Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#17644
Cosmonaut21 έγραψε:Άμεσα ε? Τέλεια :thumbsup: .Έχει τίποτα όρους όπως ελάχιστο υπόλοιπο ή προμήθειες; Και κυρίως,τί χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου;

γνώμη μου: κάνε ένα τραπ. λογαριασμό που να σου δίνει χρεωστική με τέτοιες δυνατότητες on-line αγορών. H pre-paid και οι virtual έχουν κάτι χρεωσούλες που δεν υπάρχει λόγος να τις υφίστασαι αν σκοπεύεις να βάζεις λεφτά συχνά και να αγοράζεις.

Απ ό,τι θυμάμαι: ταυτότητα, εκκαθαριστικό, Ε1, Ε3, λογαριασμό ΔΕΗ κτλ --> για να ανοίξεις τραπ.λογαριασμό με χρεωστική. Και σου δίνουν την κάρτα άμεσα.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#17661 +1. Εγώ χρησιμοποιώ μια χρεωστική Eurobank Mastercard και μια Πειραιώς Visa.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#17722
Red Garland έγραψε:
Cosmonaut21 έγραψε:Άμεσα ε? Τέλεια :thumbsup: .Έχει τίποτα όρους όπως ελάχιστο υπόλοιπο ή προμήθειες; Και κυρίως,τί χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου;

γνώμη μου: κάνε ένα τραπ. λογαριασμό που να σου δίνει χρεωστική με τέτοιες δυνατότητες on-line αγορών. H pre-paid και οι virtual έχουν κάτι χρεωσούλες που δεν υπάρχει λόγος να τις υφίστασαι αν σκοπεύεις να βάζεις λεφτά συχνά και να αγοράζεις.

Απ ό,τι θυμάμαι: ταυτότητα, εκκαθαριστικό, Ε1, Ε3, λογαριασμό ΔΕΗ κτλ --> για να ανοίξεις τραπ.λογαριασμό με χρεωστική. Και σου δίνουν την κάρτα άμεσα.


Σωστός. Τα δικαιολογητικά είναι ταυτότητα, εκκαθαριστικό και καλύτερα ένας λογαριασμός ΟΤΕ για να βεβαιώσουν και το σταθερό τηλέφωνο
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#17736 Σίγουρα θέλουν και κάτι για την άσκηση επαγγέλματος(αν εργάζεται), Έναρξη ή μισθοδοσία ή βεβαίωση εργοδότου. Ας ρωτήσει καλυτερα το υποκατάστημα πρώτα.
Αυτά που επίσημα πρέπει να ζητάνε οι τράπεζες(ένα από τα bullets σε κάθε περίπτωση αρκεί) αναφέρονται εδώ
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#17774
Red Garland έγραψε:Σίγουρα θέλουν και κάτι για την άσκηση επαγγέλματος(αν εργάζεται), Έναρξη ή μισθοδοσία ή βεβαίωση εργοδότου. Ας ρωτήσει καλυτερα το υποκατάστημα πρώτα.
Αυτά που επίσημα πρέπει να ζητάνε οι τράπεζες(ένα από τα bullets σε κάθε περίπτωση αρκεί) αναφέρονται εδώ


Ισχύει. Αντίστοιχα σε μένα επειδή είμαι φοιτητής ζήτησε μια βεβαίωση σπουδών.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#17972
Red Garland έγραψε:Σίγουρα θέλουν και κάτι για την άσκηση επαγγέλματος(αν εργάζεται), Έναρξη ή μισθοδοσία ή βεβαίωση εργοδότου. Ας ρωτήσει καλυτερα το υποκατάστημα πρώτα.
Αυτά που επίσημα πρέπει να ζητάνε οι τράπεζες(ένα από τα bullets σε κάθε περίπτωση αρκεί) αναφέρονται εδώ


Εμένα ζήτησαν και μισθοδοσία. Αυτό που μας δίδεται κάθε μήνα.
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#18104 Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.Ρώτησα σήμερα και όντως χρειάζονται ε1,οτε,εκαθαριστικό κλπ.
Θα περάσω μάλλον μεθαύριο από την Πειραιώς να κάνω τη διαδικασία μιας και θα έχω χρόνο.
Και πάλι ευχαριστώ :s_thumbsup :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By doule
#21038 Υπάρχει εμπλοκή εδώ και μέρες στο winbank της Πειραιώς, σε ότι αφορά την Επιβεβαίωση πληρωμής Βεβαιωμένης Οφειλής προς Δ.Ο.Υ. μέσω taxisnet. Στην περίπτωσή μου πληρωμή ΦΠΑ 3ου τριμήνου.
Ενώ εχει ολοκληρωθεί επιτυχώς η πληρωμή μέσω Winbank, αυτή δεν φαίνεται στο gsis.gr. Δηλαδή στο "Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης" του gsis.gr υπάρχει ακόμα η οφειλή. Επίσης στην ενότητα "Στοιχεία Πληρωμών" δεν βγάζει ούτε εκεί την πληρωμή.
Στην home-page του Winbank υπάρχει το μήνυμα "Τα στοιχεία της οφειλής σας θα ενημερωθούν αυτόματα τις επόμενες ημέρες, όπως έχει ανακοινωθεί και από τη Γ.Γ.Π.Σ.", αλλά ακόμα τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#21073 Και μετά μου λένε γιατί πάω ακόμα στο Ταχυδρομείο και πληρώνω :lol:
Άβαταρ μέλους
By doule
#21080 Η αλήθεια είναι ότι είναι από τις ελάχιστες φορές που εμφανίζεται τέτοια εμπλοκή. Η προθεσμία για το ΦΠΑ λήγει στις 31/10. Ελπίζω μέχρι τότε να έχει διορθωθεί το θέμα.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#21122 Στο taxis θα περαστεί με την ημερομηνία που έκανες εσύ την πληρωμή έτσι κι αλλιώς.. Δεν χρεώνεται κανείς προσαυξήσεις επειδή η ΓΓΔΕ καθυστέρησε να καταχωρήσει τις πληρωμές που ήρθαν από τις τράπεζες. Και μη νομίζετε, δεν είναι τωρινό το θέμα, έτσι γίνεται η διαδικασία από περσυ που έχουμε ταυτότητες πληρωμής, απλά ο πολύς κόσμος (και τα ΜΜΕ) το πήραν πρέφα τώρα με τον ΕΝΦΙΑ που επηρεάζει και πιο πολύ κόσμο από ότι μια χρεωστική δήλωση ΦΠΑ ή παρακρατούμενου φόρου (π.χ.)
Άβαταρ μέλους
By elteo
#21302
Dodger έγραψε:Και μετά μου λένε γιατί πάω ακόμα στο Ταχυδρομείο και πληρώνω :lol:


Eάν είσαι παπούδι που δεν κατέχεις καλώς κάνεις αλλά συγχώρα με εν έτει 2015 σχεδόν το web-banking είναι must have .-
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#21367 Έχουμε ωραίες υπαλλήλους στο Ταχυδρομείο μας κύριος :rtfm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#22375
stavrosg έγραψε:Στο taxis θα περαστεί με την ημερομηνία που έκανες εσύ την πληρωμή έτσι κι αλλιώς.. Δεν χρεώνεται κανείς προσαυξήσεις επειδή η ΓΓΔΕ καθυστέρησε να καταχωρήσει τις πληρωμές που ήρθαν από τις τράπεζες. Και μη νομίζετε, δεν είναι τωρινό το θέμα, έτσι γίνεται η διαδικασία από περσυ που έχουμε ταυτότητες πληρωμής, απλά ο πολύς κόσμος (και τα ΜΜΕ) το πήραν πρέφα τώρα με τον ΕΝΦΙΑ που επηρεάζει και πιο πολύ κόσμο από ότι μια χρεωστική δήλωση ΦΠΑ ή παρακρατούμενου φόρου (π.χ.)


Aκόμα δεν έχει περαστεί στο Taxis πάντως η δεύτερη δόση των γονιών μου. Πληρωμή στις 30/9. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#23318 Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για μεταφορά χρημάτων από συγγενή μου στην Ελλάδα σε δικό μου λογαριασμό στην Αυστρία;
Πρέπει να δικαιολογηθεί κάπως ακόμα και αν είναι Πόσο μεγαλύτερο των 10κ? υπάρχει κάποια ιδιαίτερη χρέωση , περισσότερο απο ότι έχει μεταφορά από δικό μου Ελληνικό λογαριασμό σε δικό μου ξένο, (κάτι που έχω διευκρινίσει ήδη και είναι οκ);
Όλα τα κεφάλαια είναι νόμιμα, οποιοσδήποτε έλεγχος δεν αποτελεί πρόβλημα.