Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#19933
bill33 έγραψε:καλοριφερ λαδιου;


Κανονικά καλοριφέρ έχω σε όλο το σπίτι Βασίλη (Φυσικό αερίο). Το θέμα είναι οτι θέλω να ζεσταίνω άμεσα το μπάνιο πχ πριν πλύνω τη μικρη και τα καλοριφέρ θέλουν κάποια ώρα μέχρι να ζεστάνουν το χώρο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#19953
dimitrisB έγραψε:Τότε, αερόθερμο. Το μπάνο σε 5 λεπτά είναι φούρνος!


Μάλλον είναι μονόδρομος... Πόσο ρεύμα καταναλώνουν αυτά; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#19960 1300W , αναφερόμουν σε "μικρό" που το΄χω χρησιμοποιήσει, σαν αυτό : http://www.skroutz.gr/s/3838017/DomoTech-AH-08A.html
Υπάρχουν και 2.000w για μεγαλύτερους χώρους , αν και το 1300άρι έχει χρησιμοποιηθεί και σε δωμάτιο 12-14 τμ με άμεσα αποτελέσματα. Προφανώς με το που σβήσει, σε 15 λεπτά έχεις ξανα κρύο χώρο.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#20107
Anonymous Founder έγραψε:A/C inverter;

Στο μπάνιο?? :hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#20119
Anonymous Founder έγραψε:A/C inverter;



Έχω ένα στην κρεβατοκάμαρα και ένα στο σαλόνι. Επιπλέον, έχω και καλο ενεργειακό τζάκι και λέβητα αερίου με καλοριφέρ.
Το θέμα είναι οτι τα καλοριφέρ ζεσταίνουν μετα από 10' ενω εγώ θέλω να γίνει το μπάνιο (και το παιδικό δωμάτιο) φούρνος για να ξεσκατώσω τη μικρή που είναι κρυουλιάρα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#20130 Καλυτερα να αναβεις 5-10' νωριτερα το καλοριφερ , να βαζεις πανω του την πετσετα του μωρου κ μολις βγαινει απ το μπανιο να την τυλιγειςωμε αυτη. Κανοντας φουρνο το μπανιο με το αεροθερμο κ μετα βγαινοντας να πας στο (προφανως) ποιο κρυο υπνδωματιο το μονο που πετυχαινεις να μπουκωνει το παιδι με μυξες απο τις αλλαγες θερμοκρασιας.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#22018 Σε θέμα κατανάλωσης τι είναι πιο value for money;
- αερόθερμο;
- καλοριφέρ λαδιού;
- θερμοπομπός;
- θερμάστρα-σόμπα (ηλεκτρική);

value εννοώ την κατανάλωση σε ρεύμα, όχι το κόστος κτήσης.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#22046
EDDIE_147 έγραψε:Σε θέμα κατανάλωσης τι είναι πιο value for money;
- αερόθερμο;
- καλοριφέρ λαδιού;
- θερμοπομπός;
- θερμάστρα-σόμπα (ηλεκτρική);

value εννοώ την κατανάλωση σε ρεύμα, όχι το κόστος κτήσης.


Θερμοπομπός - αερόθερμο - θερμάστρα/σόμπα (ηλεκτρική) - καλοριφέρ λαδιού

από το vfm προς το psm*



* piasokoli for money
Άβαταρ μέλους
By otso
#22086
Dodger έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Σε θέμα κατανάλωσης τι είναι πιο value for money;
- αερόθερμο;
- καλοριφέρ λαδιού;
- θερμοπομπός;
- θερμάστρα-σόμπα (ηλεκτρική);

value εννοώ την κατανάλωση σε ρεύμα, όχι το κόστος κτήσης.


Θερμοπομπός - αερόθερμο - θερμάστρα/σόμπα (ηλεκτρική) - καλοριφέρ λαδιού

από το vfm προς το psm*



* piasokoli for money


εαν μπορεις να μου εξηγησεις (φιλικα , πραγματικα εχω απορια επειδη ζεσταινω χωρο με καλοριφερ λαδιου) πως καταναλωνει λιγοτερο ο θερμοπομπος σε σχεση με τα αλλα οταν ειναι ολα Μέγιστη Ισχύς: 2000 Watt ; και οταν ολα μια αντισταση εχουν.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#22088 Ένας θερμοπομπός 2kW προφανώς καταναλώνει το ίδιο με ένα καλοριφέρ λαδιού 2kW.

Το ζήτημα είναι πόσο ζεσταίνει το καθένα. Δλδ ότι εκεί που με το ένα χρειάζεσαι 2kW με το άλλο μπορεί να χρειαζόσουν 1.5kW.
(δεν έχω άποψη :lol: )
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#22124 Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το καλοριφέρ θέλει περισσότερο χρόνο να ζεσταθεί αλλά ζεσταίνει το χώρο πιο αποτελεσματικά από άλλες συσκευές (πχ σόμπα-αερόθερμο) τις οποίες μόλις κλείσεις έχεις πάλι κρύο.

Απλά για τους θερμοπομπούς δεν ξέρω αν είναι μια από τα ίδια με αερόθερμα κλπ.