Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dactilidis.john
#310616
Pitt έγραψε:
panos2171 έγραψε:Έχω ξανακούσει παράπονα για την αντοχή των nighbraker οπότε σίγουρα δεν έτυχε.

dactilidis.john έγραψε:Στην προηγουμενη σελιδα που το αναφερω καποιοι εσπευσαν να με διαψευσουν. Τελικα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια.


Απορώ για τα παράπονα σχετικά με τον χρόνο ζωής αυτού του είδους των λυχνιών.
Το έχουμε ξαναπεί ότι δουλεύουν στα όριά τους γι’ αυτό και αποδίδουν παραπάνω από τις "απλές".

Η Osram στα τεχνικά χαρακτηριστικά των night breaker unlimited δίνει:
Lifespan B3 --> 150 h και
Lifespan Tc --> 300 h

Ούτε ψεύδεται ούτε το κρύβει. Αν σε κάποιον άντεξαν τρία χρόνια, είτε δεν κινεί το αυτοκίνητο το βράδυ, ή ήταν πολύ τυχερός.

Ακριβως !!

Η philips δηλωνει 450ωρες για τις αντιστοιχες extreme vision +130 δηλαδη περιπου διπλασιο χρονο απο τις osram. Εγω τις φορεσα και τις δοκιμαζω ελπιζω να διαρκεσουν οσο λενε, που για μενα μεταφραζεται σε αρκετα πανω απο χρονο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#310632 Οι αντίστοιχες ώρες που δίνει η Philips για την X-treme Vision σε Η7 θα έλεγα ότι είναι οριακά καλύτεροι: B3/Tc = 200/400

Για όσους ενδιαφέρονται, οι δύο τιμές (B3/Tc) δίνονται για να πάρουμε μια ιδέα για την μορφή της καμπύλης κατανομής του χρόνου ζωής κατά το στάδιο των δοκιμών. Το Β3 είναι ο χρόνος στον οποίο έχουν καεί το 3% των ελεγχόμενων λυχνιών και Tc ο χρόνος στον οποίο έχουν καεί το 63% των λυχνιών.
Άβαταρ μέλους
By dactilidis.john
#310634
Pitt έγραψε:Οι αντίστοιχες ώρες που δίνει η Philips για την X-treme Vision σε Η7 θα έλεγα ότι είναι οριακά καλύτεροι: B3/Tc = 200/400

Για όσους ενδιαφέρονται, οι δύο τιμές (B3/Tc) δίνονται για να πάρουμε μια ιδέα για την μορφή της καμπύλης κατανομής του χρόνου ζωής κατά το στάδιο των δοκιμών. Το Β3 είναι ο χρόνος στον οποίο έχουν καεί το 3% των ελεγχόμενων λυχνιών και Tc ο χρόνος στον οποίο έχουν καεί το 63% των λυχνιών.

Πολυ χρησιμα αυτα δεν τα γνωριζα !!
Παντως δε νομιζω να μιλαμε για την ιδια λαμπα. Εγω σε αυτες αναφερομαι.
http://www.philips.co.uk/c-p/37168030/x ... ifications
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#310638 Η ίδια λυχνία είναι. Πρόσεξε τον κωδικό παραγγελίας 12972XV B1 είναι ίδιος και στις δύο.

Εφόσον δίδεται μία τιμή για τον χρόνο ζωής, αυτή αναφέρεται στον χρόνο κατά τον οποίον έχουν καεί το 50% των ελεγχόμενων λυχνιών.
Άβαταρ μέλους
By dactilidis.john
#310641
Pitt έγραψε:Η ίδια λυχνία είναι. Πρόσεξε τον κωδικό παραγγελίας 12972XV B1 είναι ίδιος και στις δύο.

Εφόσον δίδεται μία τιμή για τον χρόνο ζωής, αυτή αναφέρεται στον χρόνο κατά τον οποίον έχουν καεί το 50% των ελεγχόμενων λυχνιών.

Εχω εναν μικρο ενδοιασμο γι αυτο. Εμενα δεν μου φαινονται ιδιοι οι κωδικοι. Πιστευω οτι η μια ειναι "εξελιξη" της αλλης. Τωρα αν η εξελιξη ειναι μονο στα χαρτια αυτο δεν το γνωριζω.
Εικόνα
Εικόνα

Για το τι αντιπροσωπευουν οι 450ωρες δεν το γνωριζα και ευχαριστω. Δεν εχει και τοσο νοημα να ασχολουμαστε τοσο με λαμπες... Τις εβαλα απο περιεργεια, φωτιζουν καλα, ο χρονος θα δειξει. :)
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#311110 Λοιπον οι εντυπωσεις απο τα Phillips White Vision ειναι πολυ ενθαρρυντικες. Περισσοτερο φως και πιο απλωμενο απο τα Crystal Vision. Η δεσμη φαινεται να φτανει 20-30 μετρα πιο μακρια στα μεσαια. Μοναδικο μειονεκτημα για καποιον που το αναζητα αυτο, ειναι η απουσια της ελαφριας γαλαζιλας που σου αφηναν στο ματι οταν κοιτουσες τα Crystal Vision. Οι White vision ειναι αυτο που λενε. Ασπρο. Ξερο ασπρο. Ουτε κιτρινιλα ουτε γαλαζιλα αφηνουν.

Για καποιον που θελει δυνατο ασπρο φως χωρις να φαινεται σαν καγκουρας ειναι πολυ καλη επιλογη!
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#320640 Τοποθετήθηκαν στην μεσαία σκάλα (Η7) οι Philips Xtreme Vision +130% . Για να δούμε τι πιάνουν σε σχέση με την προηγούμενη γενιά.
Κόστος 21,20€ από amazon.de
Τώρα πρέπει να βρώ λύση για το πώς θα βάλω τις Osram fog braker στα ομίχλης :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#320670
Thomas_C200K έγραψε:Τοποθετήθηκαν στην μεσαία σκάλα (Η7) οι Philips Xtreme Vision +130% . Για να δούμε τι πιάνουν σε σχέση με την προηγούμενη γενιά.
Κόστος 21,20€ από amazon.de

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#320890 Και κλάμα....
http://www.iihs.org/iihs/news/desktopnews/most-small-suv-headlights-rate-poor-in-iihs-evaluations
Γενικά είναι εντυπωσιακή η δουλειά τους.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#325154 [url]http://autoplanet.gr/12-accessories/569-λαμπες-philips-h7-x-treme-vision-set-2-tem-130-περισσοτερο-φως-.html#.WCdbx7Kge2c[/url]

Γνώμες; Επειγει η αγορά, κάηκε η λάμπα του συνοδηγού γαμω το ξεσταυρι μου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#325157
g8777 έγραψε:[url]http://autoplanet.gr/12-accessories/569-λαμπες-philips-h7-x-treme-vision-set-2-tem-130-περισσοτερο-φως-.html#.WCdbx7Kge2c[/url]

Γνώμες; Επειγει η αγορά, κάηκε η λάμπα του συνοδηγού γαμω το ξεσταυρι μου.


Σε Γερμανικο αυτοκινητο,θελεις να βαλεις Γερμανικη λαμπα,και σου φταινε τα ξεσταυρια σου μετα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#325158 :lol:

Πείτε μια σε αυτή την κατηγορία τιμής, πνιγομαι, δεν μπορω να οδηγαω τη νυχτα με ενα φως μόνο... :thumbsdown:


Dimvii αν πεις ,θα σε πριαπισω στο ποσταρε μια τυχαία φωτό. ΠΕΣ!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#325159 Πήγαινε πάρε απο ένα βενζινάδικο μια φτηνή να κάνεις την δουλειά σου.
Μετα παράγγειλε τες .
Οι καλύτερες είναι οι PIAA

Από το Moto G