Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#349384 Ποτέ δεν μου αρεσε το δικο μου και δεν με νοιαζει και αν χαθει ,σιγα το ονομα , αλλα παραδοξως ουτε τους δικούς μου τους ενοιαζε και ετσι ημουν πραγματικα ελευθερος να κανω οτι θελω , (στην πραγματικοτητα βεβαια λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο) γνωριζω να εχουν παντως διαλυθεί σπιτια λογω ονοματος οπως και αποκληρωσεις.
την μεγαλη την βαφτισαμε στο εξωτερικο και σαν ελλην της επαρχιας απαιτησα να διαλεξω εγω το ονομα , ετσι διαλεξα ενα ιντερνασιοναλ αρχαιοελληνικο και της μανας μου . Εκει εγινε ενας ψιλοχαμος και ημουν εκτος εδρας ,το κλασσικο γιατι της μανας σου και οχι της δικης μου .Αδυναμος ων υποχωρησα με τακτικη ομως , και εδωσα την σολομώντεια λυση 3 ονοματα.
Εχουμε λοιπον Σύνθια Τάιμι Παναγιώτα .Το πρωτο βεβαια παραπεμπει σε Βρετανίδα συγγραφεα του μεσοπολεμου αλλα ταιριαζει με την νονά μιας και ειναι Βρετανίδα editor σε εκδοτικο οικο.
Ο γιος Νασος σκετος οπως ο πατερας μου ηθελα βεβαια να δωσω και το ονομα του αγαπημενου μου συγγραφεα , αλλα το αγαπημενο μου γυναικειο μοναστηρι που τον βάφτισα οπως ηθελα σε μια κατανυκτικη ατμοσφαιρα γεματη ανεκπληρωτους ποθους προς τον Κυριο η ηγουμενη με αγριοκοίταξέ με τα λαγνα της ματια ,για το μη ορθοδοξο ονομα . Δεν γαμιεται λεω , το δινουμε στην φινλανδια με μια αιτηση και μετα το περνανε και δω . ελα ομως που βαρεθηκαμε να το κανουμε και μας βγηκε σε καλο γιατι ο αγαπημενος μου συγγραφεας ειναι ο Ernest Hemingway ,θα μας θεωρουσε ολος ο κοσμος ξεφτιλα οπως το τσιπρεικο.
και η μικρη μου , εδω λεω στη γυναικα κανε οτι θελεις, μεγαλοθυμος και ανετος μιας και μου ειχε σχεδον περασει στα δυο πρωτα . Ετσι λοιπον εχουμε φινλανδικο ονομα Anneli και το δευτερο ειναι το πρωτο γυναικειο ονομα που αναφερεται στο βιβλιο με το γενεολογικο δενδρο της οικογενειας Sofia συζυγος επισκοπου παρακαλω.
αυτα απο μενα , βεβαια μπορουν να γραψουν και οι ανυπαντροι τις αποψεις τους και γι αυτο εφτιαξα ξεχωριστο θεμα για να μην θαφτει στο γονεις.
Α μιας και εξω εχουν ονομαστικες γιορτες για ολα τα ονοματα και μαζι με τα γενεθλια πολλες γιορτες στο σπιτι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#349385 Ποτέ δεν κατάλαβα τα 2 ή 3 ονόματα που δίνουν στα παιδιά τους αφού τελικά με ένα τα φωνάζουν.

Στο θέμα τωρα, έδωσα το όνομα του πατέρα μου γιατί είναι αρχαιοελληνικό και γιατί μπορούσα αφού άρεσε στην γυναίκα.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349390 Epic ποστ από otso, αυτό έχω να πω μόνον! :metalo:

Εγώ παιδιά δεν έχω, αν κάνω, ονόματα παππούδων ΔΕΝ δίνω, μέχρι στιγμής (με διαφορά) το Οδυσσέας για αγόρι και το Ηλέκτρα για κορίτσι θα διάλεγα.
Ου γαρ έρχεται μόνον βέβαια, και πρέπει να συμφωνεί και η γυναίκα, κλπ κλπ.
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#349395 Εγω οταν ημουν μικρος δεν ηθελα να με φωναζουν Γιωργο.
Αλλά William απο τον ξανθο ηρωα στην Καντυ Καντυ που επεσε απο το αλογο :sorry: :sorry:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#349396 Το παιδί μου, όταν έρθει η ώρα, θα πάρει είτε το όνομα του πατέρα μου -Νίκος-, είτε της μητέρας μου -Άννα- (αν είναι αγόρι ή κορίτσι ντε). Γιατί; Γιατί έτσι.
Και η γυναίκα που θα με πάρει, θέλω να με θέλει και ΜΕ αυτό το χούι.
Το να δώσω ένα από τα δύο ή και τα δύο ονόματα των γονιών μου στα εγγόνια τους, είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω για να τους ευχαριστήσω για αυτό που με έκαναν να είμαι σήμερα και για την τέχνη που με δίδαξαν.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#349397
Giuseppe Busso έγραψε:Το παιδί μου, όταν έρθει η ώρα, θα πάρει είτε το όνομα του πατέρα μου -Νίκος-, είτε της μητέρας μου -Άννα- (αν είναι αγόρι ή κορίτσι ντε). Γιατί; Γιατί έτσι.
Και η γυναίκα που θα με πάρει, θέλω να με θέλει και ΜΕ αυτό το χούι.
Το να δώσω ένα από τα δύο ή και τα δύο ονόματα των γονιών μου στα εγγόνια τους, είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω για να τους ευχαριστήσω για αυτό που με έκαναν να είμαι σήμερα και για την τέχνη που με δίδαξαν.


Και αν ο ερωτας της ζωης σου δεν θελει?
Το διαλατε για αυτον τον λογο?
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#349398
Geo f1 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Το παιδί μου, όταν έρθει η ώρα, θα πάρει είτε το όνομα του πατέρα μου -Νίκος-, είτε της μητέρας μου -Άννα- (αν είναι αγόρι ή κορίτσι ντε). Γιατί; Γιατί έτσι.
Και η γυναίκα που θα με πάρει, θέλω να με θέλει και ΜΕ αυτό το χούι.
Το να δώσω ένα από τα δύο ή και τα δύο ονόματα των γονιών μου στα εγγόνια τους, είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω για να τους ευχαριστήσω για αυτό που με έκαναν να είμαι σήμερα και για την τέχνη που με δίδαξαν.


Και αν ο ερωτας της ζωης σου δεν θελει?
Το διαλατε για αυτον τον λογο?


Επειδή μιλάς για μένα. ΝΑΙ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#349400 Λογω Πολωνεζας :s_airkiss συζυγου Μπολεκ το μοναδικο παιδι :inlove: προς το παρον . Για το δευτερο αν και οταν ερθει δεν εχουμε σκεφτει κατι. :oops:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349401 Το έχω ξαναγράψει μάλλον, αλλά δε βαριέσαι: οι γονείς μας θα πάρουν το μεγαλύτερο δώρο γι' αυτούς που θα είναι τα εγγόνια. Το όνομα είναι δώρο στο παιδί, όχι στους γονείς/παππούδες. Το παιδί θα το κουβαλάει σε όλη του την ζωή.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#349403
g8777 έγραψε:Λογω Πολωνεζας :s_airkiss συζυγου Μπολεκ το μοναδικο παιδι :inlove: προς το παρον . Για το δευτερο αν και οταν ερθει δεν εχουμε σκεφτει κατι. :oops:

Λολεκ, για να ξυπνάνε αναμνήσεις
Αν έρθει κορίτσι, να κάνεις και άλλο!!! RTFM!

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#349404
Anonymous Founder έγραψε:Το έχω ξαναγράψει μάλλον, αλλά δε βαριέσαι: οι γονείς μας θα πάρουν το μεγαλύτερο δώρο γι' αυτούς που θα είναι τα εγγόνια. Το όνομα είναι δώρο στο παιδί, όχι στους γονείς/παππούδες. Το παιδί θα το κουβαλάει σε όλη του την ζωή.


Και το επώνυμο κουβαλάει σε όλη του τη ζωή. Μήπως αν δεν μας αρέσει, να το αλλάξει;
Είμαι υπέρ της συνέχειας του γένους. Θέλω και η γυναίκα μου να πάρει το επώνυμο μου μετά το γάμο, όπως έκανε και η μητέρα μου.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#349408
Νίκος Παππάς έγραψε:Λολεκ


Τι ειδους αρρωστημενο χιουμορ εινα αυτο τωρα; :dizzy:
Αν ειναι κοριτσι θα το βγαλω Μινι.
Μπολεκ και Μινι. Δεν ειναι κακο. :hmmm: