Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By citastak
#351044 Δεν ξέρω αν θεωρείται λευκή συσκευή, αλλά ψάχνω σοβαρή σκούπα υγρών.
Θέλω να πλένω κανένα χαλί καθώς και το σαλόνι του αυτοκινήτου χρησιμοποιώντας τους αφρούς.
Έχει κάποιος συμφορουμίτης εικόνα;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#351048
citastak έγραψε:Δεν ξέρω αν θεωρείται λευκή συσκευή, αλλά ψάχνω σοβαρή σκούπα υγρών.
Θέλω να πλένω κανένα χαλί καθώς και το σαλόνι του αυτοκινήτου χρησιμοποιώντας τους αφρούς.
Έχει κάποιος συμφορουμίτης εικόνα;

Έχω την santoemma (μόντ. Sabrina)...Επαγγελματικό μηχανημα χαμηλού αφρισμου , την χρησιμοποιώ πολύ καιρό. Εγκρίνεται...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#351052
Pitt έγραψε:είναι και πολύ άσχημο να βλέπεις για ώρες απλωμένα ρούχα μέσα στο σπίτι. Το βλέπω και σαν υποβάθμιση της ποιότητας ζωής. Να γυρνάς κουρασμένος από την δουλειά στο σπίτι σου και αντί να ανοίξει η καρδιά σου, να νομίζεις ότι μπήκες στο πλυσταριό...
g8777 έγραψε:Υπερβολες.
Κατι εκατονταδες χιλιαδες νοικοκυρια δλδ που χρησιμοποιουν την πατροπαραδοτη τεχνικη του απλωματος εχουν χαμηλη ποιοτητα ζωης δλδ; Εξαιτιας της μη υπαρξης στεγνωτηριου


Όλοι μας απλώσαμε 1-2 φορές στις δύσκολες μέρες του χειμώνα , 3-4 ρουχαλάκια μέσα, αλλά συστηματικά ολόκληρες μπουγάδες ..... :dizzy:
Ευτυχώς που απάντησε ο mjacob και μου "έκοψε τη φόρα", αλλιώς θα έγραφα πράγματα περί γυφτιάς, που ...... :help:

Παράδειγμα , ακόμα και για εκτός σπιτιού άπλωμα:
Πως σας φαίνεται η νοικοκυρά, που αφήνει συστηματικά στο μπαλκόνι απλωμένα τα ρούχα σεντόνια της οικογένειας (+2 μικρά παιδιά), και όχι μόνο κάτω απ΄τη τέντα του μπαλκονιού, αλλά και στα κάγκελα, επι 5-10 ημέρες, να τα τρώει ο ήλιος, η βροχή , το χιόνι πρόσφατα?
Το ελάχιστο: Σίγουρα όταν τα μαζέψει, μετά απο τόοοοσες ημέρες , θα είναι ... πεντακάθαρα! :lol:
Και ... δεν είναι η μοναδική, αλλά τουλάχιστον οι άλλες τα μαζεύουν σε ..... 2-3 ημέρες ! :roll:

Εχω καιρό που θέλω να γράψω για παρόμοια θέματα σε άλλο τοπικό, αλλά για να μη "ξεφύγω", :innocent: , όλο και το αναβάλω !
Άβαταρ μέλους
By dimik
#351058
axel12p έγραψε:Έχω την εντύπωση πως η "ιδανική" υγρασία είναι το 50%. Έχει και ένα συμβολάκι τύπου like ο DD8L στην ρύθμιση 50%

Εικόνα

Και εγώ τώρα στο 60% τον δουλεύω συνήθως, παρόλα αυτά εμφανίζονται αραιά και που κάποιες υγρασίες. Και δυστυχώς πολλές υγρασίες στα κουφώματα επειδή είναι αλουμινίου χωρίς όμως θερμοδιακοπή :thumbsdown:



Nαι έχεις δίκιο τα θυμόμουν λάθος, στο 50% το έχω, στην μεσαία ένδειξη όλα

http://www.lakeland.co.uk/content/docum ... ier_IB.pdf
Άβαταρ μέλους
By citastak
#351067
gianik έγραψε:
citastak έγραψε:Δεν ξέρω αν θεωρείται λευκή συσκευή, αλλά ψάχνω σοβαρή σκούπα υγρών.
Θέλω να πλένω κανένα χαλί καθώς και το σαλόνι του αυτοκινήτου χρησιμοποιώντας τους αφρούς.
Έχει κάποιος συμφορουμίτης εικόνα;

Έχω την santoemma (μόντ. Sabrina)...Επαγγελματικό μηχανημα χαμηλού αφρισμου , την χρησιμοποιώ πολύ καιρό. Εγκρίνεται...


MANY THANKS
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351070
dimitrisB έγραψε:
Pitt έγραψε:είναι και πολύ άσχημο να βλέπεις για ώρες απλωμένα ρούχα μέσα στο σπίτι. Το βλέπω και σαν υποβάθμιση της ποιότητας ζωής. Να γυρνάς κουρασμένος από την δουλειά στο σπίτι σου και αντί να ανοίξει η καρδιά σου, να νομίζεις ότι μπήκες στο πλυσταριό...
g8777 έγραψε:Υπερβολες.
Κατι εκατονταδες χιλιαδες νοικοκυρια δλδ που χρησιμοποιουν την πατροπαραδοτη τεχνικη του απλωματος εχουν χαμηλη ποιοτητα ζωης δλδ; Εξαιτιας της μη υπαρξης στεγνωτηριου


Όλοι μας απλώσαμε 1-2 φορές στις δύσκολες μέρες του χειμώνα , 3-4 ρουχαλάκια μέσα, αλλά συστηματικά ολόκληρες μπουγάδες ..... :dizzy:


Έτσι όπως τα λέει ο Δημήτρης. :s_thumbsup

Πατροπαράδοτη τεχνική απλώματος είναι το άπλωμα στο σχοινί έξω από το σπίτι, όχι το εκ συστήματος άπλωμα στο σαλόνι μπροστά στην plasma και με το inverter κλιματιστικό ή τον αφυγραντήρα σε λειτουργία!

Ακόμη και πριν από 50 χρόνια όταν η μάνα μου έπλενε στην σκάφη με ζεστό νερό που έβραζε με ξύλα σε καζάνι στην αποθήκη, τα άπλωνε είτε έξω στο σχοινί, είτε στην αποθήκη αν ο καιρός ήταν υγρός, όχι μέσα στο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#351080 Και τι σχέση έχει η αισθητική με την πχιοτητα ζωής ακριβώς; Γιατί εγώ εκεί τοποθετω το απλωμα εντός σπιτιού. Άλλο το ένα άλλο το άλλο, μην κάνετε λάθος.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#351092 έχει, πως δεν έχει. Όχι μόνο εμμέσως (ότι δλδ δείχνει ότι έχεις ξεπεράσει τα βασικά οπότε ασχολείσαι με τα παραπάνω) αλλά και αμέσως.
Η αισθητική είναι παράμετρος της πχιότητας ζωής.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#351093
g8777 έγραψε:Και τι σχέση έχει η αισθητική με την πχιοτητα ζωής ακριβώς; Γιατί εγώ εκεί τοποθετω το απλωμα εντός σπιτιού. Άλλο το ένα άλλο το άλλο, μην κάνετε λάθος.

Καλά σε λεει παστρικια ο δριφτερ...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351098
g8777 έγραψε:Και τι σχέση έχει η αισθητική με την πχιοτητα ζωής ακριβώς; Γιατί εγώ εκεί τοποθετω το απλωμα εντός σπιτιού. Άλλο το ένα άλλο το άλλο, μην κάνετε λάθος.


Δεν είναι μόνο λόγοι αισθητικής (που σαφώς έχει σχέση με την ποιότητα ζωής), ούτε η μάνα μου άπλωνε στο σχοινί ή στην αποθήκη για λόγους αισθητικής. Για λόγους προστασίας της υγείας μας το έκανε!

Στέγνωμα ρούχων: ΠΟΤΕ μέσα στο σπίτι – Κίνδυνος υγείας!
Οχι στο άπλωμα των ρούχων μέσα στο σπίτι
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#351102 Συστηματικό άπλωμα ρούχων μέσα στο σπίτι μόνο αν εισαι φοιτητής που κρεμάς τα σεντόνια στις πόρτες, μην τρελαθούμε τώρα. Ή αν είσαι μόνος σου και πλένεις τα πουκάμισα καθε 3ο μήνα.

Αν έχεις οικογένεια μπαίνει ένα πλυντηριο καθε δυο μέρες. Είναι και πολύ ανθυγιεινό και αν δεν έχεις κάποιο χώρο να είναι απομονωμένος πάρε κι έναν καραγκιόζη και καντο καραγκιοζ μπερντέ.

ΓΙΟΥΦΤΟ
Άβαταρ μέλους
By gianik
#351110 @g8777
Στα πα εγώ , δεν στα πα;;;;;;;;;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#351209
g8777 έγραψε:
Pitt έγραψε: Το βλέπω και σαν υποβάθμιση της ποιότητας ζωής. Να γυρνάς κουρασμένος από την δουλειά στο σπίτι σου και αντί να ανοίξει η καρδιά σου, να νομίζεις ότι μπήκες στο πλυσταριό... .



:s_omg :s_omg :s_omg

Υπερβολες.
Κατι εκατονταδες χιλιαδες νοικοκυρια δλδ που χρησιμοποιουν την πατροπαραδοτη τεχνικη του απλωματος εχουν χαμηλη ποιοτητα ζωης δλδ; Εξαιτιας της μη υπαρξης στεγνωτηριου; :s_dunno :s_dunno :s_dunno

Κοιτα, στην Αθηνα που μενω αντε να χρειαστει να τα βαλεις μεσα στο σπιτι νωπα 10-15 φορες τον χρονο, να στεγνωσουν κοντα στα καλοριφερ.
Τωρα για Θεσσαλονικη, Γιαννενα και αλλες πολεις με μπολικη υγρασια ολο τον χρονο ενα στεγνωτηριο ειναι ταμαμ! Αλλωστε σε πολεις με υγρασια ο αφυγραντηρας θα δουλευει υπερωριες ετσι κι αλλιως, αν τον βαλεις να στεγνωνει και ρουχα, ζητω που καηκες!

Υπαρχουν βεβαια και ανθρωποι που δεν τους ενοχλει να κανουν σλαλομ αναμεσα στις απλωστρες στο σαλονι, οπως και να αφηνουν τις αλυσιδες σπιτι γιατι σιγα μην εχει δικιο ο cabala :svivhaha: :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By g8777
#351314 Ας ξεκαθαρισουμε κάποια πράγματα, ξεκινώντας από την ελληνική γλώσσα. Σχολίασε την φράση του Pitt περί υποβαθμισης της ποιότητας ζωής αν απλωνονται ρούχα στο σαλόνι με την φράση "Υπερβολές". :roll:
Στα δικά μου κιταπια η πχιοτητα ζωής που έχεις υποβαθμιζεται αν ανοίξει δίπλα σου ένα λιγνιτορυχειο, όχι αν η αισθητική σου δέχεται σοβαρό πλήγμα από τσαντιροκαταστασεις. :roll:
Οσον αφορά την αγορά του στεγνωτηριου σε μια χώρα με την ηλιοφανεια της Ελλάδας, απλά :s_dunno. Προφανώς η ποιότητα ζωής θα είναι καλύτερη σε μια γειτονιά χωρίς απλωμενα ρούχα στις βεράντες :roll:

Και όχι mjacob10, η αισθητική δεν έχει αμφίδρομη επικοινωνία με την ποιότητα ζωης.Το βέλος έχει μια φορά, από ποιότητα προς αισθητική.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#351324 ανοίγεις παράθυρο, και βλέπεις πατούλαινα in her full glory.
πχιοτητα ζωής ρίχνει 1 στο saving throw, και resurrection survival = 0.