Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#335963
Wagner669 έγραψε:
otso έγραψε:Θελω να παρω καναδυο εξωτερικους σκληρους .αυτοι που εχω γεμισαν με βιντεο φωτο και ταινιες , οποτε πρεπει να ξεχωρισω ,αλλου βιντεο και φωτο και αλλου ταινιες. Σκεφτομαι να παω σε 1,5 με 2 Τβ . Παμε σε 2,5 η 3,5 παλια λεγανε καλυτερα με ξεχωριστη τροφοδοσια ρευματος ισχυει; Απο παρτισιον τι κανετε ; εναν 1000αρι που εχω τον εχω αφησει ετσι και βλεπει μονο 931 χανω 69 και μου την σπαει , αν παμε στα 2 Τβ ποσα θα χασουμε;
Τα 7αρια τους βλεπουν ενταξει τους 2Τβ η θελει κολπα;
Τους WD τους ξεχωριζουμε με το χρωμα στους εσωτερικους και αποφευγουμε τους μπλε , εδω υπαρχουν στους 2,5αρηδες κατηγοριες ; και πως τους ξεχωριζουμε;
Υπαρχει καποιος must που παιρνουμε οπως οι samsung στους SSD;


Τους WD Green αποφευγουμε, αν και προσωπικα δεν ειχα προβλημα.
Τα 7αρια βλεπουν οτι τους δειχνει η εξωτερικη θηκη που εχει τον δισκο, οποτε αν η θηκη βλεπει 2 ή 3 ΤΒ, τοσα θα βλεπουν και τα 7αρια
Οι κατασκευαστες ειναι λιγο απατεωνες στο τι γραφουν και τι πουλανε. Οι WD Red 3TB που πηρα, ειναι στην ουσια 2,68TB (2.948.623.499.264 bytes = 2,68TB FAT/NTFS)
Στους 2,5αριδες κοιτας WD Blue και WD Black

Βασικά ευχαριστω
Αλλά μια χαζη ερωτηση , οταν λες για WD Blue και WD Black εννοεις το εξωτερικο τους χρωμα ; γιατι απ οτι βλεπω με αυτο χαρακτηριζονται και βλεπω και χρωματα ασπρο ,κιτρινο, πορτοκαλι, ασημενιο . :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#335979 οι green ειχαν προβλημα στο firmware στις πρωτες εκδοσεις με αποτελεσμα να χαθουν ολα τα δεδομενα τωρα πια δεν εχουν προβλημα
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#336011
otso έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
otso έγραψε:Θελω να παρω καναδυο εξωτερικους σκληρους .αυτοι που εχω γεμισαν με βιντεο φωτο και ταινιες , οποτε πρεπει να ξεχωρισω ,αλλου βιντεο και φωτο και αλλου ταινιες. Σκεφτομαι να παω σε 1,5 με 2 Τβ . Παμε σε 2,5 η 3,5 παλια λεγανε καλυτερα με ξεχωριστη τροφοδοσια ρευματος ισχυει; Απο παρτισιον τι κανετε ; εναν 1000αρι που εχω τον εχω αφησει ετσι και βλεπει μονο 931 χανω 69 και μου την σπαει , αν παμε στα 2 Τβ ποσα θα χασουμε;
Τα 7αρια τους βλεπουν ενταξει τους 2Τβ η θελει κολπα;
Τους WD τους ξεχωριζουμε με το χρωμα στους εσωτερικους και αποφευγουμε τους μπλε , εδω υπαρχουν στους 2,5αρηδες κατηγοριες ; και πως τους ξεχωριζουμε;
Υπαρχει καποιος must που παιρνουμε οπως οι samsung στους SSD;


Τους WD Green αποφευγουμε, αν και προσωπικα δεν ειχα προβλημα.
Τα 7αρια βλεπουν οτι τους δειχνει η εξωτερικη θηκη που εχει τον δισκο, οποτε αν η θηκη βλεπει 2 ή 3 ΤΒ, τοσα θα βλεπουν και τα 7αρια
Οι κατασκευαστες ειναι λιγο απατεωνες στο τι γραφουν και τι πουλανε. Οι WD Red 3TB που πηρα, ειναι στην ουσια 2,68TB (2.948.623.499.264 bytes = 2,68TB FAT/NTFS)
Στους 2,5αριδες κοιτας WD Blue και WD Black

Βασικά ευχαριστω
Αλλά μια χαζη ερωτηση , οταν λες για WD Blue και WD Black εννοεις το εξωτερικο τους χρωμα ; γιατι απ οτι βλεπω με αυτο χαρακτηριζονται και βλεπω και χρωματα ασπρο ,κιτρινο, πορτοκαλι, ασημενιο . :dizzy:



Εχμμμ.... για εξωτερικο δισκο λες;;;;
Εγω για εσωτερικο 2.5 μιλαω....

Στους εξωτερικους παλι για WD κοιτας, αλλα να ξερεις οτι ειναι ολα "αναλωσιμα"
Αν κλασει η θηκη παει μαζι με τον δισκο για αντικατασταση.
Εγω προσωπικα παιρνω δισκους 2,5 WD (Blue or Black) και ξεχωριστα παιρνω εξωτερικη θηκη.
Άβαταρ μέλους
By nass
#336036
Wagner669 έγραψε:Τα 7αρια βλεπουν οτι τους δειχνει η εξωτερικη θηκη που εχει τον δισκο, οποτε αν η θηκη βλεπει 2 ή 3 ΤΒ, τοσα θα βλεπουν και τα 7αρια


Η θήκη δείχνει ότι δείχνει ο δίσκος.

Wagner669 έγραψε:Οι κατασκευαστες ειναι λιγο απατεωνες στο τι γραφουν και τι πουλανε. Οι WD Red 3TB που πηρα, ειναι στην ουσια 2,68TB (2.948.623.499.264 bytes = 2,68TB FAT/NTFS)


Δεν είναι απατεώνες, απλά αναφέρονται σε unformatted capacity, από αυτή χάνεται χωρητικότητα και λόγω low-level format (blocks) και λόγω high-level format (file system πχ. FAT)
Άβαταρ μέλους
By g47
#336037 Σε υπολογιστη με δυο σκληρους, ο ενας ssd, τι βαζουμε που?
Εγω θα εβαζα ολα τα προγραμματα στον ssd αλλα ετσι θα γεμιζε. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#336039 Όλοι λένε πόσο και γαμώ είναι ο samsung evo ssd. Οι WD οι μπλε οι ssd δεν είναι έστω κοντά;
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#336060
g47 έγραψε:Σε υπολογιστη με δυο σκληρους, ο ενας ssd, τι βαζουμε που?
Εγω θα εβαζα ολα τα προγραμματα στον ssd αλλα ετσι θα γεμιζε. :hmmm:

αμα ο ssd ειναι μικρος ?(60gb) βαλε το λειτουργικο αντε και κανα βαρυ παιχνιδι η βαρυ προγραμμα τιποτα αλλο
Άβαταρ μέλους
By g47
#336071 256αρης ειναι.
Τα παιχννιδια καλυτερα στον ssd και office κλπ στον hdd? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#336073 αναλογα τα παιχνιδια βασικα..αμα ειναι βαρια στο loading ναι αλλιως οχι (σαφως αμα παιζεις Multiplayer τα βαζεις εκει)
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#336078
cabala10 έγραψε:
g47 έγραψε:Σε υπολογιστη με δυο σκληρους, ο ενας ssd, τι βαζουμε που?
Εγω θα εβαζα ολα τα προγραμματα στον ssd αλλα ετσι θα γεμιζε. :hmmm:

αμα ο ssd ειναι μικρος ?(60gb) βαλε το λειτουργικο αντε και κανα βαρυ παιχνιδι η βαρυ προγραμμα τιποτα αλλο


Λειτουργικο και βαρυ παιχνιδι (40-50gb) σε 60 total?? :svivhaha:

Νιααααου Καμπαλειρο!!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#336082
Geo f1 έγραψε:
cabala10 έγραψε:
g47 έγραψε:Σε υπολογιστη με δυο σκληρους, ο ενας ssd, τι βαζουμε που?
Εγω θα εβαζα ολα τα προγραμματα στον ssd αλλα ετσι θα γεμιζε. :hmmm:

αμα ο ssd ειναι μικρος ?(60gb) βαλε το λειτουργικο αντε και κανα βαρυ παιχνιδι η βαρυ προγραμμα τιποτα αλλο


Λειτουργικο και βαρυ παιχνιδι (40-50gb) σε 60 total?? :svivhaha:

Νιααααου Καμπαλειρο!!!! :lol:

γιατι μονο τα μοντερνα(sic) που ειναι 50-600terabyte παιχνιδια ειναι βαρια νομιζεις? :lol: ανετα σου βαζω παιχνιδια απο την source π.χ που ειναι 7-10gb και χωρις ssd κανουν αιωνες στο loading
Άβαταρ μέλους
By babakos
#336091 Eχουμε καμμια πρόταση για οθόνη 24άρα με budget ~ 180-200 Ευρώ ;
Θα συνδεθει σε λαπτοπ με HDMI και ο βασικός σκοπός θα ειναι εργασίες γραφειου. Μας ενδιαφέρει μονο η καλή ποιότητα απεικονισης και να ειναι όσο το δυνατόν πιο ξεκουραστη

Σκεφτόμουν αυτή
http://www.skroutz.gr/s/8318433/LG-24MP ... g+24mp58vq
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#336111
nass έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Τα 7αρια βλεπουν οτι τους δειχνει η εξωτερικη θηκη που εχει τον δισκο, οποτε αν η θηκη βλεπει 2 ή 3 ΤΒ, τοσα θα βλεπουν και τα 7αρια


Η θήκη δείχνει ότι δείχνει ο δίσκος.

Wagner669 έγραψε:Οι κατασκευαστες ειναι λιγο απατεωνες στο τι γραφουν και τι πουλανε. Οι WD Red 3TB που πηρα, ειναι στην ουσια 2,68TB (2.948.623.499.264 bytes = 2,68TB FAT/NTFS)


Δεν είναι απατεώνες, απλά αναφέρονται σε unformatted capacity, από αυτή χάνεται χωρητικότητα και λόγω low-level format (blocks) και λόγω high-level format (file system πχ. FAT)


Αν ο δισκος ειναι 3ΤΒ και η θηκη (λογο firmware/hardware) βλεπει μεχρι 2ΤΒ, κατα πασα πιθανοτητα δεν θα δει τον δισκο ποτέ

Οι κατασκευαστες ΕΙΝΑΙ απατεωνες, by definition
:s_rofl :s_rofl


babakos έγραψε:Eχουμε καμμια πρόταση για οθόνη 24άρα με budget ~ 180-200 Ευρώ ;
Θα συνδεθει σε λαπτοπ με HDMI και ο βασικός σκοπός θα ειναι εργασίες γραφειου. Μας ενδιαφέρει μονο η καλή ποιότητα απεικονισης και να ειναι όσο το δυνατόν πιο ξεκουραστη

Σκεφτόμουν αυτή
http://www.skroutz.gr/s/8318433/LG-24MP ... g+24mp58vq




24αρα σε Τσαμτσουγκ
24αρα σε Dell και
23αρα σε LG