μην παίζει κάτι "ύποπτο". Ακόμα και το γεγονός ότι τα έκανες πλακάκια με τον μπαμπά από το βαφτηστήρι σου, όπως αφήνεις να εννοηθεί. Άρα η κουμπάρα, πήρε το πουλί.


Πως θα αντιδράσουν οι γονείς μου, που δε θα "ακούσουν" το όνομα; Υποθέτω ότι θα στενοχωρηθούν. Δεν πειράζει, θα τους περάσει. ΑΝ δεν τους περάσει, δεν είναι καλοί γονείς. ΔΕΝ είναι δουλειά του γονέα, να ελέγχει τη ζωή παιδιών τους όταν κάνουν δικιά τους οικογένεια. 40 θα γίνουμε σε λίγο.
Δεν θεωρώ ότι τους προσβάλλω, δίνοντας όποιο όνομα μου αρέσει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#351280
kyr80 έγραψε:Δεν θεωρώ ότι τους προσβάλλω, δίνοντας όποιο όνομα μου αρέσει.


Αυτό πάλι;;; Το να προσβληθεί κάποιος άμα το εγγόνι του πάρει άλλο όνομα, ειλικρινά με ξεπερνάει...

ΟΚ, εγώ και η γυναίκα μου κρατήσαμε την "παράδοση" γιατί μας αρέσει, αλλά όταν ακούω ιστορίες με παππούδες να τρελαίνονται αν το εγγόνι πάρει "λάθος" όνομα, μου ανάβουν τα λαμπάκια... Αν περιμένουν από αυτό να δουν αν τους αγαπάνε τα παιδιά τους, κάτι έχουν κάνει πάρα πολύ λάθος... Βέβαια, έχω ακούσει και το άλλο από γιαγιά "θα γίνω ρεζίλι στο χωριό", που σημαίνει ότι έχουν κάνει άλλο λάθος... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#351289 αυτα πονηρε μαρκο να τα ελεγες αμα ειχες δωσει αλλο ονομα απο των γωνιων . τωρα ειναι οπως λενε οι δημ.υπαλληλοι στους αλλους να ζητησουν αυξησεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#351291
otso έγραψε:αυτα πονηρε μαρκο να τα ελεγες αμα ειχες δωσει αλλο ονομα απο των γωνιων . τωρα ειναι οπως λενε οι δημ.υπαλληλοι στους αλλους να ζητησουν αυξησεις.


:lol: :lol:

Κοίτα, το όνομα των παιδιών είναι θέμα των γονιών. Εγώ ήθελα να συνεχιστεί το Γιώργος - Μάρκος στο σόι μου (και ο πεθερός είναι επίσης Γιώργος) και η γυναίκα μου της αρέσει η "παράδοση" αυτή. ΑΝ ήθελε κάτι άλλο (αν πχ ο πεθερός μου ήταν Γιάννης και ήθελε να πάρει το όνομά του ή να το βγάλει κάτι άλλο), δεν θα είχα πρόβλημα. Στους γονείς, προφανώς και άρεσε αυτό, αλλά όχι και να μην μιλάνε στα παιδιά για μια τέτοια χαζομάρα! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#351294
markvag έγραψε:
kyr80 έγραψε:Δεν θεωρώ ότι τους προσβάλλω, δίνοντας όποιο όνομα μου αρέσει.


Αυτό πάλι;;; Το να προσβληθεί κάποιος άμα το εγγόνι του πάρει άλλο όνομα, ειλικρινά με ξεπερνάει...

ΟΚ, εγώ και η γυναίκα μου κρατήσαμε την "παράδοση" γιατί μας αρέσει, αλλά όταν ακούω ιστορίες με παππούδες να τρελαίνονται αν το εγγόνι πάρει "λάθος" όνομα, μου ανάβουν τα λαμπάκια... Αν περιμένουν από αυτό να δουν αν τους αγαπάνε τα παιδιά τους, κάτι έχουν κάνει πάρα πολύ λάθος... Βέβαια, έχω ακούσει και το άλλο από γιαγιά "θα γίνω ρεζίλι στο χωριό", που σημαίνει ότι έχουν κάνει άλλο λάθος... :rtfm:

Ο πατερας μου παντως δεν ειπε ποτε οτι θα επρεπε να παρει το ονομα του ο γιος μου, ασχετα οτι το χαρηκε και περισσοτερο οι αδελφες του :dizzy:

Ο πεθερος ηταν της αποψης οτι το ονομα αξιζει αν εχει και το επωνυμο, αλλιως δεν εχει σημασια.

Βλεπω παντως παππουδες να συμπεριφερονται διαφορετικα, πιο ζεστα, και να καμαρωνουν περισσοτερο για το εγγονι που εχει το ονομα τους, παρα για το αδελφακι του :dizzy: :dizzy:


Επρεπε να ισχυει ακομα το εθιμο που ειχαν οι Μικρασιατες, το παιδι παιρνει το ονομα παππου/γιαγιας ΜΟΝΟ αν εχει πεθανει πριν την γεννηση του, πολλες οικογενειες θα γλυτωναν απο ανουσιους καυγαδες.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#351295
Νίκος Παππάς έγραψε:
Βλεπω παντως παππουδες να συμπεριφερονται διαφορετικα, πιο ζεστα, και να καμαρωνουν περισσοτερο για το εγγονι που εχει το ονομα τους, παρα για το αδελφακι του :dizzy: :dizzy:


Άλλοι μαλάκες και αυτοί... :s_mad
Άβαταρ μέλους
By otso
#351296 αμα ειχες βγαλει τον γιο σου μιστιικλης εκ του θεμιστοκλης και οχι να ταιριαζουν πατερα και πεθερου ,μαζι σου αλλα οχι οτι εκανες και επανασταση .
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#351336
kyr80 έγραψε:

Πως θα αντιδράσουν οι γονείς μου, που δε θα "ακούσουν" το όνομα; Υποθέτω ότι θα στενοχωρηθούν. Δεν πειράζει, θα τους περάσει. ΑΝ δεν τους περάσει, δεν είναι καλοί γονείς. ΔΕΝ είναι δουλειά του γονέα, να ελέγχει τη ζωή παιδιών τους όταν κάνουν δικιά τους οικογένεια. 40 θα γίνουμε σε λίγο.
Δεν θεωρώ ότι τους προσβάλλω, δίνοντας όποιο όνομα μου αρέσει.


ισως οταν γινεις γονιος και εσυ να αλλαξουν μερικα πραγματα , δεν μιλαω μονο για το ονομα..

Εγω πχ το θεωρησα και μια ανταμοιβη προς αυτους , χωρις να κατηγορω αυτους που δεν το κανουν οπως πολλοι φιλοι μου.
Αλλα να φωναζω το παιδι μου πχ Λυδια-Ηλεκτρα-Νεφελη-Αριαδνη και αλλα μοδατα ονοματα δεν μου αρεσει
Άβαταρ μέλους
By Serf
#351341 Πώς το όνομα ενός ανθρώπου* λογίζεται ως ανταμοιβή για άλλον άνθρωπο με ξεπερνάει. Μιλάμε για άνθρωπο και το όνομα που θα τον ακολουθεί για όλη του τη ζωή. Όχι για κανά σκυλάκι/χελωνάκι/κτλ.


*: ειδικά όταν μπορεί να του προκαλέσει "προβλήματα" (βλ. Κρυστάλλω, κτλ)
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#351345 Eliaskat ο αδελφός σου τι έκανε με το όνομα? Τους κορόιδεψε? Προσπαθώ να καταλάβω γιατί ζοριστηκες τόσο! Τα μοδατα που λες είναι βέβαια ελληνικοτατα και αρκετά ωραία τα περισσότερα και δεν είναι σισσυ μισσυ. Τελος πάντων την υγεία τους να έχουν και ας τα λένε και r2d2

<