Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By djalma
#333413 Τόσα χρόνια εδώ δεν έχω ακούσει καν για κάποιο μαγαζί με μπουφέ :lol: Θα ρωτήσω κανέναν ντόπιο μπας και ξέρει και θα το αναφέρω :)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#333430 δεν ρωτας το ΑΝΕΛ που εμεινα και ειχε απιστευτο πρωινο, εαν εχει μπουφε στο εστιατοριο του... δεν εφαγα εκει εκτος του πρωινου και δεν ξερω για τς αλλες ωρες., ασε που στα Καζινο που εχουν κατι ελεγαν για μπουφε μετα απο καποια ωρα το βραδυ.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#341699 Όποιος έχει κανένα παραπάνω τιπ για Φιλιππούπολη ας το πει τώρα γιατί μετά την πρωτοχρονιά μάλλον θα πάω μια διήμερη.

Επίσης ερώτηξη: Αξίζει στάση στο δρόμο στο Μπάνσκο για κάποιον που δεν είναι χιονάνθρωπος μεσημέρι;

Τρίτη ερώτηξη: Αν γυρίσω στη Δράμα από Νυμφαία έχει κάτι αξιόλογο η φίλη και γείτονος χώρα στη διαδρομή;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#341704
Corto Maltese έγραψε:Επίσης ερώτηξη: Αξίζει στάση στο δρόμο στο Μπάνσκο για κάποιον που δεν είναι χιονάνθρωπος μεσημέρι;


Έχω πολλά χρόνια να πάω και σίγουρα έχουν αλλάξει πολλά, πιστεύω οτι αξίζει.

Corto Maltese έγραψε:Τρίτη ερώτηξη: Αν γυρίσω στη Δράμα από Νυμφαία έχει κάτι αξιόλογο η φίλη και γείτονος χώρα στη διαδρομή;

Αγαπημένη μου στροφο-διαδρομή ήταν plovdiv-asenovgrad-pamporovo-smolian .
Αsenovgrad-pamporovo ο δρομος πηγαίνει δίπλα σε ποταμάκι , είναι πολύ όμορφα όταν έχει νερό. Από smolian κατεβαίνεις Кърджали , μπόλικο πράσινο αν και είναι αρκετά στενή διαδρομή με μερικά σημεία. Εμένα μ'αρέσει .
Από smolian μπορείς να ακολουθήσεις είτε τη διαδρομή προς madan και zlatograd ( λιγότερη κίνηση , χειρότερος δρόμος), είτε ardino- Кърджали ( περισσότερη κίνηση , λίγο καλύτερος δρόμος) .
Από zlatograd έχει πέρασμα για Ελλάδα-Ξάνθη που σε βγάζει να περνάς μέσα από τα πομακοχώρια . Είναι όμορφος δρόμος με πολύ πράσινο αλλά 1)στενός μπαίνοντας-κατηφορίζοντας Ελλάδα και 2) πρέπει να ρωτήσεις στο zlatograd για να σου δείξουν ποιο δρόμο να ακολουθήσεις για το πέρασμα στην Ελλάδα γιατί η σήμανση είναι ελλειπής. Μπορείς βεβαίως να πας από zlatograd --> νυμφαία--> Κομοτηνή.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#341818 Αλήθεια τι καιρός θα παίζει μέσα Γενάρη στη Σόφια;; Διαβάζω για μέση θερμοκρασία -15 !!

Τις ψυχρότερες ημέρες οι θερμοκρασίες μπορεί να πέσουν κάτω από −15 °C, ιδιαίτερα τον Ιανουάριο.
https://el.wikivoyage.org/wiki/%CE%A3%C ... E%B9%CE%B1

Άκυρο, τα προγνωστικά δίνουν "συμβατές" θερμοκρασίες
http://www.accuweather.com/el/bg/sofia/ ... r=1/1/2017
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#347649
djalma έγραψε:Τόσα χρόνια εδώ δεν έχω ακούσει καν για κάποιο μαγαζί με μπουφέ :lol: Θα ρωτήσω κανέναν ντόπιο μπας και ξέρει και θα το αναφέρω :)


Μιας και πλησιάζουν οι μέρες έχουμε κάτι νεότερο σ'αυτό; :innocent:

Επίσης για φθηνά ψώνια (όχι μαιμούδες όμως) πού πάμε;

Για το κρύο έχουμε εξοπλιστεί με ισοθερμική μπλούζα και ισοθερμικό παντελόνι και γάντια. Παλεύεται;

Επίσης η Revolut περνάει κανονικά; Από λεφτά πόσα να χρειαστούμε σε μετρητά για 2 μέρες σε μετακινήσεις, φαγιά, αξιοθέατα κλπ;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#347899
djalma έγραψε:ΥΓ2: Υπάρχει ένα site και η αντίστοιχη εφαρμογή για κινητά στο οποίο κάνετε κρατήσεις ηλεκτρονικά και έχετε έκπτωση στον λογαριασμό ή κάποιου άλλου είδους προωθητική ενέργεια.

Κατέβασα την εφαρμογή αλλά είναι στα Βουλγάρικα!
Άβαταρ μέλους
By djalma
#350484 Μπουφέ μόνο σε κάποιο καζίνο όπως αναφέρθηκε, δεν έχω βρει κάποιο άλλο μαγαζί. Για ψώνια στα εμπορικά και αν κι έχουν ίδιες τιμές πάνω κάτω με Ελλάδα, έχουν καλύτερες προσφορές. Προσοχή μόνο σε κάποιες μάρκες που μπορεί να είναι και ακριβότερες από Ελλάδα (Massimo Duti πχ). Από κρύο αρκετό αλλά και από χιόνι μπόλικο, 3 μέρες δεν έχει σταματήσει, με ισοθερμικό θα είστε καλά.
Για την revolut δεν έχω ιδέα, αν έχει ισχύ visa/mastercard θα περνάει υποθέτω. Λεφτά έως 100€/άτομο μαξ για το 2ημερο, αν δώσετε παραπάνω τότε κάπου αλλού πήγατε :lol: .
Η εφαρμογή έχει επιλογή να είναι στα αγγλικά. настройки (ρυθμίσεις)--->език (language)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#350869 Ευχαριστώ!
Κάτι άλλο, λες να υπάρχει περίπτωση να μη γίνει η πτήση ή να αποκλειστουμε στο αεροδρόμιο;

Με το τόσο χιόνι που λες μπορείς να μετακινηθεις ή μόνο μέσα;
Άβαταρ μέλους
By djalma
#350956 Οι πτήσεις έρχονται αν και ίσως έχετε λίγη καθυστέρηση. Από αύριο διάβασα πάντως ότι για 2 μέρες δεν θα χιονίσει, Σάββατο ξανά :lol: .
Ο δήμος Σόφιας πάντως έχει ρίξει και ρίχνει πολύ αλάτι κάθε μέρα. Μποτάκια, γάντια και σκουφάκι σίγουρα πάντως!
Εικόνα
Στην εικόνα πάνω, βλέπουμε τους υπαλλήλους καθαριότητας να καθαρίζουν ένα δρομάκι στον κεντρικό πεζόδρομο, η φώτο πρωινή, αύριο μπορεί να ξαναχρειαστεί καθάρισμα :lol: .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#351046 Σάββατο πρωί ερχόμαστε και φεύγουμε Δευτέρα πρωί.

Δεν έχω μποτάκια :oops:

Μπορεί να μετακινηθεί κανείς (με τα πόδια, με ΜΜΜ κλπ) ή υπάρχουν δυσλειτουργίες και είναι επικίνδυνα; :oops:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#351059
Dimitris_P έγραψε:Σάββατο πρωί ερχόμαστε και φεύγουμε Δευτέρα πρωί.

Δεν έχω μποτάκια :oops:

Μπορεί να μετακινηθεί κανείς (με τα πόδια, με ΜΜΜ κλπ) ή υπάρχουν δυσλειτουργίες και είναι επικίνδυνα; :oops:


Περπατοντας πας παντου, στο κεντρο, απλα παρε παπουτσια που να μην γλυστρανε και να ειναι ανετα στο ποδι. την ιδια εκδρομη καναμε και εμεις τον Νοεμβριο, την Δευτερα κοιτα να πας νωρις στο αεροδρομιο γιατι εχει ουρα στο τσεκαρισμα...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#351719 Μήπως υπάρχει κανά computer store να δω για laptop ή και σ'αυτά είναι ίδιες οι τιμές;