Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#295963 Διαβασε στο μου αρεσει καμια μερα πριν

Στάλθηκε από φάμπλετ Note 3
Άβαταρ μέλους
By markvag
#295965 Α, ναι, το είχα δει, αλλά... :oops: :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#295995
JimClark έγραψε:πουλαω συναγερμους στον εαυτο μου

:lol: :lol: cult.


Άργησες όμως να τον πείσεις... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#306455 για να σας επαναφέρω στο τοπικ..

μαθητής μέτριος γενικά , μου άρεσε πάντα ότι είχε να κάνει με μηχανικά μέρη , ο πατέρας μου είχε συνεργείο αυτοκινήτων .
Μετά την 1λυκειου αποφάσισα ότι θα πάω τεχνικό λύκειο για να γίνω μηχανολόγος , και εκεί βρήκα έναν ερώτα..
Και όταν λεμέ ερώτα εννοούμε ερώτα, για να καταλάβετε χωρίς να διαβάζω στο σπίτι πολύ , αποφοίτησα με 17 στο πτυχίο και μπορούσα τότε να περάσω στα ΤΕΙ.. αλλά το διάβασμα δεν ήταν η αγάπη μου (βεβαία σε κάποια μαθήματα που εγώ απολάμβανα και οι άλλοι πάσχιζαν να περάσουν εγώ ήμουν χαλαρός). και έτσι ήρθε το τέλος του λυκείου ..
Παρένθεση ,καλοκαιριά δούλευα σε βουλκανιζαντερ,μηχανικους,κτλ..
μετά το λύκειο τι άλλο μένει να κάνει ένας άντρας ?
Το καθήκον του για την πατρίδα... ,ήμουν και καψούρης τότε βραστά μεγάλο σχολειό όμως...
Και πριν απολυθώ από τον στρατό ένας θειος μου που εντόπισε την μεγάλη μου αγάπη για το αυτοκίνητο, μου πρότεινε να πάω σε μια αντιπροσωπεία στο τμήμα πλύσεων... (όχι πωλήσεων).
Η δουλεία μου εκεί ήταν να πλένω και να παραδίδω τα καινούργια αυτοκίνητα , και να κάνω εξωτερικές εργασίες. Αν ήθελα μπορούσα να μένω εκτός ωραρίου στην έκθεση για να μου μάθουν την "πώληση". Η υπεύθυνη πωλήσεων (να είναι καλά) μου έμαθε τα βασικά και μετά άρχισα να πλένω πιο γρήγορα για να μπορώ να ανεβώ στην "σάλα" για να πουλήσω... όμως δυστυχώς υπήρχε ένα πρόβλημα, οι συνάδελφοι πωλητές είχαν πρόβλημα με αυτό γιατί λέτε? Για τον απλό λόγο ότι δεν μου έδιναν καμιά προμήθεια από τα αυτοκίνητα που πουλάρα …. Και έτσι ενώ έπλενα τα αυτοκίνητα και ονειρευόμουν την «σάλα» κτυπάει το τηλ μου και μου λένε ότι ψάχνουν έναν πωλητή για επαγγελματικά αυτοκίνητα σε ντίλερ πολυτελών αυτοκίνητων …
Τσούπ εγώ κατευθείαν συνέντευξη (υπήρχε βεβαία και μια σύσταση) και έτσι πήρα την επομένη μου δουλεία.. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την πικρά του διευθυντή μου στην όταν του είπα ότι παραιτούμε και ξέρετε τι είπε ρε παιδιά?
-δεν ξέρω μου λέει αν θα τα καταφέρεις εκεί που θα πας ….
Ακόμα και σήμερα θέλω να του πω ποσό λάθος έκανε εκεί …

Και πάμε στην πολυτελή μάρκα...
Τα επαγγελματικά αυτοκίνητα γενικά αντιμετωπίζονται σαν αγγαρεία και σαν ανεπιθύμητα από τους πωλητές ..
Άλλο να μιλάς για κάμπριο και am και άλλο για μεταξόνια και ωφέλιμα φόρτια..
Έλα μου ντε που αυτό έμενα μου άρεσε .. εκεί που οι άλλοι πωλητές δεν ήξεραν τι είναι ροπή και τι σημαίνει Macpherson ήρθε ένας πιτσιρικάς και άρχισε να πουλάρι τα επαγγελματικά με μεράκι ..
Και όχι μονό με τα χρόνια οι πελάτες μου ήθελαν να αγοράσουν και επιβατικά οπότε άρχισα να ασχολούμαι ενεργά και με αυτά..
Φυσικά είχα την αμέριστη βοήθεια από τους συναδέλφους μου , που δεν καταδέχονταν να μιλήσουν σε πελάτη αν δεν είχε κάποια στάνταρτ… :metalo:
Και να μην σας ζαλίζω κοντά στα 10 χρόνια κράτησε η ιστορία αυτή , στην αρχή πωλητής, μετά υπεύθυνος επαγγελματικών, και μετά προϊστάμενος καταστήματος..
Παράλληλα με την πρόσληψη μου εκεί ξέχασα να πω ότι ξεκίνησα σπουδές στο Deree (Μarketing)..
Και αφού πέρασαν εκεί τα χρόνια και αφού εκεί δυστυχώς στο τέλος τα χαλάσαμε (μου έταξαν θέση αλλά με έφαγαν οι κουμπαριές… ) έφυγα(το μετάνιωσα αργότερα που απλά παραιτήθηκα) και πήγα σε αλλη
Luxury brand

Τι να λεμέ εκεί , τα λογία είναι περιττά.
Ούτε τουαλέτα χωρίς να ρωτήσω , ούτε τουαλέτα!!
Καμιά σχέση με αυτά που ήθελα να κάνω εγώ στην εταιρία , οπότε οι δρόμοι μας μετά από 2 χρόνια δύσκολα για έμενα χώρισαν.
Στον αποχαιρετισμό με επαίνεσαν για τον επαγγελματισμό μου και μου έδωσαν αρκετά περισσότερα από όσα χρήματα δικαιούμουν .
Εγώ πάντως τους είπα στα ίσια ότι αν θέλατε ένα κουταβάκι τότε γιατί πήρατε ένα κυνηγόσκυλο? Απάντηση δεν πήρα μόνο συμπάθεια..

Μετά έμεινε η σύζυγος έγκυος , η όποια έχει καταστήματα με γυναικεία ρούχα και μου λέει ότι έτσι και αλλιώς τώρα μέχρι να γεννήσω ποιος θα τρέχει τα μαγαζιά ?
Μαντέψτε ποιος ..

και έτσι ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.



Και εγώ ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα ξαναγυρίσω…

Συγγνώμη αν σας κούρασε η ιστορία μου.
Τελευταία επεξεργασία από Eliaskat και 28 Σεπ 2016, 12:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#306461 Αντί να τον ρωτήσεις που έχει τα μαγαζιά , να πάρεις κανά δώρο στην κουτσούνα... :lol:


Eliaskat
:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#306635
Μετά την 1λυκειου αποφάσισα ότι θα πάω τεχνικό λύκειο για να γίνω μηχανολόγος , και εκεί βρήκα έναν ερώτα..


Στην 1η λυκείου είχα ακριβώς την ίδια σκέψη με σένα με τη διαφορά ότι έπαθαν εγκεφαλικό και οι δυο γονείς, οπότε το πλάνο άλλαξε λίγο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#346993
gianik έγραψε:Up..


Χα, χα, χα! Επαγγελματικό ενδιαφέρον να υποθέσω; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#346997
Pitt έγραψε:
gianik έγραψε:Up..


Χα, χα, χα! Επαγγελματικό ενδιαφέρον να υποθέσω; :shifty:



Εχει κουρασει αυτο το αστειο πλεον...
Οποιος θελει γραφει , δεν ειναι υποχρεωτικο, το "ανεβασα" για τα νεα μελη που ισως δεν γνωριζαν την υπαρξη του..
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#347014
gianik έγραψε:Οποιος θελει γραφει , δεν ειναι υποχρεωτικο, το "ανεβασα" για τα νεα μελη που ισως δεν γνωριζαν την υπαρξη του..


Και πολύ καλά έκανες, αν και δεν έχουμε κανένα ενεργό νέο μέλος από την τελευταία ανάρτηση του quadra.

Καλημέρα. :s_howdy