Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#144675 Σκέφθηκα ότι τώρα με την αναβάθμιση σε Windows 10 θα ήταν καλό να είχαμε ιδιαίτερο topic για το OS, αφού σίγουρα θα έχουμε όλοι αρκετά να πούμε. Αν οι διαχειριστές κρίνουν ότι είναι περιττό, ας το μεταφέρουν όπου πρέπει.

Δεν μου ήρθε ακόμη η αναβάθμιση σε Windows 10 αλλά όταν βρίσκω χρόνο προσπαθώ να διαβάσω σχετικά μ΄ αυτά για να ξέρω τι θα βρώ μπροστά μου.

Να ένα μπουμπούκι που είδα και που ενδεχομένως να δημιουργήσει ανησυχίες:

Windows Update Delivery Optimization

Send updates and apps to other PCs: When Delivery Optimization is turned on, your PC sends parts of apps or updates that you’ve downloaded using Delivery Optimization to other PCs on your local network, or on the Internet, depending on your settings.

Μικρή λεπτομέρεια:
Delivery Optimization is turned on by default in Windows 10 :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#144677 Πιστεύω πως η δωρεάν διάθεση των Windows 10 αποσκοπεί στην όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συλλογή πληροφοριών από το χρήστη. Η Microsoft, με λίγα λόγια, ακολουθεί τα χνάρια της Google...

Windows 10: Here are the privacy issues you should know about
http://thenextweb.com/microsoft/2015/07/29/wind-nos/
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#144679
cabala10 έγραψε:γιατι? στην ουσια κανει το pc σου torrent hub για τα Updates


Έλα μου ντε! Πες μου περίεργο, αλλά για κάποιον περίεργο λόγο έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε έναν torrent client σαν το Transmission από τις εφαρμογές της MS

Και φυσικά είναι όπως είπε ο saxon. Η MS συναγωνίζεται την Google στην συλλογή προσωπικών πληροφοριών των χρηστών με δέλεαρ το "τζάμπα"!
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#144683 το οτι νομιζεις εν ετει 2015 οτι αυτοι που θελουν να εχουν τα στοιχεια σου και οτι κανεις οτι δεν τα εχουν ειναι πιο περιεργο βασικα...συλλογη κανει η ms απο τα xp απλα τωρα στο λεει κιολας
αλλωστε σιγα το πραγμα τι εχεις να κρυψεις?
και να εχεις? με αυτα που εχουμε ακουσει απο τον snowden ειναι κατα 99% σιγουρο οτι ολοι μας εχουμε εναν μικρο φακελο σε καποιον σκληρο δισκο στην nsa με καθε τι μεσα...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#144685 Δεν διαφωνώ, αλλά όχι και να τους δίνω όλα μου τα προσωπικά στοιχεία στο πιάτο!

Άποψή μου είναι ότι αν μπορεί κάποιος να κάνει οτιδήποτε για να περιορίσει την ροή προσωπικών δεδομένων προς αυτά τα μεγαθήρια, καλό θα ήταν να το κάνει.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#144689 η μονη λυση για να το κανεις αυτο ΤΩΡΑ ειναι να μην χρησιμοποιεις τιποτα που να εχει Internet... πραγμα που δεν μπορεις :lol:
στην πραξη οτιδηποτε κανεις καπου στο Net ακομη και τωρα σιγουρα θα ειναι καπου χωμενα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#144691 Προφανώς αντί να ζορίζονται οι servers της MS για τα updates, μεταφέρει αυτή την εργασία στους τοπικούς υπολογιστές. Κατεβαίνουν τα updates σε εσένα και οι υπόλοιποι υπολογιστές του δικτύου σου τα "τραβάνε" από τον υπολογιστή σου.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#144721 Όχι! Η default ρύθμιση δεν αναφέρεται σε ενημερώσεις Η/Υ μόνο του δικτύου μου, αλλά οποιουδήποτε Η/Υ είναι συνδεδεμένος στο Internet!

Εκτός από το τι στέλνει, ουσιαστικό ερώτημα γεννάται και με το bandwidth. Είναι άλλο να αποφασίζω εγώ πότε και πόσο να seedαρω κάποιο torrent και άλλο να σέρνεται η σύνδεσή μου κάθε πρώτη Τρίτη του μήνα επειδή η MS θα βγάζει ενημερώσεις.

Θα δούμε πως λειτουργεί στην πράξη, αν και πιστεύω ότι όσοι ασχολούνται έστω και λίγο με το σπόρ, θα είναι από τις πρώτες ρυθμίσεις που θα αλλάξουν.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#144724 Εμένα μου ήρθε η αναβάθμιση αλλά χωρίς να το θέλω και να εξηγηθώ:
Πετάχτηκε χθες το πρωί το windows update ότι το κατέβασμα τελείωσε και ότι να πατήσω να κάνω εγκατάσταση. Επειδή δεν είχα χρόνο πήγαινα στην δουλειά πάτησα Postpone για την ώρα που θα γύριζα. Οι επιλογές ήταν είτε εγκατάσταση τώρα ειτε σε λίγες ώρες και φαντάστηκα ότι θα με ρωτήσει κάτι αργότερα να ασχοληθώ. Άφησα τον υπολογιστή ανοιχτό και όταν γύρισα και κάθισα μπροστά στον υπολογιστή είχε φαρδυά πλατιά τα 10ρια έτοιμα ούτε να με ρωτήσει κάτι ούτε τίποτα. Τρελό fail αφού όταν τα κατέβασε δεν είχα επιλογή να ΜΗΝ τα εγκαταστήσω. Κάνω αναγκαστηκά login δεν έχω ms account τοπικό μόνο και σε 10-20 δευτερόλεπτα έτοιμο για χρήση. Είχε κρατήσει τα πάντα και όλα δουλεύουν, αλλά μπήκανε ουσιαστικά με το έτσι θέλω και χωρίς πολλά πολλά. Όλα αυτά σε win 8.1.1 64bit
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#144736
cabala10 έγραψε:αλλωστε σιγα το πραγμα τι εχεις να κρυψεις?


Ελπίζω αυτό να το είπες ειρωνικά. :shifty:

Είναι πάντως εκπληκτική η ευκολία που ο κόσμος μοιράζεται τις προσωπικές του πληροφορίες με την Google και το ίδιο φαντάζομαι γίνεται ή θα γίνει και με την MS. Με πρόσχημα την ευκολία μας, η Google ανεβάζει όλες τις επαφές και τα σχόλια που έχουμε σημειωμένα σ’ αυτές, το ημερολόγιο με τα ραντεβού και τις υποχρεώσεις μας στους servers της. Ναι, καλό είναι αυτό, άν χάσεις το τηλέφωνο, στήνεις ένα νέο σε λίγα λεπτά. Αυτό όμως είναι το τυράκι.

Προσωπικά έχω σταματήσει κάθε συγχρονισμό του τηλεφώνου με την Google και συγχρονίζω τις επαφές, το ημερολόγιο τις σημειώσεις κλπ μόνο με το παλιό Outlook που έχει το .pst αρχείο κρυπτογραφημένο στο δίσκο μου. Μου παίρνει ένα μόνο λεπτό και το κάνω σχεδόν καθημερινά.
Μπορεί να κάνω μια τρύπα στο νερό, αλλά θα το παλέψω όσο μπορώ...