Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#349968
Giuseppe Busso έγραψε:@nass

Τελωνείο η Oneplus δεν περνά.
Έχει e-shop και τα πράγματα της στην ευρωπαϊκή αγορά αποστέλονται από την Πολωνία.
400 ευρώ είχε το OnePlus 3 και τα 440 ευρώ το OnePlus 3T τώρα.
Και κατά τη γνώμη μου είναι το πιο εξευρωπαϊσμένο κινεζικό τηλέφωνο.

Πάντως και αυτό που πήρες μου αρέσει, αν και από φωτογραφίες και βίντεο το έχω δει μόνο. Απλά θεωρώ το OP3T καλύτερο.


Κοίτα το θέμα της τιμής δεν το είχα ψάξει για το ΟΡ3 επειδή απορρίφθηκε λόγω μεγέθους. Οπότε δεν επιμένω.

Αυτό στο οποίο θα επιμείνω όμως είναι ότι δεν είναι σε κάτι καλύτερο από το Xiaomi και οι διαφορές είναι σε λεπτιμέρειες (πχ. περισσότερη RAM το OP3, καλύτερη CPU το Mi5s) οπότε η προτίμηση δεν είναι όσο ξεκάθαρη την παρουσίασαν άλλοι χρήστες παραπάνω αλλά θέμα γούστου.

To OP3T είναι σαφώς ακριβότερο όμως.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#349978
nass έγραψε: (πχ. περισσότερη RAM το OP3, καλύτερη CPU το Mi5s)

To OP3T είναι σαφώς ακριβότερο όμως.


Τον Snap821 φορούν και τα δύο. Μάλιστα στην περίπτωση του Oneplus 3T ο χρονισμός είναι από τα 2.15GΗz του Mi5S στα 2.35GHz.
6GB RAM, 3400mAh μπαταρία αντί για 3200, μεγαλύτερη οθόνη κατά 0.35 ίντσες, dash charge φόρτιση, το ταχύτερο δαχτυλικό αποτύπωμα στον κόσμο και ROM με ό,τι φαντάζεσαι και δεν.

Από όπου και να το πιάσω, έπρεπε να είμαι fanboy της Xiaomi για να επιλέξω το Mi5S.
Άβαταρ μέλους
By nass
#350001 Μόνο που μιλάω για το ΟΡ3 (Snap 820) όχι το ακριβότερο ΟΡ3Τ (Snap 821).

EDIT: Τσεκάρισα στα γρήγορα το vickmall: $480 το OP3T, $410 το ΟΡ3 και $335 το Mi 5S. Μεγάλη διαφορά, ιδίως με το ΟΡ3Τ (που νομίζω το παρα-ακρίβυναν). Με βάση αυτές τις τιμές σαφώς καλύτερη αγορά το Xiaomi νομίζω.

Ή να μην θέλεις 5.5'' οθόνη λόγω μεγαλύτερου μεγέθους, συμπληρώνω.
Επειδή είχαμε στην οικογένεια ένα Moto X, μου φαινόταν ήδη υπερβολικά μεγάλο. Νομίζω το Mi 5s είναι επίσης πολύ μεγάλο αλλά ας πούμε ότι είναι οριακό.

http://www.phonearena.com/phones/size#/phones/size/OnePlus-3,Xiaomi-Mi-5s,Motorola-Moto-X-Play/phones/10017,10272,9554
Άβαταρ μέλους
By alexm
#350027
nass έγραψε:Μόνο που μιλάω για το ΟΡ3 (Snap 820) όχι το ακριβότερο ΟΡ3Τ (Snap 821).

EDIT: Τσεκάρισα στα γρήγορα το vickmall: $480 το OP3T, $410 το ΟΡ3 και $335 το Mi 5S. Μεγάλη διαφορά, ιδίως με το ΟΡ3Τ (που νομίζω το παρα-ακρίβυναν). Με βάση αυτές τις τιμές σαφώς καλύτερη αγορά το Xiaomi νομίζω.

Ή να μην θέλεις 5.5'' οθόνη λόγω μεγαλύτερου μεγέθους, συμπληρώνω.
Επειδή είχαμε στην οικογένεια ένα Moto X, μου φαινόταν ήδη υπερβολικά μεγάλο. Νομίζω το Mi 5s είναι επίσης πολύ μεγάλο αλλά ας πούμε ότι είναι οριακό.

http://www.phonearena.com/phones/size#/phones/size/OnePlus-3,Xiaomi-Mi-5s,Motorola-Moto-X-Play/phones/10017,10272,9554

Μα το op3t κανει απο Ευρωπη 439e με 2 χρονια ΕΠΙΣΗΜΗ εγγυηση, οχι απο κανα κινεζομαγαζο που πρεπει να το στειλεις στου διαολου τη μανα.
Ποσο το αγορασες το mi5 αν επιτρεπεται;

< >
Άβαταρ μέλους
By nass
#350037 Mi5S €400 από ελληνικό μαγαζί με εγγύηση (πόσο αποτελεσματική δεν ξέρω). Ηδη περισσότερα απ΄όσα σκόπευα στην αρχή να δώσω (€350).

Επαναλαμβάνω ότι το ΟΡ3 ήταν εκτός προδιαγραφών μεγέθους :rtfm: :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#350062 Οι διαφορές σε επιδόσεις μεταξύ των δύο πόσο σοβαρές είναι ρε παιδιά;
Άβαταρ μέλους
By corsair
#350068
saxon_747 έγραψε:Οι διαφορές σε επιδόσεις μεταξύ των δύο πόσο σοβαρές είναι ρε παιδιά;


Δεν ειναι θεμα επιδόσεων αλλα συνολικου πακέτου... ειδικα οταν η τιμη ειναι ιδια.
Άβαταρ μέλους
By nass
#350070 Τελευταία φορά:
Ούτε η τιμή είναι ίδια ούτε ικανοποιούν τις απαιτήσεις του χρήστη με τον ίδιο τρόπο -βασικά το ένα είναι εκτός προδιαγραφών.
Δεν κάνουμε τεστ για περιοδικό ή site εδώ αλλά εφαρμογή σε πραγματικές απαιτήσεις χρήστη.
Βασικά αντίπαλος του Mi5S ήταν το S7 Duos. Μόνο που ήταν πολύ ακριβότερο.
End of story.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#350075 Ρε σεις, τον έχετε πρήξει τον άνθρωπο! Μια χαρά επιλογή έκανε, με τα χαρακτηριστικά που έψαχνε, δεν υπήρχε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.
Οι 5 ίντσες είναι το τέλειο μέγεθος, εγώ γυρνάω ξανά αυτές τις μέρες στο ΟΡ1 και οι 5,5 μου φαίνονται τεράστιες. Το Redmi3 Pro θα πάει στον πατέρα, που και αυτός σαν άνω όριο έχει τις 5 ίντσες.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#350087 Δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναγυρισω σε μικροτερη οθονη. Οι 5,5΄΄ ειναι οσο χρειαζεται για να μην με δυσκολευουν στο κρατημα του τηλεφωνου και απο την αλλη εχω συνηθισει και δεν μπορω σε μικροτερη οθονη. Δεν ξερω τι μαρκα θα ειναι το επομενο, σιγουρα θα ειναι 5,5΄΄ και κατω απο 300 €.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#350088
g8777 έγραψε:Δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναγυρισω σε μικροτερη οθονη.. Δεν ξερω τι μαρκα θα ειναι το επομενο, σιγουρα θα ειναι 5,5΄΄

+ g8777

Μετά από g3 και s7e δεν πάω κάτω από τις 5.5.
Και 6 ίντσες άνετα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#350090 Στειλε διευθυνση να σου ρθουν με drone 2 παλετες Μοντεχρηστοι και Τσερτσιλ. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#350091 :inlove:
:lol:
Καταστρόφ. πήρα 4 τμχ για γιορτές και δεν κατάφερα να κάνωούτε ένα. :s_mad
Άβαταρ μέλους
By elteo
#350093
Anonymous Founder έγραψε:Ρε σεις, τον έχετε πρήξει τον άνθρωπο! Μια χαρά επιλογή έκανε, με τα χαρακτηριστικά που έψαχνε, δεν υπήρχε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.
Οι 5 ίντσες είναι το τέλειο μέγεθος, εγώ γυρνάω ξανά αυτές τις μέρες στο ΟΡ1 και οι 5,5 μου φαίνονται τεράστιες. Το Redmi3 Pro θα πάει στον πατέρα, που και αυτός σαν άνω όριο έχει τις 5 ίντσες.


οπτικά 3 έναντι Νοτε 3
http://www.phonearena.com/phones/size/X ... 10284,9803

+στους από πάνω, οι 5.5" είναι το κατώτερο που μπορώ να πάω κι εγώ. Ανετα χτύπαγα 6ιντσο. Μια εποχή είχα και 6,4. :lol:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#350094 Αντε και εσύ στο κλαμπ. Αν βρεις κάτι σφυρα.

< >