Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#316942 Ε τότε τι σημαίνει αυτό που λες:

οι πρωτες γραμμες ειναι το temp .850hpa ειναι πρακτικα η θερμοκρασια απο το ground level Μεχρι τα 1500(το ευρος)
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#316963
nass έγραψε:Ε τότε τι σημαίνει αυτό που λες:

οι πρωτες γραμμες ειναι το temp .850hpa ειναι πρακτικα η θερμοκρασια απο το ground level Μεχρι τα 1500(το ευρος)

οταν βγαζουν ενα forecast δεν το βγαζουν με βαση τα επιφανειακα δεδομενα αλλα με τα δεδομενα της πιεσης στα 1500 μετρα και απλα κανουν μια προσθεση +15βαθμων (η 10 αναλογα..)και βγαζουν ετσι την επιφανειακη ταση εξου και γιατι το ονομασαν ετσι το ονομα εμεινε γιατι ειναι λιγακι δυσκολο να βαλεις mean sea pressure level and geopotential height x pressure level :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#316966 cabala με τα σημεία στίξης δεν πρέπει να έχεις πολύ καλή σχέση, ε; :lol:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#316967
Asimov έγραψε:cabala με τα σημεία στίξης δεν πρέπει να έχεις πολύ καλή σχέση, ε; :lol:

δεν τα πηγαμε ποτε καλα απο την μερα που αρχισα να γραφω σε keyboard :lol:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#317017 Αναλυτική επεξήγηση διαγραμμάτων - Ensemble

Πως θα "διαβάσω" τους χάρτες και τα διαγράμματα?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#317028
cabala10 έγραψε:
nass έγραψε:Ε τότε τι σημαίνει αυτό που λες:

οι πρωτες γραμμες ειναι το temp .850hpa ειναι πρακτικα η θερμοκρασια απο το ground level Μεχρι τα 1500(το ευρος)

οταν βγαζουν ενα forecast δεν το βγαζουν με βαση τα επιφανειακα δεδομενα αλλα με τα δεδομενα της πιεσης στα 1500 μετρα και απλα κανουν μια προσθεση +15βαθμων (η 10 αναλογα..)και βγαζουν ετσι την επιφανειακη ταση εξου και γιατι το ονομασαν ετσι το ονομα εμεινε γιατι ειναι λιγακι δυσκολο να βαλεις mean sea pressure level and geopotential height x pressure level :lol: :lol:

Βρε αγόρι μου εγώ τι να κάνω;Να απλώσω τα ρούχα ή όχι; :hmmm:


Εικόνα



:lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#317120
Pitt έγραψε:Αναλυτική επεξήγηση διαγραμμάτων - Ensemble

Πως θα "διαβάσω" τους χάρτες και τα διαγράμματα?



Pitt,

ειμαστε καλεσμενοι στου Cabala10 για να δουμε απο κοντα τη συλλογη του με τα αλουμινοχαρτα.Καποια στιγμη θελω να παω τουαλετα (και καλα για κατουρημα, στην πραγματικοτητα να παρω το βρακακι του για να το μυριζω) και ρωταω πως ανοιγει το φως. Ο Καμπαλας μου απανταει:

Εικόνα

Εσυ τι θα μου πεις; Οριστε, παρε να δεις απο που ανοιγει;

Η θα μου δειξεις τον διακοφτη για να μην κατουρησω μεσα στο ενυδρειο με τις σαρδελες του Καμπαλα; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#317140 θα επρεπε να σου δειξω πως δουλευει η γεννητρια υδρογονου πρωτα
μετα το πως θα πεις την μυστικη λεξη στην πορτα του μπανιου
μετα φυσικα να σου μαθω το scanner ιριδας
και τελος φυσικα να σου δειξω το διαγραμμα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#317177 Το link που παρέθεσα προοριζόταν για τον drdino που ήθελε λεπτομέρειες για το γράφημα.

drdino έγραψε:Εξήγησέ μας λίγο την φωτογραφία, εγώ προσωπικά δεν καταλαβαίνω τίποτα. Τι βλέπουμε;



g8777 έγραψε:Pitt,
ειμαστε καλεσμενοι στου Cabala10 για να δουμε απο κοντα τη συλλογη του με τα αλουμινοχαρτα.Καποια στιγμη θελω να παω τουαλετα (και καλα για κατουρημα, στην πραγματικοτητα να παρω το βρακακι του για να το μυριζω) και ρωταω πως ανοιγει το φως. Ο Καμπαλας μου απανταει:
.../...
Εσυ τι θα μου πεις;


Θα σου πω, "παράτα με τώρα, χαζεύω την συλλογή με τα αλουμινόχαρτα!". Τι άλλο; :s_dunno

Άσε που θα ήταν ενδιαφέρον να σ' έβλεπα να κατουράς στο ενυδρείο με τα πιράνχας... :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By g8777
#317206
Pitt έγραψε:Το link που παρέθεσα προοριζόταν για τον drdino που ήθελε λεπτομέρειες για το γράφημα.


Δεν απευθυνθηκες στον drdino ομως, πεταξες ενα λινκ για ολους. Εκανες λαθος δλδ.




Θα σου πω, "παράτα με τώρα, χαζεύω την συλλογή με τα αλουμινόχαρτα!". Τι άλλο; :s_dunno

Άσε που θα ήταν ενδιαφέρον να σ' έβλεπα να κατουράς στο ενυδρείο με τα πιράνχας... :s_laughat


Εγραψα "σαρδελες". Εκανες δευτερο λαθος δλδ.

2 λαθη Pitt; :(

Εσυ; :(

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#317309
g8777 έγραψε:2 λαθη Pitt; :(

Εσυ; :(


I’m getting old... but... but... :s_blush