Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#28825 Άσε τα είδα το βράδυ στις ειδήσεις :( Κρίμα να την πληρώνουν γι'αλλη μια φορά οι πολίτες :sorry:
Άβαταρ μέλους
By nEK
#28838 Γιατι γινομται αυτα ρε σεις? και δεν λεω τη προελευσση του νερου. Αλλα γιατι δεν μπορουν να βρουν εξοδο προς θαλασσα? η σταθμη των περιοχων αυτων ειναι ποιο χαμηλα απο το επιπεδο της θαλασσας? ειναι τοσο φλατ? τι γινετε?
Άβαταρ μέλους
By criuser
#28842 Ο γνωστός συνδυασμός . Μεγάλη ραγδαιότητα , κακοί σχεδιασμοί , ημιτελή έργα , αυθαίρετα μπαζώματα , οδηγούν σε τέτοια αποτελέσματα .
Άβαταρ μέλους
By nass
#28852 Μήπως υπερβάλλουμε ? Υπάρχουν εντάσεις βροχής που δεν μπορούν να προβλεφθούν/υποστηριχθούν από έναν λογικού κόστους σχεδιασμό (εκτός και αν φτιάξουμε αντιπλημμυρικά για μουσώνα, φάση σταθμούς εκχιονισμού στην Κρήτη... μπορούμε... αλλά είναι λογική χρησιμοποίηση των χρημάτων των φορολογούμενων ?) Αν χτες έριξε σε 8 ώρες τη βροχή 2 μηνών, δεν υπάρχει σχεδιασμός (λογικού κόστους) που να μπορεί να το αντιμετωπίσει αυτό. Δηλαδή και στις ΗΠΑ και στη Μεγ. Βρετανία πρόσφατα που πλημμύρισαν και είχαν και νεκρούς και τεράστιες καταστροφές, και κει μπουρδέλο ?
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#28853 Η Αθήνα έχει πλημμυρίσει τόσες φορές που μόνο σπάνιο δε το λες.
Άσε που εγω δεν είδα χθες να ριχνει και τόσο υπερβολική βροχή...
Στο εξωτερικό που αναφέρεσαι οι περισσότερες πλημμύρες οφείλονται σε υπερχείλιση ποταμών.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#28856 με 150/130mm που επεσαν απο πειραια μεχρι περιστερι τι ακριβως μπορει να κανει η καθε υποδομη? (και ολα αυτα μονο στο χθεσινο 2ωρο απο 6 μεχρι 8) οταν σου λενε οτι ο κιφησος κοντεψε να υπερχειλησει καταλαβαινεις για ποσο νερο μιλαμε..

και ενταξει ειναι γνωστες οι περιοχες που γινονται αυτα παντα ειναι δρομοι που οι καθετοι τους ειναι κατηφορες και κατεβαζουν τα κερατα τους ειδικα στον πειραια/περαμα/κερατσινι
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#28862 Εντάξει ρε παιδιά οι κακοτεχνίες ,ο κακός οικοδομικός σχεδιασμός ,οι αυθαιρεσίες/παρανομίες και η τσιμεντοποιηση βγάζουν μάτι στην Αθήνα.Τι να λέμε τώρα.Προσωπικά τετοιο χάλι και προχειρότητα και απο το κράτος και απο τους πολίτες δεν έχω δει πουθενά στην Ευρώπη.
Βάλε και τη φυσική ροή του νερού προς τη θάλασσα στο λεκανοπέδιο και ορίστε τα αίτια.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#28864
kostis20 έγραψε:Εντάξει ρε παιδιά οι κακοτεχνίες ,ο κακός οικοδομικός σχεδιασμός ,οι αυθαιρεσίες/παρανομίες και η τσιμεντοποιηση βγάζουν μάτι στην Αθήνα.Τι να λέμε τώρα.Προσωπικά τετοιο χάλι και προχειρότητα και απο το κράτος και απο τους πολίτες δεν έχω δει πουθενά στην Ευρώπη.
Βάλε και τη φυσική ροή του νερού προς τη θάλασσα στο λεκανοπέδιο και ορίστε τα αίτια.

Κι εγώ πιστεύω ότι στην Αθήνα/Ελλάδα τα αίτια εντοπίζονται κυρίως στην προχειρότητα και τις κακοτεχνίες/παρανομίες.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#28869
kostis20 έγραψε:Εντάξει ρε παιδιά οι κακοτεχνίες ,ο κακός οικοδομικός σχεδιασμός ,οι αυθαιρεσίες/παρανομίες και η τσιμεντοποιηση βγάζουν μάτι στην Αθήνα.Τι να λέμε τώρα.Προσωπικά τετοιο χάλι και προχειρότητα και απο το κράτος και απο τους πολίτες δεν έχω δει πουθενά στην Ευρώπη.
Βάλε και τη φυσική ροή του νερού προς τη θάλασσα στο λεκανοπέδιο και ορίστε τα αίτια.

βρες μου μια πολη που επεσε τοσο πολυ νερο και δεν εγινε μπουρδελο στην ευρωπη...ειπαμε ειναι καλα να τα ριχνουμε παντα αλλου αλλα μερικα πραγματα απλα δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτα..
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#28872 Πράγα βρέχει τόσο και παραπάνω δυο τρεις φορές το μήνα ,ειδικά Απρίλιο και Αύγουστο.
Δεν πλημμυρίζουν καν οι δρόμοι.
Δυο φορές έχει πλημμυρίσει στις περιοχές γύρω απο το ποτάμι που έφερνε νερό απο άλλες περιοχές και κράτη .
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#28876
kostis20 έγραψε:Πράγα βρέχει τόσο και παραπάνω δυο τρεις φορές το μήνα ,ειδικά Απρίλιο και Αύγουστο.
Δεν πλημμυρίζουν καν οι δρόμοι.
Δυο φορές έχει πλημμυρίσει στις περιοχές γύρω απο το ποτάμι που έφερνε νερό απο άλλες περιοχές και κράτη .

καταλαβαινεις οταν λεμε οτι μεσα σε δυο ωρες επεσαν 150mm νερου?(150 μμ ανα λεπτο μεσα σε ενα κυβικο μετρο με ραγδαιοτητα που ξεπερασε στον πειραια τα 568) η πραγα συμφωνα με τα δικα τους στατιστικα το μεγαλυτερο ποσο που εφαγαν εδω και 4 χρονια ηταν 69mm μεσα σε μια νυχτα
ε υπαρχει μια μικρη διαφορα δεν νομιζεις?