Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#350884 Ε εντάξει, εχεις απόθεμα να χάσεις ακόμα :p.
Σε θερμιδικο έλλειμμα βέβαια θα μπορούσες να ανεβεις και πιο πανω (ακόμη και μέχρι 3γρ/kg).
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#350899 Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα ακραίο να εχεις ψηλά την πρωτεΐνη...
Εξασφαλίζεις οτι δε θα χάσεις μυς σε θερμιδικο έλλειμμα ειδικα αν είναι μεγαλουτσικο, που λογικά το δικο σου μπορεί και πρεπει να είναι (αφού εχεις πολύ πράμα να χάσεις).
Άβαταρ μέλους
By italakias
#350908 Περιπου Ι γρ ανα κιλο ειναι η πρωτεινη που χρειαζεται ο μεσος ανθρωπος.

Τα 240 γρ που καταναλωνεις,πανε ουσιαστικα στην τουαλετα εκτος και αν εισαι αρσιβαριστας που σηκωνει επι 8 ωρες βαρη.
Επιβαρυνεις το συκωτι σου και ολο το πεπτικο συστημα,αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα,υποθετω. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#350935 Δεν καταλαβαινεις οτι ο οργανισμος δεν απορροφα οση πρωτεινη του δινεις αλλα οση εκεινος γουσταρει.
Και σε θερμιδικο ελλειμα θα παρει και απο λιπος και απο μυς ενεργεια.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#350954 Ναι οντως,υπαρχει ολοκληρη επιστημη που και αυτη μπερδεμενη ειναι.

Εγω δλδ ο τροπος σκεψης μου,λεει οτι τελικα οσο το ψαχνουμε μπερδευομαστε.
Και τελικα πιστευω οτι δεν χρειαζομαστε ουτε ενα πολυ ωραιο σωμα οπως αυτο που μας εχουν πεισει καποιοι οτι χρειαζομαστε,ουτε να καθομαστε να μετραμε πρωτεινες ,υδατανθρακες κτλ.
Μια λιτη διατροφη με ποιοτικες ομως τροφες ,πιστευω ειναι ιδανικη για τον μεσο ανθρωπο και ενταξει,θα φαμε και το γλυκο μας και το παγωτακι μας, με μετρο.
Και το μπυρονι μου θα πιω,και κανα σπεσιαλ ουισκι(λεφτα υπαρχουν)
Οσο ειμαστε νεοι ρε μαλακες και μπορουμε, γιατι αμα μεγαλωσουμε θα μας τα κοψουν οι γιατροι.
Η ζωη ειναι οτι φαμε,οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο κωλος μας.