Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#317062 Τέλος καλό όλα καλά.
Οι δρόμοι τους χώρισαν φιλικά και συμβιβαστικά.
Υπεγράφη συμφωνητικό λύσης του συμβολαίου, ο εκμισθωτής οτι δεν έχει αλλη απαίτηση (και άρα δε θα ζητήσει εναπομείναντα ενοίκια - μέχρι τη λήξη του συμβολαίου δλδ) και ο ενοικιαστής δεν πήρε πίσω την εγγύηση.
Παραδόθηκαν και τα κλειδιά του σπιτιού, το οποίο είναι σε άψογη σχεδόν κατάσταση χωρίς ζημιά ή ιδιαίτερη φθορά.
Ο άνθρωπος ηταν λογικός και είχε ηδη νοικιάσει αλλου.
Το περιμέναμε να πω την αλήθεια, τόσα χρόνια τον ξέραμε τον άνθρωπο.
Τελευταία επεξεργασία από kovathe και 24 Οκτ 2016, 22:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#317065 Κάθε φορά που διαβάζω θέματα με ενοικιαστές-ιδιοκτήτες και τις απαντήσεις που γράφονται, αντιλαμβάνομαι κατά πόσον έχει "διατελέσει" ο καθένας το ένα η το άλλο. :lol:

Τέσπα, στο προκείμενο : Καλόν είναι να μας ενδιαφέρει το "νόμιμο" , αλλά περισσότερο το "εφικτό". Και ... ο νοών, νοείτω! :iconcool:

@ kovathe : Εύχομαι να σας ξανατύχει τέτοιος ενοικιαστής. Οι δύστροποι και οι ειδικά οι κακοπληρωτές, αποτελούν πλέον μεγάλο ποσοστό.
Επίσης, προσοχή στο ποσό που θα ζητήσετε ως ενοίκιο . Προσαρμοστείτε στη σημερινή πραγματικότητα. Αν δεν είναι 5-10% φθηνότερο του μ.ο. των παρόμοιων ακινήτων της περιοχής, πιθανό να μείνει στα αζήτητα για αρκετούς μήνες! :oops:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#317066 Και γω εύχομαι το ίδιο.
Μάλιστα όταν έρχονταν να δουν το σπίτι τοτε έτυχε να είμαι εγω αυτός που του το έδειξα και μάλιστα τον ειχα συστήσει έναντι κάτι αλλων περίεργων..
Αποδείχτηκε οτι τον έκοψα σωστά. Τώρα τι θα τους λάχει και τι θα είναι ο επόμενος... τρεχα γυρευε.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#317071 Πρεπει να σεβομαστε τον ενοικιαστη που πληρωνει χρονια και στην ωρα του. Να του κανεις ιστορια για 300ε την ωρα που οι περισσοτεροι εχουν φεσωσει ολο τον κοσμο.....

<
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#317074 Καμια ιστορία δεν έγινε.
Ενω θα μπορούσε άνετα..
Στην ουσία κι αυτός έκανε μαλακιτσα οποτε μία η αλλη ήρθε η φάση, γι αυτό και το δέχτηκε αδιαμαρτύρητα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#317124 εχουμε να προτεινουμε καλης μαρκας βανες για καλοριφερ??, χανουν μια δυο και θελω να τις αλλαξω ολες ωστε να μην ξανα μπλεξιμο με τους σωληνες.... (η διαδικασια για να τις αλλαξω περιλαμβανει και κατι με τις βανες του συστηματος στον καυστηρα??)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#317149 Έχω αλλάξει 4 σπίτια σε 3 πόλεις/2 χώρες τα τελευταία 15 χρόνια και ποτέ κανείς δεν μου κράτησε εγγύηση ούτε καν το σκέφτηκε, στο ένα μάλιστα έμεινα 7 μήνες μόνο άσχετα με το τι έγραφε το συμβόλαιο.
Πάντα πλήρωνα στην ώρα μου και επιδιόρθωνα από την τσέπη μου ζημιές που γινόντουσαν από την χρήση τύπου βρύσες, καζανάκια κλπ, αλλά το σπίτι χρειαζόταν το λογικό φρεσκάρισμα και βάψιμο όταν έφευγα.
Φυσικά ειδοποιούσα τουλάχιστον ένα μήνα πριν.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#317150
dimik έγραψε:Έχω αλλάξει 4 σπίτια σε 3 πόλεις/2 χώρες τα τελευταία 15 χρόνια και ποτέ κανείς δεν μου κράτησε εγγύηση ούτε καν το σκέφτηκε, στο ένα μάλιστα έμεινα 7 μήνες μόνο άσχετα με το τι έγραφε το συμβόλαιο.
Πάντα πλήρωνα στην ώρα μου και επιδιόρθωνα από την τσέπη μου ζημιές που γινόντουσαν από την χρήση τύπου βρύσες, καζανάκια κλπ, αλλά το σπίτι χρειαζόταν το λογικό φρεσκάρισμα και βάψιμο όταν έφευγα.
Φυσικά ειδοποιούσα τουλάχιστον ένα μήνα πριν.

Προφανως γνωρίζεις ότι τα πραγματα διαφερουν από χωρα σε χωρα. Τι να σου κρατησει στην Ελλαδα όταν τα περισσοτερα σπιτια είναι ανοίκιαστα? Και στην Κυπρο το ιδιο θα είναι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#317152
GTS έγραψε:
dimik έγραψε:Έχω αλλάξει 4 σπίτια σε 3 πόλεις/2 χώρες τα τελευταία 15 χρόνια και ποτέ κανείς δεν μου κράτησε εγγύηση ούτε καν το σκέφτηκε, στο ένα μάλιστα έμεινα 7 μήνες μόνο άσχετα με το τι έγραφε το συμβόλαιο.
Πάντα πλήρωνα στην ώρα μου και επιδιόρθωνα από την τσέπη μου ζημιές που γινόντουσαν από την χρήση τύπου βρύσες, καζανάκια κλπ, αλλά το σπίτι χρειαζόταν το λογικό φρεσκάρισμα και βάψιμο όταν έφευγα.
Φυσικά ειδοποιούσα τουλάχιστον ένα μήνα πριν.

Προφανως γνωρίζεις ότι τα πραγματα διαφερουν από χωρα σε χωρα. Τι να σου κρατησει στην Ελλαδα όταν τα περισσοτερα σπιτια είναι ανοίκιαστα? Και στην Κυπρο το ιδιο θα είναι.



To 2001 με 2006, 2007-2010 μια χαρά μπορούσαν να σου κρατήσουν σε Λάρισα και Αλεξανδρούπολη, εδώ τώρα μιας και μετακόμισε πριν 2 εβδομάδες ο αδερφός μου δεν υπάρχουν σπίτια για ενοικίαση αλλά και πάλι το 1000ρικο του το επέστρεψε χωρίς μα μου.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#317155
dimik έγραψε:
GTS έγραψε:
dimik έγραψε:Έχω αλλάξει 4 σπίτια σε 3 πόλεις/2 χώρες τα τελευταία 15 χρόνια και ποτέ κανείς δεν μου κράτησε εγγύηση ούτε καν το σκέφτηκε, στο ένα μάλιστα έμεινα 7 μήνες μόνο άσχετα με το τι έγραφε το συμβόλαιο.
Πάντα πλήρωνα στην ώρα μου και επιδιόρθωνα από την τσέπη μου ζημιές που γινόντουσαν από την χρήση τύπου βρύσες, καζανάκια κλπ, αλλά το σπίτι χρειαζόταν το λογικό φρεσκάρισμα και βάψιμο όταν έφευγα.
Φυσικά ειδοποιούσα τουλάχιστον ένα μήνα πριν.

Προφανως γνωρίζεις ότι τα πραγματα διαφερουν από χωρα σε χωρα. Τι να σου κρατησει στην Ελλαδα όταν τα περισσοτερα σπιτια είναι ανοίκιαστα? Και στην Κυπρο το ιδιο θα είναι.



To 2001 με 2006, 2007-2010 μια χαρά μπορούσαν να σου κρατήσουν σε Λάρισα και Αλεξανδρούπολη, εδώ τώρα μιας και μετακόμισε πριν 2 εβδομάδες ο αδερφός μου δεν υπάρχουν σπίτια για ενοικίαση αλλά και πάλι το 1000ρικο του το επέστρεψε χωρίς μα μου.

Νοικιασε και Αγγλια και περιμενε να σου δωσουν ολη την εγγυηση πισω :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#317157
GTS έγραψε:
dimik έγραψε:
GTS έγραψε:
dimik έγραψε:Έχω αλλάξει 4 σπίτια σε 3 πόλεις/2 χώρες τα τελευταία 15 χρόνια και ποτέ κανείς δεν μου κράτησε εγγύηση ούτε καν το σκέφτηκε, στο ένα μάλιστα έμεινα 7 μήνες μόνο άσχετα με το τι έγραφε το συμβόλαιο.
Πάντα πλήρωνα στην ώρα μου και επιδιόρθωνα από την τσέπη μου ζημιές που γινόντουσαν από την χρήση τύπου βρύσες, καζανάκια κλπ, αλλά το σπίτι χρειαζόταν το λογικό φρεσκάρισμα και βάψιμο όταν έφευγα.
Φυσικά ειδοποιούσα τουλάχιστον ένα μήνα πριν.

Προφανως γνωρίζεις ότι τα πραγματα διαφερουν από χωρα σε χωρα. Τι να σου κρατησει στην Ελλαδα όταν τα περισσοτερα σπιτια είναι ανοίκιαστα? Και στην Κυπρο το ιδιο θα είναι.



To 2001 με 2006, 2007-2010 μια χαρά μπορούσαν να σου κρατήσουν σε Λάρισα και Αλεξανδρούπολη, εδώ τώρα μιας και μετακόμισε πριν 2 εβδομάδες ο αδερφός μου δεν υπάρχουν σπίτια για ενοικίαση αλλά και πάλι το 1000ρικο του το επέστρεψε χωρίς μα μου.

Νοικιασε και Αγγλια και περιμενε να σου δωσουν ολη την εγγυηση πισω :iconcool:


Ναι τα ξέρω και τα εκεί....είναι η αδερφή της γυναίκας μου στο zone 2 και για ένα 7μηνο νοίκιαζε και ένας συνάδελφος μου στο zone 3 και μου τα περιέγραφε μαύρα κι άραχνα.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#317201
GTS έγραψε:Νοικιασε και Αγγλια και περιμενε να σου δωσουν ολη την εγγυηση πισω :iconcool:


Συγκρίνεις ανόμια πράγματα. Πχ αν σου χαλάσει η βρύση / καζανάκι πχ στην Ελλάδα θα ακούσεις τα μύρια όσα για να μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης. Στην Αγγλία και σε άλλες χώρες που τα πιο πολλά σπίτια τα διαχειρίζονται γραφεία δεν έχει μα / μου έρχεται σύντομα ο υδραυλικός
Άβαταρ μέλους
By GTS
#317214
gakost έγραψε:
GTS έγραψε:Νοικιασε και Αγγλια και περιμενε να σου δωσουν ολη την εγγυηση πισω :iconcool:


Συγκρίνεις ανόμια πράγματα. Πχ αν σου χαλάσει η βρύση / καζανάκι πχ στην Ελλάδα θα ακούσεις τα μύρια όσα για να μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης. Στην Αγγλία και σε άλλες χώρες που τα πιο πολλά σπίτια τα διαχειρίζονται γραφεία δεν έχει μα / μου έρχεται σύντομα ο υδραυλικός

Εχεις ζησει στην Αγγλια και το ξερεις? Στην δικη μου εμπηρεια πρεπει να τους κυνηγας βδομαδες και μηνες για να κανουν επισκευες που βεβαια στην Αγγλια κοστιζουν πολλαπλασιο απο οτι στην ελλαδα. Στο τελευταιο διαμερισμα που ειχα ειχε χαλασει η θερμανση τον χειμωνα με θερμοκρασια -2 και παραθυρα που δεν κλεινουν καλα. Μετα απο μερικες εβδομαδες ενοχλησεων ο ιδιοκτητης φωναξε εταιρεια επισκευων και εφτιαξε τους θερμοστατες και σηκωσε λιγο την μοκετα δεν ξερω τι ακριβως επισκευη εκανε αλλα χρεωσε 500 λιρες. Επισης βαση νομου μετα απο επισκευες ο ιδιοκτητης εχει δικαιωμα να σε διωξει απο το διαμερισμα οπως και το κανουν πολλες φορες,
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#317216 Έχει ασχοληθεί κανένας με αποξήλωση μαρμάρινου δαπέδου έτσι ώστε να μπει μετά ξύλινο δάπεδο;
Θα μου πείτε γιατί δεν το βάζεις κατευθείαν πάνω στο μάρμαρο που είναι και αλφαδιασμένο κλπ... Σκέφτομαι ότι θα ελαφρύνει κατά πολύ η όλη κατασκευή (1980) αν φύγει το μάρμαρο και δεύτερον δεν θέλω να έχει διαφορά ύψους με τα υπόλοιπα δωμάτια που έχουν ήδη ξύλο.
Βασικά πρέπει να είναι πολύ :s_whiteflag διαδικασία αλλά το σκέφτομαι αν είναι λογικό το κόστος.