Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350882
kovathe έγραψε:Πόσα κιλά είσαι?
Ακόμα και με το υπολοιπο κρέας (500γρ X 30% περίπου= 150) αρα μαζί με τα αυγουλακια πας κάπου στα 160 γρ τη μέρα.

Χαμηλά μου φαίνεται. Εγώ παίζω γύρω στα 240.

Κάποια στιγμή πάντως ήθελα να δοκιμασω μια τελείως κετογενικη στυλ steak and eggs....
Να δω πως θα αντιδράσει το σώμα.


geakos :lol: άλιπη μάζα 85kg, καλά είναι τα 160gr κάτι λιγότερο από 2γρ/kg και 4 προπονήσεις την εβδομάδα σε μια κατά τα άλλα καθιστική ζωή.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#350884 Ε εντάξει, εχεις απόθεμα να χάσεις ακόμα :p.
Σε θερμιδικο έλλειμμα βέβαια θα μπορούσες να ανεβεις και πιο πανω (ακόμη και μέχρι 3γρ/kg).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350896
kovathe έγραψε:Ε εντάξει, εχεις απόθεμα να χάσεις ακόμα :p.
Σε θερμιδικο έλλειμμα βέβαια θα μπορούσες να ανεβεις και πιο πανω (ακόμη και μέχρι 3γρ/kg).

Αφήνω τα ακραία για το τέλος, αν τα κάνω από τώρα τι θα κάνω στα τελευταία 10kg?

< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#350899 Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα ακραίο να εχεις ψηλά την πρωτεΐνη...
Εξασφαλίζεις οτι δε θα χάσεις μυς σε θερμιδικο έλλειμμα ειδικα αν είναι μεγαλουτσικο, που λογικά το δικο σου μπορεί και πρεπει να είναι (αφού εχεις πολύ πράμα να χάσεις).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350905
kovathe έγραψε:Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα ακραίο να εχεις ψηλά την πρωτεΐνη...
Εξασφαλίζεις οτι δε θα χάσεις μυς σε θερμιδικο έλλειμμα ειδικα αν είναι μεγαλουτσικο, που λογικά το δικο σου μπορεί και πρεπει να είναι (αφού εχεις πολύ πράμα να χάσεις).


Ναι το ξέρω απλά το κρατάω για fine tuning, 2400 θερμίδες έχω BMR και πρέπει να παίζω εκεί γύρω τώρα.
Να σου πω την αλήθεια με νοιάζει περισσότερο να βγάζω τις προπονήσεις και ειδικά τις ολυμπιακές άρσεις και να ανεβάζω κιλά και τεχνική γιατί έχω πωρωθεί άγρια, όλα τα άλλα θα έρθουν.

το πεθάναμε το θέμα, ας τα μεταφέρει αν θέλει κάποιος στο σφιχτερμαν τοπικ. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#350908 Περιπου Ι γρ ανα κιλο ειναι η πρωτεινη που χρειαζεται ο μεσος ανθρωπος.

Τα 240 γρ που καταναλωνεις,πανε ουσιαστικα στην τουαλετα εκτος και αν εισαι αρσιβαριστας που σηκωνει επι 8 ωρες βαρη.
Επιβαρυνεις το συκωτι σου και ολο το πεπτικο συστημα,αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα,υποθετω. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#350921
kovathe έγραψε:Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα ακραίο να εχεις ψηλά την πρωτεΐνη...
Εξασφαλίζεις οτι δε θα χάσεις μυς σε θερμιδικο έλλειμμα ειδικα αν είναι μεγαλουτσικο, που λογικά το δικο σου μπορεί και πρεπει να είναι (αφού εχεις πολύ πράμα να χάσεις).

Ο οργανισμος οταν βρισκεται σε θερμιδικο ελλειμα,παιρνει και απο το λιπος αλλα και απο τους μυες ενεργεια.
Πειτε την αληθεια στον κοσμο ,οσοι παιρνετε διαφορα σκευασματα και αφηστε τα παραμυθια.
Για να φτιαξετε κοιλιακους και να εξαφανισετε το λιπος απο το σωμα.
Δεν καταλαβαινετε οτι το λιπος για να υπαρχει στον οργανισμο,υπαρχει καποιος λογος.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350926
italakias έγραψε:
kovathe έγραψε:Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα ακραίο να εχεις ψηλά την πρωτεΐνη...
Εξασφαλίζεις οτι δε θα χάσεις μυς σε θερμιδικο έλλειμμα ειδικα αν είναι μεγαλουτσικο, που λογικά το δικο σου μπορεί και πρεπει να είναι (αφού εχεις πολύ πράμα να χάσεις).

Ο οργανισμος οταν βρισκεται σε θερμιδικο ελλειμα,παιρνει και απο το λιπος αλλα και απο τους μυες ενεργεια.
Πειτε την αληθεια στον κοσμο ,οσοι παιρνετε διαφορα σκευασματα και αφηστε τα παραμυθια.
Για να φτιαξετε κοιλιακους και να εξαφανισετε το λιπος απο το σωμα.
Δεν καταλαβαινετε οτι το λιπος για να υπαρχει στον οργανισμο,υπαρχει καποιος λογος.

Ακριβώς για αυτό τρως πρωτεΐνη για να μην ξοδεύονται οι μύες και παράλληλα λόγω της ικανότητας του σώματος να ανασυνθέτει τους κατεστραμενους μύες αλλά ακόμα μεγαλύτερους τους γυμναζεις-καταστρεφεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#350935 Δεν καταλαβαινεις οτι ο οργανισμος δεν απορροφα οση πρωτεινη του δινεις αλλα οση εκεινος γουσταρει.
Και σε θερμιδικο ελλειμα θα παρει και απο λιπος και απο μυς ενεργεια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350946
italakias έγραψε:Δεν καταλαβαινεις οτι ο οργανισμος δεν απορροφα οση πρωτεινη του δινεις αλλα οση εκεινος γουσταρει.
Και σε θερμιδικο ελλειμα θα παρει και απο λιπος και απο μυς ενεργεια.

Ναι δεν απορροφά αλλά σημασία έχει να υπάρχει διαθέσιμη όταν ζητήσει, την υπόλοιπη την κατουρας και εφόσον είσαι υγιής ειδικά σε ότι αφορά τα νεφρά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το θέμα είναι ότι και λίπη και υδατάνθρακες τρως όχι μόνο πρωτεΐνη απλά τα περιορίζεις λίγο ώστε να ψάχνει ενέργεια ο οργανισμός και να την παίρνει από το αποθηκευμένο λίπος. Για να ψάξει ενέργεια από τους μύες πρέπει να υποσιτιζεσαι.
Τέλος πάντων υπεραπλουστευμενα είναι όλα αυτά, υπάρχει ολόκληρη επιστήμη από πίσω.

< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#350954 Ναι οντως,υπαρχει ολοκληρη επιστημη που και αυτη μπερδεμενη ειναι.

Εγω δλδ ο τροπος σκεψης μου,λεει οτι τελικα οσο το ψαχνουμε μπερδευομαστε.
Και τελικα πιστευω οτι δεν χρειαζομαστε ουτε ενα πολυ ωραιο σωμα οπως αυτο που μας εχουν πεισει καποιοι οτι χρειαζομαστε,ουτε να καθομαστε να μετραμε πρωτεινες ,υδατανθρακες κτλιπα.
Μια λιτη διατροφη με ποιοτικες ομως τροφες ,πιστευω ειναι ιδανικη για τον μεσο ανθρωπο και ενταξει,θα φαμε και το γλυκο μας και το παγωτακι μας, με μετρο.
Και το μπυρονι μου θα πιω,και κανα σπεσιαλ ουισκι(λεφτα υπαρχουν)
Οσο ειμαστε νεοι ρε μαλακες και μπορουμε, γιατι αμα μεγαλωσουμε θα μας τα κοψουν οι γιατροι.
Η ζωη ειναι οτι φαμε,οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο κωλος μας.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#350970
italakias έγραψε:
Bayern7 έγραψε:
italakias έγραψε:κι οτι αρπαξει ο κωλος μας.

Και σε αυτό μερακλής είσαι italakias? :shifty:

Δεν φταιω εγω,ο ολυμπιακος φταιει. :lol:

Σωστός. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By italakias
#350973
Bayern7 έγραψε:
italakias έγραψε:
Bayern7 έγραψε:
italakias έγραψε:κι οτι αρπαξει ο κωλος μας.

Και σε αυτό μερακλής είσαι italakias? :shifty:

Δεν φταιω εγω,ο ολυμπιακος φταιει. :lol:

Σωστός. :s_howdy

Το ξερα μωρη σαρμουτα οτι θα σαρεσει η απαντηση. :yahoo:





























κωλογαβρε. :shifty: