Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#368346 Τώρα μιλάς σοβαρά; Στην Ελλάδα, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, μου μιλάς για... “προσωρινές θέσεις”; Στα αλήθεια; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Όπως (λες ότι) κάνεις εσύ, έτσι κάνω και εγώ. Κοιτάω το συνολικό κόστος. Και σε μια χρεοκοπημένη χώρα το συνολικό κόστος δεν μπορεί να γέρνει υπέρ μιας “καλύτερης” δημόσιας τηλεόρασης όταν έχεις κλειστές μονάδες στα δημόσια νοσοκομεία (και μάλιστα με τους εργαζόμενους της να σου απεργούν ΣΗΜΕΡΑ μετά από 9 χρόνια κρίσης απαιτώντας περισσότερες προσλήψεις :s_crazy ).
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#368347 edit mod. Αρκετά καλύτερα, είμαστε σε καλό δρόμο.[mod]
Ποιες είναι οι μεταρρυθμίσεις που χρειάζεται η χώρα;


Να κόψει τις premium συντάξεις (αυτές που είναι περασμένες ως απαλλοτριώσεις, αγορά αναλώσιμων και συντήρηση
Να βελτιώσει το φοροεισπρακτικό της μηχανισμό
Να μειώσει εισφορές + φορολογικούς συντελεστές

Ειδικά το τελευταίο είναι απαραίτητο για να πάρει μπρος η οικονομία.

Αν διάβαζες το πρωτότυπο όπως λες και όχι documento και efsyn δεν θα είχες απορία.

Αυτοι που αλυχτανε νυχθημερον υπερ της ελευθερης αγορας και του κακου κρατους, τι θυσιες εχουν ή ειναι διατεθειμενοι να κανουν για να βγουμε απο τη μεγγενη;


Ο ιδιωτικός τομέας έχει υποστεί τις παρακάτω θυσίες:
- 1 μύριο ανέργους
- Γαλεροποίηση αγοράς (100 νόμιμα, 300 μιγάδικα, 200 μαύρα + τυρόπιτα/καφές κερασμένα)
- Κατάρρευση αγοράς που τροφοδοτεί όλα τα παραπάνω
- Σαφέστατη μείωση αποδοχών (λεπτομέρειες...)

Ο δημόσιος τομέας έχει υποστεί εισοδηματικές θυσίες (τη θεσούλα του όμως δεν τη χάνει).
Ακόμα και υπεράριθμοι 'τοποθετήθηκαν' με στρατηγικό τρόπο (επί Σαμαρά) σε νέα πόστα ενώ οι υπεράριθμοι (courtesy of Comissar Nikos Pappas) της ΕΡΤ ζητούν νέες προσλήψεις. :s_roses

Αυτοί λοιπόν που είναι υπέρ της ελεύθερης αγοράς θέλουν οπωσδήποτε να γίνουν οι ζητούμενες μεταρρυθμίσεις για να διορθωθούν σταδιακά τα παραπάνω σημεία.
Οι κατσαπλιάδες (σημαντικό ποσοστό του ιδ. τομέα) έχουν βολευτεί με τη γαλεροποίηση και βγάζουν από τη μύγα ξύγκι.

Εν προκειμένω πάντως δεν είναι τα τέλη της πεμβε που κρατούν κάποιον άνεργο αλλά οι premium συντάξεις που επιβάλλουν εισφορές στο Θεό.
Όταν τρως μπουνιά καλό είναι να ξέρεις από ποιόν την έφαγες.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368349
Χρήστος Λάππας έγραψε:Τώρα μιλάς σοβαρά; Στην Ελλάδα, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, μου μιλάς για... “προσωρινές θέσεις”; Στα αλήθεια; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Όπως (λες ότι) κάνεις εσύ, έτσι κάνω και εγώ. Κοιτάω το συνολικό κόστος. Και σε μια χρεοκοπημένη χώρα το συνολικό κόστος δεν μπορεί να γέρνει υπέρ μιας “καλύτερης” δημόσιας τηλεόρασης όταν έχεις κλειστές μονάδες στα δημόσια νοσοκομεία (και μάλιστα με τους εργαζόμενους της να σου απεργούν ΣΗΜΕΡΑ μετά από 9 χρόνια κρίσης απαιτώντας περισσότερες προσλήψεις :s_crazy ).

Εγώ μιλάω απολύτως σοβαρά , μάλλον εσύ δεν είσαι αρκετά καλά διαβασμένος:
-Δια νόμου, απαγορεύεται πλέον η μετατροπή μιας προσωρινής σύμβασης σε μόνιμη. Πρέπει να προκυρηχθεί νέα θέση. Άρα, ο προσωρινός, δεν γίνεται μόνιμος.
-Έχει υπογραφεί από όλες τις ελληνικές κυβερνήσεις, πως για κάθε 5 αποχωρήσεις, θα υπάρχει 1 νέα πρόσληψη, σε όλο τον δημόσιο τομέα (αυτό ισχύει και στα νοσοκομεία).
-Η διάφοροι μετακλητοί Καρανίκες, είναι εκ του νόμου προσωρινοί και οι θέσεις τους δεν γίνεται να μετατραπούν ποτέ σε μόνιμες. Κάποιοι είναι ήδη ΔΥ που έχουν πάρει απόσπαση σε μετακλητή θέση και θα επιστρέψουν εκεί, κάποιοι άλλοι θα πάνε σπίτια τους.

Αυτά ισχύουν για κάθε ελληνική κυβέρνηση και όχι την τελευταία.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#368350 Εντάξει τότε. Δεν θα σε χαλούσε λοιπόν να προσληφθώ και εγώ στο δημόσιο και να με πληρώνεις για να κωλοβαράω, σωστά; Μόνο για 4 χρονάκια θα είναι άλλωστε. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368356
Χρήστος Λάππας έγραψε:Εντάξει τότε. Δεν θα σε χαλούσε λοιπόν να προσληφθώ και εγώ στο δημόσιο και να με πληρώνεις για να κωλοβαράω, σωστά; Μόνο για 4 χρονάκια θα είναι άλλωστε. :inlove:

Είμαι βέβαιος πως είτε εσύ, είτε κάποιος άλλος θα προσληφθεί. Και την ώρα που μιλάμε, τέτοιες προσωρινές εξυπηρετήσεις, γίνονται διαρκώς. Άλλοτε με συμβάσεις μερικών μηνών, άλλοτε με μπλοκάκια. Ξέρω πέφτεις από τα σύννεφα...
Να είσαι και βέβαιος πως δεν θα σταματήσουν και ποτέ. Με οποιαδήποτε κυβέρνηση.
Εδώ ο Κυριάκος Μητσοτάκης, σαν υπουργός από την μία απέλυε και από την άλλη προσελάμβανε (τους δικούς του εννοείται...). Είχε το ρεκόρ μετακλητών στην κυβέρνηση Σαμαρά. Και μιλάμε τώρα για την φιλελεύθερη ελπίδα της χώρας, όχι για τον πρώτο τυχόντα...
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#368364
Anonymous Founder έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Εντάξει τότε. Δεν θα σε χαλούσε λοιπόν να προσληφθώ και εγώ στο δημόσιο και να με πληρώνεις για να κωλοβαράω, σωστά; Μόνο για 4 χρονάκια θα είναι άλλωστε. :inlove:

Είμαι βέβαιος πως είτε εσύ, είτε κάποιος άλλος θα προσληφθεί. Και την ώρα που μιλάμε, τέτοιες προσωρινές εξυπηρετήσεις, γίνονται διαρκώς. Άλλοτε με συμβάσεις μερικών μηνών, άλλοτε με μπλοκάκια. Ξέρω πέφτεις από τα σύννεφα...
Να είσαι και βέβαιος πως δεν θα σταματήσουν και ποτέ. Με οποιαδήποτε κυβέρνηση.
Εδώ ο Κυριάκος Μητσοτάκης, σαν υπουργός από την μία απέλυε και από την άλλη προσελάμβανε (τους δικούς του εννοείται...). Είχε το ρεκόρ μετακλητών στην κυβέρνηση Σαμαρά. Και μιλάμε τώρα για την φιλελεύθερη ελπίδα της χώρας, όχι για τον πρώτο τυχόντα...
:s_biggrin


Από πότε έγινε ο... Μητσοτάκης η “φιλελεύθερη ελπίδα της χώρας”; :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368371 Δεν το λέω εγώ, το λέει ο φιλελεύθερος τύπος της χώρας, σαν το liberal.gr το capital.gr, το Πρώτο Θέμα, την Καθημερινή.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#368375
georgetz έγραψε:
markvag έγραψε:
georgetz έγραψε:Δηλαδής , άμα δεν κάναμε "διαπραγμάτευση - γκέιμ θίορι - σακάκια - ασιδέρωτα πουκάμισα - όχι στις γραβάτες - εγώ δεν κάθομαι στην ουρά των ΑΤΜ - νταούλια ζουρνάδες " και καθόμασταν σοβαρά στο τραπέζι με σχέδιο , θα είχαμε την ίδια αντιμετώπιση ?


Πριν γίνουν όλα αυτά είχαμε διαφορετική αντιμετώπιση;;; :hmmm: :roll:


Ήμασταν στην ίδια κατάσταση δηλαδή, με κάπιταλ, κόφτες, κλπα.

Οκ


Δηλαδή, πριν τον σύριζα θέλεις να μου πεις πηγαίναμε και υπήρχε διαπραγμάτευση επί της ουσίας και οι ελ. κυβερνήσεις πατούσαν πόδι στις εκτός πραγματικότητας απαιτήσεις των κσένη;;; :lol:


Χρήστος Λάππας έγραψε:
Ο Σαμαράς δεν τόλμησε να κάνει όσα έπρεπε


Και γι' αυτό πήρε μια ανάσα η οικονομία... Αλλά ουδείς λόγος για άγχος...











Τα κάνει όλα ο Τσίπρας... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#368376
Anonymous Founder έγραψε:Δεν το λέω εγώ, το λέει ο φιλελεύθερος τύπος της χώρας, σαν το liberal.gr το capital.gr, το Πρώτο Θέμα, την Καθημερινή.

τα κανάλια της διαπλοκης τι λενε;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368382
pik. έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν το λέω εγώ, το λέει ο φιλελεύθερος τύπος της χώρας, σαν το liberal.gr το capital.gr, το Πρώτο Θέμα, την Καθημερινή.

τα κανάλια της διαπλοκης τι λενε;


Δεν γνωρίζω, δεν βλέπω κανένα δελτίο ειδήσεων.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#368386
Anonymous Founder έγραψε:
pik. έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν το λέω εγώ, το λέει ο φιλελεύθερος τύπος της χώρας, σαν το liberal.gr το capital.gr, το Πρώτο Θέμα, την Καθημερινή.

τα κανάλια της διαπλοκης τι λενε;


Δεν γνωρίζω, δεν βλέπω κανένα δελτίο ειδήσεων.

:lol:

παιζει το μονο κανάλι που κάνει αντιπολιτευση να ειναι το ΣΤΑΡ.

κανενα αλλο...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#368395
Χρήστος Λάππας έγραψε:Εντάξει τότε. Δεν θα σε χαλούσε λοιπόν να προσληφθώ και εγώ στο δημόσιο και να με πληρώνεις για να κωλοβαράω, σωστά; Μόνο για 4 χρονάκια θα είναι άλλωστε. :inlove:

όλσο νόουν αζ ΟΑΕΔ...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#368396
g8777 έγραψε:edit mod. Να προσέχεις τις εκφράσεις σου.[mod]


EDDIE_147 έγραψε:Όταν τρως μπουνιά καλό είναι να ξέρεις από ποιόν την έφαγες.


Ετσι, μονο απο την τελευταια σελιδα, μην γυρισω προς τα πισω και καθαριζουμε μυγοχεσματα μεχρι να σβησει ο ηλιος, ετσι; :lol:

Αφηνουμε στην ακρη τους φιλους μας με ιδιαιτερες ικανοτητες :s_bye και φερνουμε φωτο ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Ντεταρικη :s_yes


Εικόνα

Εικόνα

:s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat

Το θετω ως κουιζ. :s_roses