Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nEK
#359212 Γενικα και περιγραφικα

Η διαμορφωση χωρων ειναι τελικη οι διαστασεις σχεδον ακριβεις.
Δαπεδο ειναι πλακακι γυαλιστερο τοιχοι με σοβα.
Η διαταξη των χωρων και των επιπλων ειναι 99,9% τελικη.
Τα επιπλα ειναι αντιπροσωπευτικα, δεν ειναι ετσι.
Το μαυρο thing ειναι σομπα, δεν κινηται.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Τα δικα μου τωρα.
Η τηλεοραση μας βολεψε εκει μιας και το σαλονι εναι στη φωτεινη πλευρα της ζωης. Η τραπεζαρια λογω μή συχνης χρησης πηγε πισω. Ετσι εχουμε και φως αλλα βλεπουμε και εξω, πισω απο τις κουρτινες, χωρις να θαμπωνει ο ηλιος. Θελαμε γωνιακο καναπε αλλα μετα απο πολλες προσομιωσεις δεν μας βολεψε καμια. Οποτε παμε με δυο χωριστους καναπεδες.

Ας περασουμε στα σχεδια...

Ο τοιχος πισω με τις πετρες...πανελ πετρας σε διχτακι η σκεψη μου.
Διακοσμητικη παρεμβαση που γεμιζει το χωρο χωρις να πιανει ογκο. Εδω και κει μερικα καδρακια, φωτισμος τοπικος και ισως μερικα ραφακια. Αριστερα δεξια ειναι κολωνες και καμιναδες. Ντυσιμο και αυτες για να ξεχωρισουν και να δεσουν το χωρο.
Αριστερα πισω μικρο παραθυρο απο πρωην κουζινα. Δυο επιλογες υπαρχουν να κλεισει και να μειωθει ο φωτισμος τοπικα ή να παραμεινει και να "ενσωματωθει " σε επιπλο μπουφε μπαρ κλπ με κουρτινα "φακελο".
Δεξια, πισω απο τη κολωνα της σομπας, στη μικρη εσοχη, μικρη κρυσταλιερα ή απλη ραφιερα για διαφορα της τραπεζαριας.Αριστερα πισω απο τη κολωνα της σομπας παπουτσοθηκη και κρεμαστρα.

Μπαινοντας στο αριστερο μας χερι συνθεση κρεμαστη τοιχου με ραφακια και ντουλαπια για διαμοσμητικα κυριως.
Στα δεξια, μπουφες με καθρεπτη ή κατι σαν τραπεζοπαγκομπαρ σχηματος Π, παλι με καθρεπτη απο πανω, αλλα απο κατω κενο για μινι σκαμπο/πουφ. :lol:

Αλλα
Εκτος απο τις αποψεις για ολα και κυριοτερα για τα σχεδιαζομενα εχω και καποιες συγκεκριμενες ερωτησεις.
Ο τοιχος αν γινει με πετρα πανελ, ειναι καλο να παει μεχρι ταβανι? (287)
Οι πετρες στις κολωνες κοβονται φαλτσα στη γωνια ή οχι?
Σκεφτομουν για γυψοσανιδα ταβανι για μονωση επιπλεον αλλα και αμερικανικο φωτισμο με σποτ κυριως. Σε τι υψος θα ηταν το ιδανικο?
Στα σημεια με πετρα υπαρχουν ή θα δημιουργηθουν αναμονες φωτισμου. Τι ειναι καλυτερο για το φωτισμο, σποτ προς τα πανω, προς τα κατω ή πανω-κατω?
Ο
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#359251
nEK έγραψε:Ο τοιχος αν γινει με πετρα πανελ, ειναι καλο να παει μεχρι ταβανι? (287)
Οι πετρες στις κολωνες κοβονται φαλτσα στη γωνια ή οχι?
Σκεφτομουν για γυψοσανιδα ταβανι για μονωση επιπλεον αλλα και αμερικανικο φωτισμο με σποτ κυριως. Σε τι υψος θα ηταν το ιδανικο?
Στα σημεια με πετρα υπαρχουν ή θα δημιουργηθουν αναμονες φωτισμου. Τι ειναι καλυτερο για το φωτισμο, σποτ προς τα πανω, προς τα κατω ή πανω-κατω?

1. Ναι, αλλιως θα δειχνει ξενο σωμα
2. Δεν νομιζω, δεν το εχω δει πουθενα. Μονο σε τουβλακι.
3. Οχι κατω απο το 2,70μ. Θα σε "πλακωνει". Επισης για μονωση αν δεν βαλεις κατι ως μονωτικο δεν θα κανει δουλεια.
4. Προς τα κατω.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#360133 @nek
Ότι σου είπε ο απο πάνω, ισχύει και συμφωνώ.
Επιπλέον :
- Για το φωτισμό με σπότ, πρόσεξε τις αποστάσεις απ΄τον τοίχο, αλλά και μεταξύ τους, ενώ για τη επιλογή σκέψου αν ο φωτισμός θα γίνεται μέσω ροοστάτη.
- Το παράθυρο που ανέφερες ότι θα είναι "διακοσμητικό" και όχι για αερισμό, σαφώς και δεν πρέπει να χτιστεί/κλείσει, εκτός αν τίθεται θέμα ασφάλειας.
Αν όχι , υπάρχουν τζάμια χρωματιστά, τύπου Murano, τα οποία έχουν διακοσμητικό ρόλο και επιτρέπουν το φώς να περνά κατά 60%, ενώ δεν επιτρέπει να βλέπεις μέσα απ΄αυτό.
- Το πλακάκι τύπου πάνελ (αν εννοούμε το ίδιο), έχει και τεμάχια ως γωνίες έτοιμες. Οι φαλτσογωνίες δεν κόβονται εύκολα σε όλα τα είδη πλακιδίων, οπότε την επιλογή πρέπει να τη κάνεις σε συνεργασία με τον πλακά που θα στα περάσει.
Αν ήταν ένα επίπεδης επιφάνειας πλακάκι που δεν "δίνει" φαλτσογωνίες, τότε θα μπορούσες τις γωνίες να τις καλύψεις με έτοιμες γωνιές-inox (υπάρχουν και σε 2-3 χρώματα) σε βέργες, με μικρό κόστος.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#365478
Anonymous Founder έγραψε:Τελικά αγόρασα Tempur, μου φάνηκαν από την αρχή κλάσεις ανώτερα από την Cocomat. Dunlopilo δεν δοκίμασα, μου άρεσαν πολύ τα Tempur και δεν πήγα παρακάτω.
Πήρα αυτό που το σχήμα του είναι σαν φασόλι, στο medium μέγεθος, το είχε προτείνει ο mjacob και αυτό τελικά χρησιμοποιώ.
Πήρα ακόμη και ένα πιο κλασικού σχήματος, με το ίδιο υλικό του πρώτου, γιατί κάθεται χαμηλότερα από το πρώτο το κεφάλι (Δεν θυμάμαι τώρα το μοντέλο ακριβώς, συγγνώμη).
Το δεύτερο το χρησιμοποιεί η :inlove: , της άρεσε μεν, δεν ενθουσιάστηκε όπως εγώ δε!
Λογικό, αυτή δεν έχει προβλήματα με τον αυχένα της.
Όταν τα δοκίμασα, ακόμη πονούσα από την τελευταία κρίση και το ότι αμέσως με βόλεψαν και ένιωσα να με συγκρατούν στο πονεμένο σημείο ωραία, μέτρησε στην άμεση αγορά και των δύο.
Το κόστος ήταν περίπου 160€ και τα δύο, έτρεχε έκπτωση 20% όμως αν θυμάμαι καλά.
Δεν είναι φθηνά φυσικά, αλλά για εμένα είναι απαραίτητα και αξίζουν τα λεφτά τους.
Είναι επίσης φανερό πως είναι πολύ μελετημένα και δεν είναι απλά ένα σακί με πούπουλα.
Θα έλεγα σε όσους ενδιαφέρονται, να τα δοκιμάσουν σε αντιπαραβολή με αλλά για να βγάλουν τα συμπεράσματά τους. Και στην δοκιμή, πάρτε το χρόνο σας, εγώ δοκίμαζα για κάνα 20λεπτο σίγουρα!


Λοιπόν, όσον αφορά τα μαξιλάρια, είδα Tempur, Dunlopillo & Coco-mat. Το Tempur (Symphony) παραήταν μαλακό για τα γούστα μου και σε συνδυασμό με αυτά που είχα διαβάσει σχετικά με τις πτητικές οργανικές ενώσεις που αποδεσμεύονται κατά την χρήση του, απορρίφθηκε.

Το Coco-mat είχε πολύ περίεργη αίσθηση, σκληρό με περιοχές ραμμένες για να συγκρατεί το υλικό γεμίσματος. Δεν μου άρεσε.

Δοκίμασα αρκετά Dunlopillo. Μου άρεσε ένα σαν αυτό που είχα αγοράσει (Deluxe Firm) αλλά σε μέτρια σκληρότητα (Deluxe Medium). Άρεσε και στην σύζυγο και ευτυχώς μας άλλαξαν και το πρώτο που είχαμε πάρει και έτσι εδώ και 2 βδομάδες κοιμόμαστε σε Deluxe Medium. Πολύ ευχαριστημένοι και οι δύο. Έχουμε σταματήσει πλέον να παλεύουμε στον ύπνο μας με τα μαξιλάρια και μας βόλεψαν και για ύπνο στο πλάι και ανάσκελα.

Στην Dunlopillo είδαμε αρκετά μαξιλάρια και επειδή κάθε μαξιλάρι έχει διαφορετική αίσθηση ανάλογα με το στρώμα που χρησιμοποιείται, αναγκαστικά ξαπλώναμε σε διάφορα κρεβάτια/στρώματα και θέλοντας και μη δοκιμάζαμε και στρώματα. Δεν άργησε να σκάσει το παραμύθι η κυρία, "να, με το καινούριο μαξιλάρι έφυγαν οι πόνοι από τον αυχένα, ίσως το στρώμα μας να φταίει που πονάει η μέση, τα πόδια, ο ώμος, ο αγκώνας, το σκώτι, το πλεμόνι και η νεφρεμιά..."

Ε, τι να κάνω κι εγώ, λύγισα. Άντε ξανά δεύτερη γύρα, όχι αυτό μαλακό, όχι αυτό σκληρό, όχι έτσι όχι αλλιώς, καταλήξαμε στο Celsion της Dunlopillo που λόγω ειδικών διαστάσεων το περιμένουμε να μας έρθει την επόμενη εβδομάδα.

Review όταν μας έρθει... :oops:
Άβαταρ μέλους
By otso
#365491 Βλεπω μαξιλαρια και στρωματα για σερ και γαλαζοαιματους . Αλλο λατεξ οι αγγλοι και αλλο οι ελληνες; για πες και τιμες .
Στρωμα τι ειχαμε; ανεξαρτητα ελατηρια vs λατεξ;
Παντως το μαξιλαρι ειναι ατιμο πραμα , το καλυτερο θα ηταν να σου εδιναν καποια που θα ειχαν για τεστ ντραιβ στο σπιτι να τα δοκιμασεις σε πραγματικες συνθηκες και ας κρατουσαν ενα ποσο που θα σου επεστρεφαν για περιπτωση γυφτιας.
αληθεια διαβαζετε στο κρεβατι; τι βαζεται απο πισω; ποσα μαξιλαρια και τι μαξιλαρια;
Μαξιλαρια αγκαλιτσα εχουν;
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#365562 Καλώς-κακώς, μαξιλάρι δεν αγοράσαμε ποτέ κάποιο πολύ ακριβό αλλά ότι μας έκανε σε αίσθηση και περί τα 20-25€/τεμάχιο, συνήθως της Cannon ή Laura Ashley, medium σε σκληρότητα.
Όσο για το στρώμα, το 2014 αγοράστηκε το King Koil Daisy, σε τιμή ακόμα μικρότερη απ΄αυτή που γράφει σήμερα στο link, στα 600€ (1,60Χ2,00μ).
Μέχρι τώρα, αγοράζαμε της Candia ή Mediastrom , τα οποία βέβαια δεν ξεπερνούσαν τα 350€.
Τεράστια λοιπόν η διαφορά, επιτέλους ..." έστρωσε το κορμάκι μας" ! :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#365717 Εμείς κλείνουμε χρόνο αυτές τις μέρες με στρώμα σκληρό, με 1400 ελατήρια σε θήκες επί 2 στρώσεις άρα 2800 ελατήρια με διάφορα άλλα και στρώση λάτεξ το οποίο πλέον λατρεύω. Το σκέτο λάτεξ, ακόμα και το σκληρό δεν με έπεισε και για αυτό καταλήξαμε σε ελατήρια+λάτεξ. Το οποίο βασικά πέραν των ιδιοτήτων του των μηχανικών και της υγιεινής έχει το τεράστιο για μένα πλεονέκτημα ότι δεν σε ζεσταίνει μια και ιδρώνω εύκολα αν ζεσταθώ στον ύπνο μου (και μετά όπου ιδρώσω κρυώνω και τελικά πιάνεται ο σβέρκος μου). Θυμάμαι το σύγκρινα σε διπλανά κρεβάτια και είχε σαφή διαφορά αυτό που είχε άλλο αφρό (καλό) σε σχέση με αυτό με το λάτεξ.
Βέβαια και στο λάτεξ υπάρχουν πολλά είδη, καθαρότητες και επεξεργασίες (όχι απαραίτητα ακριβό-καλό, οικονομικότερο-λιγότερο καλό, το κάθε πράμα έχει τη θέση του). Θυμάμαι τότε το είχα ψάξει, τώρα δεν θυμάμαι.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#365778 Η αλήθεια είναι ότι έψαξα και διάβασα αρκετά πριν καταλήξω. Ένα καλό site με αναλύσεις, στατιστικά και συγκρίσεις μεταξύ διαφόρων τύπων στρωμάτων είναι το sleeplikethedead.com.

Οτσο, γι' εσένα που ενδιαφέρεσαι και είσαι φιλομαθής έχει και συγκριτικό τεστ με τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα κάθε τύπου στρώματος όσον αφορά το σεξ. http://www.sleeplikethedead.com/mattress-sex.html (Ελπίζω να σου λύθηκε τώρα η απορία γιατί διάλεξα latex :lol:)

Επειδή κι εγώ ιδρώνω αρκετά στον ύπνο, μου πρότειναν και τελικώς παρήγγειλα το Celsion που αποτελείται από διάτρητο latex και έχει στην επάνω και κάτω πλευρά του μια διάτρητη θερμορυθμιστική επίστρωση (~3-4cm) επίσης από latex. Η επίστρωση είναι διαφορετικού χρώματος (σιέλ) και η αίσθηση που μου έδωσε όταν έπιασα το γυμνό δείγμα στην έκθεση ήταν σαν να ήταν ψυχρότερο, ή σαν να είχε υγρασία (αν και ήταν απολύτως στεγνό). Δεν δίνουν περισσότερες λεπτομέρειες για το θερμορυθμιστικό, αλλά υποψιάζομαι ότι πρόκειται για κάποιο μίγμα latex με gel. Ο συγκεκριμένος τύπος στρώματος συνοδεύεται και με ειδικό και λίγο περίεργο στην εμφάνιση (σε σχέση με τα υπόλοιπα) θερμορυθμιστικό κάλυμμα.

Αυτό που δεν ξέρω είναι πως θα συνεργαστούν τον χειμώνα το στρώμα και το ηλεκτρικό υπόστρωμα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#365803 Γερονταματα; ηλεκτρικό υπόστρωμα ;
Οτσο, γι' εσένα που ενδιαφέρεσαι και είσαι φιλομαθής έχει και συγκριτικό τεστ με τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα κάθε τύπου στρώματος όσον αφορά το σεξ. http://www.sleeplikethedead.com/mattress-sex.html (Ελπίζω να σου λύθηκε τώρα η απορία γιατί διάλεξα latex :lol:)
δεν βλεπω να υπαρχει ο σαφεστατος διαχωρισμος μεταξυ συζυγικου και εξωσυζυγικου σεξ .
(για τους πιο μυημενους στο συζυγικο το μοριο ειναι κατατι πιο μαλακο και ευννοει συγκεκριμενες στασεις και ιδιαιτερα αυτες που με το τελειωμα μπορεις κα συνεχίσεις κοιμωμενος , ενω στο εξωσυζυγικό αλλες στασεις πιο κινκυ και πας και σε αλλους γυρους )
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#365807 Οτσο, αν σε κάποιον συμβαίνει αυτό που είπες στην... μοριακή ανάλυση, τότε μάλλον παντρεύτηκε λάθος γυναίκα! :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#377882 Ψάχνω κάτι σε πολυθρόνα-κρεβάτι για το 2ο δωμάτιο. Δεν θέλω να βάλω κανονικό κρεβάτι ούτε καναπέ κρεβάτι για να μη πιάνει χώρο, μιας και προς το παρόν χρησιμοποιείται ως γραφείο, απλώς μια πολυθρόνα που να γίνεται κρεβάτι αν θέλει κάποιος να τον πάρει για λίγο ή για καμιά φιλοξενία.

Βλέπω ότι έχει το IKEA http://www.ikea.gr/kathistiko/kanapedes ... /09134156/ αλλά για κάτι πιο φθηνό δεν θα έλεγα όχι.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#379115 Κάνοντας μια τυχαία αναζήτηση στο γκούγκλη για το στήσιμο εσωτερικών χώρων σε σπίτια, τη διακόσμησή τους κλπ, έπεσα σε φόρα άσχετα με τα εξειδικευμένα σε τέτοια θέματα, όπου υπήρχαν κάποια σχόλια "ειδικών" πάνω σε φωτό απο χώρους κατοικιών που είχαν ποσταριστεί στο νετ .

Προφανώς, oι "σχολιάζοντες" αναφέρονται στα σπίτια άλλων και όχι τα δικά τους, όπου και χαρακτήριζαν ως <<κιτς>> κάποια απ΄αυτά, αφού οι ίδιοι ούτε κατά διάνοια θα ποστάρουν μιά φωτό απ΄το δικό τους σπίτι για να εκτεθούν και αυτοί, καθόσον ως "ειδικοί" (ίσως να ειναι κιόλας :iconcool: ) οι κατοικίες τους θα έπρεπε να είναι υπόδειγμα designάτης κατασκευής, επίπλωσης κλπ.
Αρκούνται στα σχόλια, που είναι "ανέξοδα", ούτε κάν σε υποδείξεις για να μάθουν .... και οι αδαείς βρε αδερφέ!

Είμαι σίγουρος πως ανήκουν στην κατηγορία εκείνων, των οποίων τις τακτικές έχω αναλύσει σε παλαιότερα πόστς και οι οποίοι εφαρμόζουν το "όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια", ενώ όσοι τυχόν απ΄αυτούς έχουν και φράγκα (η χειρότερη κατηγορία "κριτών"), δεν τα διαθέτουν για τέτοια "κιτς παλιοπράματα" , αλλά τα κάνουν "μασούρι" και τα βάζουν .... εκεί που ξέρουν! :lol:
Συνήθως αποφεύγω να ασχολούμαι με την κακεντρέχεια ορισμένων , αλλά κάποιες φορές με ξεπερνάει , αφού κάθε σχόλιο είναι δεκτό, αρκεί να μην περιέχει ειρωνεία ή εξυπνακιδισμό .

Kαι προκειμένου να δώσω νέα τροφή για "ευγενή" σχόλια στους είρωνες και κακεντρεχείς , ποστάρω μια ακόμα δική μου φωτό και τους εύχομαι ... "καλές δουλειές" ! :roll:

Εικόνα

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#379121 Ωραίος χώρος, ζεστός.

Μια παρατήρηση μόνο, η κορνίζα δεν πάει στο έργο του Κούκου.
Η δική μου πρόταση.

Εικόνα

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#379127 Ωραίο Δημήτρη! :s_thumbsup

Νίκο, αν έβαζε την κορνίζα που προτείνεις, δεν θα έδενε με τους άλλους δύο πίνακες. Θα έπρεπε να του άλλαζε θέση. Κάνω λάθος;