Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#313762
fokion έγραψε:που δε κολλαει ποτε δεν χρειαζεται να "φλασαρεις" τιποτα κι ουτε να ασχοληθεις, μια χαρα ειναι .....




Δεν μπορείς να τα έχεις με Android αυτά? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#313764
NickTG έγραψε:
fokion έγραψε:που δε κολλαει ποτε δεν χρειαζεται να "φλασαρεις" τιποτα κι ουτε να ασχοληθεις, μια χαρα ειναι .....




Δεν μπορείς να τα έχεις με Android αυτά? :hmmm:


Aυτά τα έχεις πλέον και με τηλέφωνα των 100 ευρώ. Με 150-180 παίρνεις τούμπανα. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#313771
mirage έγραψε:Επιση οταν γραφω πως ουτε για κλησεις δεν ειναι καλο μαλλον εχουμε αντιδιαμετρικες αποψεις για το τι ειναι καλο σε ενα λειτουργικο.


Άντε να πούμε ότι όλα τα άλλα είναι θέμα προτίμησης, εδώ όμως τι παίχτηκε; Ποιο WP έχετε και έχει πρόβλημα στις κλήσεις; Διότι το ταπεινό μου 730 ανοίγει τον dialer σε dt (σε αντίθεση με το Android - ακόμα και σε ακριβά Samsung διάβαζα στο topic σας ότι κολλάει ο dialer), το ηχείο το έχω στο 3/10 σε ένταση γιατί στο 10 απλά σε κουφαίνει και o ήχος είναι κρυστάλλινος! ΟΚ, το ηχείο είναι θέμα hardware και ΝΟΚΙΑ προφανώς, αλλά το πρόβλημα των κλήσεων πόθεν προκύπτει;


Giuseppe Busso έγραψε:Δεν γίνεται να έχω σελίδα στο fb και στο insta για τη δουλειά μου και να μην υπάρχουν official εφαρμογές.


Μια χαρά δουλεύει το Fb. Insta δεν έχω και δεν ξέρω.


Giuseppe Busso έγραψε:Δεν γίνεται να μην υπάρχουν google services, όπως gMail, googleDrive, Maps, YouTube και τα υπόλοιπα.


Gmail (το οποίο σιχαίνομαι) υπάρχει. Όσο για χάρτες και πλοήγηση υπάρχει το πολύ ανώτερο Here το οποίο κάνει πλοήγηση με φωνητικές οδηγίες χωρίς σύνδεση και χωρίς να χρειαστεί να σώσεις χάρτες για μια περιορισμένη περιοχή, όπως οι gMaps. Youtube app επίσης υπάρχει.


Giuseppe Busso έγραψε:Δεν γίνεται να μην έχω σοβαρά bank apps, αναφέρομαι στα ντόπια αλλά και στα του εξωτερικού.
Και πόσες και πόσες εφαρμογές που μου έλειπαν όπως το Napster.


Εδώ συμφωνώ απολύτως! Βέβαια φταίνε όσοι (τράπεζες κλπ) δεν βγάζουν εφαρμογές, αλλά όταν το μερίδιο αγοράς είναι ανύπαρκτο έχουν κι αυτοί τα δίκια τους να μην ασχολούνται.


Προσωπικά πάντως ό,τι χρειάζομαι σε ένα τηλ. το βρήκα. Για web banking κλπ έτσι κι αλλιώς προτιμώ το PC.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#313824
REALZEUS έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Δεν γίνεται να μην έχω σοβαρά bank apps, αναφέρομαι στα ντόπια αλλά και στα του εξωτερικού.


Εδώ συμφωνώ απολύτως! Βέβαια φταίνε όσοι (τράπεζες κλπ) δεν βγάζουν εφαρμογές, αλλά όταν το μερίδιο αγοράς είναι ανύπαρκτο έχουν κι αυτοί τα δίκια τους να μην ασχολούνται.

Με πήραν από την Πειραιώς πριν λίγο καιρό, διαφημίζοντας το phone banking τους, να με πείσουν να κατεβάσω την εφαρμογή. Για win phone έχει; Ρωτάω. Ε, να, όχι ακόμα, κλπ και όταν θα, θα σας πούμε. Την επόμενη εβδομάδα, ξανά από την Πειραιώς, μου λένε κάνατε παράπονα για το phone banking της εταιρείας. Φυσικά, λέω, δεν έχετε εφαρμογή για windows phone. Το σχετικό τμήμα έλαβε το σχετικό αίτημα και θα ασχοληθεί, μπλα-μπλα :lol: :lol:

+500 για το HERE, maps & drive. Εξαιρετικά και αξιοζήλευτα. Μ' έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο αμέτρητες φορές.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#313839 Για ανθρώπους που δεν το ψυριζουν πολύ είναι μια χαρά, σε partners στην δουλειά στήνουμε κατά πλειοψηφία winphones γιατί πέρα από τα 100δες mail που λαμβάνουν και στέλνουν καθημερινά και τις πολλές ώρες τηλεφωνηματων δεν χρειάζονται τίποτα άλλο. Με άλλα λόγια μπαταρία με διάρκεια και εναν απλό mail client.

Οι χαζομάρες της MS υπάρχουν κι εκεί βέβαια με κάτι χαζά στο ίδιο της το πρόγραμμα για mdm το intune, το οποίο σε τηλέφωνα με win10 αν δεν έρθει το σχετικό mail να ξεκινήσεις από το link που περιέχει την διαδικασία του enrollment και το κατεβάσεις απευθείας και ξεκινήσεις την διαδικασία κολλάει και δεν προχωράει με αποτέλεσμα να μην λαμβάνεις emails. Σε πραγματικά πολυασχολους είναι μεγάλο πρόβλημα αυτός το downtime.

Πέρα όμως από τις κλασικές βλακείες της MS πρόκειται περί πολύ αξιοπιστων συσκευών που κάνουν όλα τα βασικά με τουλάχιστον αξιοπρεπη τρόπο χωρίς πολύ παιδεμα.

< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#313844 Ringtone όποιο θες χωρίς κοψίματα το επιτρέπουν πλέον ?

Να στείλεις οπουδήποτε με bt ?

Γιατί αυτά συν την απίστευτα άθλια εργονομία οδηγούσαν σε νοκ αουτ υπομονής με ένα Nokia 610 που είχα παίξει παλαιότερα.

Πέραν της όποιας εξέλιξης, το μόνο πραγματικά σοβαρό που είχε είναι οτι ήταν ελαφρύτερο (γιαυτό και ήθελε λιγότερη μνήμη και έτρεχε και σε ένα 535) και για το Continuum.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#313885
georgetz έγραψε:Ringtone όποιο θες χωρίς κοψίματα το επιτρέπουν πλέον ?

Να στείλεις οπουδήποτε με bt ?

Γιατί αυτά συν την απίστευτα άθλια εργονομία οδηγούσαν σε νοκ αουτ υπομονής με ένα Nokia 610 που είχα παίξει παλαιότερα.


Όχι.. απ' το 610 δεν άλλαξε τίποτα... :shifty:
Άθλια εργονομία το λειτουργικό? :dizzy:

Από τότε που portάρουν apps από iOS κάτι γίνεται... Και fb και insta και messenger κλπ...
Τα WP είχαν marketshare όσο έφτιαχνε η ΝΟΚΙΑ... Μετά @@. Οπότε και δεν θα δούμε προκοπή.
Κλήσεις κι άλλα αστεία μια χαρά κάνουν... Και το 550 είναι πολύ vfm συσκευή.

Βέβαια το 930 μου ακόμα ρίχνει στα αυτιά κάτι wannabe ναυ@ες... Ειδικά κάτι γιωτοPhona. Η κάμερα, τους κάνει πλάκα.
Κορυφαίο hardware από τη ΝΟΚΙΑ... :inlove:
Άντε να βγάλει Android και μετακομίζω!!!
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#313936 Kai γω ευτυχισμένος κάτοχος Nokia Lumia 520 :lipsealed: Δεν κάνω πολλά με το κινητό, κλήσεις, μηνύματα, viber, slack, σερφάρισμα και πολλά emails. Mπαταρία κρατάει 1.5-2 μέρες, μόνο αν βάλω youtube κρατάει μια μέρα. Here maps απλά κορυφαίο, gmail/hotmail έχει κανονικά. Fb/insta/κτλ δεν έχω και δεν ξέρω. Γενικά, αν το τηλέφωνο μου δε μου βγάλει ειδοποίηση "ΨΟΦΗΣΑ", δεν αγοράζω άλλο. Το μόνο που με στεναχωρεί πια είναι ότι δεν βγαίνουν άλλα Lumia, οπότε μάλλον το επόμενο θα είναι Lenovo ή LG.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#313967 *power users* :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#313996
REALZEUS έγραψε:πολύ ανώτερο Here το οποίο κάνει πλοήγηση με φωνητικές οδηγίες χωρίς σύνδεση και χωρίς να χρειαστεί να σώσεις χάρτες για μια περιορισμένη περιοχή, όπως οι gMaps


Και σε αυτό όμως κατεβάζεις χάρτες που είναι αρκετά MB - απλά το κάνεις απο την αρχή, μόλις εγκαταστήσεις την εφαρμογή.
Το ίδιο κάνεις και στο Goolge Maps και επιπλέον έχεις τη δυνατότητα να καταχωρήσεις μια επιχείρηση που βρίσκεται πχ σε χωράφι (χωρίς οδο κτλ) με το τηλέφωνο της, φωτό κτλ ώστε την επόμενη φορά να φτάσεις ακριβώς στην είσοδο. Τέλος, το Google maps διαθέτει και πληροφορίες κίνησης... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#314002 Επίσης το Here υπάρχει και στο android μαζί με τεράστια πληθώρα navigation προγραμμάτων (όλα τα μεγάλα ονόματα μέσα).
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#314075
saxon_747 έγραψε:Τέλος, το Google maps διαθέτει και πληροφορίες κίνησης... :iconcool:


Ενώ το HERE μπα, ε? :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#314077
MIXOStsi έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Τέλος, το Google maps διαθέτει και πληροφορίες κίνησης... :iconcool:


Ενώ το HERE μπα, ε?

Στο Google maps οι πληροφορίες είναι πιο ακριβεις γιατί το χρησιμοποιούν περισσότεροι.

...>.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#314086
saxon_747 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:πολύ ανώτερο Here το οποίο κάνει πλοήγηση με φωνητικές οδηγίες χωρίς σύνδεση και χωρίς να χρειαστεί να σώσεις χάρτες για μια περιορισμένη περιοχή, όπως οι gMaps


Και σε αυτό όμως κατεβάζεις χάρτες που είναι αρκετά MB - απλά το κάνεις απο την αρχή, μόλις εγκαταστήσεις την εφαρμογή.
Το ίδιο κάνεις και στο Goolge Maps και επιπλέον έχεις τη δυνατότητα να καταχωρήσεις μια επιχείρηση που βρίσκεται πχ σε χωράφι (χωρίς οδο κτλ) με το τηλέφωνο της, φωτό κτλ ώστε την επόμενη φορά να φτάσεις ακριβώς στην είσοδο. Τέλος, το Google maps διαθέτει και πληροφορίες κίνησης... :iconcool:


Μπορείς να έχεις όλη την Ελλάδα για παράδειγμα off line στο gMaps? Νομίζω μια περιορισμένη περιοχή έχεις μόνο off line.