Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#330727
g8777 έγραψε:
belgarion έγραψε:
JimClark έγραψε:Ως κ 24 μήνες μετά το ραβασάκι. Παθών με κράτηση διπλώματος 2 μήνες.

Μην λες τέτοια,είχα περάσει και μια κάμερα με κάμποσα στα Χάνια Γαβρολιμνης πρόπερσι ...



Σαν να μην εγινε. :whistlink: :s_airkiss


Πουλάκι μου... Τώρα καθαρίζει το τοπίο... Καιρό περίμενα να κάνεις το λάθος...

Καταρχάς χρησιμοποιείς ανιχνευτή για να είσαι τόσο σίγουρος ή είσαι αστυνομικός στην περιοχή και γνωρίζεις. Άλλη εξήγηση δεν υπάρχει, αν λάβουμε ως δεδομένο ότι πριν λίγο καιρό, όταν ανέφερα για τις κάμερες στην Δ. Ελλάδα το καλοκαίρι, θεωρούσες (αυτό άφησες να εννοηθεί με την πονηρή ερώτηση που είχες κάνει) ότι μόνον με ανιχνευτή γνωρίζεις ποιες δουλεύουν και ποιες όχι. Για να κάνεις, όμως, τόσο φανατικά επιθέσεις τα σενάρια πλέον είναι τα εξής, με φθίνουσα πιθανότητα: α) είσαι από τους πωλητές και σου χαλάω την μανέστρα, β) είσαι αστυνομικός και σου χαλάω την αίσθηση εξουσίας, γ) νιώθεις κατώτερος γιατί αυτά τα θέματα είναι η δουλειά μου. Όπως και να έχει, πλέον, για εσένα νιώθω μόνον συμπόνια.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#330796 Παντως ειναι προκλητικο να μας την λενε οι αστυνομικοι για την ταχυτητα...
Οι ιδιοι που κυκλοφορουν χωρις πινακιδες στα ΙΧ τους για να μην τους γραφουν οι καμερες και οταν τους σταματησει μπλοκο βγαζουν την "συναδελφικη" ταυτοτητα και ολα μελι γαλα! :ninja: :ninja:
Εκτος αν τρολαρει... Οποτε σε αυτη την περιπτωση: Good one! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#331323
melos86 έγραψε:.......................................................................................................
Οι ιδιοι που κυκλοφορουν χωρις πινακιδες στα ΙΧ τους για να μην τους γραφουν οι καμερες και οταν τους σταματησει μπλοκο βγαζουν την "συναδελφικη" ταυτοτητα και ολα μελι γαλα! :ninja: :ninja:
..............................................................................................


Αν εχεις φωτογραφια, η πολυ περισσοτερο βιντεο, που να βεβαιωνει το γραπτο σου ανεβασε την και θα την δωσω εγω ο ιδιος στον αρχηγο της Αστυνομιας.....
Και σε ευχαριστω εκ των προτερων....Πρεπει καποιες τετοιες συμπεριφορες να εκλειψουν πια.....

Συγνωμην για το :offtopic:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#331423 Ο αδερφός μου πάντως πάνω τις έχει!
Κάτσε να του πω να τις βγάλει! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By melos86
#332082
DAP έγραψε:
melos86 έγραψε:.......................................................................................................
Οι ιδιοι που κυκλοφορουν χωρις πινακιδες στα ΙΧ τους για να μην τους γραφουν οι καμερες και οταν τους σταματησει μπλοκο βγαζουν την "συναδελφικη" ταυτοτητα και ολα μελι γαλα! :ninja: :ninja:
..............................................................................................


Αν εχεις φωτογραφια, η πολυ περισσοτερο βιντεο, που να βεβαιωνει το γραπτο σου ανεβασε την και θα την δωσω εγω ο ιδιος στον αρχηγο της Αστυνομιας.....
Και σε ευχαριστω εκ των προτερων....Πρεπει καποιες τετοιες συμπεριφορες να εκλειψουν πια.....

Συγνωμην για το :offtopic:

Το θεμα δεν ειναι να δωσω ενα βιντεακι, να γινει θεμα στα καναλια, μια ΕΔΕ, να τιμωρηθουν με αστειες ποινες 5-6 αστυνομικοι και να ληξει το θεμα!
Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι οπως εγω γνωριζω τα παραπανω φαινομενα, τα γνωριζεις και εσυ και τα γνωριζει και ο αρχηγος της αστυνομιας!! Δεν εχει γινει το παραμικρο ομως...
Και μπορει το φαινομενο με τις πινακιδες στο πορτμπαγκαζ να φθινει αισθητα γιατι... παραειναι προκλητικο, η "συναδελφικη αλληλεγγυη" ομως ζει και βασιλευει!! Εδω σβηνονται κλησεις της τροχαιας για παρκαρισμα απο διοικητες και επιστρεφονται πινακιδες και διπλωματα!
Αστο... Δεν σωζεται το πραγμα!!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#332842 Στην Τροχαια Κηφισιας παντως ο ιδιος ο διοικητης ακουει τους εχοντες παραπονα, και τους εχοντες κανει παραβαση και αποφασιζει ο ιδιος προσωπικα. Σε γνωστο μου για ζωνη δεν την εσβησε την κλιση, παντως. Υπαρχει ταξις στο γραφειο και σεβασμος στην αναμονη, πιστευω και δικαιοσυνη.
Λενε οτι ειναι ενας απο τους αδιαφθορους του σωματος. μακαρι να ειναι ετσι και να μεινει να παραγει δικαιο εργο.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#332964 Προβλεπεται το σβησιμο των κλησεων απο διοικητη της τροχαιας απο τον ΚΟΚ η ολο αυτο γινεται "εσωτερικα"?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#332968
melos86 έγραψε:Προβλεπεται το σβησιμο των κλησεων απο διοικητη της τροχαιας απο τον ΚΟΚ η ολο αυτο γινεται "εσωτερικα"?


Πας στην τροχαια και εχεις δικαιωμα να "απολογηθεις" για το συμβαν γραπτως και προφορικος μετα απο αιτηση που κανεις επι τοπου. στην περιπτωση αυτη ο υπευθυνος αξιωματικος αξιολογει και μειωνει συνηθως την ποινη η οχι, εχεις παει βεβαια εκει, αφου εχεις πληρωσει το προστιμο (το μισο βεβαια αφου το πληρωνεις εντος του τριημερου που εχεις δικαιωμα να κανεις την απολογια σου).
Άβαταρ μέλους
By melos86
#333009
224v έγραψε:
melos86 έγραψε:Προβλεπεται το σβησιμο των κλησεων απο διοικητη της τροχαιας απο τον ΚΟΚ η ολο αυτο γινεται "εσωτερικα"?


Πας στην τροχαια και εχεις δικαιωμα να "απολογηθεις" για το συμβαν γραπτως και προφορικος μετα απο αιτηση που κανεις επι τοπου. στην περιπτωση αυτη ο υπευθυνος αξιωματικος αξιολογει και μειωνει συνηθως την ποινη η οχι, εχεις παει βεβαια εκει, αφου εχεις πληρωσει το προστιμο (το μισο βεβαια αφου το πληρωνεις εντος του τριημερου που εχεις δικαιωμα να κανεις την απολογια σου).

Αρα δεν μιλαμε για σβησιμο της κλησης αλλα μειωση του διοικητικου προστιμου που αφορα την κρατηση πινακιδων και διπλωματος!
Το σβησιμο των κλησεων με ποιο τροπο γινεται ομως στους συναδελφους αστυνομικους? Πχ κληση για παρκαρισμενο αυτοκινητο απο την τροχαια.
Δεν ρωταω ειρωνικα, απλα θα ηθελα να μαθω τον μηχανισμο!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#333023 προσωπικαπιστευω οτι ακολουθειται η ιδια διαδικασια η περιπου ιδια... Ιδια γνωση για τετοιο σβησιμο δεν εχω..
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#333024
224v έγραψε:
melos86 έγραψε:Προβλεπεται το σβησιμο των κλησεων απο διοικητη της τροχαιας απο τον ΚΟΚ η ολο αυτο γινεται "εσωτερικα"?


Πας στην τροχαια και εχεις δικαιωμα να "απολογηθεις" για το συμβαν γραπτως και προφορικος μετα απο αιτηση που κανεις επι τοπου. στην περιπτωση αυτη ο υπευθυνος αξιωματικος αξιολογει και μειωνει συνηθως την ποινη η οχι, εχεις παει βεβαια εκει, αφου εχεις πληρωσει το προστιμο (το μισο βεβαια αφου το πληρωνεις εντος του τριημερου που εχεις δικαιωμα να κανεις την απολογια σου).


Τι να μειώσει αφού έχεις ήδη πληρώσει ? Θα σου επιστρέψει χρήματα ?
Άβαταρ μέλους
By melos86
#333088
21 quadra έγραψε:
224v έγραψε:
melos86 έγραψε:Προβλεπεται το σβησιμο των κλησεων απο διοικητη της τροχαιας απο τον ΚΟΚ η ολο αυτο γινεται "εσωτερικα"?


Πας στην τροχαια και εχεις δικαιωμα να "απολογηθεις" για το συμβαν γραπτως και προφορικος μετα απο αιτηση που κανεις επι τοπου. στην περιπτωση αυτη ο υπευθυνος αξιωματικος αξιολογει και μειωνει συνηθως την ποινη η οχι, εχεις παει βεβαια εκει, αφου εχεις πληρωσει το προστιμο (το μισο βεβαια αφου το πληρωνεις εντος του τριημερου που εχεις δικαιωμα να κανεις την απολογια σου).


Τι να μειώσει αφού έχεις ήδη πληρώσει ? Θα σου επιστρέψει χρήματα ?

Θα σου επιστρεψει νωριτερα απο το προβλεπομενο διπλωμα και πινακιδες! Το οικονομικο δεν το γλιτωνουμε εμεις ποτε!
Καποιοι ομως μπορουν και θελω να μαθω τι προβλεπεται! :hmmm:
Αμφιβαλλω ας πουμε αν ο αδερφος η ο γιος του οποιουδηποτε διοικητη θα πληρωναν ακομα και το οικονομικο...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#333179 Η κατάσταση είναι ως εξής:

1. Εντός 3 ημερών κάνεις ένσταση σχετικά με την ποινή που δέχθηκες. Ο Δκτης αποφασίζει αν θα σου σβήσει ή όχι την κλήση. Συνήθως η ένσταση πετιέται στο καλάθι των αχρήστων.

2. Εντός 10 ημερών, αν πληρώσεις, έχεις έκπτωση 50% στο πρόστιμο.

3. Αν πληρώσεις και πας και παρακαλέσεις μπορεί να σου δώσουν το δίπλωμα πίσω νωρίτερα από το προβλεπόμενο όριο της ποινής. Τους ενδιαφέρει, όμως, αποκλειστικά η πληρωμή και τίποτε άλλο.

Ο κάθε Δκτης έχει ένα όριο σβησίματος κλήσεων της τάξης του 5%. Όπως καταλαβαίνετε αυτό το 5% το αφήνει για αυτούς που έχει ανάγκη: π.χ. ο Δκτης του Πειραιά σβήνει από εφοπλιστές, δικηγόρους κλπ, ώστε να έχει άκρες για δουλειές στα παιδιά του, να μην δέχεται πολιτικές πιέσεις και γενικά να είναι αρεστός στο σύστημα. Τώρα, αυτά, ως γνωστόν, τα φαντάζομαι και μου έρχονται στα όνειρά μου την νύχτα. Δεν είναι πράγματα που συμβαίνουν στην πραγματικότητα, ούτε τα έχω ακούσει, ούτε τα έχω ζήσει. Να τα ξεκαθαρίζουμε για να μην υπάρχουν και αντιδράσεις.

Η αναφορά μου γίνεται στην Τροχαία και μόνον. Όσες κλήσεις γράφει η Ασφάλεια π.χ. μπορεί να σβηστούν χωρίς το όριο του 5%.

Ευχαριστώ.